banci

Cum pot sa nu mai fiu codebitor (coplatitor) la un credit Prima Casa?

Buna ziua! Apelez la dumneavoastra in speranta ca imi veti da un raspuns la
urmatoarea problema care ma framanta de ani buni si de care nu mai scap: am semnat ca si coplatitor (codebitor) pentru un credit prin Prima Casa pt o cunostinta, sora celui care urma sa imi fie sot, cu care m-am si casatorit ulterior,dar de care intre timp m-am despartit. Problema este ca i-am rugat ani la randul sa ma inlocuiasca cu altcineva si nu au facut-o,zicand ca nu au cu cine si ca vor incerca sa gaseasca o solutie.

De atunci tot astept si nu am putut sa fac niciun credit. Acum venitul meu
este 1800 lei,iar rata la acel credit prin prima casa 142 euro si singura nu ma incadrez sa iau prin credit 120.000 lei cat imi trebuie pentru un apartament. Nu ma incadrez din cauza acestei rate,caci altfel mi s-ar da chiar 140.000.

Intrebarea mea este: pot face ceva sa ii constrang pe cei cu creditul la care sunt codebitor sa ma scoata din creditul lor ca sa pot si eu face credit pentru mine? Mentionez ca mie nu mi-au dat copie a contractului pe care l-am semnat si m-au mintit ca voi fi girant, nu coplatitor si ca dupa un an,adica in 2011,ma vor inlocui cu o ruda,lucru care nu s-a intamplat nici pana astazi. Ii pot da in judecata sau altceva incat sa pot iesi din aceasta mare problema???

Va rog mult sa nu ignorati mesajul meu,de 6 ani de zile tot astept o minune in acest caz.

Postat in data: 09 iun., 2017

Mostenitorii preiau datoria la un card de credit?

Bunica mea avea un Bonus Card la Garanti Bank dar a decedat. Intrebarea mea este daca mostenitorii preiau datoria ei cand se face succesiunea. Multumesc anticipat

Postat in data: 07 iun., 2017

Se poate pune gaj pe imobilul din buletin chiar daca nu este pe numele meu?

Am o problema si as dori sa stiu ce solutii exista.
In decurs de un an de zile am luat un credit de la ING si BRD, ambele de nevoi personale in valoare de 55.000 respectiv 30.000.
Deasemenea am luat si 3 IFN uri.
Suma totala datorata pe luna ajunge undeva la 3.000 lei, insa din pacate numai pot face fata.
Salariul meu era de 3.500 insa acum voi schimba locul de munca si salariul va fi mult mai mic.
Eu nu am casa /masina / proprietati pe numele meu si as dori sa stiu daca nu le mai platesc, avand in vedere ca suma totala in prezent este undeva la 78.000 lei, inafara de poprire pe salariu ce imi mai pot face?
Este adevarat ca se poate pune gaj pe imobilul din Buletin chiar daca nu este pe numele meu?

Postat in data: 04 iun., 2017

Am card Santander UK si nu pot vedea cati bani am pe el. Ce pot sa fac?

Buna ziua! Am card Santander din Londra, am venit in Iasi si nu am homebanking, nu pot vedea soldul cardului …ce ma sfatuiti sa fac?

Postat in data: 02 iun., 2017

Top Factoring ma streseaza cu executarea silita. Ce pot sa fac?

Am probleme cu Top Factoring in ceea ce priveste o datorie in jur de 3700 la BRD. Am ajuns in aceasta situatie deoarece de la firma unde lucram SC General Concept Calarasi, 8 luni nu am primit nici un salariu (2014) si am fost nevoita se recurg la o pensionare anticipata de 500 ron. Nu aveam din ce trai! Am trecut prin perioade foarte grele si m-am imbolnavit grav, am facut o depresie. Sunt singura, nu ma ajuta nimeni. Nu am nici locuinta. Cei de la Top Factoring ma streseaza mereu cu telefoane si mesaje ca voi fi executata silit. Nu pot sa ma angajez intr-o rezolvare amiabila deoarece nu am din ce plati. Aceasta situatie imi agraveaza si mai mult boala. Cum sa procedez? Ce ma sfatuiti? Daca imi ia si aceasta pensie inseamna ca trebuie sa mor!

Postat in data: 31 mai, 2017

Nu pot deschide aplicatia MyBRD Mobile, desi parola este corecta! Ce fac?

De curand am incercat sa deschid aplicatia MyBRD Mobile insa, nu vrea sa imi ia parola. Imi da eroare ,,login failed. Nu este prima data cand intru in cont si stiu sigur ca parola este buna.

