reclamatie banca

Executorul mi-a vandut apartamentul pentru o datorie de 5.000 de euro, cand eram plecat din tara! Ce pot sa fac?

Situația mea este următorarea: pentru suma de 28,000 Lei (aprox.5700 EURO) rămasă de plată dintr-un credit de nevoi personale, mi s-a pus, de către un BEJ, poprire pe salariu. Eu sunt detasata cu serviciul in Germania si m-am ocupat de plata obligatiilor fiscale (taxe, impozite etc) și de plata facturilor utilitatilor prin aplicatiile de plata online. Pe 29 noiembrie 2022, am aflat ca pentru suma datorata mi s-a scos apartamentul la licitatie, chiar daca lunar, banii imi erau retinuti din salariu si virati inn contul BEJ-ului.

Un vecin de-al meu mi-a trimis fotografii cu Actul de Adjudecare si cu procesul verbal de inventariere a lucrurilor din casa. In acel PV scrie ca sistemul de deschidere /inchidere al usii de acces in apartament a fost spart de un lacatus, in prezenta unui jandarm, de asemenea, acel PV mai prevede ca toate lucrurile mele sunt ambalate in saci, cutii genti si ca se afla in posesia adjudecatorului.

Intre timp, am primit de la angajator si sistuația platilor mele catre BEJ. Suma platita din ianuarie 2022 -prezent este de 5.588 LEI. Inca un lucru ciudat este ca apartamentul mi s-a vandut in luna august, dar eu inca mai platesc popririle pentru acel credit pt.care am fost executata silit. Angajatorul nu a primit nicio notificare din partea BEJ. Ce pot face pentru anularea Actului de Adjudecare si pentru a-mi recupera apartamentul? Multumesc!

Postat in data: 01 dec., 2022

Banca refuza sa ridice poprirea, desi am hotararea judecatoresca. Ce pot sa fac?

Banca mi- a pus poprire pe cont din cauza unei firme de recuperare.
Am castigat procesul la judecatorie in 29.09.2022 si am legalizat
hotararea judecatoreasca si m- am dus la banca cu ea. Inainte
intrebasem un functionar al bancii daca imi trebuie si ceva de la
executorul judecatoresc care pusese poprirea si mi-a spus ca nu
trebuie.

In ziua in care am scos hotararea legalizata am mers la banca si
angajatul de acolo mi-a spus ca trebuie sa am sistarea de la executor
si hotararea in original. I- am spus ca colega lui a mentionat cu
cateva zile inainte ca nu trebuie si sistarea atata timp cat am
hotararea judecatoreasca legalizata. Angajatul mi- a oprit hotararea
legalizata in original si am intrebat cand ma anunta ca se ridica
popriprea si mi- a spus ca o sa fiu sunata de cineva de la banca ca sa
ma anunte, mi- a dat doar un nr de inregistrare. In acea zi nu m-a
sunat nici un angajat al bancii si a doua zi am mers la banca si o
alta angajata de la ghiseu mi-a spus ca au trimis nu stiu unde acea
hotarare depusa (cred ca la departamentul de juridic) si ca nu se
aproba pentru ca am nevoie de sistarea de la executor si ca hotararea
nu este definitiva.

Repet ca o alta colega mi-a spus ca se poate fara
sistare, si in plus, hotararea este definitiva (are stampila albastra
si scrie ca este „definitiva fara drept de apel” si legalizata).

Prima intrebare este de ce nu m-a sunat nimeni de la banca sa-mi spuna acest
aspect (a trebuit sa merg acolo) sau sa primesc un mail de instiintare

A doua intrebare este unde pot face plangere (in afara de ANPC) pt ca
angajatii bancii nu stiau exact ce acte trebuie pt ridicarea popririi
(3 angajati au spus 3 chestii diferite) si in plus, ca habar nu au cum
arata o hotarare judecatoreasca definitiva (sa rog judecatorul sa se
prezinte la banca sa le explice cum sta treaba ? 🙂 ). Avocatul meu
mi-a spus clar ca aceea hotarare legalizata (in care este mentionat
„definitiv fara drept de apel”) este cea legala.

Postat in data: 01 dec., 2022

Un transfer facut la ora 17, de pe Revolut la BRD, cat dureaza?
revolut aplicatie

Buna ziua..dacă mi-au fost transferați aseară niste bani în jur de ora 17 de pe revolut pe brd..este posibil sa nu se facă transferul în zilele de 30, și 1 ? mulțumesc anticipat

Postat in data: 30 nov., 2022

Banca nu mi-a raspuns la cererea de restructurare a creditului si m-a raportat la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

Bună seara ! Am un credit și i am sunat pentru restructurarea creditului. Mi au spus că vor reveni cu telefon, dar n au făcut o. Am trimis mai multe mailuri și în final cineva din departamentul restructurări mi a trimis mai multe documente pe care le am completat și trimis pe data de 07.11.2022.

