Credite

Cum fac ca Hora Credit sa ma stearga din Biroul de Credit?
hora credit biroul de credit

„În anul 2022 am dorit să fac un credit la hora credit mi să aprobat dar am văzut dobânda am refuzat în momentul în care mi să trimis prin mail planul de rambursare totodată mi să transferat și bani .

Am sunat la ei spunând ca nu doresc creditul deoarece e prea mare dobânda.dar pe ziua respectiva mi sa cerut comision eu returnnd bani înapoi în momentul în care mi sau virat în cont.

Nu am fost deacord să plătesc dobânda deoarece nu am folosit nici un leu de la ei .Am plătit dobânda după o perioadă dar ei m -au raportat la biroul de credit ,acum nu mai pot să fac nici un împrumut deoarece nu vor să mă șteargă.”

Postat in data: 28 sept., 2023

Un IFN are dreptul sa puna o dobanda de 160%?

B”una ziua!
Ma ajutati cu un raspuns ,daca un IFN are dreptul sa puna o dobinda de 160% ,am luat un crdit online in 28.08.2023 in val de 2800 ron iar azi 25.09.2023 am de plata 4500 ron ? Multumesc „

Postat in data: 25 sept., 2023

Daca fostul sot este codebitor si nu mai plateste rata, ce pot sa fac?

„Buna ziua! In urma unui divort si a unui partaj foarte lung, intre sot si sotie, judecatoria a hotarat ca apartamentul pe care l-au cumparat acum 10 ani prin programul Prima Casa sa fie atribuit sotiei, iar aceasta sa plateasca sotului o sulta de aproximativ 26.000 euro, iar ambele persoane sa plateasca in continuare ratele pana la finalizarea creditului.

Judecatoria a dat aceasta decizie, dar in momentul unei discutii cu un director de banca, acesta a mentionat faptul ca daca sotul despagubit alege sa nu mai plateasca in continuare la credit, tot sotia va fi obligata sa plateasca in continuare. Este normal sa despagubesti o persoana cu jumate din valoarea unui imobil si totusi sa fii obligat sa platesti in continuare tot creditul pana la finalizarea lui, daca sotul alege voit sa nu mai plateasca, desi este obligat prin hotarare?

Eu platind in continuare 1/2 din credit, banca poate apela si la mine, iar eu eventual sa ma intorc impotriva lui in instanta ca nu isi plateste datoria? Nu inteleg cum pot face ca eu sa nu mai fiu urmarita de banca, daca i-am achitat sulta de 26.000 euro si in hotarare este mentionat ca: „Datoria comuna constituita prin contractul de credit X urmeaza a fi achitata in continuare de ambele parti”.

Adica eu il despagubesc pe acesta din jumatatea valorii imobilului, iar daca acesta voluntar nu mai plateste ratele la banca din momentul primirii sultei, tot eu sunt obligata sa ii achit datoria? Multumesc foarte mult pentru timpul acordat!”

Postat in data: 24 sept., 2023

Daca nu mai pot plati creditul, ce trebuie sa fac?

„La bt am avut 2 credite in2007 iar în 2023 am notificare de executare. Nu am putut plăti din 2011 fiind bolnavă de cancer in faza terminală ce trebuie sa fac?”

Postat in data: 22 sept., 2023

Pot obtine un imprumut pe indemnizatia de crestere a copilului?

„Pot obtine un împrumut pe indemnizatia de crestere a copilului? Tin sa mentionez ca eu nu am fost angajata am fost eleva la postliceala”

Postat in data: 21 sept., 2023

Provident m-a bagat in Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

„Buna seara am luat un credit dela Provident acum 10 ani aproximativ și am achitat primele 3 luni după care eu m-am mutat respectivi nu au mai vrut să vina la noua adresa deși i-am chemat am rămas fără a mai putea plati de atunci figurez la biroul de credit și nu mai pot lua nici un credit va rog din suflet am mare nevoie de ajutorul dumneavoastră deoarece eu m-am îmbolnăvit am dublu hernie de disc cu inele deplasate și am nevoie de mai multe investigați și nu pot lua un credit pentru tratamente investigați etc am mare nevoie de ajutor”

Postat in data: 20 sept., 2023

Pot fi scos din Biroul de Credit, daca banca nu m-a informat de raportare?

