Centrul de Solutionare Alternativa a Litigiilor in domeniul Bancar (CSALB)

Cum pot sa primesc prima de stat de la Banca pentru locuinte Raiffeisen (Aedificium)?
reclamatie Raiffeisen Bank

Buna ziua, as dori să știu dacă îmi puteți da sfaturi pt a-mi recupera primele de la stat de la Banca Raiffeisen?

În linii mari va spun că avem 2 conturi (chiar 3, doar că fetița minora nu beneficiază de prima de la stat, lucru aflat ulterior), suma totală a conturilor este de aprox 44700 lei pe cele două conturi, urmând a se adaugă prima de la stat de 5427 lei/cont.

Banii au fost retrași din cont in noiembrie, pt că așa am fost sfătuiți de angajata din banca.

In 03.09.2021 am primit o înștiințare cum că dacă ducem facturi emise din data de 30.11.2020- 30.05.2021 putem sa ne primim primele de la stat. Eu nu înțeleg cum sa duc facturi retro??? Cine îmi dă mie facturi din mai??? și de ce am fost înștiințată in septembrie de aceste facturi?

Eu nu vreau să renunț la dreptul meu, aveți cumva o idee sau un sfat care ar putea să mă ajute?
Cu stima

Postat in data: 09 oct., 2021

Alpha Bank nu vrea sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac?
Alpha Bank reclamatie

Buna dimineata!
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat.
Am un credit de nevoi personale fara ipoteca la Alpha Bank la care am beneficiat de amanare la plata ratelor pe perioada pandemiei, ulterior solicitand restructurarea acestui credit din care am platit aproape jumatate, nemaiavand veniturile care sa imi permita plata lunara a sumei de 700 si ceva de lei. Eu am platit 200 lei/luna (atat am putut), comunicand acest lucru si angajatului Alpha Bank, care m-a contactat din centrala.

Am mers in Agentie, iar dupa prima solicitare am primit raspuns telefonic dupa mai mult de 1 luna ca nu mi se poata acorda
nicio facilitate, respectiv restructurare. Am furnizat documente doveditoare legate de venit si situatia mea financiara. Peste mai mult de 30 de zile (din nou) mi s-a solicitat sa aduc un girant/garant. Am mers din nou in Agentie, garantul a semnat contractul si ma aflu din nou in asteptarea unui raspuns insa, intre timp, am primit o notificare finala prin care mi se comunica trecerea la diverse masuri (executare, etc.), daca nu achit debitul acumulat pana acum.

Este normal ca in 6 luni de zile sa nu se poata clarifica/solutiona aceasta situatie?
Se poate ca eu sa nu ma pot ocupa/ingriji de bunica mea in varsta de 92 ani si eventual sa ne scoata banca in strada din cauza unei sume derizorii cum as fi spus acum cativa ani de 24.000 ron??? Mentionez ca din cauza nenorocitului de covid mama mea a plecat… de tot…
Multumesc anticipat!

Postat in data: 29 aug., 2021

Credius nu vrea sa-mi reesaloneze creditul, pentru a plati o rata mai mica. Ce pot sa fac?
credius-telefon-email-reclamatie

Bună seara,
Am făcut împrumut la credius în 2020 în valoare de 16000 lei, le-am achitat în fiecare luna rata 1800 lei, iar de 6 luni le dau mai puțin în jur de 1000 lei pe luna, bineînțeles ca am acumulat întârzieri și penalități și ff multe telefoane cu amenințări de executare silită. Am făcut un email la ei acum o luna și am solicitat o reeșalonare a creditului pt a plăti mai puțin pe luna, nu au răspuns, dar am primit telefoane de amenințări cu poprire pe salariu. Îmi puteți da un sfat cum sa procedez?

Postat in data: 28 iun., 2021

TBI Bank nu vrea sa-mi amane rata la credit. Ce pot sa fac?
TBI Bank reclamatie credit

Vreau sa aman rata la TBI si nu mai fost acceptată, nu vor sa ma ajute deloc, macar cu o rată mai mică. Ce pot sa fac?

Postat in data: 18 ian., 2021

Ce pot sa fac daca nu mai pot plati creditul?

Salut, am luat un imprumut de 630 se lei de la Hora Credit (ifn) si nu mai lucrez nicaieri momentan, nu am nici un venit, stau cu chirie. Ce pot face in cazul asta? va multumesc

Postat in data: 09 ian., 2021

Unde m-as putea adresa pentru a rezolva problema datoriilor la banci, daca nu am bani sa ma judec?

Am 5 popriri pe cont si 2 salarii. Din cont mi se retine jumatate din fiecare salariu ducandu-se amandoua jumatatile la cel mai vechi popritor si cel mai mare. Din aceasta cauza, unul din cei 4 popritori ramasi doreste sa imi puna poprire la angajatori urmand ca si acestia sa imi opreasca 1/3 din salarii.

Cât de legala este aceasta situatie si cui m-as putea adresa, neavand bani sa ma judec cu ei in instanta?

Postat in data: 08 dec., 2020