În data de 17.11.2022 am avut scadența și nu am plătit rata. Pe 18.11.2022 am fost sunată că nu am plătit rata. I am explicat situația persoanei care m a sunat și aceasta a spus că se va interesa și va reveni cu telefon, ceea ce nu s a întâmplat. Apoi au urmat mesaje cu raportarea catre Biroul de credit și azi (29.11.2022) am primit un mesaj de la recuperatori ( ICC recuperare ) .

Menționez că am toate documentele cerute și trimise către bancă, iar persoana care pare să fie specialist restrucurare nu mai răspunde la mailuri.Cerea de restructurare a fost făcută in urma diminuarii salariului, respectiv un spor de 25% si a supraindatorării. Vă rog să mă ajutați în demersul meu către banca. Mulțumesc!

Postat in data: 30 nov., 2022

Se poate face poprire pe o tranzactie de la o agentie sportiva?

Buna am proprie pe salar de la firma la care lucrez 788 lei dar am avut o tranzactie de 145 lei de la o agenție sportivă pe care mi a făcut proprie tot cei care îmi iau în fiecare lună 788 lei ce trebuie sa fac in situația asta sa nu mi se mai ia bani in afară de rata de 788 au voie sa imi țină bani ori de câte ori am tranzacții pe card va mulțumesc

Postat in data: 30 nov., 2022

Cat dureaza un transfer Revolut – Garanti?
revolut aplicatie

Sambata la ora 18:00 mi-a fost facut un transfer prin Revolut intr-un cont Garanti Bank, banii nu se regasesc in cont nici dupa 2 zile lucratoare, adica marti la ora 21:00. Urmeaza doua zile nelucratoare (libere legale).

Mentionez ca transferul a fost facut in lei si ca am confirmarea transferului prin Revolut. Considerati ca ar trebui sa ma interesez asupra transferului sau ar trebui sa astept pana vineri, prima zi lucratoare dupa cele 2 legale si alte 2 in care nu s-a
efectuat viramentul?

Postat in data: 30 nov., 2022

De ce nu pot sa fac o plata din aplicatia bancara catre platforma de criptomonede Binance?
binance bitcoin criptomonede

Buna ziua, incerc sa trimit o suma de 4000 usd din Raiffeisen in Binance, si pe applicatia din raiffeisen primesc o erroare, am sunat la cal center si nu au nici o idee despre ce e vb, iar pe e-mail e dezastru, le-am scris dupa care mi-au raspuns ca ne pare rau ca nu va putem ajuta doamna moldovan. nu am idee cine e doamna respectiva.
ma rog eroarea care imi apare in aplicatie spune plata a fost rejectata deoarece tranzactia nu indeplineste conditiile de eligibibilitate care tin de administrarea riscului. stiti ceva de asa ceva?
Multumesc anticipat

Postat in data: 30 nov., 2022

Aplicatia YOU BRD nu functioneaza! Ce pot sa fac?
nu functioneaza you brd

După nenumărate vizite la bancă sau discuții cu agenții de la call center aplicația YOU BRD nu funcționează… În momentul în care încerc să activez aplicația, trec de proces (buletin, face scan), dar după introducerea numărului de telefon (în mod corect,
prefixul fiind deja notat) întâlnesc o eroare “Ups, s-a produs o eroare încercați mai târziu”…

La banca, aproximativ aceeași problema, tot fără acces la aplicație, agentul bancar reușește sa activeze aplicația, primesc și o confirmare, dar am acces la aplicația doar până în momentul închiderii acesteia; este foarte bizar…

După închiderea aplicației sau după ce este pusă “în bară” nu mai funcționează, mereu îmi apare să încep/reîncep procesul de activare.

Aplicația a fost actualizata, dezinstalată, instalată din nou, telefonul actualizat, totuși aplicația nu funcționează; menționez că folosesc sistemul IOS (IPhone 14 plus).
Până în prezent nici un agent bancar sau un agent call center nu a fost capabil să-mi ofere o explicație sau soluție.

Sper să mă puteți ajuta cu un răspuns, deoarece mă gândesc serios să colaborez cu altă bancă.

Postat in data: 30 nov., 2022

Care este contractul BRD in relatia cu clientii persoane fizice?
brd-contract conditii generale bancare

Care este contractul standard al BRD in relatia cu clientii persoanele fizice?

Postat in data: 29 nov., 2022

You BRD nu merge, spune ca a expirat tokenul. Ce pot sa fac?
you brd problema token

You Brd e cea mai prosta aplicatie. am sters-o si am reinstalat-o de nu stiu cate ori . daca intri de mai multe ori pe zi zice ca a expirat tokenul si trebuie reinstalata. e de rahat.
am sunat si la ei si spun acelasi lucru: sa stergi si sa reinstalezi.
am si alta aplicatie de banca de la ING si niciodata nu am patit asa ceva.