„Buna ziua.
Am nevoie de un raspuns cu privire la urmatoarea situatie :
In 2008 am contractat cu sotul un credit ipotecar la Banca Romaneasca
( eu fiind codebitor) .
Din 2015, datorita unor probleme personale nu am mai reusit sa platim ratele . Am incercat sa gasim o solutie , dar nu s-a gasit . Banca nu ne-a oferit nicio varianta de redresare , cu toate ca am informat-o din timp de situatia noastra.

In 2017, am incercat sa rezolvam situatie cu Legea darii in plata . Procesul a durat pana la finalul anului 2019 , iar la inceputul lui 2020 am primit decizia finala prin care am pierdut procesul . In urma acestui proces ne-am trezit ca avem urmatoarea datorie la banca : diferenta de credit ramasa , penalitatile din 2015-2017 , si ni s-a mai adaugat si penalitati pe perioada procesului .

Cu greu am reusit ca in august 2020 sa vindem imobilul , cu conditia impusa de banca : ca diferenta ramasa sa o platim . Ne a-m dat acordul, ca altfel nu aveam cum.

De 3 ani platim aceasta diferenta fara intarziere , mai avem vreo 7 ani dupa calculele noastre ( pentru ca banca nu a vrut sa ne dea un grafic ) . Banca ne-a raport negativ la Biroul de credit , dar nu imi amintesc sa ne fi informat .

Acum, desi platim suma impusa de banca , fara intarziere , nu ni se acorda niciun credit pentru ca suntem raportati negativ la biroul de credit .

Se poate ca sa fim scosi din biroul de credit ? Macar eu daca nu si sotul ?
Multumesc.”

Postat in data: 19 sept., 2023

La care banca pot refinanta creditele IFN?

„Vă rog, sfatuiti-mă unde as putea sa cer ajutor pentru refinanțarea creditelor IFN. Deși am salariul mare, 6400, nu mai reușesc să acopăr ratele la creditele IFN. Daca aș reuși să fac un credit la o bancă, pentru refinanțare, as acoperi linistita rata, dar nici o banca nu îmi acorda.”

Postat in data: 18 sept., 2023

De ce creste soldul creditului TBI Bank, daca am platit rate in avans?

„Buna ziua am făcut un credit la cei de la tbibank si am avut ceva penalizari si am platit de am ajuns în avans dupa care am platit pe 7 luni în avans cu scăderea perioadei de credit din luna a 8 2023 pana în luna a2 2024 si am ajuns sa platesc de 2 ori principalul pe luna a8 si a9 2023 si ba mai mult uitându-mă pe aplicația lor dupa ce am platit creditul am avut undeva la 20 de mi si ceva si nu știu ce sa zic dar vad ca creste soldul principal adică suma creditului.în fie care zi acum am 22 de mi si 158 40 de bani ?

Cum e posibil si daca am cerut explicați ei au zis ca asa trebuie sa crească pana ajung la soldul inițial nu ar trebui sa rămână la bani rămași? Care ar trebui sai restitui,ei au zis ca dacă ami adun ratele ce miau mai rămas ar trebui sa ajung undeva la 30 si ceva de mi de lei deaia tot creste soldul.”

Postat in data: 12 sept., 2023

Este legal ca IFN-urile sa acorde imprumuturi celor aflati in Biroul de Credit?

„Bună seara! V-am găsit ulterior pe un site și am văzut că ați mai rezolvat probleme asemănătoare cu a prietenului meu.
Aceasta a apela la un moment dat la un IFN, dobanda era enormă, iar după aceea din ce am inteles aceștia l-ar fii băgat în biroul de credite fara a il notifica. El a mai apelat după aceea la câteva IFN uri neachitand prima dată și fiind practic in biroul de credite si am citit undeva ca nu e legal sa ii acorde fiind în biroul de credite. Stiti cumva ce ar putea sa faca sa scape din asta?

Mulțumesc, o seara buna”

Postat in data: 01 sept., 2023

Daca sunt garant la un credit, mi se poate face poprire pe salariu?

„Bună dimineața. Am o întrebare. Dacă sotul are un credit de nevoi personale iar eu sunt garant la el .Se pune problema popririi .Mi se va face și mie poprire pe salariu sau doar lui ?”

Postat in data: 31 aug., 2023

Cum aflu ce datorii am, daca nu-mi pot face cont la Biroul de Credit?
Stergere Biroul de Credit

„As vrea sa stiu ce datorii am si nu pot sa imi creez cont la biroul de credit pe website ,oare sti la ce adresa trebuie sa trimit cerea si ce sa scriu in acea cerere? Multumesc”

Postat in data: 29 aug., 2023

Soldul datoriei nu scade, desi am respectat angajamentul de plata. Ce trebuie sa fac?

