card de credit

Cat costa SMS-urile pentru cardul BRD?

Eu las in fiecare luna cate 10 lei pe card pentru sms iar luna urmatoare inainte de salariu imi dezactiveaza sms si imi spune e ca nu am suficienti bani pe card. Daca sms-ul e 2 lei la 10 lei cat las pe card cum nu e suficient? Cati bani sa las atunci pe card ca nu mai stiu.

Postat in data: 31 oct., 2017

Cum pot sa vad banii depusi pe cardul Euroline – ERB Retail Services?

Doresc sa primesc toate tranzactiile facute intre mine si ERB Retail, toti banii depusi de mine.

Postat in data: 30 iun., 2017

Mostenitorii preiau datoria la un card de credit?

Bunica mea avea un Bonus Card la Garanti Bank dar a decedat. Intrebarea mea este daca mostenitorii preiau datoria ei cand se face succesiunea. Multumesc anticipat

Postat in data: 07 iun., 2017

Cat se poate retine din salariu pentru doua popriri de la un singur creditor?

Stimate domn, va adresez rugamintea de a va exprima un punct de vedere cu privire la urmatoarea situatie:

Cei 50% care se pot retine din salariu in cazul unei popriri se aplica doar in situatia existentei a minim 2 creditori, sau se aplica si in cazul in care exista un singur creditor care a infiintat pe contul meu 2 popriri distincte, pentru doua carduri de cumparaturi.

Creditorul Credit Europe Bank a infiintat pe contul meu 2 popriri pentru 2 carduri de cumparaturi si, avand in vedere ca este un singur creditor, doresc sa stiu daca mi se va retine 33% sau 50% din salariu.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Postat in data: 14 apr., 2017

Daca am poprire pe salariu, se poate pune si sechestru pe masina?

Am avut un card de credit la Credit Europe Bank, la care nu s-a mai platit, suma datorata fiind de 6200 ron cu tot cu cheltuieli de judecata. Mi s-a pus poprire pe salariu acum 5 luni, suma fiind acoperita mai mult de jumatate. Astazi am primit somatie de sechestru pe masina. Mentionez ca suma pe care o mai am de plata este de 2800 ron. Se poate face aceasta executare? Ma puteti indruma ce sa fac?

Postat in data: 12 apr., 2017

Are voie banca sa-mi ia tot salariul pentru o datorie la card?

In 2015 am facut un card de cumparaturi in valoare de 2000 de lei. Eu nu am mai avut cum sa platesc fiind despartita de tatal copilului, dar nu divortati. Astazi cand sa merg sa scot banii de pe card numai aveam nimic pe cont. Are voie sa imi ia tot salariul? Ce as putea sa fac? Va multumesc

Postat in data: 06 apr., 2017

Poprirea se poate face pe toate conturile, inclusiv pe cel aferent unui credit? Cum mai platesc atunci rata?

D-le Coman spuneti ca propriile se fac pe toate conturile bancare ale persoanei proprite! Nu. Daca sunt conturi creditoare cum se mai poate achita datoria catre ele daca sunt proprite de catre executor pentru o alta datorie? Se ajunge in situatia de a cere si celelalte executare si ce se intampla. Se propresc unele pe altele?

Daca se face un angajament se poate renunta sau suspenda proprirea?

Va multumesc anticipat!

Postat in data: 06 dec., 2016

Este normal ca atat eu cat si sotul sa avem poprire pe card?

