Biroul de Credit

La care banca pot refinanta creditele IFN?

„Vă rog, sfatuiti-mă unde as putea sa cer ajutor pentru refinanțarea creditelor IFN. Deși am salariul mare, 6400, nu mai reușesc să acopăr ratele la creditele IFN. Daca aș reuși să fac un credit la o bancă, pentru refinanțare, as acoperi linistita rata, dar nici o banca nu îmi acorda.”

Postat in data: 18 sept., 2023

Este legal ca IFN-urile sa acorde imprumuturi celor aflati in Biroul de Credit?

„Bună seara! V-am găsit ulterior pe un site și am văzut că ați mai rezolvat probleme asemănătoare cu a prietenului meu.
Aceasta a apela la un moment dat la un IFN, dobanda era enormă, iar după aceea din ce am inteles aceștia l-ar fii băgat în biroul de credite fara a il notifica. El a mai apelat după aceea la câteva IFN uri neachitand prima dată și fiind practic in biroul de credite si am citit undeva ca nu e legal sa ii acorde fiind în biroul de credite. Stiti cumva ce ar putea sa faca sa scape din asta?

Mulțumesc, o seara buna”

Postat in data: 01 sept., 2023

Cum aflu ce datorii am, daca nu-mi pot face cont la Biroul de Credit?
Stergere Biroul de Credit

„As vrea sa stiu ce datorii am si nu pot sa imi creez cont la biroul de credit pe website ,oare sti la ce adresa trebuie sa trimit cerea si ce sa scriu in acea cerere? Multumesc”

Postat in data: 29 aug., 2023

Cand dispare din Biroul de Credit un credit achitat?

„Buna ziua, cand dispare din biroul de credite un credit achitat? Dupa 2 zile mie inca imi apare rata lunara in raportul de pe site-ul biroului de credit.”

Postat in data: 12 aug., 2023

Cum pot fi scos din Biroul de Credit de Oney Bank?

Am aflat recent ca sunt inregistrat la biroul de credit de catre Oney Bank pt un credit acordat in 2021. Datoria ramasa (2 rate) a fost ulterior cesionata catre o alta institutie iar ei nu stiu sa imi comunice catre cine.

Mentionez ca pana in prezent nu am primit nici o notificare de la Oney sau alta institutie pt plata restantei si in ciuda multiplelor incercari de a afla catre cine am de platit aceasta restanta nu am reusit sa aflu. Am dovezi in scris in acest sens.

Ma puteti ajuta cu o cerere catre Oney pt a fi scos de la biroul de credit?”

Postat in data: 05 aug., 2023

Cum pot afla daca sunt in baza Biroului de Credit?
biroul-de-credit-inregistrare-cont

„Cum pot afla dacă ma aflu in baza biroului de credit?”

Postat in data: 03 apr., 2023

Cum pot fi sters de Cetelem din Biroul de Credit?
cetelem reclamatie biroul de credit

„Cu respect, vă expun situația mea, în speranța că mă puteți ajuta.
Am avut un credit la Cetelem in anul 2018, pe care nu l-am achitat, datoria fiind cesionată către Kruk, iar că urmare am fost executat silit fiind instituită poprire. În anul 2020 am primit de la executorul judecătoresc încheierea de încetare a executării silite.

De atunci, figurez în Biroul de Credit cu raportări lunare din partea BNP PARIBS, precum că aș avea o restanță de 1127 lei și „G” -urile aferente.
Am discutat telefonic cu cei de la Kruk și mi-au spus că datoria a fost achitată integral. Am discutat și la Cetelem, dar insistă că figurez încă cu suma de mai sus, cu toate că datoria a fost cesionată și achitată.

Am apelat la o firmă și mi-au fost ștere toate mențiunile de G anterioare din Biroul de Credit, mai puțin cea din luna curentă, unde figurez din nou cu restanța de 1127 lei .

S-a solicitat din nou ștergerea mențiunii, fiind atașat documentul de încheiere a executării, însă în rezoluția de răspuns la solicitare se face din nou mențiunea referitoare la restanță de către participant și că .

Mi-ar fi de mare ajutor dacă mă puteți îndruma cum să procedez, pentru a rezolva această problemă.

