dobanda

Credius m-a inselat: mi-a dat un credit de 1900 de lei si trebuie sa dau inapoi de 10 ori mai mult, adica 18.600 lei! Ce pot sa fac?
credius-reclamatie

Am făcut o cere de împrumut la Credius pe 12 luni cu 310 pe luna pt 2600, ei m au sunat mi a spus ca sa aprobat creditul și îmi oprește un comision de analiza de 700 sa semnez și îmi virează banii, m am trezit ca pt 1900 trebuie sa plătesc 5 ani câte 310 pe luna. Ce pot face ca înnebunesc, cum este posibil așa ceva, pot rambursa tot creditul anticipat?

Postat in data: 10 dec., 2021

Linia de credit de la Hora Credit are o dobanda (DAE) de 69.467%? E normal asa ceva?
hora credit stergere biroul de credit

Buna ziua.Va rog să mă iertați daca nu m am adresat bine dar am văzut că ați răspuns e internet la o întrebare despre bănci .V as ruga să mă ajutați și pe mine dacă puteți.

Acum câteva zile am luat cu împrumut 500 de lei de la Hora credit online.nu mă deranjează dobânda pentru că o să i înapoiez mâine.cu o săptămână înainte am mai împrumutat 100 de lei pe 7 zile și i am returnat.

Acum însă m au sunat și mi au spus că îmi dau 1000 de lei sau mai putin pe o perioada mai mare.am intrat pe site și am cerut 500 de lei pe o perioada de 6 luni după care m au sunat din nou și mi au spus sa dau click și sa iau împrumutul.

Am dat click și m am trezit cu 500 de lei pe 14 zile plus că mi au trimis în email un contract pe un an cu o linie de credit de 1750 lei și au zis că pot scoate oricînd.am scos 500 și mi au trimis un grafic de rambursare in care scrie că trebuie să dau 100 și ceva de lei la fiecare 14 zile pe o perioada de un an pentru tranșă de 500.

Acum nu mai înțeleg nimic pentru că trebuie să dau înapoi după cum arată graficul vreo 3700 de lei.am sunat la ei și m au dus cu zăhărelul neștiind ce să mi răspundă clar .Mi e foarte frica că poate trebuie să dau atitia bani eu având pensie socială și pensie de handicap pentru că sunt bolnav.nu știu ce să mai fac așa că vă rog pe dumneavoastră dacă puteți să mă ajutați cu un răspuns.va mulțumesc mult .

Postat in data: 26 nov., 2021

Cat este gradul maxim de indatorare pentru imprumuturile acordate de banci si IFN-uri?
hora-credit-reclamatie

Băncile și IFN urile pot acorda credite de nevoi personale pt un grad de îndatorare mai mare decât 69%? Ex pt pensie de 1840 lei cit este gradul de îndatorare peste care conform regulilor Biroului de credit?????

De ce unele bănci și ifn nu afișează informații despre profituri? Ex Hora Credit profit 0 cind practica dobânzi de 730-1200% pe an și lucrează cu DAE3000% cind În UE pt ei DAE30%. sint miște hoți legali care produc sărăcie, execuții silite, împrumută clanuri.scot valuta,cresc inflația. Ei nu sint supravegheați de BNR și ANSF, OPC? Am făcut informări la DNA. BNR. ANSF. ANPC. parlament ,președinte. Astept răspuns. dr ING… cu stima și mulțumiri anticipate

Postat in data: 24 oct., 2021

Pot face un împrumut dacă nu am salariul pe card?

Pot face un împrumut dacă nu am salariul pe card? Eu sunt angajat de 6 luni dar banii îmi sunt dați în mână nu pe card. As vrea să știu dacă pot face un împrumut și în ce suma mă incadrez dacă da.

Postat in data: 02 mai, 2020

Cum pot obtine amanarea ratelor la credite?

Ma aflu in imposibilitate de plată începând cu luna martie 2020, cum pot sa obtin o perioadă de amânare a ratelor la credit?

Postat in data: 09 apr., 2020

Credius poate acorda credite unei persoane cu gradul de indatorare de 200% si capacitatea de rambursare zero?

Daca fiul meu avea un grad de indatorare de peste 200% la diverse societati IFN la data solicitarii unui alt credit, a fost conform regulamentului ca societatea Credius sa ii acorde alt credit desi capacitatea de rambursare era zero?

