Carduri

intrebari si raspunsuri despre carduri bancare

Am primit poprire la serviciu pentru restante la impozitul din chirii, iar salariul il primesc pe card. Ce fac?

Am primit poprire la serviciu pentru restante la impozitul din chirii. Am un singur card – cel de salarii-. Cum se va proceda mai departe si daca mai am dreptul sa folosesc cardul pentru a-mi retrage restul de bani ?

Postat in data: 06 apr., 2015

Cardul mi-a expirat. Cum obtin un card nou si in cat timp, daca locuiesc in strainatate?

Locuiesc in strainatate si cardul bancar mi-a expirat in Iunie 2014. In luna mai vin in tara si vreau sa stiu daca pot obtine alt card in ziua cand ma prezint la banca sau cat timp dureaza pana obtin un nou card? Daca pot sa aplic pentru un nou card on line sa il primesc la domiciliul meu.

Postat in data: 30 mart., 2015

BRD nu m-a anuntat timp de 6 ani de existenta unei limite de creditare pe card, iar acum aflu ca am o datorie de 400 de lei din comisioane

Va aduc la cunostiinta urmatoarea situatie:
Pana in anul 2009 am lucrat la o companie la care retributia era platita pe baza unui card personal ce avea o limita de creditare; In anul 2009, mi-am schimbat locul de munca, iar cardul a fost inchis; La sfarsitul anului 2014, am deschis un cont la BRD, moment in care mi s-a adus la cunostiinta ca am un debit de cca 400 lei, deoarece limita de creditare nu a fost inchisa si s-au adunat comisioanele; Am solicitat extrasul de cont din care reiesea ca in decurs de 6 ani, nu a fost folosita acea limita de creditare. In acesta perioada nu am fost instiintata despre existenta acestei limite de creditare, ceea ce consider eu ca este o eroare din partea bancii. Ca urmare a celor mentionate mai sus, va rog, sa ma sfatuiti, cui sa ma adresez.

Postat in data: 24 mart., 2015

Banca mi-a blocat cardul de credit din cauza unei popriri. Au voie sa faca asta?

Buna ziua. Azi m-am trezit ca nu-mi pot folosi cardul de credit deoarece este blocat. Am sunat la banca si au zis ca din cauza unei popriri mai vechi si ca de la 1 feb 2015 s-a schimbat ceva regulament care-i obliga sa-mi blocheze si cardul de credit.
De azi vara cand s-a instaurat poprirea mi-au blocat doar contul curent. Este legal sa faca asta? Pe baza carei legi si articole de lege pot face asta si de cand e in vigoare?

Postat in data: 23 mart., 2015

Credit Europe Bank m-a raportat la Biroul de Credit pentru intarzieri la plata cardului de credit, dar fara sa ma anunte. Au procedat corect?

Buna ziua, am o mare rugaminte la dvs si sper sa ma puteti ajuta. Am un card de cumparaturi la Credit Europe Bank pe care l-am activat in anul 2008. Din cauza dobanzii foarte mari a acestui card (peste 30%) am vrut sa merg la alta banca si sa fac un credit pentru a achita toata suma integral in valoare de 4900 de lei. Asa am aflat ca am ajuns in Biroul de Credit pentru intarzieri iar eu nu am fost anuntat cu toate ca cei de la Credit Europe sustin ca au trimis plicuri acasa. Singurele contacte pe care le-am avut au fost cu reprezentati ai lor care m-au contactat telefonic si care doar m-au intrebat cand voi plati, nicidecum sa ma anunte ca o sa ajung in baza de date la Biroul de Credit.
Am depus o sesizare la Credit Europe legata de aceasta problema si astept raspunsul lor. V-as ruga mult daca se poate sa ma sfatuiti ce as putea face in aceasta situatie.

Va multumesc anticipat!

Postat in data: 11 mart., 2015

Care este cursul de schimb aplicat la o plata pe internet in euro cu un card MasterCard in lei emis de ING? Exista si comision de conversie valutara?

Care este cursul de schimb aplicat la o plata pe internet in euro cu un card in lei emis de ING? Mi s-a spus ca este cursul MasterCard, dar nu stiu unde sa-l gasesc. Exista si un comision pentru conversia valutara? La banca mi-au spus ca nu se aplica niciun comision. Multumesc

Postat in data: 25 feb., 2015

Am o indemnizatie de insotitor si banca mi-a poprit cardul. Este legal?

Sunt incadrat in gradul 1 de handicap si am o indemnizatie de insotitor si de la banca mi-au poprit cardul si stiu ca nu au voie. Dar as vrea sa intreb: acesta indenizatie de insotitor se incadreaza acelei indemnizatii cu destinatie speciala, cea din art.409? As dori sa stiu si eu. Astept raspuns. multumesc

Postat in data: 18 feb., 2015

Banca Transilvania refuza un transfer prin PayPal in contul meu, desi cardul este valabil. Procedeaza corect?

