Biroul de Credit

De ce Garanti Bank nu ma sterge din Biroul credite, dupa ce creditele au fost achitate integral?

Postat in data: 30 iun., 2018

Daca am luat un imprumut de la Provident acum 7 – 8 ani, s-a prescris?

Daca am luat un imprumut de la Provident acum 7, 8 ani, s-a prescris? M? mai vede c? am f?cut imprumut la ei, suma mica 1000 lei?

Postat in data: 22 iun., 2018

Mai pot fi executat silit si se mai poate pune proprire pe salariu daca nu mai figurez in Biroul de credite?

Buna ziua. Am si eu o intrebare daca sunteti amabili sa ma ajutati. Am
verificat la biroul de credite si nu mai figurez cu istoric restante, ultima rata care am platit-o a fost acum 7 ani, este vorba despre un card de credit emis de rbs. In continuare firma de recuperari ma suna si imi trimite scrisori de amenintare, intre ghilimele. Mai pot fi executat silit si se mai poate pune proprire pe salar daca nu mai figurez in biroul de credite? Va mtunesc frumos pt raspuns. O zi buna.

Postat in data: 18 iun., 2018

TBI Bank m-a raportat la Biroul de Credit, desi am refinantat contractul de credit. Ce pot sa fac?

Am fost raportata catre Biroul de Credit de catre TBI Bank desi am refinantat contractul si mi-au spus ca vor corecta eroarea, dar nu au facut-o …ce as avea de facut? Am facut cerere in scris, am trimis prin email si verbal la telefon, dar degeaba.

Postat in data: 22 mai, 2018

ERB nu mi-a inchis contul si m-a bagat la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

Prin anul 2005 am luat un tv cu buletinul prin acest ERB, am platit toate ratele ba chiar cu 3 luni inainte de a se achita toata suma de plata.

Am sunat la ei si am cerut sa mi se spuna cat trebuie sa platesc sa mi se inchida contul, am platit cat mi sa spus atunci pe loc, am trimis chitanta si copia de buletin prin fax cum mi sa spus sa se inchida contul.

Dupa vreo 5 ani ma trezesc cu un plic de la o firma de recuperare ca am 200 lei de plata.

Am sunat la ei si dupa zile de discutii au reusit sa mi spuna ca datoria este de la administrare cont, pt ca nu se inchisese deoarece eu platisem zic ei mai mult decat trebuia si cand sau terminat banii din cont pe csre mii luase fara sa ma instiinteze pt admin cont mau facut si dator cu 200 lei ca au administrat contu nefiind inchis.

Si uite asa cand am fost la Raiffeisen sa solicit un card de cumparaturi, surpriza! eram rau platnic in baza de date.

Ce pot face impotriva acestor sarlatani de la ERB?

Postat in data: 07 apr., 2018

E ilegal sa mai figurez in Biroul de Credit, daca s-a prescris creditul?

In anul 2011 luna februarie, mi s-a pus poprire pe toata suma din contul de salarii de catre BCR, pentru un credit luat de la Pireus Bank.
Neavind ce sa mai execute dupa aceasta data, creditul a fost cesionat intr-o vreme la Kruk, fara sa fiu notificata.
In 7 ani, Kruk nu a facut nici un demers pentru executare silita iar banca nu mai avea interes de a reactualiza datele din BC, unde am fost inscrisa tot fara a fi notificata.
Astfel, datele mele din BC ar trebui sa nu mai figureze in baza de date, din anul 2015 iar Kruk nu mai poate cere executare silita intrucit suma s-a prescris, termenul incepind din febr.2011.
Intrebarea mea este, daca ar fi ilegal ca actual sa mai figurez in BC.
Pot sa imi deschid un cont de salarii la alta banca decit cei in cauza, fara sa imi fie poprit actual ?

Postat in data: 30 mart., 2018

Cum pot sterge restantele din Biroul de Credit?

Am o problema, am vrut sa fac un imprumut si mi s-a spus ca nu pot, pentru ca sunt in Biroul de Credit.
Eu am avut doua carduri la Credit Europe Bank, la care am avut restante, dar le-am achitat in urma cu cateva luni, firmei de recuperare la care m-au dat.
Intrebarea e cum scap de Biroul de Credit. Multumesc

Postat in data: 28 mart., 2018

Raiffeisen m-a raportat la Biroul de Credit fara sa ma anunte, pentru un card pe care nu l-am folosit. Ce pot sa fac?

Am fost raportat la Biroul de Credit fara sa fiu anuntat, pentru un card de cumparaturi pe care Raiffeisen mi l-a dat printr-o oferta prin telefon.

Eu nu am activat niciodata cardul, pentru ca am fost plecat in strainatate, si l-am rambursat bancii in plicul sigilat, cand am venit acasa, pentru ca nu avem nevoie de el.

Acum, cand am vrut sa fac un credit, am aflat ca sunt raportat la Biroul de Credit cu datorii.

Am fost la o agentie Raiffeisen din Oradea dar nu m-au gasit in calculator, am sunat si la centrala Raiffeisen, dar nici ei nu-l mai gasesc in baza de date, mi s-a spus ca e posibil sa fie vandut catre o firma de recuperare.