Postat in data: 31 mai, 2017

Mi-au fost poprite conturile dupa 10 ani de cand am luat creditul. Se poate face ceva?

Acum 10 ani am facut un credit de 5.000 euro la ABN Amro Bank, banca a fost vanduta catre RBS, care nici asta nu mai exista din cate am inteles…astazi am primit sms de la ING ca si cum conturile au fost blocate si am proprire pe ele… eu nu am platit ratele de 7 ani, se poate face ceva? Multumesc

Postat in data: 26 mai, 2017

Poprirea se poate face pe toti banii din cont, chiar daca provin din salariul sotului?

Eu am o problema mai complica sa zic asa…am o proprire la banca pentru sume incasate necuvenit din ajutoare sociale..este vorba de un debit de 7900 de lei, pana aici toate bune…eu sunt casnica am 3 copii nu realizez nici un venit dar sotul meu este angajat cu contract de munca in Germania, patronul lui nu i-a mai putut da banii numerar si au stabilit ca firma unde lucreaza sa ii vireze in tara in contul meu 800 de euro (banii reprezinta salariul lui virati direct de catre firma unde lucreaza in Romania in contul meu).

Ideea este ca banca mi-a oprit suma integral iar sotul meu mi-a trimis o adeverinta din care rezulta faptul ca este angajat si suma reprezentand salariul ii este virata in contul meu…nu ar trebui si in cazul aceasta sa retina o treime? va multumesc anticipat pentru raspuns mi-ar fi de un real
folos

Postat in data: 24 mai, 2017

De ce nu ma pot autentifica in aplicatia myBRD?

Eu am folosit mereu aplicatia MyBRD, dar de cateva zile nu ma mai pot autentifica. Imi apare o eroare si scrie ca incercarea a esuat. Multumesc!

Postat in data: 08 mai, 2017

Ce pot sa fac sa obtin un credit daca sunt in baza de date la Biroul de Credit?

Ce pot sa fac sa obtin un credit daca sunt in baza de date? Am divortat si nu am mai putut plati ratele ..cresc trei copii minori! multumesc frumos daca puteti sa ma ajuta cu ceva

Postat in data: 30 apr., 2017

Cat timp dureaza o analiza de dosar pentru un credit de nevoi personale?

Buna ziua.As dori sa stiu si eu cat timp dureaza o analiza de dosar pentru un credit de nevoi personale in valoare de 8000 ron.Tin sa precizez ca mi sa cerut si un girant ce am si rezolvat. Timp de asteptare maxim 1 saptamana, dar eu astept deja de 2 saptamani si inca nici un raspuns. Multumesc pentru raspuns si pentru punctualitate ce o oferiti.

Postat in data: 27 apr., 2017

Cat se poate retine din salariu pentru doua popriri de la un singur creditor?

Stimate domn, va adresez rugamintea de a va exprima un punct de vedere cu privire la urmatoarea situatie:

Cei 50% care se pot retine din salariu in cazul unei popriri se aplica doar in situatia existentei a minim 2 creditori, sau se aplica si in cazul in care exista un singur creditor care a infiintat pe contul meu 2 popriri distincte, pentru doua carduri de cumparaturi.

Creditorul Credit Europe Bank a infiintat pe contul meu 2 popriri pentru 2 carduri de cumparaturi si, avand in vedere ca este un singur creditor, doresc sa stiu daca mi se va retine 33% sau 50% din salariu.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Postat in data: 14 apr., 2017

Daca am poprire pe salariu, se poate pune si sechestru pe masina?

Am avut un card de credit la Credit Europe Bank, la care nu s-a mai platit, suma datorata fiind de 6200 ron cu tot cu cheltuieli de judecata. Mi s-a pus poprire pe salariu acum 5 luni, suma fiind acoperita mai mult de jumatate. Astazi am primit somatie de sechestru pe masina. Mentionez ca suma pe care o mai am de plata este de 2800 ron. Se poate face aceasta executare? Ma puteti indruma ce sa fac?

Postat in data: 12 apr., 2017

Are voie banca sa-mi ia tot salariul pentru o datorie la card?

In 2015 am facut un card de cumparaturi in valoare de 2000 de lei. Eu nu am mai avut cum sa platesc fiind despartita de tatal copilului, dar nu divortati. Astazi cand sa merg sa scot banii de pe card numai aveam nimic pe cont. Are voie sa imi ia tot salariul? Ce as putea sa fac? Va multumesc

Postat in data: 06 apr., 2017