banca

De ce imi da eroare aplicatia BT Pay?
aplicatia bt pay copii

„Bună ziua! Am 16 ani și am un card de student la Banca Transilvania… Intampin probleme la achiziționarea produselor mereu îmi apare mesajul ” cardul dvs nu a putut fii înregistrat la Banca dvs.” Chiar daca eu am mai achiziționat lucruri cu el .. iar aplicația mobila nu funcționează apare mesajul ” ups.. a apărut o eroare , te rugam sa îți contactezi părinți pentru a verifica informațiile și să reinstalezi aplicația ”

Va mulțumesc pentru timpul acordat!”

Postat in data: 14 mart., 2023

Cat dureaza un transfer de la ING la BCR?

„Buna ziua. Am făcut un transfer de la ING către BCR online din aplicația home bank, ieri în jurul orei 15:00 ar putea întra banii astăzi pana în ora 12 ? Mulțumesc”

Postat in data: 13 mart., 2023

Cat are voie sa-mi opreasca din salariu, daca am mai multe credite neplatite?

„Dacă am mai multe credite (una la banca și mai multe IFNuri), după neplata de 3 luni cât poate sa-mi fie oprit din salar? Dacă nu am nici un bun pe numele meu se poate ca banca sa ia bunurile(imobiliare) a partenerului/copilului/părinților?”

Postat in data: 12 mart., 2023

Postbank mi-a blocat contul si nu mai pot recupera banii. Ce pot sa fac?
postbank id aplicatie

„Am lucrat în Germania și în octombrie am părăsit tara pt ca nu mai găseam de munca am fost la banca mea postând să-mi închidă contul la sfârșit de an automatic ca trebuea să-mi între ultimul salariu și ei la 3 săptămâni miau blocat contul cu 1350e și nu ii
mai pot recupera am sunat nu răspund ce pot face în situația asta”

Postat in data: 11 mart., 2023

Am investit in cripto moonpay si am fost tras in teapa! Cum pot sa-mi recuperez banii?
cumparare bitcoin moonpay

„Am investit tot salariul meu in cripto moonpay si nu am primit nici un profit si vreau sa imi recuperez banii înapoi am fost tras in țeapă!”

Postat in data: 11 mart., 2023

Pot fi executat silit, daca am datorii in alta tara?

„Buna ziua , am o datorie la banca din Republica Ceha , și cred ca am și execuție , dar eu nu locuiesc in România . Locuiesc in Spania , credeți ca ma vor găsi in Spania sau ma vor cauta doar la domiciliu din România . Eu am bunuri in Spania și vreau sa știu dacă ma poate afecta aici . In România nu am datorii . Mulțumesc și apreciez răspunsul.”

Postat in data: 10 mart., 2023

Pot sa platesc asigurarea SVS pentru Austria din tara?

„Îmi pot încheia contractul cu firma de asigurări SVS din țară (România)?”

Postat in data: 09 mart., 2023

Cat dureaza un transfer de la Banca Transilvania in contul Monese?
plata neo bt monese

„Am si eu o problema cu banca Transilvania. O clienta mia trimis suma de 480 lei în data de 5.03.2023.eu având cont moness la Libra back normal. Trebuia sa între instant dacă nu cel. Târziu luni. Dar nici în prezent nu au ajuns bănuții. Doamna mia trimis din aplicația neobt. Am. Dovade plății de la ea. A fost la banca și a zis ca nu exista asa CV ca și cum as fi scos eu banii și nu recunosmeu pot dovedi cu nu am nici o întrare de la dansa. Am sesizat și banca mea sa vedem. Ce sar fi putut întâmpla.?”

Postat in data: 09 mart., 2023

Cat de sigur este un depozit la TBI Bank?

Stimate domnule Coman,

Va contactez deoarece am citit on-line puncte de vedere ale dvs. foarte argumentate, cu rugamintea de a imi oferi un sfat.

Ma gandesc sa constitui un depozit de 1.000.000 lei la TBI Bank (suma va fi impartita pe doua persoane din familie pentru a nu depasi suma garantata de 500.000 lei).

La TBI Bank garantarea nu se realizeaza de FGDB ci de Fondul de garantare din Bulgaria.

Fiind o suma mare, respectiv fiind toate economiile mele, as vrea sa evaluez cat mai detaliat riscurile (chiar daca au dobanda cea mai mare).

Rugamintea este de a imi spune daca suma din depozit se indisponibilizeaza incepand cu data declararii insolventei sau doar la declarararea falimentului.

Acest moment este foarte important, deoarece insolventa dureaza o lunga perioada si ar fi timp pentru lichidarea depozitului (daca suma din depozit se indisponibilizeaza incepand cu data declarararii falimentului. .

Daca suma din depozit se indisponibilizeaza incepand cu data declararii insolventei (care poate fi declarata de pe o zi pe alta) este mult mai complicat.