Ce pot sa fac?

Postat in data: 19 mart., 2018

Pot sa iau un credit pentru a cumpara o casa daca am ajuns la executor pentru un credit restant?

Daca am ajuns la executor pt credit neachitat la timp, as putea sa mai iau un credit pt a.mi cumpara o casa? Ceva de genul: iau un cedit, platesc datoriile restant si imi iau o casa..

Postat in data: 18 mart., 2018

Daca am achitat datoria restanta, mai sunt considerata rau-platnica si nu pot aplica la un credit Prima Casa?

Am o problema. Ce se intampla daca am avut un credit de nevoi personale, insa eu casatorindu-ma si ramanandu-mi creditul sa continue sa mi-l plateasca parintii, ei nu l-au mai platit. Am aflat asta doar dupa un an dupa ce am activat la o banca sa-mi bag hartiile pt. prima casa. Eu achitandu-mi datoria restanta care mi s-a acumulat vreau sa stiu daca eu am platit datoria eu sunt considerata rauplatnic si nu mai pot activa la creditul pt.prima casa timp de 5 ani? Asa mi s-a spus de cei
de la departamentul clienti.

Postat in data: 17 mart., 2018

Care e motivul pentru care bancile nu vor sa-mi acorde un credit?

Buna ziua domnul Vasile, am o intrebare daca ma puteti ajuta.

Am incercat la mai multe banci sa iau credit dar din pacate toate mi-au respins cererea cu toate ca nu am mai fost imprumutata la banci. Pot spune ca aici unde lucrez este primul meu loc de munca si am o vechime de 4 luni cu un salar destul de consistent aprox 3500ron.

Imi puteti spune va rog care ar fi motivul pentru care bancile nu vor sa imi acorde credit.multumesc !

Postat in data: 02 mart., 2018

Cat ma costa sa ies din Biroul de Credit?

Buna ziua! sunt inregistrat in biroul de credite ca urmare a unei intarzieri la plata cardului de cumparaturi.
Ma intereseaza daca ma puteti ajuta sa ies si cat m-ar costa sau daca ati putea sa-mi spuneti daca as putea contracta un credit Prima Casa! Am un salariu de 3500-3700 de lei!

Postat in data: 26 feb., 2018

Cum pot fi sters din Biroul de Credit?

Am vrut sa fac un credit si m-au gasit raportat la Biroul de Credit cu datorii.
Am avut mai demult un card de credit Cardavantaj la Credit Europe Bank si probabil ca de acolo mi se trage, dar nu m-au anuntat.

Ce pot sa fac ca sa fiu sters din baza de date?

Postat in data: 21 feb., 2018

Care banci dau credite daca esti in Biroul de Credit?

Care banci dau credite daca esti in Biroul de Credit?

Postat in data: 02 feb., 2018

Ce mi se poate intampla daca nu mai pot sa achit creditul?

Am si eu un credit facut la Unicredit, si nu mai am posibilitatea sa il achit. Ce mi s-ar putea intampla, in situatia in care eu nu am nimic pe numele meu, si in cazul ca eu ma angajez din nou peste ceva timp ar putea sa imi pun? oprire pe salariu daca am un cont la alta banca???

Postat in data: 09 ian., 2018

Pot sa scot bani de la banca sa-mi platesc datoriile?

am luat bani din banca si nu am platit toate ratele. As putea sa scot de la alta banca sa imi platesc datoriile anterioare? Lucrez cu carte de munca, salarul e de 1900 de lei.

Postat in data: 08 ian., 2018

Dupa cat luni de neplata se face poprire pe salariu?

Buna seara, as dori sa stiu si eu dupa cate luni de neplata se face propire pe salariu? Am 3 credite, unu la Garanti Credite de consum de 5000 si 2 la Cetelem, unu de 2500 celalant de 6000 si nu am mai platit de 3 luni. Astept raspuns, va multumesc

Postat in data: 19 dec., 2017

De ce mai apar la Biroul de Credit cu datorii, daca le-am platit?

Buna ziua. In anul 2013 am avut un descoperit de cont la BRD, o suma in valoare de 2000 lei. Neachitate ratele la timp, am ajuns pana la executare silita, proprire pe salariu. Aceasta creanta a fost vanduta catre EOS KSI in anul 2014. In luna mai anul 2015 eu am incheiat acest dosar, datoria fiind achitata. Nelamurirea mea este urmatoarea: de ce inca in Biroul de credit apar cu aceasta datorie neachitata? Cine trebuia sa raporteze catre Biroul de credit solutionarea dosarului? Ce trebuie sa fac? Multumesc frumos.

Postat in data: 15 nov., 2017

Ce pot sa fac daca Provident m-a bagat in Biroul de Credit?

Am avut o intirziere la Provident de 60 zile din cauza ca nu au venit incasatori dupa rata care trebuia sa o achit saptamanal. M-au bagat in Biroul de Credit si nu pot sa fac inprumut la nicio banca. Ce pot sa fac?

Postat in data: 06 nov., 2017