BUNA ZIUA, VA ROG SA IMI SPUNETI DACA ESTE NORMAL CA ATAT EU CAT SI SOTUL SA AVEM POPRIRE PE CARD SI SA NI SE OPREASCA BANI PENTRU ACELASI CREDIT (ADICA AR PUTEA SA-I OPREASACA DOAR SOTULUI). DE ASEMENEA, VA ROG SA IMI SPUNETI CE AS PUTEA SA FAC CA MACAR UNUL DINTRE NOI SA RAMANA CU SALARIUL INTREG (ORICUM MAI AM INCA TREI RATE DE PLATIT LA ALTE BANCI IN AFARA DE CEA CU PROPRIREA)…MULTUMESC

Postat in data: 07 mart., 2016

Regulamentul (UE) 2015/751 al Parlamentului European si al Consiliului din 29 aprilie 2015 privind comisioanele interbancare pentru tranzacțiile de plată cu cardul

Postat in data: 09 dec., 2015

ING poate sa-mi ia tot salariul din cont pentru o datorie la un credit?

Buna ziua.
Sunt client Ing si in 2013 am luat un credit de nevoi personale. Am refinantat in februarie 2015 doua carduri de cumparaturi pe care aveam obligatia sa le inchid, doar ca in acel moment lichidarea lor presupunea alte costuri, nu mult, vreo 2-300 ron pe care nu ii aveam si implicit costurile s-au marit. In aprilie 2015 Ing mi-a blocat cardul iar in septembrie contul. Mentionez ca eu lunar mi-am platit ratele la timp deoarece incasez salariul prin Ing. Datorita situatiei familiale precare, sotul a avut un accident si nu poate lucra, nu am putut face dovada inchiderii celor 2 carduri de cumparaturi prin urmare incepand cu luna septembrie 2015 mi s-a blocat accesul la banii mei din salariu si in fiecare luna mi se trage TOT salariul in contul sumei imprumutate. Adica eu ar trebui acum sa dau inapoi toata valoarea creditului luat pe 5 ani vreo 10000 lei. Am si un copil in intretinere si persoana care se ocupa de dosarul meu dupa spusele Ing, cu care am vorbit luna trecuta la telefon, mi-a spus ca am la dispozitie 3 luni maxim sa cer recuperarea creditului daca platesc 10% in avans din suma ramasa. Va rog sa ma lamuriti: daca ei imi iau tot salariul eu cu ce mai pot trai si cu ce pot achita acei 10%? Eu sunt de acord sa imi traga jumatate din salariu ca sa pot achita cat mai repede creditul, desi rata era de 279 lei dar nu stiu care e calea legala si pasii de urmat. Am remarcat ca dati raspunsuri foarte explicite de aceea am apelat la dvs. Va multumesc

Postat in data: 13 oct., 2015

Ce pot face sa nu mi se mai opreasca toti banii de pe cardul BCR, daca nu am poprire?

Am si eu nevoie de ajutor. Am un card de cumparaturi la BCR, nu am mai reusit sa il platesc si acum imi opresc toti banii care imi intra pe cardul de salariu. Ei spun ca nu esti o poprire, nu este un ordin judecatoresc, doar imi fac retinere pe cont. Momentan mai am o luna de maternitate si mi-am facut card la alta banca (doamnele de la BCR asta au spus ca e solutia) dar in curand merg la serviciu si ei lucreaza doar cu BCR si vor trebui sa imi vireze banii acolo. Ce pot face ca sa nu mi se opreasca toti banii? Sunt constienta ca mi se va opri din bani, dar chiar 100%?! Multumesc!

Postat in data: 11 sept., 2015

BCR vrea sa-mi blocheze toti banii de pe cardul de salariu, pe care imi intra alocatia si indemnizatia pentru copil. E corect?

Am avut un card de cumparaturi la BCR, figurez cu restanta de 1 an si acum vor sa imi blocheze sumele de bani de pe cardul de salar (momentan sunt in maternitate si pe acel card imi intra alocatia copilului si indemnizatia de crestere copil) vor sa imi opreasca toata suma de 800 de lei. Intrebarea mea: este corect? Ei spun k nu e vorba de o proprire ci doar imi retin toate sumele pana se termina datoria. Ce pot face sa nu raman fara nici un ban?

Postat in data: 08 iun., 2015

Raiffeisen imi trage din salariu 70 la suta pentru intarzieri la un card si un credit, fara vreo hotarare de la un executor. Au voie sa faca asta?

