credit pentru locuinta

Clientii ING, care au solicitat trecerea la IRCC prin act aditional, au primit vreun raspuns favorabil?
credit ing robor ircc

„Am depus cerere la ING inca din aprilie (recomandarea lor a fost refinantare-pe care am declinat-o), am revenit in luna mai cu alta cerere, am sunat de 3 ori in Call Center si au acelasi raspuns politicos ca nu au inca norme si ne anunta ei.
Clientii ING care au solicitat trecerea la IRCC prin act aditional, au primit vreun raspuns favorabil?
Multumesc anticipat,”

Postat in data: 16 iun., 2022

Ce este mai bine: schimbarea ROBOR cu IRCC sau refinantarea creditului cu dobanda fixa?
IRCC si ROBOR evolutie

„Este o solutie buna trecerea de la ROBOR la IRCC in condtiile in care IRCC-ul are o altă perioadă de ajustare și este o medie ponderată care în trei luni de zile ajunge foarte aproape de media ROBOR-ului de la perioada la care ne raportăm? Oare solutia cea mai buna nu ar fi refinantarea cu dobanda fixa?”

Postat in data: 06 iun., 2022

Cum pot sa fac un credit Prima Casa in Romania?

„Bună ziuă. Mar intersa si pe mine mai multe informații despre cum sa fac un credit pentru prima casa în România”

Postat in data: 27 mai, 2022

Alpha Bank nu vrea sa-mi schimbe ROBOR cu IRCC la creditul Prima Casa! Ce sa fac?
alpha bank credit reclamatie

„Am depus cerere scrisa la Alpha Bank „exact cum este cu legea OUG 19/2019” pt schimbare Robor in Ircc…

Dupa 3 sapt am primit telefon ca nu se poate ca este „Credit Prima Casa”…dar exista o varianta cu refinantare interna.

— Am intrebat ce acte am nevoie pt aceasta si mi-a zis „buletin si actele casei”…
— Am ajuns acolo si mi-a zis – „Nu ..tot dosarul va fii de la zero”

Nu inteleg de ce la alta banci se poate cu o cerere si un act aditional.
Eu daca doream totul de la zero = schimbam banca…

Ce sa fac?… Va multumesc”

Postat in data: 13 mai, 2022

Raiffeisen (Aedificium) m-a pacalit cu prima de stat. Ce pot sa fac?
raiffeisen aedificium reclamatie

Am fost si eu pacalita de ei, au spus ca am 24 luni la dispozitie sa prezint “ bonurile si facturile fiscale pe numele meu, le-am prezentat in curs de 6 luni si azi mi au zis ca : contractul s-a incheiat deoarece cand am primit banii aveam 2 zile la dispozite sa prezint bonurile si facturile , nu 24 luni ,Inainte sa primesc banii cu 1 luna ,au spus ca bonurile mai mari de 500 le sa fie factura pe numele meu si sa am 22.000 lei chetuiti pe anumite materiale de constructie, toate cu data de dupa primirea baniilor “ depusi ptr economii” , si nu bonuri cu data de inainte de primirea banilor.
Acuma va intreb eu, cum poti cheltuii 22.000 lei in 2 zile cand ei iti depun banii fara sa fi avizat ca joi la ora 10 primesti banii si sa ai facuta cu ziua de joi sau vineri si sa trimiti imediat factura ca sa nu pierzi prima???? Totul trebuia facut in 2 zile ca sa te incadrezi ptr prima!
M -au mintit si si-au batut joc! Acolo-s inregidtralire audio! Rusine sa va fie , vreau sa ii dau in judecata!

Postat in data: 10 mai, 2022

Cum pot sa stiu daca mai apar in baza de date la Biroul de Credit?
biroul-de-credit-inregistrare-cont

Buna ziua ,
As dori sa stiu daca mai apar in baza de date ? Am avut un credit si
am intarziat cu plata . Multumesc

Postat in data: 07 mai, 2022

Trecerea la IRCC nu ne afecteaza intr-un fel in viitor?
IRCC si ROBOR evolutie

Buna ziua, aceasta trecere la ircc, nu ne afecteaza intr’un fel in viitor? Nu e plin de surprize si acest ircc sa aiba o crestere ca si roborul? E bine sa trecem la ircc dar poate dam peste alte dobanzi ascunse si iar nu stim pe unde sa scoatem camasa.

Postat in data: 05 mai, 2022

Pot face schimbarea ROBOR cu IRCC la un credit ING?
ing credit robor ircc

Va rog, daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns.
Am un credit prima casa iar banca ING refuza trecerea de la Robor la IRCC.
Imi tot comunica faptul ca singura solutie este refinantarea, iar acest lucru nu il doresc deoarece dureaza mult si cu acest lucru si cheltuieli suplimentare pentru un nou credit ipotecar.
Tot ce am solicitat in baza legii din 2019, trecerea de la Robor la IRCC cu un act aditional.
Multumesc si o seara placuta!

