credit ifn

Pot da in judecata IFN-ul pentru anularea creditului, din cauza dobanzii prea mari?
contract credit medical credius

„Bună ziua.Am fost executat silit de BIROUL DE CREDITE RAPIDE IFN pt suma de 17.000 lei.Am achitat acea suma.Imprumutulba fost făcut în luna aprilie 2022 și din iunie nu am mai achitat rata.Imprumutul inițial a fost de 7000 lei.

Intrebarea mea este dacă mai pot recupera ceva din acei bani? Se poate invoca leziunea ca viciu de consimțământ? Exista un formular anume pentru aceasta?”

Postat in data: 01 mart., 2023

Pentru un credit de 1500 de lei la Hora Credit am ajuns să plătesc 400 de lei, la 2 săptămâni. Este normal?
dobanda hora credit

„Am un credit la Hora Credit și pentru o sumă de 1500 de lei am ajuns să plătesc la 2 săptămâni peste 400 de lei. Nu am mai plătit creditul din luna lui Decembrie. Am discutat cu ei am plătit o sumă de 100 de lei au zis măcar să vadă intenția mea să nu se ajungă la executare silită.

Recent am primit plic acasă să plătesc sumă altfel vor recurge la toate metodele de recuperare a sumei. Efectiv nu ajung la nicio înțelegere cu ei. Poate mă puteți ajuta cumva. Îmi este frică să nu mă execute silite sau să îmi facă proprire pe conturi. Vă mulțumesc!”

Postat in data: 27 feb., 2023

Executorul nu vrea sa-mi ridice sechestrul de pe masina. Ce pot sa fac?

„Bună ziua.
Vin și eu cu o nelămurire către dumneavoastră și sper sa puteți sa ma ajutați și pe mine în problema aceasta ca nu pot sa înțeleg.

Am luat un credit în valoare de 47000 și nu am mai reușit sa îl achit.Anul trecut în luna a 11 am primit acasă o înștiințare de sechestru auto.Masina pe care o dețin nu valorează mai mult de 6000 de lei ca este din anul 2002.

Am luat legătura cu executorul și lam rugat sa îmi ridice sechestru de pe masina ca am doi copii minori și depind de ea ca să fac naveta la servici,la care dansul a zis că nu mi-l ridică. În acest caz ce am de făcut. Va mulțumesc și aștept un raspuns.”

Postat in data: 26 feb., 2023

Cum pot rezolva problema datoriilor la IFN-uri?

„Buna ziua!

Am facut niste decizii foarte proaste in ultimii 2 ani, am 21 de ani si ma incadrez cu datorii la mai multe ifn-uri, printre care viaconto, iCredit, creditfix, smilecredit, terracredit si vivacredit.

Am tot acumulat datorii si am facut imprumuturi de la 500 la 1500 / 2000 RON de la fiecare in parte in decursul perioadei mai 2021 – august 2022. Am avut o poprire de 5000 de lei pe care am platit-o, fiindu-mi luat 33% din salariu lunar, insa acum ma aflu intr-un impas pentru ca nu stiu cum pot sa tin pasul cu restul datoriilor, tocmai primind alta poprire de 4000 lei + telefoanele abuzive de la celelalte ifn-uri pentru plata datoriilor. Salariul meu este de 4300 lei.

Cum pot rezolva aceasta situatie?”

Postat in data: 25 feb., 2023

Daca nu am platit un credit din 2012, acesta s-a prescris?

Viața mea a fost cumplit bulversată din 2007 si pana azi.

– mai întâi îmbolnăvirea grav a soțului în decembrie 2007.
– a urmat în octombrie 2008, un accident groaznic de motocicletă suferit
de fiul meu in Vietnam – unde urma un Master in IT cu urmări groaznice până in aprilie 2022. Ceva cumplit!
– și nu în ultimul rând pensionarea mea, înainte de vreme, in martie 2010 din cauza momentului greu prin care a trecut România când trebuia o pensionare rapidă a posibililor pensionari…

*Am două situații:*
*1. Pensia* îmi este blocată cu 50% popriri, pentru 3 CREDITE la 3 Bănci –
chestiuni neverificate, cu dobânzi imense și o plată mare pentru executori, astfel, plata creditelor mele s-a majorat exagerat și greșit. Pentru că eu aveam așa mari probleme în familie nu am putut verifica. De curând un angajat al unei persoane din BEJ – care a și părăsit pe acel executor – m-a avertizat că plătesc imens și că ar trebui să fiu atentă…
Aceste popriri sunt pe zeci de ani și cred că voi muri și nu îmi voi mai vedea pensia întreagă, vreodată.

