educatie financiara

De ce nu pot scoate bani de pe cardul Postbank?
card posbank

Șeful meu zice ca mi-a virat bani in cont , dar când merg la banca îmi apare : cardul dumneavoastră nu poate efectua acest tip de Tranzacție . Care e problema ?

Postat in data: 19 nov., 2022

Aplicatiile myBRD si YOU BRD nu merg pe reteaua mobila, doar pe wifi. Cum pot remedia problema?

Aplicatia my brd dar si you brd nu merg atunci cand sunt la conectat reteaua mobila, ele merg doar atunci cand sunt conectat la wi-fi! Imi poate spune cineva cum pot remedia aceasta problema?

Postat in data: 12 nov., 2022

Nu pot sa accesez aplicatia CEC Bank. Care e problema?
cec bank mobile banking problema accesare

Buna seara, am gasit adresa dvs la o postare din octombrie in care se vorbea despre faptul ca nu functiona aplicatia CEC, nici eu nu pot acum s-o accesez, stiti cumva care este problema si/sau cand se va remedia ?

Postat in data: 12 nov., 2022

Ce trebuie sa fac daca am primit plicuri pentru plata asigurarilor de la SVS Austria?

Buna ziua ,eu am incheiat legal activitatea in A in 31.05.2019, acuma recent am primit vreo 7 plicuri de la svs cu suma de 7000 pe care trebuie sa o platesc,insa eu cind am incheiat activitatea am fost la zi cu toate platile,nu stiu exact ce se intimpla,am trimis email pe adresa lor vs@svs.at si am primit raspuns de la noreply at ca nu se ia in considerare acel email,nu stiu cum sa lamuresc problema,va multumesc frumos.

Postat in data: 03 nov., 2022

Nu pot finaliza actualizarea datelor la BRD. Ce trebuie sa fac?
nu functioneaza you brd

cum pot sa instalez aplicația YouBRD pe un alt telefon, pentru că nu se poate finaliza actualizarea datelor. Îmi cere de doua ori fotografia cărții de identitate, prima data îmi permite,selfie îmi permite, completeaz datele, iar a doua oara nu mai este disponibil butonul de fotografiere. Rog suport pentru această problema.

Postat in data: 31 oct., 2022

Ce fac daca am probleme cu plata creditului Easy Credit?

Am probleme cu plata creditului Easy Credit. Ce pot sa fac?

Postat in data: 30 oct., 2022

Hora Credit mi-a pus dobanzi foarte mari la credit, iar acum ma ameninta cu executarea silita! Ce pot sa fac?
dobanda credit hora credit

„Am primit o linie maxima de credit de 1710 lei de la Hora Credit, din care am plătit 450 lei , dar a crescut chiar mai mult până luna următoare în care trebuia să plătesc diferența, în afară de acest lucru situația actuală este plată în rate de 3765.15 și
pentru a încheia datoria , care îmi este peste puteri.

Deși am rugat să ajungem la o înțelegere pt a putea plăti datoria în rate, mă amenință cu executarea silită și că deja a raportat dosarul către departamentul executării silite, menționez că le-a am spus situația mea că stau cu chirie, că îmi este imposibil să plătesc tot odată și să nu mai mărească datoria cu dobânzi peste dobânzi , penalități peste penalități ,

totul este în zadar, ce este de făcut, mi se pare un mare abuz, cămătărie, nu a făcut
nimeni o crimă că a făcut un împrumut, sunt care nu se ajung cu banii, spunem pentru nevoi personale, de fapt poate pentru tratament , terapii la un copil cu nevoi speciale cum este cazul meu și cu miile în aceiași situație, dobânda este peste suma împrumutată în continuare creștere, parcă această nenorocire este fără ieșire, ce să fac?

Sfat : numai împrumutați oameni buni și aveți grijă de la cine că cădeți în mână cămătarilor cu acte în regulă, sper să dispară de pe piață astfel de proceduri exagerat de abuzive!!!”

Postat in data: 20 oct., 2022

De ce se mareste rata la creditul Prima Casa?
Evolutia indicilor IRCC si ROBOR la 3 luni pentru dobanzile la credite

Buna ziua, de ce se mareste rata Brd? Am facut un credit prima casa acum 6 ani si anul asta daca in primele luni plateam 1300 ron acum din 3 in 3 luni se mareste acum ajung la 1860 ron.cum e posibil sau unde sa merg sa fac reclamatie atata timp cat avem un grafic de rambursare si acum trebuia sa platim 1100 ron?