Postat in data: 04 mai, 2022

Banca refuza trecerea de la dobanda ROBOR la IRCC pentru un credit. Ce pot sa fac?
Unicredit credit Prima Casa schimbare robor cu ircc

Banca unicredit bank refuza cererea de trecere de la robor la ircc fara a face o refinantare. Ce pot sa fac?

Postat in data: 23 apr., 2022

Cat timp dureaza aprobarea unei refinantari la Banca Transilvania?
durata credit banca transilvania

Buna ziua aș dori sa stiu cit dureaza să îmi dea o refinantare Banca Transilvania. au cerut revisalu și cei 3 fluturași de salaru, am facut saptamana ce a trecut actele, adica le-am semnat și după aceea ne-a cerut revisalu și cei 3 fluturași. cit mai durează pînă îmi dă refinantarea? mulțumesc

Postat in data: 16 apr., 2022

Se poate schimba dobanda ROBOR cu IRCC, la creditele Prima Casa?

buna seara!
Sunt un „beneficiar” al unui credit „prima casa” obtinut in anul 2018., formula de calcul cu rob 3m. Se poate obtine trecerea la
calculul pe baza de ircc?
Din ce am citit in cadrul oug 11/2019 prevederile oug s-ar putea aplica si pt creditele aflate in derulare, nu am vazut nicio exceptie de tipul creditelor cu garantie guvernamentala. precizez ca creditula fost acordat de catre CEC Bank.

De asemenea, ca o remarca, la creditele actuale prima casa este luat in calcul ircc la calaculul dobanzii si este cumva nefiresc ca pentru acelasi program”social” prima casa sa fie modalitate diferita de calcul.
Va multumesc pentru raspuns!

Postat in data: 09 apr., 2022

Vreau sa fac un credit de casa si nu pot, din cauza istoricului negativ in Biroul de Credit. Ce trebuie sa fac?

Bună seara. Am avut anul trecut 3 popriri ( icredit, ferattum si brd finance)la 3 executori diferiți. Toate datoriile sunt achitate la zi. Vreau sa fac un credit de casă și din cauza istoricului negativ în biroul de credit nu pot lua împrumutul
Ce trebuie sa fac? Cineva din cunoscuții mei mi-a spus ca trebuie sa merg la executorul care a preluat creditul și sa fac o cerere de ștergere din biroul de credit cu număr de înregistrare. Asa trebuie sa procedez?

Postat in data: 26 mart., 2022

Ce comisioane trebuie sa platesc la un credit Noua Casa?
banca-transilvania-transfer

Trebui sa semnez creditul Noua Casa la Banca Transilvania si nu stiu ce comisioane trebuie sa platesc, nu vreau sa fiu pacalit cumva. Puteti sa ma ajutati?

Postat in data: 16 mart., 2022

Banca poate vinde apartamentul cu credit Prima Casa, daca am restante?

Buna ziua, am un credit la ING pe care am ramas in urma cu 4 rate si la reziliat, am un apartament luat prin prima casa , poate sa il pună in vânzare daca nu ma inteleg cu ei cumva? multumesc

Postat in data: 17 feb., 2022

Casa ipotecata la o banca poate fi scoasa la vanzare de alta banca, prin executare silita?

Buna ziua. Am un credit prima casă la care sunt cu rata la zi. Mai am un credit de nevoi personale la altă bancă si mi-au pus poprire si executare silită pe imobil. Momentan obtin venituri din indemnizatie crestere copil. Imi pot scoate casa la vânzare dacă aceasta este sub ipoteca?

Postat in data: 10 mai, 2020

Care sunt conditiile de obtinere a unui credit de la Banca Transilvania?

Ce conditii si acte sunt necesare pentru un credit la BancaTransilvania?

Postat in data: 03 mart., 2019

Cum as putea sa obtin un credit sa-mi cumpar o casa?

Cum as putea sa obtin un credit sa-mi cunpar o casa?

Postat in data: 31 ian., 2018

Curtea Constitutionala: motivarea deciziei privind legea darii in plata

Curtea Constitutionala: motivarea deciziei privind legea darii in plata

Postat in data: 15 ian., 2017

Criteriile de eligibilitate pentru creditele ipotecare la OTP Bank

Criteriile de eligibilitate pentru creditele ipotecare la OTP Bank

Postat in data: 10 ian., 2017

Pot lua credit de la o banca din Romania daca lucrez in Anglia? De ce acte am nevoie? Ce conditii trebuie indeplinite?

Postat in data: 24 iul., 2016