Banca Nationala a Romaniei

Cum pot sa fiu șters din Biroul de Credit de Hora Credit, pentru ca mi-au acordat un credit cu depășirea gradului de îndatorare?
hora credit dobanda dae

Bună ziua! Cum as putea sa fac sa fiu șters din biroul de credit de hora credit pentru ca mi au acordat un credit de 3000 lei cu depășirea gradului de îndatorare cu toate ca au verificat biroul de credit când mi au împrumutat banii și au văzut ca mai aveam 3 credite active a căror rate depășeau venitul, poate ma puteți îndruma cum ar trebui să procedez unde si care ar trebui să fie formularea cererii de stergere. Mulțumesc!

Postat in data: 21 nov., 2022

Pot fi scos din Biroul de Credit de IFN-uri, daca mi-au dat credite cu grad de indatoare de peste 100% din venit?
hora credit stergere biroul de credit

Bună ziua! Pot fi sters din biroul de credit de ifn uri ca hora credit care mi au acordat credit chiar dacă aveam depășit gradul de îndatorare de 40 % și totuși ei mi-au acordat credit de am ajuns la grad de îndatorare de peste 100% din venit?

Postat in data: 20 nov., 2022

De ce se mareste rata la creditul Prima Casa?
Evolutia indicilor IRCC si ROBOR la 3 luni pentru dobanzile la credite

Buna ziua, de ce se mareste rata Brd? Am facut un credit prima casa acum 6 ani si anul asta daca in primele luni plateam 1300 ron acum din 3 in 3 luni se mareste acum ajung la 1860 ron.cum e posibil sau unde sa merg sa fac reclamatie atata timp cat avem un grafic de rambursare si acum trebuia sa platim 1100 ron?

Postat in data: 17 oct., 2022

Cand se publică în Monitorul Oficial normele metodologice pentru amânarea ratelor la bănci?

Bună ziua! Întrebarea mea este scurtă și la obiect: aveți idee , când se publică în monitorul oficial (având în vedere faptul că astăzi au fost aprobate de guvern), normele metodologice pentru amânarea ratelor la bănci?

Postat in data: 27 iul., 2022

Banii vechi mai au valoare, se mai pot schimba?
bancnote-vechi-bani-vechi-schimb-bnr

„Am gasit intr-o casa veche o punga de bancnote vechi, de 500 de mii si de un milion. Mai au vreo valoare? Se mai pot schimba?”

Postat in data: 19 iul., 2022

Daca IFN-urile mi-au dat credite fara respectarea gradului de indatoare, unde pot face reclamatie?

Dacă mi s-au acordat mai multe credite la diferite IFN online,fără ca ele sa țină cont de gradul meu de îndatorare la data acordării.
Și ajungi in situația in care nu mai poti sa plătești toate ratele lunare. Ce pot sa fac?Sau ce măsuri legale am in situația aceasta? unde pot sa fac reclamație privind ca aceasta nu au verificat și respectat gradul de îndatorare?

Postat in data: 16 iul., 2022

Unde pot depune o reclamatie la Ocean Credit?
ocean credit reclamatie

„Bună ziua! Am încercat sa întreb la ocean credit unde pot depune o reclamație pentru anularea contractului și au spus ca nu se poate anula decât sa plătesc ce am de plătit. Ma puteți ajuta cu un formular exemplu și o sa îl trimit prin email.”

Postat in data: 12 mai, 2022

Am facut credite la 7 IFN-uri, cu grad de indatorare peste 40%, si nu mai pot plati. Ce pot sa fac?
ferratum credit imprumut reclamatie

Bună ziua! Am făcut credit la IFN având gradul de îndatorare de peste 40% după care am tot făcut credit la mai multe ifnuri pentru a plăti doar dobânzile pentru a nu fi înscris în biroul de credit în speranța de a face o refinanțare la banca unde am salariul cu un girant pentru a achita toate ifnurile 7 la număr in valoare totala aproximativ 15000 lei, între timp am ajuns în imposibilitate de plata și am fost raportat la biroul de credit de către Feratum și urmează și celelalte 6 IFN sa ma raporteze.

Ce pot sa fac va rog sa ma ajutați cu ce as putea face în aceasta situație. Nu mai știu ce sa fac suna telefonul continuu(Feratum a apelat după 45 zile de întârziere la kredyt incaso, acum ma suna și ei) nici nu le mai
răspund pentru ca ei ma pun sa fac promisiune când achit ratele și nu am ce răspuns sa le dau.

Ocean credit după 14 zile de neplata ma amenință că trece la executare silita, ca suna la locul de munca.
Va rog sa ma îndrumați ce sa fac în situația de fata.

Postat in data: 07 mai, 2022

Pot cere bancii trecerea de la ROBOR la IRCC la un credit pe persoana juridica?

La creditele contractate de PJ pot solicita bancii trecerea de la ROBOR la IRCC?
Multumesc!

Postat in data: 30 apr., 2022

Cum pot sa schimb ROBOR cu IRCC, sa-mi scad rata la credit?
IRCC si ROBOR evolutie

„Pot sa renunt la dobanda ROBOR si sa trec la IRCC, ca sa am o rata mai mica la credit?”

Postat in data: 07 mart., 2022

Cum pot scapa de raportarile la CRC?
vitas ifn stergere crc

Buna ziua!Am vazut interesul dvs pt a veni in sprijinul celor raportati la crc! Suntem momentan intr-o situatie urâtă: Avem 2
credite la o instituție nebancara, ifn, unde am intarziat 32 zile, au raportat la crc, sume mici, o rata de 800 una de 900 lei!