Postat in data: 17 oct., 2022

Am o problema cu aplicatia YOU BRD: nu pot sa o instalez. Ce trebuie sa fac?
nu functioneaza you brd

Bună, am încercat sa mi activez aplicația you brd și de la banca, dar și personal, iar aceasta aplicație îmi tot da eroarea „oops, something went wrong” in ambele situații. Întâmpin aceasta problema de ceva timp, dar nici consilierii de la banca propriu zisa nu știu ce sa facă, ma puteți ajuta?

Postat in data: 06 oct., 2022

Credius mi-a pus poprire de 11.000 de lei, pentru un credit de 2.500 de lei. Este posibil?
credius reclamatie

In anul 2021 am luat un credit de la Credius in valoare de 2500 lei.
Am plătit pana anul trecut in Decembrie. Din cauza unor probleme nu
am mai putut plăti. Acum mi-au pus poprire pe cont unde am
indemnizația și alocația copilului de 11667 lei.

Este posibil sa mi se pună pentru 2500 lei o suma așa mare? Multumesc!

Postat in data: 28 sept., 2022

Politia m-a anuntat ca pe masina cumparata s-a pus sechestru. Ce pot sa fac?

Bună ziua,
Am cumpărat un autoturism în data de 6 august,cel de la care l-am
cumpărat, la rândul său, il cumpărase în data de 7 iulie de la
proprietarul din certificatul de inmatriculare. De fiecare data au
fost scoase certificate fiscale de la admin financiare.

În data de 20 septembrie ,când am avut programarea la DRPCIV mi s -a spus ca
autoturismul are sechestru asigurator civil din data de 16 septembrie.

Proprietarul a aflat ,tot de la politie, ca s a pus sechestru pe
autoturism pentru un card CETELEM din urma cu mai mulți ani. Nu stiu
daca acest sechestru este de la executor,nu stiu nr dosar sau decizie
si nu stiu de unde sa incep ori ce fel de demers.

Cert este ca nu știu
și nu am cum sa aflu ce se întâmplă cu adevărat. De aceea ,va
rog, să îmi dați un semn dacă ma puteți ajuta,desigur cu tot ceea
ce presupune,inclusiv costurile.
Mulțumesc.

Postat in data: 27 sept., 2022

Unde gasesc numarul de client BRD?
nume utilizator aplicatie brd

Unde gasesc numarul de client brd?

Postat in data: 23 sept., 2022

Cat mi se poate lua din salariu, daca am poprire si pentru pensie alimentara, si pentru creditul la banca?

In situatia in care este infiintata o poprire de 1/2 pe salariu reprezentand creante la obligatia legala pentru cheltuieli crestere si intretinere copii si un alt birou executor judecatoresc infiinteaza o poprire de 1/3 din salariu pentru creante bancare, cum se procedeaza, va rog?

Conform rangului creantelor cu preferinta generala (art. 865 din Codul de procedura civila din 2010) precum si tinand cont de art. 169 si art. 257 din Codul Muncii, intelegerea mea este ca are prioritate poprirea de 1/2 pentru creantele cu cheltuieli crestere si intretinere copii, iar poprirea de 1/3 pentru creante bancare ramane in „stand-by” pana la stingerea datoriei pentru obligatiile de crestere si intretinere copii?

Astept cu interes raspunsul dumneavoastra. Va multumesc

Postat in data: 23 sept., 2022

Banca poate lua toata pensia de pe card, la o poprire de la ANAF?

Bună ziua, domnule Coman!

Am o problemă legată de popriri pe venituri din pensii, nu știu cum să-i dau de capăt și vă rog să mă ajutați.

In primăvara acestui an, nașul meu, care este stabilit in Statele Unite din anul 2005, îndeplinind condițiile de pensionare, m-a împuternicit să-l reprezint la Casa de Pensii, pentru obținerea drepturilor aferente perioadei în care a lucrat în Arad. I-a fost emisă decizie de pensionare și i-am deschis cont la Banca Transilvania. Cuantumul pensiei este de 1200 lei.

