educatie financiara

De ce nu pot sa actualizez aplicatia youbrd?
nu functioneaza you brd

Nu reușesc sa actualizez aplicația you brd. Îmi da eroare. Ce se
întâmplă?

Postat in data: 17 sept., 2022

Banca Romaneasca nu m-a informat despre amanarea ratelor la credit. Ce pot sa fac?

Buna ziua, am 2 credite de nevoi personale la Banca Romanesca, eram
interesat de amanarea ratelor conform oug 90/2022, am sunat la banca
prin luna august la ineput, mi-au spus ca inca nu au aprobat nimic, sa
verific site-ul lor, l-am verificat periodic, nu au pus nimic, nicio
informatie, nimic legat de amanare, am sunat astazi la banca iar
dansii mi-au raspuns ca termenul a fost pana pe 26.08.2022, cum as fi
putut eu sa aflu de aceasta prvedere daca ei nu au informat in niciun
fel, ma puteti indruma unde sa fac o sesizare/plangere?

Postat in data: 11 sept., 2022

Are voie banca sa-mi traga alocatia copilului?

Bună ziua va rog ajutați-mă cu o informație timp de 3 ani de zile banca BRD mia luat toată alocația copilului eu alocația aia nu am văzut-o niciodată nici un leu are dreptul sa o facă vreau sa precizez ca am avut un împrumut la ei

Postat in data: 10 sept., 2022

Ce pot sa fac daca am un credit la Provident si nu-l mai pot plati?
credit provident

Dacă eu și soțul meu avem credit la provident și nu le mai putem plăti, cui ar da aceasta instituție spre recuperare creditul?

Postat in data: 06 sept., 2022

Se poate activa online aplicatia YOU BRD?
activare aplicatia you brd

Ar fi frumos să fim anunțați de faptul ca momentan nu se poate utiliza activarea aplicației online.

Și tot la fel de frumos ar fi sa se facă ceva în privința asta pentru ca eu în oraș nu am sediu BRD și trebuie sa conduc 40 min doar pentru a-mi activa aplicația.

Postat in data: 02 sept., 2022

Am schimbat telefonul si nu mai pot instala aplicatia BT Pay. Ce pot sa fac?
bt-pay-probleme

Buna ziua. Am schimbat telefonul si nu mai pot instala aplicatia BT PAY. Imi apare mesajul securitate compromisa. am detectat o problema de securitate in aplicatie; va rugam reinstalati aplicatia. Am facut aceste lucru de f multe ori, am sunat la asistenta BT, am mers la sucursala si nu reusesc sa o folosesc.

Telefonul vechi este un samsung a 20e , iar cel nou este samsung A53

Postat in data: 30 aug., 2022

Care este modelul pentru a cere stergerea din Biroul de Credite de catre BCR?

Buna seara si scuzede deranj. Am avut si eu rate acum vreo 7 ani la Bcr dupa care a trebuit sa restutui suma de plata celor de la Kruk pentru ca ei colaborau cu banca atunci. Am achitat oricum acum 4 ani dar stiu ca inca apaream la biroul de credite.

Vroiam sa stiu si care este modelul pentru a cere stergerea din biroul de credite. Le trimis in scris sau pe email cum se face va rog?

Postat in data: 30 aug., 2022

Exista un model de cerere pentru stergerea bulinelor negative din Biroul de Credit la un credit Raiffeisen?

Buna ziua.
Am avut un credit la Raiffeisen Bank acordat in 29.04.2013.Dupa 2 ani avnd pobleme medicale in familie am fost pus in situatia de a nu putea plati la timp ratele. Contul a fost dat cumparat de un alt creditor. Am platit integral suma de 27.846.91 la acel
creditor .

Momentan incerc sa fac un credit ipotecar pentru prima casa dar nu resusesc din cauza datelor negative din Biroul de Credit.

Nu imi aduc aminte sa fi fost anuntat de catre Raiffeisen Bank ca nu voi putea face alt credit dupa atatia ani daca o sa am date negative in birou si nici nu au luat legatura cu mine pentru o solutie in legatura cu ratele,amanare sau alta varianta.

In istoricul inacadrarii in categoriile de intarziere din Biroul de Credit imi apar din luna august 2018 pana in octombrie 2019 buline rosii cu cifra 6.Totul este achitat ,nu mai apar cu datorii in birou.

Rugamintea mea la dumneavoastra este daca ma puteti ajuta cu un model de cerere pentru
stergerea bulinelor negative din Biroul de Credit.

Am citit pe internet ca ar fi anumite variante cu juristi sau avocati
care pot sterge din birou contracost.

Postat in data: 29 aug., 2022

Cand intra banii in cont, cu un transfer de la BT la Raiffeisen?

Buna ziua,am primit un transfer de la BT in contul meu de Raiffaisen,sâmbătă,îmi puteți spune când intra banii in cont? Multumesc o zi buna

Postat in data: 29 aug., 2022

Alior Bank mi-a respins cererea de amanare a ratelor. Ce pot sa fac?