Sotul meu are un card de cumparaturi si un credit la Raiffaisen. Din cauza intarzierilor, ii trage de pe cardul de salar aproximativ 70 la suta (salariul luandu-l de la ei pe card), fara nici o hotarare de la vreun executor..ex luna aceasta din salariul de 2400 Ron banca si-a tras 1600 Ron iar pe card a mai ramas 800 Ron ..Este normal asa ceva??
Stiu ca nu au voie mai mult de 50 la suta din salar, asta in cazul executarii, nu dupa bunul lor plac..Spuneti-mi ce pot face. Am fost la ei si mi-au spus ca asta e politica bancii: tot ce prind in cont isi trag banii pana la recuperarea datoriei..

Postat in data: 25 mai, 2015

Cat are voie sa-mi opreasca din salariu la o poprire, pentru neplata unui card de credit BRD?

Am avut un card de credit in 2008 de 3000 lei la banca BRD, la care am achitat o perioada dar am ramas fara loc de munca si nu am mai putut plati. Acum lucrez si mi-a venit instiintare de poprire dar de la banca, bineanteles ca am contul blocat de un executor judecatoresc. Cat are voie sa-mi opreasca si dc imi opreste si la plata si la avans banca Raifensen? Suma este de 6200 ron cu cheltuieli judecata, desi cardul de credit a fost de 3000 lei, dar din pacate nu pot dovedi platile facute ptr ca am aruncat chitantele de atunci.

Postat in data: 27 apr., 2015

Credit Europe Bank mi-a emis un card Avantaj fara sa semnez si fara documentele personale, doar in urma unei discutii la telefon. Ce pot sa fac?

In urma cu ceva vreme am intentionat sa obtin un card Avantaj. Am purtat o discutie la telefon cu un agent. Ulterior, acesta m-a sunat sa imi spuna ca a fost emis cardul. Mi s-a parut suspicios si i-am transmis ca nu doresc un card pentru care mi-am manifestat interesul doar telefonic si pentru care NU am semnat, nu am depus documente care sa dovedeasca venitul sau copii dupa acte de identitate. In fiecare saptamana ma suna un reperezentant al bancii si ma invita sa imi ridic cardul. Le-am spus tuturor ca nu doresc cardul, ca nu inteleg cum a putut fi emis. Pot fi emise carduri doar prin telefon, fara semnatura sau documente care sa dovedeasca identitatea? Pot avea probleme din aceasta cauza? Ce pot face in aceasta situatie?

Postat in data: 21 apr., 2015

BRD nu m-a anuntat timp de 6 ani de existenta unei limite de creditare pe card, iar acum aflu ca am o datorie de 400 de lei din comisioane

Va aduc la cunostiinta urmatoarea situatie:
Pana in anul 2009 am lucrat la o companie la care retributia era platita pe baza unui card personal ce avea o limita de creditare; In anul 2009, mi-am schimbat locul de munca, iar cardul a fost inchis; La sfarsitul anului 2014, am deschis un cont la BRD, moment in care mi s-a adus la cunostiinta ca am un debit de cca 400 lei, deoarece limita de creditare nu a fost inchisa si s-au adunat comisioanele; Am solicitat extrasul de cont din care reiesea ca in decurs de 6 ani, nu a fost folosita acea limita de creditare. In acesta perioada nu am fost instiintata despre existenta acestei limite de creditare, ceea ce consider eu ca este o eroare din partea bancii. Ca urmare a celor mentionate mai sus, va rog, sa ma sfatuiti, cui sa ma adresez.

Postat in data: 24 mart., 2015

Banca mi-a blocat cardul de credit din cauza unei popriri. Au voie sa faca asta?