*2. Existența* a încă *2 CREDITE neachitate, cam din 2012 și 2013*.
Mă îngrozesc dacă și aceste 2 Bănci ar începe executarea… pe lângă
ceea ce am…

Citind articolele dvs., m-am gândit ca trebuie să rezolv cu aceste 2 Bănci la care sigur ar trebui să existe *prescrierea.*
*Vă rog, ajutați-mă, sfătuiți-mă, cum trebuie procedat ca să scap, măcar de plata acestor 2 Bănci.*

Postat in data: 21 feb., 2023

Este legal sa fiu executat silit in maxim 5 zile de la declararea creditului scadent anticipat?
terra credit scadenta anticipata

Să va expun problema mea. Am luat 500 de lei în data de 12-10-2022 de la Terra Credit în 3 rate lunare.. Nu am apucat sa achit decât în jur de 500 lei dar asta fiind mai mult dobânzi și penalități.
După ce au trecut cele 90 de zile de restanta am primit mail precum creditul a fost declarat scadent anticipat și dacă nu plătesc în maxim 5 zile trimite dosarul la executor. Datoria în momentul de fata este de 1032 lei chiar dacă am plătit pana acum aproape 500 lei..

Eu le.am trimis înainte sa ajung la cele 90 de zile de restanta mail prin care am cerut o integere amiabila deoarece nu pot plăti creditul restant la care nu am primit nici un răspuns. Acum după ce am primit înștiințarea de credit scadent anticipat am sunat la ei sa discut și nu vor sa facă nici o înțelegere amiabila nici o restructurare de credit, nimic.

Este legal ca după ce a fost declarat creditul scadent anticipat în maxim 5 zile sa plătesc toată datoria, dacă nu trimite dosarul la executor?

Și m.au amenințat ca o sa plătesc și cheltuiala executorului.. Din câte știu am dreptul la încă 90 de zile ca să pot plăti și pe urma dacă nu atesc sa trimită dosarul. Deci restanta mea totala este de pe data de 12-10-2022 pana în acest moment. Plus ca am mai făcut plăti parțiale aproape de 500 lei.

Va mulțumesc frumos și aștept un mesaj cu o lămurire..

Postat in data: 20 feb., 2023

IFN-urile m-au supraindatorat, apoi mi-au pus poprire si mi-au luat toti banii din salariu. Ce pot sa fac?

Bună ziua! Eu încasez salariul la brd unde am un credit plătit la zi cu grad de îndatorare de peste 40%, mai am 2 popriri de la IFN uri și mi-au lut inclusiv norma de hrana, indemnizația de chirie, indemnizația de voucher de vacanta, practic am luat în jur de 6000 lei și eu am beneficiat de 0 lei, banca spune sa ma adresez executorilor iar executorii spun ca este vina băncii ca au virat banii, ma trimit de la unii la alții și nimeni nu poate face nimic.

Aceste IFNuri mi-au acordat creditele desi eram suprandatorat cu peste 40%. Nu știu ce sa mai fac am rămas cu 0 roni și nu mai pot plăti nimic gaze curent apa și mâncare.

Va rog ajutați-mă sunt în disperare nu știu ce sa mai fac. Va mulțumesc și v-aș fi recunoscător cu un sfat ce e de făcut în cazul acesta

Postat in data: 19 feb., 2023

Ce fac daca am un grad de indatorare la banci si IFN-uri scapat de sub control?
ferratum reclamatie credit

Am ajuns intr-o situatie tocmai neplacuta cu datoriile la Banci + IFN-uri

Momentan am achitat ratele dar e posibil de luna urmatoare sa nu mai pot sa achit nimic.

Va rog sa imi transmiteti cum as putea sa procedez in situatia urmatoare.

Am ajuns prin refinantari si sume suplimentare din partea bancilor – sa inchid anumite IFN uri la un grad de indatorare personala de aproximativ 87%
De curand tot ca sa platesc ratele si sa o mai dreg o luna am apelat la un credit din partea FerratumBank de 19000 lei si presupun ca am sarit acum la un grad de indatorare de 120% daca nu mai mult.

Incerc sa fac tot posibilul sa le platesc dar sansele scad drastic
Sunt impreuna cu sotia codebitori la mai multe credite (ale noastre)
Avem Ipotecar casa – co debitori
Un credit al sotiei – Co debitor
Sotia un credit singura
Eu un credit singur

Totalul nostru cumulat de indatorare cred ca este undeva la 110%

Va rog sa imi transmiteti daca stiti cum pot sa remediez aceasta situatie fara sa fiu raportat la biroul de credit – amiabil preferabil.

