credit ipotecar

Vreau sa fac un credit de casa si nu pot, din cauza istoricului negativ in Biroul de Credit. Ce trebuie sa fac?

Bună seara. Am avut anul trecut 3 popriri ( icredit, ferattum si brd finance)la 3 executori diferiți. Toate datoriile sunt achitate la zi. Vreau sa fac un credit de casă și din cauza istoricului negativ în biroul de credit nu pot lua împrumutul
Ce trebuie sa fac? Cineva din cunoscuții mei mi-a spus ca trebuie sa merg la executorul care a preluat creditul și sa fac o cerere de ștergere din biroul de credit cu număr de înregistrare. Asa trebuie sa procedez?

Postat in data: 26 mart., 2022

Ce comisioane trebuie sa platesc la un credit Noua Casa?
banca-transilvania-transfer

Trebui sa semnez creditul Noua Casa la Banca Transilvania si nu stiu ce comisioane trebuie sa platesc, nu vreau sa fiu pacalit cumva. Puteti sa ma ajutati?

Postat in data: 16 mart., 2022

Banca poate vinde apartamentul cu credit Prima Casa, daca am restante?

Buna ziua, am un credit la ING pe care am ramas in urma cu 4 rate si la reziliat, am un apartament luat prin prima casa , poate sa il pună in vânzare daca nu ma inteleg cu ei cumva? multumesc

Postat in data: 17 feb., 2022

Cum se face cererea de amanare a ratelor la Raiffeisen?

Ce trebuie sa contina cererea amanarii ratelor la Raiffeisen Bank, este vorba de un card de cumparaturi.

Postat in data: 02 apr., 2020

Care sunt conditiile de obtinere a unui credit de la Banca Transilvania?

Ce conditii si acte sunt necesare pentru un credit la BancaTransilvania?

Postat in data: 03 mart., 2019

Pot face un imprumut pentru cumpararea unei case in Brasov daca lucrez in strainatate (Danemarca)?

Lucrez in Danemarca pe un contract pe o perioada nedeterminata, cu salariul de 2150� pe luna. Doresc sa-mi cumpar o locuinta undeva in zona Brasovului. Nu am pe cine sa pun garant si nu am o alta casa sau masina sau… stiu eu..altceva. As putea face acest imprumut?

Postat in data: 20 oct., 2018

Cum pot sa inchid mai repede cardul la Credit Europe pentru obtinerea unui credit ipotecar la ING?

Buna ziua, vreau sa imi iau un credit ipotecar de la ING, toate bune si frumoase insa nu imi da suma de care am nevoie din cauza ca am un card de credit la CreditEuropeBank… Am fost la dansii sa imi fac cerere de lichidare… ei spunandu-mi ca in 10 zile se poate… mie mi-ar trebui adresa lichidare limita… iar din cate am inteles in aceste 10 zile imi dau doar adresa situatie client… adresa lichidare doar dupa 30 de zile… mie imi trebuie foarte urgent… Intrebarea mea este: dupa aceste 10 zile daca merg doar cu dovada la ING cu Adresa situatie client se poate oferi creditul?

Postat in data: 29 apr., 2018

Care banci acorda credite romanilor care lucreaza in strainatate

Care banci acorda credite romanilor care lucreaza in strainatate

Postat in data: 14 feb., 2018

Cum as putea sa obtin un credit sa-mi cumpar o casa?

Cum as putea sa obtin un credit sa-mi cunpar o casa?

Postat in data: 31 ian., 2018

Pot face un credit in Romania daca lucrez in Germania? Daca da, care sunt conditiile?

Eu si partenerul meu de viata lucram in Germania de 4 ani Si 6 luni, cu contract de munca. Ma intereseaza daca putem face un credit in Romania si care ar fi conditiile!
Va multumesc frumos!

Postat in data: 23 ian., 2018

Curtea Constitutionala: motivarea deciziei privind legea darii in plata

Curtea Constitutionala: motivarea deciziei privind legea darii in plata

Postat in data: 15 ian., 2017

Criteriile de eligibilitate pentru creditele ipotecare la OTP Bank

Criteriile de eligibilitate pentru creditele ipotecare la OTP Bank

Postat in data: 10 ian., 2017

Pot lua credit de la o banca din Romania daca lucrez in Anglia? De ce acte am nevoie? Ce conditii trebuie indeplinite?

Postat in data: 24 iul., 2016

Cat timp dureaza aprobarea unui credit la Banca Transilvania?

As dori sa aduc in atentie lipsa de profesionalism totala din partea Bancii Transilvania. Am dorit sa contractez un credit imobiliar cu ipoteca. Am urmat toti pasii ceruti. Ni s-a spus ca in maxim 3 saptamani se rezolva. Dupa ce au trecut 2 luni si jumatate (timp in cate ne-a expirat si si contractul de plata a diferenta sumei) am ajuns la concluzia ca trebuie sa schimbam banca. Am rezolvat acest lucru la o alta banca in 9 zile lucr?toare!!! Mi se pare un abuz ca ne-au tinut atata timp , iar noi la semnarea contractului am pierdut 2000 lei diferenta de curs, daca am fi semnat in timp rezonabil.. nu eram in aceasta situatie!
Ceea ce doresc este sa aflu care este timpul de solutionare a dosarului indiferent de raspuns.
Evitati Banca Transilvania daca doriti un credit imobiliar ipotecar!!