„Am un angajament de plata la executor pentru un credit ipotecar pe care l-am respectat conform angajamentului,dar soldul tot nu scade cu toate ca platesc sume considerabile ! Este ceva de facatut in acest sens ? La cine pot apela pentru un sfat ?”

Postat in data: 28 aug., 2023

Cum procedez daca am intarziat cu ratele la banca?

„Salut cum sa procedez cu rata la banca am întârziat, cu ratele si executorul silit mi a trimis acasă, ce sa fac?”

Postat in data: 28 aug., 2023

Ce pot sa fac daca am ajuns in instanta pentru un credit neplatit din 2006?

„Am un credit din 2006 2007 am plătit cățva ani si na mai putut plăti si am ajuns la istanță ce pot face in asta caz?”

Postat in data: 22 aug., 2023

Dupa cate zile de restante la credit se poate demara executarea silita?

„Bună seara! Am un salar de 3300 de lei din care am de achitat următoarele credite făcute anil trecut în 2022 la Ifn-urile: Icredit, Credit Prime, Mozipo, Viva Credit și Provident și am și un credit la Raiffaisen, dar sunt la zi cu toate ratele la ei.

Sunt mamă singură și la 31 August 2023 mi se încheie contractul de muncă pentru că am fost angajată doar pe anul 2022-2023. Menționez că la Provident și Icredit înregistrez întârzieri de peste 199 de zile. La Credit Prime și la Viva Credit am ajuns la o înțelegere de plată și ar trebui să le termin în luna lui Decembrie. La Mozipo, Icredit și Provident am mai făcut plăți parțiale.

Intrebarea mea este aș putea să mă trezesc cu dosar de executare silită la Icredit și Provident? Până acum nu am primit nicio hârtie de la ei doar mesaj pe telefon în care mi se spune că înregistrez o sumă restantă și numărul de zile de întârziere. Executarea silită când se poate demara dacă la niciuna dintre ele nu mi s-a declarat creditul scadent anticipat?
Vă mulțumesc!”

Postat in data: 15 aug., 2023

Ce pot sa patesc daca nu platesc creditul auto din Germania?

„In 2018 am făcut un împrumut în Germania de 9000€ și am cumpărat o mașină care în 5 luni sa defectat , ea fiind în garanție, am dus-o înapoi dar fara sa fac ceva poze sau alte acte , pt că am trimis o printr un transportator cu platforma , mă rog povestea e mai lunga și complica , am trecut printre o depresie urâtă și ajuns acum să mă caute recuperatorii din germania ,

încă nu sa ajuns la proces dar daca se ajunge și eu nu mă prezint, că între timp eu nu mai vad cu ochiul stâng deloc iar cu dreptul mai vad 5 procente dar vad tubular pt că am glaucom și în zona periferica este in ceata , debea mă descurc ziua să merg prin curte , întrebarea mea este , pot sa vina sa mă retina să fac pușcărie pt asta?

și dacă îmi pun poprire pe cont îmi retine o treime din venituri? venituri care le am sunt: o pensie pe caz de boala, indemnizație de însoțitor și de la dgaspc indemnizate de handicap

vă mulțumesc foarte mult pt tot, va doresc o zi minunata , și Dumnezeu să vă răsplătească !!”

Postat in data: 13 aug., 2023

Daca firma de asigurari a respins plata creditului, ce trebuie sa fac?
vig omniasig bcr asigurari de viata asirom asigurare credit

„Tata a avut un credit la.BCR de nevoi personale în 2017 cu asigurare de viata Vienna Insurance. Aplatizat lunar creditul dar anul acesta în februarie tata a decedat.Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac am anunțat banca si asigurarea ,imediat după deces dar asigurarea mea respins plata creditului deoarece sa constatat ca era bolnav cronic.

Ce nu inteleg eu este ca tata a murit de cancer care a fost depistat anul trecut în septembrie ,Insuficienta cardiaca și mai multe .Dar asigurarea a respins dosarul,pe motivul ca avea boala cronica .

Acum banca îmi trimite acasa notificări și ma obliga sa platesc acest credit .Nu inteleg de ce ma obliga când tata a plătit asigurare 4ani ptr ce daca ei nu avopera decesul pensionarilor numai în caz de acc de masina .spuneți mi va rog ce trebuie sa fac cum sa
rezolv aceasta problema ?În ultima notificare scrie da în judecata și la firma de recuperare .Pe cine da pe mort?”

Postat in data: 13 aug., 2023