Vorbim de sume foarte mari .. folosite in general pentru acoperirea datoriilor facute la IFN uri
As dori sa stiu cum pot sa remediez fara raportare .
Pot sa mai trag sincer cred o luna maxim 2 cu acest grad de indatorare..

Postat in data: 13 feb., 2023

Diurna poate fi poprita?
reclamatie rapid credit ifn

„Buna seara ,
Am o întrebare..o neliniste …azi am primit o decizie de executare silita cu proprire din data de 2 februarie…Eu pe 7 februarie le am platit o rata din restantele din urma …dar nu mi au spus ca am fost executat ..Azi am vazut plicurile ….Intrebarea mea ….DIURNA care urmează sa o primesc poate fi proprita ? Daca primesc salariu minim pe economie in Ron si pe langa diurna in Euro au dreptul sa mi ia toti banii ??
O angajata de la Rapid Credit IFN ma amenintat ca imi va lua si diurna etc …ca nu stiu ce lege sa schimbat,este adevarat??!Ce trebuie sa fac ?Sunt plecat din tara nu prea am semnal..Am plecat la munca sa incep sa platesc din datorii…le am zis sa aștepte…le am trimis 850 lei …dar eram deja executat pt suma de 11438 lei .
Multumesc.”

Postat in data: 11 feb., 2023

Cum deschid dosar de daune la un credit Cetelem?
cardif formular nortificare eveniment asigurat

„Bună ziua!
Am un credit la Cetelem cu asigurare in caz de deces etc.luat in 2010-2011. In 2021 ,august,după o biopsie mi s a pus diagnosticul de neoplasm uterin,in octombrie 2021 am primit decizia medicala de incapacitate de muncă,grad accentuat, februarie 2022 ,m
am operat.
Am plătit în continuare ratele la cardul de credit până în prezent , când situația mea financiara este destul de precară și am decis să încerc să deschid dosarul de daune. Din discuția telefonică am înțeles că poate fi respins ,din tonul interlocutoarei că se va tergiversa.

Dacă nu primesc e mail in două săptămâni pot reveni cu apel , că se va lua în considerare soldul din octombrie 2021, că trebuia să fac notificare în 30 de zile,astea s toate informațiile pe care le am primit. Despre suma care ar trebui sa acopere îngrijirea medicală,nimic.

Evaziv absolut tot. Nici nu mai cunosc termenii și condițiile contractului,nu mi cunosc drepturile,probabil voi cere o copie. Ce mă sfătuiți? Să aștept?”

Postat in data: 10 feb., 2023

Cum pot sa refinantez imprumuturile IFN-urilor, sa raman cu o singura rata?

Bună ziua, am și eu nevoie de o îndrumare, ajutor. Am un credit la de 40000 lei la ING cu o rata de 1200 lei, la provident de 12000 lei cu o rata de 800 lei, și 3 împrumuturi la IFN total 4000 lei.

Am ajuns în situația aceasta în urma divorțului, întrucât ne judecam pentru casa și mașinile avute în timpul căsătoriei, și pentru alocația minorei pe care nu o primesc din 2019. Acum am obținut hotărârea judecătorească. Datorita proceselor și îngrijirea minorului am rămas în urma cu achitarea datoriilor lucru ce a dus la poprire(care a fost achitata), dar figurez în baza de date.

Ideea este dacă se poate sa ajung la o înțelegere cu o banca în ve vederea refinanțării împrumuturilor.Să rămân cu o singura rata. Menționez ca venitul net este de 5000 lei plus 700 lei pensie alimentara plus 600 lei bonuri de masa.Vă rog dacă se poate sa ma ajutați! Vă mulțumesc!

Postat in data: 07 feb., 2023

Terra Credit nu accepta o promisiune de plata a datoriei. Ce pot sa fac?
terra credit ifn

Buna ziua ! Am un credit la un IFN ( Terra credit ) și am făcut plăti parțiale , dar suma integrala nu am plătit-o , fiind declarată scadentă anticipata , urmând executare silită . Am discutat cu cei de la IFN , am făcut promisiune da plata pe o perioada de 4 luni , dar nu accepta decât o plata urgentă . Nu dispun de bani pana la pensie ( 10 ale lunii ) . Cum pot proceda sa nu ma execute silit ? Va mulțumesc !

Postat in data: 29 ian., 2023

Ce fac daca nu mai pot plati creditele la IFN-uri, din cauza dobanzilor prea mari?

Buna seara am făcut la mai multe IFN credite , și din motive personale acum nu le mai post achita dobânda a crescut foarte mult și banca mă silește sa le plătesc și nu am cum , ce as putea face?