Postat in data: 21 ian., 2016

Am aplicat pentru un credit Prima Casa la ING inca din luna mai, dar nici acum nu l-am primit, iar banii s-au terminat

As dori sa clarific o situatie:
– fiica mea a aplicat pentru un credit ‘Prima casa’ la ING, inca din luna Mai 2015;
– in acest moment este in situatia in care a pierdut creditul „Prima casa”, s-au terminat banii;
– a continuat pe un credit imobiliar, dar pana in acest moment nu a primit banii, aproape zilnic mai primeste cate un raspuns, in conditiile in care intreaba la agentie despre documente care mai sunt necesare pentru finalizare dosar, despre documente depuse la dosar, care initial au fost acceptate de agentia de sector (Bucuresti sect. 2 ), dar au fost respinse de agentia centrala ING.
– pe scurt, ne-am saturat de cata incompetenta poate sa existe intr-o firma
”privata” ;
– nu inteleg cum se poate sa depui un document (pe care banca la solicitat) astazi si peste doua saptamani sa se transmita ca documentul nu este ok .
– nu stim cu cine se mai poate discuta, ca sa intelegem, de cat timp este nevoie ca sa se contracteze un astfel de credit?
– se pare ca salariatii agentiei de sector nu aduc decat deservicii, atat
clientilor cat si institutiei pentru care „lucreaza”;
– am consumat foarte multe resurse pentrru aceasta actiune, timp, bani, etc

Postat in data: 16 dec., 2015

Pot sa fac un credit pentru cumpararea unei locuinte daca sotul lucreaza in alta tara din Uniunea Europeana?

Doresc sa intreb daca pot opta pentru un credit cu contractul so?ului meu, care lucreaz? im Uniunea European? si avand salariu pe luna de 1850�. Contractul de munca este in Slovacia, eu fiind casnica si am doi copii minori. Intrebarea mea este: poate opta pentru un credit pe 30 ani? Doresc sa cumpar o locuinta dar fara sa fac ipoteca. Si (sau) trebuie sa am o carte de munca si eu? multumesc si astept un raspuns!

Postat in data: 03 nov., 2015

Am drept asupra apartamentului cumparat prin credit Prima Casa daca e trecut doar pe numele sotului?

Impreuna cu prietenul meu am achizionat un apartament cu programul Prima Casa, el fiind creditor si eu coplatitor. In contractul de vanzare – cumparare a fost trecut doar el, motivul nu il mai retin, era ceva impus de banca, ptr ca eram necasatoriti.
Avand in vedere ca programul Prima Casa era la inceput, si era constransi sa accepta sau nu creditul, l-am acceptat ca fiind necasatoriti. Intre timp ne-am casatorit, dar el considera ca apartamentul este doar al sau, fiind doar el trecut in ctr de vanzare-cumparare.

Intrebarea mea este: in caz de despartire, am drept asupra apartamentului? Mentionez ca exista data o declaratie pe propria raspundere, data de el, in care declara ca convietuieste impreuna cu mine in acel apartament, declaratie data inainte de casatorie.

Postat in data: 19 oct., 2015

Ce pot sa fac daca Piraeus Bank refuza sa-mi dea acordul pentru cesionarea politei de asigurare PAD catre BCR pentru refinantrea unui credit?

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o solutie la o problema cu care ma confrunt si anume: am contractat un credit in CHF nevoi personale cu garantie reala pe apartamentul parintilor in 2008 (PIRAEUS), momentan sunt in situatia de a refinanta acest credit cu un credit Casa mea de la BCR.
Creditul este aprobat tot dar nu pot merge mai departe din cauza asigurarii obligatorie PAD si anume exista deja o asigurare PAD cesionata in favoarea Piraeus – deci nu pot face o alta asigurare pad cu beneficiar BCR. Din ce am aflat cei de la BCR mi-au cerut o adresa de la Piraeus care sa contina un acord de cesionare a politei catre BCR dupa ce se stinge creditul contractat la Piraeus numai ca cei de la Piraeus nu vor sa-mi dea acest acord.
O alta problema ar fi ca polita PAD nu este ok, adica la asigurat este trecuta persoana care a contractat creditul, nu proprietarul de drept al imobilului asigurat, greseala facuta de de cei de la Piraeus ca si intermediari si in plus nu exista nici originalul politei ci doar o copie, fara semnatura asiguratului, pentru ca nu s-a semnat aceasta polita in original…am fost sunati si ni s-a spus sa semnam (proprietarul apartamentului) intai un act aditional la asigurare. Este ok aceasta
abordare? Multumesc anticipat. Cu respect.

Postat in data: 10 oct., 2015

De la ce banca pot lua un credit pentru casa in Romania daca lucrez in UK?

Muncesc si detin proprietate in UK dar nu detin nici o proprietate in Romania. As dori sa cumpar locuinta in tara si avand familie numeroasa mi-ar trebui o casa in jur de 150 – 200.000 euro. Salariul meu e de 4 000 de euro.
Ce banca mi-ar putea acorda pe 20 de ani (am 46 ani) si care ar fi conditiile de imprumut, ce avans se cere si care e comisionul bancii / rata? Exista ceva ajutor incurajari pt familiile ce se repatriaza?

Postat in data: 28 sept., 2015