Postat in data: 29 nov., 2022

Nu merge aplicatia YOU BRD, problema generala. Cand se va remedia?
you brd problema token

De azi dimineata aplicatia you.brd este indisponibila!!!!Solicit urgent solutionare!!!Am plati de facut! Cine suporta prejudiciile?!

Problema generala, m-au sunat din call center, nu merge aplicatia you.brd 🙄, se lucreaza la remedierea situatiei 🙄🙄🙄, am inteles ca din data de 22.11.2022 a aparut aceasta problema.
Aveti idee cand se va remedia sau ce pot face pentru a face platile care au scadenta in aceasta perioada?

Postat in data: 29 nov., 2022

Cum pot fi stearsa din Biroul de Credit de catre Raiffeisen?
stergere biroul de credit

AM FOST BAGATA DE RAIFAISEN IN BIROU DE CREDITE.CUM AS PUTEA SA MA STERG DE ACOLO.BANCA NU VREA.
Am luat un credit in val de 118000 in anul 2017.in anul 2021 am anuntat banvca telefonic ca nu mai pot palti rata fiind f mare.in sept 2021 au sunat de la raif si au facut o oferta sa platesc 32300 si creditul va fi inchis.mai aveam vreo 70000 lei de dat la creditam achitat.dar la o luna m au bagt in birou cu cifra 6

Postat in data: 28 nov., 2022

Cum pot sa fac o reclamatie la BCR?
bcr reclamatie

Cum se poate face o reclamatie la BCR?

Postat in data: 28 nov., 2022

Cum pot afla pinul cardului BRD, daca l-am uitat?
BRD - reclamatie-cont-inactiv

Am uitat pinul cardului BRD. Cum pot sa-l aflu?

Postat in data: 28 nov., 2022

Cardul Nickel e blocat si nu pot face plati. Ce pot sa fac?
card nickel login

Bună ziua! Cu cardul nikel nu pot efectua plăți si mia aratat ca cardul e blocat ce pot face, mă puteți ajuta. Mulțumesc anticipat.

Postat in data: 28 nov., 2022

Se poate pune poprire pe indemnizatia pentru copil?

Bună ziua as avea și eu o rugăminte la dumneavoastră dacă se poate să îmi spuneți sunt in concediu de creștere copil cu grad de handicap se poate pune poprire la AJEPIS pentru indemnizația ce o iau ptr copil ?
Cu stima va mulțumesc

Postat in data: 28 nov., 2022

Unde pot sa reclam banca Raiffeisen, pentru ca mi-a incasat salariul in cardul de credit?
reclamatie Raiffeisen

Unde pot sa reclam banca Reiffeeisen ? Am solicitat sa imi mute banii personali de pe un card pe altul.. Am doua carduri.unul de credit si unul de debit. Am primit salariul in contul celui de credit Banca nu a facut niciodata nici-o atentionare …timp de 4 ani..

Nu as fi aflat ca este o greseala daca nu as fi retras bani si am primit in desfasurator o suma ca dobanda perceputa de banca.. Abia atunci am aflat.. Am cerut să imi mute banii in celalalt cont …sau sa inchida cardul de credit si deci si contul.. Nu Deci ….ce pot sa fac ?

Postat in data: 27 nov., 2022

Am fost pacalit de un broker sa cumpar bitcoin, iar acum nu mai raspunde. Cum pot recupera banii?
cumparare bitcoin moonpay

Am vost păcălit de un broker care după ce am plătit tot ce mia cerut nu miam mai raspuns am vasut ca dumneavoastră sunteți familiarizat cu astfel de cazuri și sper sa ma puteți ajuta și pe mine sa îmi pot recupera bani.

Am plătit prin mompay pentru contul meu https://merricksinvest.cc acolo aveam 3738 de dorari si casa ai redrac mia zis ca drepuie sa plătesc 15 la 100 din suma 3400 de lei am plătit și misa spus ca adoua zi imi intra bani în cont și au trecut o luna și nu miau mai intrat bani în cont.

Postat in data: 27 nov., 2022

De ce nu pot sa transfer mai mult de 1000 euro de pe cardul Postbank în cardul Revolut?
limita retragere numerar card postbank

De ce nu pot sa transfer mai mult de 1000 euro de pe cardul postbank în cardul de revolut? Sau asi putea sa fac Mao multe transferuri într-o zi sa fac sa fac și pe revolut și pe cardul Transilvania?

Postat in data: 27 nov., 2022

Cum fac sa primesc mesaj pe telefon, cand imi intra salariul?

Bună ziua as dorii sa mi se activeze și mie pe telefon,când îmi întra salariu sa primesc mesaj.

Postat in data: 25 nov., 2022