Postat in data: 28 ian., 2023

Hora Credit mi-a pus dobanda pe toata linia de credit, nu doar pe banii folositi. Ce pot sa fac?
hora credit stergere biroul de credit

„Bună ziua va rog respectuos sa mă ajutați am accesat pt un împrumut la Hora credit sa aprobat 2500 roni am spus că nu am nevoie de atât dar mi sa spus că plătesc doar pt cat folosesc dobânda am întrebat de 3 ori in data de 27 28 29 noiembrie se poate verifica și totuși în data de 15 mi sa pus dobânda pe toată suma 737 de lei si dobânda creste in fiecare zi 37 de lei nu te asculta nimeni ce e de făcut va rog să mă ajutati azi deja îmi cer 1515 roni mulțumesc”

Postat in data: 20 ian., 2023

Pot IFN-urile sa-mi dea imprumuturi, daca nu mai fac fata la dobanzile de la creditele bancare?

am doua credite ,unul la ing si celalalt la bcr . din cauza unor probleme medicale ale sotiei am apelat la ifn-uri . deja gradul de indatorare depasea 40% la cele doua credite. intrebarea este , puteau ifn-urile sa mai acorde imprumuturi , deoarece nu mai facem fata la dobanzile pe care le au si nu mai putem asigura cheltuielile lunare pt
utilitati si copii.
Multumesc anticipat.
poate aveti o solutie si pentru noi.

Postat in data: 16 ian., 2023

S-a prescris creditul, daca nu mi-a venit nicio notificare timp de 8 ani?

„Bună ziua, Dacă am făcut câteva credite acu 8 9 ani și nu mia venit nici o notificare de atunci sau prescris creditele alea? Menționez că de 4 ani am apartamentul pe numele meu și nu miau pus sechestru pe el!”

Postat in data: 15 ian., 2023

Cum stiu daca sunt in baza de date la Biroul de Credit, pentru o refinantare?
biroul-de-credit-inregistrare-cont

Aș dori să știu dacă mai figurez in baza de date, pentru a putea face o refinantare.

Postat in data: 04 ian., 2023

Care este contractul standard al creditelor acordate de Hora Credit?
hora credit contract

Care este contractul pentru creditele de la Hora Credit?

Postat in data: 25 dec., 2022

Pentru imprumuturile de la IFN-uri mi se poate pune poprire pe pensia de invaliditate si indemnizatia de handicap?

Mama e bolnavă psihic de Schizofrenie Paranoidă Cronică din anul 2015 ,cu certificat de handicap revizuit din doi în doi an indemnizația fiind de 395 lei.Mai are o pensie de
invaliditate înmunca de 1000 lei.
Aceste împrumuturi nu le-a făcut singură,eu am descoperit accidental îm iunie anul acesta când am fost la ea în concediu. Menționez că are un fiu care va împlini 18 ani anul viitor și care suferă și el de Tulburare Obsediv Convulsivă.Tatăl copilului și-a părăsit familia,eu am intentat acțiune de divorț pentru pensia alimentară pe care trebuie s-o primească nepotul meu.Această pensie alimentară este de 380 de lei
pentru că tatăl se pare că nu muncește nicăieri .Dar chiar și suma asta o primește o lună da,două,trei luni Nu.
Eu sunt divorțată din anul 2000 .Am 31 de ani vechime cu un salariu de 1800 lei pe lună și nu am cum s-o ajut să-și plătească aceste credite.Deja a primit somații de
la cele 5 IFN că i se va opri bani din pensie.Problema e că numai eu mă ocup de medicamentele fiicei mele și ale nepotului meu pt.că nu toate medicamentele sunt compensate.
Când am întrebat-o cine a ajutat-o să facă aceste împrumuturi mi-a spus de o prietenă sau un prieten.
Întrebarea mea este ce pot face eu acum,pentru că dacă îi pune oprire pe pensie rămâne muritoare de foame și cred că sfârșește în balamuc pentru că oricum se internează la spitalul Alexandru Obregia de câte ori face crize.Ea e bolnavă din 2011 cu diagnosticul
Tulburare psihotică polimorf bipolară care în 2015 a degenerat și a făcut Schizofrenie Paranoidă Cronică.
Nu deține nimic pe numele ei,nici măcar un contract de energie electrică
Locuiește în casa socrilor mei care au decedat .
Cum gestiona eu această problemă când mi-e deabia îmi ajung banii și chiar și din puținul ăsta îmi ajut și fiica și nepotul?
Eu am toate actele ei medicale din 2011 până în prezent.
Oare mă puteți ajuta cu un sfat? Aștept răspunsul d-tră ,sănătate,și să fiți fericit de sărbători și în toate zilele vieții d-tră.

„La mulți ani”

Postat in data: 12 dec., 2022