Banca Transilvania refuza tranzactiile doar dupa bunul lor plac, fara nici o justificare si fara nici o explicatie; este legal acest lucru? Primesc bani din PayPal in contul meu de Banca Transilvania de ani intregi, fara nici o problema. Banii trimisi de catre PayPal intotdeauna mi-au ajuns in maxim 48 de ore din momentul trimiterii. Pana acum o saptamana, cand m-am trezit ca banii nu au ajuns in cont nici dupa 5 zile. Deoarece am buletinul expirat (si nu pot sa mi-l reinnoiesc pana in septembrie cand o sa vina in tara proprietarul apartamentului unde stau), nu pot cere informatii despre cont sau despre tranzactii le ghiseele bancii. Am priceput acest lucru si nu este nici o problema pentru asta; banii imi tot intrau in cont si pe card chiar si cu buletinul expirat, de cateva luni. Problema este ca de ce mi s-a refuzat intrarea in cont ai acestor bani acum, de ce s-a refuzat aceasta tranzactie? Doar pentru faptul ca am buletinul expirat? Ce legatura are buletinul meu cu intrarea banilor in cont? Contul si cardul atasat este valabil – deci nu vad nici o problema pentru care banca sa refuze banii ce trebuie sa intre in contul meu! Si daca tot au facut acest lucru, n-ar fi trebuit sa ma instiinteze in vreun fel? Ori telefonic, ori prin email, sa imi spuna ca mi-au refuzat intrarea banilor in cont? Nu numai ca nu m-au instiintat, dar refuza sa dea orice explicatie pe motivul ca am buletinul expirat! Ce pot sa fac in situatia asta? Este legal acest lucru ce fac ei? Au dreptul sa faca asta? Unde pot sa fac o reclamatie, si cum pot sa obtin sa accepte intrarea acestor bani in cont? Nu ar fi avut nici un motiv sa refuze tranzactia, si nu vad ce treaba au ei cu buletinul meu, atata timp cat cardul este valabil!

Postat in data: 17 feb., 2015

Daca am poprire pe 1/3 din salariu, de ce nu pot folosi cardul si mi se iau si alti bani din cont?

Am poprire pe salar conf. adresei primite unde se dispune infiintarea unei popriri in cota de 1/3 din venitul lunar. Platesc lunar 1/3 din salar. Doresc sa stiu de ce trebuie sa scot banii de la ghiseu? Nu pot folosii cardul in conditiile in care poprirea se face pe statul de plata executorul a hotarat suma de 1/3 dar banca imi opreste si din alte venituri care imi intra din cursuri facute. Nu inteleg, daca este o hoarare luata in baza carei legii mii se opresc si celelalte drepturi?

Postat in data: 02 feb., 2015

Vreau sa inchid cardul la BRD al unei persoane decedate, dar nu pot, pentru ca nu sunt mostenitor. Ce e de facut?

Am cardul unei persoane decedate si am vrut sa-l inchid la brd colentina. surpriza! nu pot inchide cardul deoarece nu sunt mostenitor. aceasta persoana nu avea mostenitori!!!mentionez ca locuia intr-o locuinta a mea. ce este de facut?

Postat in data: 04 ian., 2015

S-a infiintat poprire pe cardurile mele. Am platit datoria, dar banca nu vrea sa deblocheze conturile. Ce fac?

S-a infiintat poprire pe cardurile mele. Desi in scrisoare spune ca sumele vor fi retinute din x carduri, ei de fapt mi-au blocat toate cardurile. Am platit datoria, iar acum banca asteapta scrisoare de la respectivul fisc pt deblocarea lor. Chitanta mea nu are nicio valoare pt ei . Cum pot sa-mi recuperez banii mai repede?

Postat in data: 13 nov., 2014

Ce curs de schimb se aplica la o plata in lei cu un card (Raiffeisen) MasterCard in USD? Cursul bancii sau cursul MasterCard?

Sunt posesorul unui Mastercard in USD. La cumparaturile de la comercianti (romani) si pe online (romani) se aplica cursul de schimb al bancii (Raiffeisen) in loc de cursul Mastercard. Este o practica corecta, in concordanta cu politica Mastercard?

Postat in data: 07 iul., 2014

BRD mi-a pus poprire pe alocatiile copiilor. Au voie sa faca asta?

Am avut un card la BRD si nu l-am inchis la timp. Este normal sa se puna poprire pe alocatiile copiilor? Cardul de alocatie find deschis la aceeasi banca, cand m-am dus sa scot alocatiile copiilor, eu i-am spus doamnei de la banca k sunt alocatii, nu este salariu, dar mi s-a raspuns sec ca asa este procedura; asi dori sa stiu daca au dreptul sa faca popriri pe alocatiile copiilor si daca nu, ce pot face.

Postat in data: 24 iun., 2014

Bancomatul BRD mi-a blocat cardul, iar banca, in loc sa mi-l returneze, l-a distrus

Bancomatul BRD mi-a blocat cardul, pentru ca a avut loc un soc de curent, dupa cum au spus reprezentantii bancii. Mi-au spus sa revin la agentie in cateva zile sa-l recuperez. Am venit dupa o saptamana, la o sucusala BRD in Iasi, unde aflu ca respectivul card a fost distrus, pentru ca ei au voie sa-l tina maxim 3 zile. Asadar, am fost pus sa fac cerere pentru un card nou, pentru care banca ma pune sa platesc. Este corect asa ceva?

Postat in data: 02 apr., 2014