Dobanda si comisioanele de la Credius le verifica cineva? Unde pot sa ma adresez pentru dobanda abuziva? La un credit de 5000 a platit trei rate de 680 si achitarea anticipata de 6900. Multumesc pentru raspuns!

Postat in data: 13 dec., 2019

Cum pot scapa de un card de credit Axi, pentru care am platit aproape dublu?

Am fc in luna octombrie 2018 cu firma Axi un contract prin telefon, initial mi-au spus ca imi vor accepta imprumutul, era vorba de o suma de 800 euro , au trimis prin posta contractul cu un card Axi, eu am semnat, sa fiu sincera nu am citit atent, erau multe foi, ajungand acasa am vz ca era vorba de un card de credit care imi acorda mie lunar 500 ron ttttt eu eram stupefiata, am folosit in prima luna 500 ron de pe card fiind f convinsa sa intrerup bineanteles, am incercat sa contactez firma dar nu am reusit, eu nu am fost informata de nimeni cum stau treburile si nu am restituit suma imediat, , ,

eu intre timp am vb cu un reprezentant zicand sa imi intrerupa asa zisul contract , , , restituind suma de bani , , de la 500 ron ajungand la 870 ron , , , , , , , dar vorbind cu o amica de a mea de la ing mi-au facut o relama negativa, , , , , deci nu pot sa cred!!!

eu nu stiam ca se va ajunge aici, , , daca stiam plateam de la inceput, , , dar eu credeam ca nu e asa important si tot amanam, , , faza e ca pt 500 ron care i-am restituit dublu aproape
, , , am ramas cu o reclama proasta!!!cum pot proceda sa sterg toata treaba asta?

Postat in data: 08 iul., 2019

In ce conditii se va prelua cardul de credit WIZZ Bancpost de catre Banca Transilvania?

Intrucat nu reiese clar de pe site-ul BT daca se va prelua cardul de credit WIZZ Bancpost in aceleasi conditii, ma gandeam ca poate ar fi interesant sa faceti un articol pe tema asta.

Postat in data: 31 oct., 2018

Se mai pune dobanda cand este executat creditul?

Buna ziua. In 2008 am facut un credit la Piraeus Bank in valoare de 6400 ron. Am platit doi ani apoi am fost in imposibilitate de plata.
In 2010 mi s-a pus poprire pe salariu de catre bej pe suma de 7400 ron.
Dupa 8 ani de plata in medie lunara de 900 ron in 2018 am ramas cu suma de plata de 7600 ron.. intrebarea mea este: se mai pune dobanda cand este executat creditul? In ritmul asta nu scap toata viata de poprire. Sunt cai legale de a rezolva situatia. Va multumesc

Postat in data: 05 iul., 2018

De la ce banca pot lua un credit de nevoi personale cu dobanda mica si fixa?

Doresc sa obtin un credit bancar de nevoi personale si nu stiu catre care banca sa ma orientez, una cu o dobanda fixa pe toata perioada si cu o dobanda mai mica. Si inca ceva: va rog daca am rata fixa e posibil ca rata sa fie influentata de indicele robor?Va multumesc cu respect

Postat in data: 04 apr., 2018

In ce mall din sectorul 4 pot face o simulare pentru o refinantare?

Buna seara, va rog sa mi spuneti in ce Mall din sectorul 4 va putem gasi? Vreau sa fac o simulare pt o refinantare
Multumesc!

Postat in data: 09 mart., 2018

La ce banca mi-ati recomanda sa fac un credit?

O intrebare simpla. Am nevoie de un credit la care banca mi-ati recomanda sa fac un credit . Va multumesc pentru timpul acordat

Postat in data: 19 ian., 2018

Pot sa reziliez contractul de credit cu Cetelem la Flanco?

Am achizitionat luni 20 Noiembrie de la magazinul Flanco Galati mai multe produse in valoare de 1.700 lei printr-un contract de credit Cetelem pe 2 ani.

Am fost mintita in privinta dobanzii percepute constatand ulterior ca rata lunara are o valoare de 120 lei si inmultind cu 24 luni (perioada contractului) rezulta ca voi achita la final suma de 2.800 lei, adica voi plati in doi ani 40 % dobanda si nu 7.9% DAE cum mi sa spus.