Mulțumesc.”

Postat in data: 22 mart., 2023

Kruk m-a sunat ca am o datorie neplatita la ING, veche de 10 ani. Ce pot sa fac?

„Bună ziua!
In 2009 am rămas în urmă crizei din acel an am rămas fără servici și am ajuns in imposibilitatea de a-mi achita ratele și descoperirile de card,dar în lunile și anul care a urmat ,când m-am reangajat am inceput să plătesc și ușor ușor le-am achitat.

Prontre datorii aveam și la ING descoperiri de card.Numai știu exact când dar în lunile următoare am fost cu bani la mine să achit descoperirile de card la ING.Am platit cat mi s-a cerut ,am întrebat dacă totul este in regulă și mi s-a spus că da .

In 2020 in noiembrie- decembrie m-am că mă sună cei de la krug cam am de platit 4500 Ron ,datorie la ING.Le-am explicat că mi-am finalizat contractul cu Ing dar mi-au cerut chitanțele precum că am plătit.Eu le-am păstrat câțiva ani,dar după aproximativ 11 ani chiar nu le mai aveam și astfel mi s-a pus proprie pe salariu.

M-am gândit în toate felurile și până la urmă dacă doamna de la ING care mi-a închis dosarul a făcut vreo greșeală și nu mi-a încasat toată suma,de ce timp de aproximativ 11 ani nu mi s-a adus la cunoștința acest lucru,eu având același Nr de tel., aceiași adresă de email și acum.

Acum as dori sa fac un împrumut sau o descoperire de card,dar mă gândesc că cei de la recuperări Krug m-au înscris că rău platnic.As dori totuși să văd dacă figurez pe acea listă dar nu găsesc pagina unde să mă înregistrez.Sper să mă puteți ajuta cumva, aștept un răspuns de la d-stra.
Cu stimă!”

Postat in data: 16 mart., 2023

Cum se face o cerere catre Biroul de Credit?

„Buna ziua, incep prin a va spune povestea mea…acum aproape 5 ani am scos un credit de la BCR dar nu pentru mine, persoanele care au beneficiat de bani au întârziat cu plata iar eu am fost raportată la birou de credit scorul meu cel mai probabil este 0 pentru că nu pot face nici un card de cumparaturi, as dori sa fac o cerere către birou de credit dar ce pot scrie că și motiv?
Nu știam că mau raportat, am aflat acum când am incercat sa fac un card de cumparaturi și peste tot sunt respinsă.
Ar mai fi de plată o sumă mică la credit, mulțumesc pentru eventualul răspuns!”

Postat in data: 28 feb., 2023

IFN-urile m-au supraindatorat, apoi mi-au pus poprire si mi-au luat toti banii din salariu. Ce pot sa fac?

Bună ziua! Eu încasez salariul la brd unde am un credit plătit la zi cu grad de îndatorare de peste 40%, mai am 2 popriri de la IFN uri și mi-au lut inclusiv norma de hrana, indemnizația de chirie, indemnizația de voucher de vacanta, practic am luat în jur de 6000 lei și eu am beneficiat de 0 lei, banca spune sa ma adresez executorilor iar executorii spun ca este vina băncii ca au virat banii, ma trimit de la unii la alții și nimeni nu poate face nimic.

Aceste IFNuri mi-au acordat creditele desi eram suprandatorat cu peste 40%. Nu știu ce sa mai fac am rămas cu 0 roni și nu mai pot plăti nimic gaze curent apa și mâncare.

Va rog ajutați-mă sunt în disperare nu știu ce sa mai fac. Va mulțumesc și v-aș fi recunoscător cu un sfat ce e de făcut în cazul acesta

Postat in data: 19 feb., 2023

Ce fac cu creditul TBI Bank, daca am ramas fara loc de munca?