Nu m-au anuntat ca ma raporteaza, ca poate luam de undeva sa nu ma raporteze pt ca eu tineam legatura cu agentul lor spunandu-le ca in săptămâna următoare le platesc, lucru care l-am si facut dar ei nu mi-au zis ca tot m-au raportat!

Acum am fost respins la un contract de leasing pt ca am acele 2 raportari la crc! Cum pot face sa ma scap de ele? Mentionez ca mai am credite ,dar sunt la zi si al alte banci si la aceasta institutie de 1 an sunt creditele si nu au fost probleme
de întârzieri, dar acum am av niste probleme doar! Dati-mi va rog un raspuns cum pot rezolva aceasta situatie!

Multumesc anticipat!

Postat in data: 24 feb., 2022

Cat au dreptul legal sa perceapa dobanda pe zi IFN-urile?

Citesc mereu pe site-ul tau despre banci. Ar fi fain sa faceti un video sa explicati pas cu pas care este dobanda legala la banci si ifn. Cat au dreptul legal sa perceapa dobanda pe zi? Pe bnr nu vad sau nu inteleg ce scrie.

Postat in data: 19 feb., 2022

Cum ma pot sterge din CRC?
regulament bnr grad indatorare credit

Buna ziua, am avut un credit ipotecar luat in 2007 , nu s au mai putut plati ratele la credit, s a vândut imobilul, s-a achitat suma in totalitate în 2017, fiind credit mai mare de 10.000 de Euro, apare în Centrala Riscului Bancar.
Intrucît creditul este achitat din 2017 cum ma pot sterge din CRC?

Postat in data: 10 nov., 2021

Cat este gradul maxim de indatorare pentru imprumuturile acordate de banci si IFN-uri?
hora-credit-reclamatie

Băncile și IFN urile pot acorda credite de nevoi personale pt un grad de îndatorare mai mare decât 69%? Ex pt pensie de 1840 lei cit este gradul de îndatorare peste care conform regulilor Biroului de credit?????

De ce unele bănci și ifn nu afișează informații despre profituri? Ex Hora Credit profit 0 cind practica dobânzi de 730-1200% pe an și lucrează cu DAE3000% cind În UE pt ei DAE30%. sint miște hoți legali care produc sărăcie, execuții silite, împrumută clanuri.scot valuta,cresc inflația. Ei nu sint supravegheați de BNR și ANSF, OPC? Am făcut informări la DNA. BNR. ANSF. ANPC. parlament ,președinte. Astept răspuns. dr ING… cu stima și mulțumiri anticipate

Postat in data: 24 oct., 2021

Pot sa refuz actualizarea datelor personale si sa inchid contul la BRD?

Lucrez in Franta de 4 ani și tot de atunci am un cont in valuta la banca brd. acum am venit la munca din dată de 13 -01-20 . de 4 zile am contul blocat. dupa aceste 4 zile am sunat la brd si mi-au spus că nu am datele actualizate. Am sunat la ei si mi-au trimis un mail cu niste baliverne fiscale sa le completez si sa le trimit .

intrebarea mea este:pentru actualizarea datelor personale nu ar trebui să ceară doar acte doveditoare la persoana mea(CI,adresa domiciliu)? pentru ce imi cer număr de rezidență fiscală,țara de rezidență,acestea eu le-am declarat la fisc .

Pot sa refuz completare acelui formular si sa închid contul online?

Postat in data: 26 ian., 2020

E legal sa fiu executat silit de altcineva decat IFN-ul de la care am luat creditul (Credius)?
Credius-cesione-credit-Finopro

Am luat un imprumut de la Credius la care am avut restante, iar acum mi s-a pus poprire pe salariu de un alt IFN, se numeste Finopro, de care n-am auzit niciodata. E legala treaba asta?

Cine este acest Finopro si de ce poate sa-mi puna poprire, daca am avut credit la Credius?

Nici macar nu m-au anuntat ca se poate intampla asta, m-am trezit doar cu poprire pe conturi.

Postat in data: 22 dec., 2019

Credius poate acorda credite unei persoane cu gradul de indatorare de 200% si capacitatea de rambursare zero?

Daca fiul meu avea un grad de indatorare de peste 200% la diverse societati IFN la data solicitarii unui alt credit, a fost conform regulamentului ca societatea Credius sa ii acorde alt credit desi capacitatea de rambursare era zero?

Dobanda si comisioanele de la Credius le verifica cineva? Unde pot sa ma adresez pentru dobanda abuziva? La un credit de 5000 a platit trei rate de 680 si achitarea anticipata de 6900. Multumesc pentru raspuns!

Postat in data: 13 dec., 2019

Cum se calculeaza gradul de indatorare pentru refinantarea mai multor credite?

Cum as putea obtine un credit de refinantare cand toate bancile la care am apelat imi socoteste gradul de indatorire actual?? Deci am credite la care pe luna platesc 1200 de lei, si daca doresc refinantarea creditelor si ma incadrez cu un salar de 2500, daca la aceasta suma ma incadrez la 40000 de lei oare nu este f bine? As plati lunar 1000 de lei deci acopera rata si raman si cu 1500 de lei in mana. Nu inteleg ce inseamna creditul de refinantare. Va multumesc anticipat

Postat in data: 31 aug., 2019

Bancnota de 500 de lei emisa in 1 iulie 2005 mai este in circulatie?

Dupa moartea tatalui meu, am gasit printre hartiile lui cateva bancnote de 500 lei emise la 1 iulie 2005. Mai sunt in circulatie?
Daca nu mai sunt in circulatie, unde le pot schimba?

Postat in data: 07 mai, 2019