In plus, mi s-a facut o asigurarare de viata pe care eu nu am solicitat-o crescand si mai mult valoarea ratei lunare.

Produsele sunt sigilate si acum dupa 6 zile de la data achizitionarii doresc sa le restitui la magazinul Flanco si sa reziliez contractul de credit cu cei de la Cetelem.

Imi puteti spune daca am aceasta posibilitate ?

Postat in data: 29 nov., 2017

Pot sa-mi refinantez la o banca un credit luat de la un IFN?

De ce bancile la care am incercat nu vor sa-mi refinanteze imprumutul luat de la un IFN, cu o dobanda foarte mare? Stiti vreo banca unde pot face refinantarea creditului?

Postat in data: 17 ian., 2017

Ce ma sfatuiti sa fac pentru a nu plati dobanzi exorbitante la Kruk?

Buna seara
Am si eu o rugaminte sa ma invatati ce sa fac.
Fiica mea a facut un imprumut la CEC Bank in valoare de 36.000 RON, in iunie 2008 pentru 119 luni. La vremea aceea era angajata la pompieri cu un salariu normal pt Romania. In anul 2016 functia ei a fost radiata, ajungand fara serviciu. A reusit sa se angajeze pe un salariu de 1500 lei nu a putut sa achite doua credite (Avand si un overdraft) . S a ocupat si a achitat overdraftul . Dar din luna iunie 2016 , (mai exact 8 luni restante) nu a mai depus niciun leu la CEC. Deci la aceasta data ea ar mai fi avut de plata pana la final suma de 10,560.11 ron.
Azi am aflat ca datoria a fost preluata de KRUK. Cei de la KRUK a chemat-o sa semneze un contract, dar dupa cate am citit pe internet despre ei , imi este si frica. Suntem oameni simpli si chiar vrem sa ne platim datoriile. Dar datorita schimbarii salariale, nu a putut face fata cu doua rate.
Acum vrem sa platim ce a ramas din credit , dar nici nu as vrea sa platim dobanzi exorbitante. Ce ne sfatuiti sa facem ? Multumesc anticipat pt raspuns.

Postat in data: 12 ian., 2017

Firma de recuperari creante Kredyt Inkaso imi cere mai multi bani decat creditul luat de la BCR, desi am achitat deja jumate

Am luat un credit de la BCR in 2011 si am platit pana in 2013. Creditul era de 400 milioane (40.000 RON) si am platit cam 26.455 si de prin 2015 creditul a fost vandut firmei de recuperari Kredyt Inkaso iar ei zic ca am de platit 470 de milioane, mai mult de cat am scos credit din 2015. Le platesc creditul, dar nu pot pune mai mult se 100 lei lunar.

Postat in data: 16 oct., 2016

Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 52 din 14 septembrie 2016 privind contractele de credit oferite consumatorilor pentru bunuri imobile, precum si pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori, publicata in Monitorul Oficial nr. 727 din 20 septembrie 2016

Postat in data: 22 sept., 2016

BRD nu a inchis contul timp de 7 ani, desi nu l-am utilizat. Ce pot sa fac?

Acum zece ani, in 2006, am deschis un cont la BRD in care mi se depunea salariu….pana in 2009 am utilizat acel cont care avea si o limita de credit. Dupa ce am achitat limita de credit nu am mai utilizat acel cont, eu imi aduc aminte ca l-am inchis….dar astazi , imi ajunge o scrisoare de la BRD in care mi se precizeaza ca trebuie sa-mi achit suma restanta….cu alte cuvinte contul nu a fost inchis, in acelasi timp banca luand din limita de credit….ajungand in 2016 cu -2000 Ron…..

Cum este posibil ca timp de 7 ani banca a utilizat banii fara sa ma anunte….cand nu au avut banii mi-au trimis scrisoare. Banca fata de clienti nu are nicio responsabilitate….nu trebuie sa te anunte? Adica nu este un an, sunt 7 ani……

Postat in data: 24 mai, 2016

Cum pot scapa de plata unei rate la Kruk?

Cum pot scapa de plata unei rate la Kruk, care peste noapte de la 3774,29 s-a ridicat la 7000 si ceva, deti platesc lunar cate 100 de roni din martie 2014? Va rog ajutati-ma!

Postat in data: 09 mai, 2016