Am primit mail-ul de mai jos de la Alior Bank in legatura cu amanarea ratelelor conform OUG 90/2022.
Dati mi va rog un sfat.Mai pot face ceva ?

Stimate client ,

In urma solicitarii primite din partea dumneavoastra privind suspendarea
la plata a ratelor datorate catre banca, va informam ca, in conformitate cu
prevederile OUG 90/2022, cererea dumneavoastra a fost respinsa din
urmatorul considerent:

– Creditul pe care il detineti prin oferta Telekom Banking
inregistreaza restante în ultimele 6 luni înainte de data solicitării
suspendării obligaţiei de plată.

Pentru orice intrebari suplimentare sau nelamuriri, va stam la dispozitie
24/7 la telefon 021 9253 (numar apelabil din orice retea din Romania, cu
tarif normal), +40 21 796 74 00 (numar apelabil din strainatate, cu tarif
normal) sau pe adresa de e-mail contact@telekombanking.ro.

Echipa Telekom Banking

Postat in data: 26 aug., 2022

Diurna este considerata salariu si poate fi retinuta, daca am poprire?

Buna ziua, am citit intr-una din postarile dumneacoastra ca bamca nu are voie sa retina, in cel mai rau caz, mai mult de jumatate din salariu.

Intrabarea mea este urmatoarea, diurna este considerata salar sau doar salariul brut, trecut pe contractul de munca se ia in cosiderarea la calcularea procentului?

Postat in data: 26 aug., 2022

Codul client este identic cu numar client de pe contractul cu BRD?
nume utilizator aplicatie brd

Intrebarea mea este: codul client este identific cu numar client de pe contractul cu BRD?
Multumesc .

Postat in data: 25 aug., 2022

Aplicatia YOU BRD se inchide continuu. Ce pot sa fac?
problema you brd

Dupa cum am citit este o problema generala cu majoritatea utilizatorilor aplicatiei you brd. Dupa mesajul Token expirat, nu mai pot accesa.

Am fost la banca, agajatii nu pot rezolva, eroare la deschidere .aplicatia se inchide continuu. La activare online se blocheaza la scanare CI.

De 1 luna incerc sa activez si nu reusesc. Am facturi de platit, …Am sunat sa ma ajute un reprezentant, degeaba, m.au sunat sa ma intrebe daca am rezolvat, …

Postat in data: 25 aug., 2022

De ce nu functioneaza aplicatiile Smart Mobile si SmartToken ale Raiffeisen?
raiffeisen smart mobile

„Nu reusesc sa transfer bani din contul curent in contul de card credit. Imi spune ca tranzactia a esuat din motive tehnice in aplicatia Smart Token!

Iar nu functioneaza aplicatia Smart Token Raiffaisen? Iar este mentenanta pe aplicatie fara sa faca vreun anunt?

Cand sun la banca, bineinteles ca nu dau de vreun operator. Parca nu mai lucreaza nimeni la Raiffaisen Bank”

Postat in data: 24 aug., 2022

Cum intru in aplicatia YOU BRD de pe laptop?

„Cum intru in contul BRD de pe laptop?”

Postat in data: 14 aug., 2022

Cum instalez pe telefon aplicatia YOU BRD?

Vreau sa-mi instalez pe telefon aplicatia YOU BRD, sa vad banii din cont. Cum fac?

Postat in data: 14 aug., 2022

Stergerea datelor negative din Biroul de Credit se poate face chiar daca am fost notificata de banca?

Am incercat o ștergere a datelor negative introduse de ING și nu am reusit ,am apelat a doua oară la o firma specializata și nu am reușit .

Credeți că cu o solicitare de ștergere din bunăvoință se poate realiza ștergerea?

Ei îmi trimit răspuns de fiecare dată că m-au notificat și îmi trimit notificările .

Mulțumesc.

Postat in data: 13 aug., 2022

Am reinstalat aplicatia YOU BRD si nu se mai deschide. Ce trebuie sa fac?
you brd nu merge

A trebuit reinstalat You Brd app iar acum, dupa ce introduc pin-ul aplicatia nu se dechide. Se intoarce la pagina principala de login.
Ma puteti ajuta, va rog?

Postat in data: 13 aug., 2022

De ce nu merge aplicatia YOU BRD?
problema you brd

Din ce cauza nu pot sa intru in aplicatia you brd? imi cere sa fac poza la buletin, sa fac selfi, am facut si nu merge. care este problema?

Postat in data: 12 aug., 2022

Au fost publicate in Monitorul Oficial normele de amanare a ratelor? Cand se pot depune cereri?

Au fost publicate in Monitorul oficial normele de amanare a ratelor? De asemenea daca se solicita amanarea ratelor de ex pe 1 aug ,eu avand scandenta tot in august,va trebui sa achit rata din august sau se poate amana si pt rata aferenta lunii in curs?

Postat in data: 30 iul., 2022