„Buna ziua, am facut un credit la TBI , din pacate dupa cateva luni de plata la zi a ratelor am ramas fara locul de munca, eu iam contactat si le am explicat problema, fata de acolo spunand ca i pare rau nu are ce sa faca ca tre sa platesc, pana la urma sa ajungem de comun acord sa platesc macar o suma mai mica din rata, problema este ca aproape in fiecare saptamana ma suna diferiti reprezentanti de la TBI pentru a imi spune sa platesc pentru evitarea dea a fi actionat in instanta, exista o solutie pentru a face ceva? sa scada dobanda sau sa prelungeasca termenu pentru a micsora rata? au vreo obligatie si ei ?
va multumesc”

Postat in data: 10 feb., 2023

BRD m-a raportat la Biroul de Credit pentru o datorie la un cont neinchis, de care nu am fost informat. Ce pot sa fac?

Buna seara

Incep prin a va spune că nu cunosc foarte bine regulile băncilor și nu știu dacă în ceea că va voi descrie sunt vinovat și bun de plată sau nu…

In octombrie 2006 compania la care tocmai mă angajasem mi-a făcut un card la BRD și odată cu asta o descoperire de cont cu niște condiții avantajoase…
Cred că prin 2017 mi-am făcut un card ING și am mutat salariul la ei… Nu știu să verific data de la care am inceput colaborarea cu ING și nu cred că e relevanta…

Pe 7 nov. 2022 am primit un mesaj in care eram informat că am o restanță de peste 1110 de lei și că voi fi raportat la biroul de credit însă nu se semna în nici un fel (după cum puteți vedea în imaginea atașată) La sfârșitul lunii noiembrie am fost sunat de cineva din partea BRD care mi-a adus la cunoștință că am o restanță de plată, însă când am întrebat de unde a apărut suma, mi-a recomandat să mă adresez unei sucursale BRD
deoarece el nu poate vedea activitatea din cont…

Pe 9 Decembrie am primit un al doilea mesaj de la același număr necunoscut prin care eram înștiințat că am fost raportat în biroul de credit…
Am făcut o solicitare pe e-mail către BRD prin care am solicitat lămuriri despre această situație însă nu am primit nici un răspuns…
M-am adresat sucursalei BRD de lângă locul meu de muncă și mi-au spus că trebuie să merg in sucursala in care a fost deschis contul. In sucursala, mi s-a explicat că probabil atunci când mi-am achitat datoriile către BRD nu am solicitat și închiderea acestuia, motiv pentru care s-au perceput comisioane, iar tot ce pot face ei este sa ceară un extras de cont de la deschiderea contului și să mi-l de-a astfel încât să mă lămuresc singur de unde vine suma…

Pe data de 2 februarie am primit 100 de pagini de extras de cont in care însă nu se regăsește perioada 2010-2018 dar chiar și așa nu mă ajută cu nimic deoarece nu înțeleg de ce am ajuns sa am o datorie de 1181 de lei pentru un cont pe care eu nu l-am mai folosit de nici un fel și nu am primit nici o informare din partea băncii cu privire la starea contului sau daca acesta mai e activ…

Nu înțeleg nici de ce nu am fost contactat pentru a lămuri situația înainte de a fi raportat în biroul de credit…
Puteți să mă ajutați macar cu un sfat pertinent în situația dată? Ce trebuie sa fac eu acum??? Plătesc cei 1181 de lei pentru că așa vrea un calculator de la BRD sau exista vreo altă posibilitate?

Va mulțumesc anticipat pentru răspuns!

Postat in data: 08 feb., 2023

Cum pot sa refinantez imprumuturile IFN-urilor, sa raman cu o singura rata?

Bună ziua, am și eu nevoie de o îndrumare, ajutor. Am un credit la de 40000 lei la ING cu o rata de 1200 lei, la provident de 12000 lei cu o rata de 800 lei, și 3 împrumuturi la IFN total 4000 lei.

Am ajuns în situația aceasta în urma divorțului, întrucât ne judecam pentru casa și mașinile avute în timpul căsătoriei, și pentru alocația minorei pe care nu o primesc din 2019. Acum am obținut hotărârea judecătorească. Datorita proceselor și îngrijirea minorului am rămas în urma cu achitarea datoriilor lucru ce a dus la poprire(care a fost achitata), dar figurez în baza de date.

Ideea este dacă se poate sa ajung la o înțelegere cu o banca în ve vederea refinanțării împrumuturilor.Să rămân cu o singura rata. Menționez ca venitul net este de 5000 lei plus 700 lei pensie alimentara plus 600 lei bonuri de masa.Vă rog dacă se poate sa ma ajutați! Vă mulțumesc!