Buna ziua. Azi m-am trezit ca nu-mi pot folosi cardul de credit deoarece este blocat. Am sunat la banca si au zis ca din cauza unei popriri mai vechi si ca de la 1 feb 2015 s-a schimbat ceva regulament care-i obliga sa-mi blocheze si cardul de credit.
De azi vara cand s-a instaurat poprirea mi-au blocat doar contul curent. Este legal sa faca asta? Pe baza carei legi si articole de lege pot face asta si de cand e in vigoare?

Postat in data: 23 mart., 2015

Credit Europe Bank m-a raportat la Biroul de Credit pentru intarzieri la plata cardului de credit, dar fara sa ma anunte. Au procedat corect?

Buna ziua, am o mare rugaminte la dvs si sper sa ma puteti ajuta. Am un card de cumparaturi la Credit Europe Bank pe care l-am activat in anul 2008. Din cauza dobanzii foarte mari a acestui card (peste 30%) am vrut sa merg la alta banca si sa fac un credit pentru a achita toata suma integral in valoare de 4900 de lei. Asa am aflat ca am ajuns in Biroul de Credit pentru intarzieri iar eu nu am fost anuntat cu toate ca cei de la Credit Europe sustin ca au trimis plicuri acasa. Singurele contacte pe care le-am avut au fost cu reprezentati ai lor care m-au contactat telefonic si care doar m-au intrebat cand voi plati, nicidecum sa ma anunte ca o sa ajung in baza de date la Biroul de Credit.
Am depus o sesizare la Credit Europe legata de aceasta problema si astept raspunsul lor. V-as ruga mult daca se poate sa ma sfatuiti ce as putea face in aceasta situatie.

Va multumesc anticipat!

Postat in data: 11 mart., 2015

Sunt executata silit pentru 3 datorii, dar am pensie de doar 500 de lei. E corect sa executorii judecatoresti sa nu se intereseze daca mai am din ce trai?

Multumesc pt raspuns, da sigur ca doresc sa ma ajutati. Intre timp mai am o executare silita pentru doua carduri: unul cu dosar nr 514/n/2013, cu suma de 11042.00 ron cu cheltuieli de 2101,55 ron, un dosar nr 515/N2013 cu o valoare de 2272,00 ron cu cheltuieli de 954,67 ron, iar celalalt dosar nr 1862/2013 cu o valoare de 41467,56 ron si cheltuieli de 5146 ron. Nu mi se pare corect ca acesti executori sa nu contacteze imprumutatul sa vada care este realitatea si cauza: Are sau nu venit din ce trai? Dupa varsta de 55 ani, foarte greu mai gasim de munca, deci daca pensia este de 455 ron, si mi se opreste jumatate, credeti ca pot trai cu 227,5 ron? Mai am si alte datorii.
Va multumesc si astept sa ma ajutati, as dori sa stiu daca contracost, deoarece nu am de unde sa va platesc,
multumesc mult

Postat in data: 20 mai, 2014

Creditul dat la firma de recuperare EOS KSI a fost trimis la executor judecatoresc, cu o taxa. Ce pot sa fac?

Am un credit care a fost dat la o firma de recuperare: SC. EOS-KSI ROMANIA. Am platit pana in ianuarie 2013 ultima rata si am sunat sa le spun ca am ramas fara venit, si voi pune dosarul de pensionare si voi reincepe sa platesc. Dar m-am trezit ca dosarul este dat la executor judecatoresc care mi-a pus o taxa de 5146 ron, iar creditul este de 41467.00 ron.
Mentionez ca nu am fost niciodata sunata de executor, nu am primit nicio instiintare scrisa, mentionez ca am un venit mai mic decat cuantumul salariului minim net pe economie si am o pensie de 455 ron.
Intrebarile mele sunt:

1. Cat ar trebui sa mi se opreasca din pensie daca mai am si alte datorii, de exemplu doua carduri de la Banca Transilvania?

2. Daca as da in judecata executorul, ce credeti ca as castiga? Sunt de acord sa-mi achit datoria dar nu si acele cheltuieli de executare.

Postat in data: 18 mai, 2014