Va multumesc si va doresc o zi placuta in continuare.

Postat in data: 09 mart., 2023

In cat timp intra banii trimisi de la Banca Transilvania la Revolut?
banca transilvania transfer

„Buna ziua, îmi puteți spune va rog frumos in cât timp îmi intra banii trimiși de pe Banca Transilvania pe Revolut?”

Postat in data: 07 mart., 2023

Ce fac daca nu mai pot plati creditele de la IFN-uri?

„Salut
Am facut credite la IFNuri si incercand sa platesc unul am deschis altul, iar acum am ajuns sa nu le mai pot face fata. Am urmatoarele rate:
– 1300 la BCR
– La ferratum am linie deschisa unde trebuie sa achit lunar 1400 doar dobanda (linia fiind de 10000)+ 1400 din linie pe care ii pot retrage ulterior.
– 600 lei credius
– 300 mozipo
– 300 creditprime.
– 200 okcredit.

Plus o linie de 3300 la oceane credit, cu dobanda de 300lei pe luna. Nu am avut intarzieri deloc pana acum, am 4800 salariul

Ce ar trebui sa fac cum ar trebui sa procedez ? Va multumesc pentru ajutor”

Postat in data: 06 mart., 2023

Pot scoate bani in Romania de pe un card german Volksbank v pay?
card volksbank vpay

„Card German de la voltbank.v pay pot scote bani in Iasi”

Postat in data: 04 mart., 2023

Nu pot sa imi fac BT Pay, desi am 15 ani si cardul facut. De ce?
aplicatia bt pay copii

„bună ziua domnule Coman nu pot sa îmi fac bt pay și am 15 ani și am cardul făcut dar nu pot sa rezolv cu aplicația”

Postat in data: 04 mart., 2023

Ce se intampla daca nu platesc creditul din Germania? Pot intra la puscarie?

„Bună seara , și scuzatima de, deranj am foarte mare nevoie de ajutorul dumneavoastră cu un sfat.
Am făcut anul trecut un credit in Germania și nu l-am mai achitat ca am divorțat și am pierdut tot . A trebuit sa mă întorc in România .
După un an de zile am primit o Notificare de la un birou de avocați din București care îmi cer ca in 5 zile sa achit toată suma de bani . Dar din păcate nu am cum sa o achit . M-am gandit sa o achit prin rate maxim a 500 de lei pe luna ca atâta pot la salariul de România .
Ce mi se poate întâmpla pot sa ajung la pușcărie . Sau poate sa îmi oprească tot salariul ca de la ANAF nu am primit nici o scrisoare . Va rog dațiimi un sfat mulțumesc anticipat . Și scuzatimă de deranj .”

Postat in data: 03 mart., 2023

Cum inchid cardul Cetelem?
card-cetelem-inchidere

„Buna ziua as dorii sa închid cardul cetelem”

Postat in data: 03 mart., 2023

Din contul BRD mi-au disparut bani. Ce pot sa fac?

„Buna ziua, eu locuiesc in strainatate iar de Craciun am avut cateva zile libere si am fos in Romania cu sotia si copii mei. Anainte sa ma inorc in Spania am trecut pe la banca BRD sa vad extrasurile de conturi si am constatat ca din contul din euro mi-a disparut 1300€ in ultimile 16 luni(un an si patru luni)

Cand am constatat ca mi-au furat banii, am vrut sa i-mi retrag toti banii din cont dar mia zis directorul bancii ca trebuie sa astept cateva zile.Cum aveam avion a doaua zi nu am putu retrage banii care au mai ramas .

Am facut o reclamatie online din Spania dar nici pana acum nu mia dat nici un raspuns. Va rog sa-mi dati un sfat ,ce as putea face pentru a-mi recupera banii care a disparut miraculos intr-un timp atat de scurt? Poate cand pot veni in Romania nu mai gasesc nimic in conturi.”

Postat in data: 03 mart., 2023

Cat dureaza un transfer in euro BCR – Revolut?

„Cat durează un transfer de bani de pe BCR în euro pe revolut?”

Postat in data: 03 mart., 2023

Este legal ca banca sa ma execute din nou, dupa ce am platit deja la executor?

„In 8 ani am platit 16000 din 22000 lei la executor judecătoresc pentru un credit de nevoi personale ,iar acum am de platit băncii cică 21000 lei in 18 luni daca nu mă execută din nou .este legal ? Avocatul angajat a spus că da”

Postat in data: 02 mart., 2023

Nu mai pot plati creditul, din cauza dobanzilor prea mari. Ce pot sa fac?
hora credit stergere biroul de credit

„Am luat un credit de la ifn hora de 2000 de ron și am tot platit dobânzi acum nu am mai achitat și am ajuns la 7000 să achit nu stiu ce pot face.Mai am și alte credite și am agradul de indatorare foarte mare”

Postat in data: 02 mart., 2023