Postat in data: 07 feb., 2023

Ce fac daca nu mai pot plati creditele la IFN-uri, din cauza dobanzilor prea mari?

Buna seara am făcut la mai multe IFN credite , și din motive personale acum nu le mai post achita dobânda a crescut foarte mult și banca mă silește sa le plătesc și nu am cum , ce as putea face?

Postat in data: 28 ian., 2023

Cum pot fi stearsa din baza de date de la Biroul de Credit, cu un card Cetelem?
card-cetelem-inchidere

„Bună seara! As dori să știu dacă pot fi stearsa din baza de date. Am avut un card de cumpărături la Cetelem. Am avut ceva întârzieri dar am platit și în avans când am închis contul. Nu pot face o refinanțare din cauză că sunt băgată in baza de date. Vă rog frumos, am mare nevoie. Nu am fost anuntata ca voi fi raportata la Biroul de Credit si ca voi avea probleme cu refinantarea.”

Postat in data: 16 ian., 2023

Cum stiu daca sunt in baza de date la Biroul de Credit, pentru o refinantare?
biroul-de-credit-inregistrare-cont

Aș dori să știu dacă mai figurez in baza de date, pentru a putea face o refinantare.

Postat in data: 04 ian., 2023

Ce pot sa fac daca am ajuns la un grad de indatorare de 200%, din cauza creditelor de la IFN-uri?

Am imprumuturi cu sume mari de la IFN-uri precum CreditPrime, CreditFix, VivaCredit, Ferratum, Mozipo, Provident, iCredit, Ocean Credit, AXI, Credius. Toate aceste IFN-uri acordate cu grad de indatoare de peste 40%.
In prezent cu un grad de indatorare real de 200%, dupa cateva luni, nu am reusit sa mai tin sub control lucrurile si am fost raportata in BC cu categoria 1 de intarzieri (atat de IFN-uri (Ocean, AXI si Mozipo), cat si cu ratele pe care le aveam la banca – ING si BCR).

Am cerut sprijinul familiei si am reusit sa achit suma de 1.300.000 RON in IFN-uri, insa as vrea sa stiu daca este posibilitatea sa fie modificarea raportarea negativa in biroul de credite?

De asemenea, exista companii precum Credius care pune la dispozitie soldul anticipat in 24h, lucru care pentru mine inseamna dobanzi si penzalitati mai mari.

Toata situatia asta mi-a distrus sanatatea la propriu si dobanzile pe care le-am platit eu catre aceste IFN-uri sunt imense. Imi recomandati sa fac o sesizare catre BNR? Exista sanse reale de recuperare a dobanzilor imense pierdute?

Multumesc anticipat

Postat in data: 09 dec., 2022

Cum pot sa stiu daca mai sunt in baza de date a Biroului de Credit?
biroul-de-credit-inregistrare-cont

Vreau sa stiu daca mai sunt in baza de date a biroului de credit

Postat in data: 04 dec., 2022

Banca nu mi-a raspuns la cererea de restructurare a creditului si m-a raportat la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

Bună seara ! Am un credit și i am sunat pentru restructurarea creditului. Mi au spus că vor reveni cu telefon, dar n au făcut o. Am trimis mai multe mailuri și în final cineva din departamentul restructurări mi a trimis mai multe documente pe care le am completat și trimis pe data de 07.11.2022.

În data de 17.11.2022 am avut scadența și nu am plătit rata. Pe 18.11.2022 am fost sunată că nu am plătit rata. I am explicat situația persoanei care m a sunat și aceasta a spus că se va interesa și va reveni cu telefon, ceea ce nu s a întâmplat. Apoi au urmat mesaje cu raportarea catre Biroul de credit și azi (29.11.2022) am primit un mesaj de la recuperatori ( ICC recuperare ) .

Menționez că am toate documentele cerute și trimise către bancă, iar persoana care pare să fie specialist restrucurare nu mai răspunde la mailuri.Cerea de restructurare a fost făcută in urma diminuarii salariului, respectiv un spor de 25% si a supraindatorării. Vă rog să mă ajutați în demersul meu către banca. Mulțumesc!

Postat in data: 30 nov., 2022