Luna trecută am constatat că pe card i-a fost virată o anumită sumă de bani. După câteva zile, știind că urmează să primească o nouă pensie, am verificat din nou soldul de pe card și, spre stupoarea mea, am constatat că acesta era zero. De la casa de pensii mi s-a comunicat că pensiile au fost trimise integral băncii. De la bancă am primit un extras de cont în care sunt menționate două popriri, fără a mi se comunica instituția emitentă, doar id-ul și un număr.

Pe căi neoficiale, am aflat că popririle au fost emise de ANAF, pentru datorii pe care nașul le-ar avea din perioada 2003-2010, când desfășura activități de taximetrie.Nimeni nu l-a informat nici pe el și nici pe mine de existența acestor datorii și nici a acestor popriri. Nu ne-a fost comunicat nimic în mod oficial, nici de către ANAF, nici de către bancă și nici de către casa de pensii.

In aceste condiții, și ținând cont de prevederile legale referitoare la popririle veniturilor din pensii(nu poate să-i fie blocată întreaga pensie), dar și de faptul că ruda mea nu poate veni în țară, vă rog să-mi spuneți care sunt pașii pe care trebuie sa-i urmez, pentru ca acest om să beneficieze, totuși, de drepturile de pensie prevăzute de lege.
Cu deosebit respect,

Postat in data: 23 sept., 2022

Cat este dobanda la un credit Credius?
credius-reclamatie

Sunt interesat de un credit si am vazut ca la Credis rata e cam mare. E din cauza dobanzii mari?

Postat in data: 23 sept., 2022

De ce nu merge bine aplicatia YOU BRD?
nu functioneaza you brd

În ultimul timp merge foarte rău aplicația. Am dezinstalat-o și am reinstalat-o. Tot asa.

Foarte slabă aplicația. Nu pot verifica contul și nu pot trimite bani.

Postat in data: 23 sept., 2022

Nu pot activa YOU BRD! Ce se intampla?
nu functioneaza you brd

Nu pot activa YOU BRD când am nevoie , foarte greu funcționează acest program ! Mult mai mulțumită am fost de MyBrd
Ce se întâmplă?

Postat in data: 22 sept., 2022

De ce nu pot sa activez aplicatia YOU BRD?

Buna ziua! Folosesc se mult timp aplicatia You Brd, insa de curand am
schimbat telefonul si a fost nevoie sa instalez iar aplicatia, insa
imi cere sa o activez.
Imi cere sa urmez pasii cu poza buletinului, cu selfie, cu actualizare
date, spune ca procesul s a incheiat cu succes… si cam atat. Cand
termin toti pasii, ma pune sa o iau de la capat…
Gresesc undeva?
Multumesc pentru raspuns!

Postat in data: 21 sept., 2022

Daca angajatul firmei are poprire, imi poate afecta contul firmei?

Bună ziua!
In luna iulie am deschis o mică firmă de construcții cu câțiva angajați!chiar astăzi am
primit un plic cu o executare silită a unuia dintre angajați care
are o datorie din 2016 la bancă! întrebarea mea este următoarea:Cei
de la bancă au dreptul de a.mi oprii mie că și angajator datoria
angajatului meu față de bancă?? îmi poate afecta contul firmei??
mulțumesc anticipat

Postat in data: 19 sept., 2022

Mi se poate lua 50% din pensie pentru datorii la aceeasi banca?

Am o pensie de 2200 lei , In anul 2016 s-a inchis societatea la care am fost administrator si am ramas cu datorie catre banca de 35000euro.
e vorba de 3credite ramase restante catre banca la dizolvarea societatii
1 linie de credit 50.000 lei
2 un credit cu apartament girat(l-au vandut , normal s-a achitat)
3 un credit cu fondul de garantare .Toate la aceias banca(Garanti) .

In situatia aceasta , se pot trimite 2 notificari separate pentru a se
lua 50% din venit?

Din prima luna de pensie mereu au luat 50% din pensie. Banca a impartit suma de 35000euro in mai multe datorii si executorul a trimis 2 popriri diferite. Este ok? Chiar nu stiu si astept cu interes
raspunsul dvs. Va multumesc

Postat in data: 17 sept., 2022