Executari silite

Cat are voie sa-mi opreasca din salariu, daca am mai multe credite neplatite?

„Dacă am mai multe credite (una la banca și mai multe IFNuri), după neplata de 3 luni cât poate sa-mi fie oprit din salar? Dacă nu am nici un bun pe numele meu se poate ca banca sa ia bunurile(imobiliare) a partenerului/copilului/părinților?”

Postat in data: 12 mart., 2023

Pot fi executat silit, daca am datorii in alta tara?

„Buna ziua , am o datorie la banca din Republica Ceha , și cred ca am și execuție , dar eu nu locuiesc in România . Locuiesc in Spania , credeți ca ma vor găsi in Spania sau ma vor cauta doar la domiciliu din România . Eu am bunuri in Spania și vreau sa știu dacă ma poate afecta aici . In România nu am datorii . Mulțumesc și apreciez răspunsul.”

Postat in data: 10 mart., 2023

Pot sa am penalități pana la achitarea creditului, chiar dacă sunt în executare?
decizie penalitati executare silita

„In sentința data de instanta referitor la un credit luat de la ifn este trecut ca o sa am penalități pana la achitarea creditului, chiar dacă sunt în executare. Se poate? Va mulțumesc mult. Cu stima”

Postat in data: 05 mart., 2023

Ce se intampla daca nu platesc creditul din Germania? Pot intra la puscarie?

„Bună seara , și scuzatima de, deranj am foarte mare nevoie de ajutorul dumneavoastră cu un sfat.
Am făcut anul trecut un credit in Germania și nu l-am mai achitat ca am divorțat și am pierdut tot . A trebuit sa mă întorc in România .
După un an de zile am primit o Notificare de la un birou de avocați din București care îmi cer ca in 5 zile sa achit toată suma de bani . Dar din păcate nu am cum sa o achit . M-am gandit sa o achit prin rate maxim a 500 de lei pe luna ca atâta pot la salariul de România .
Ce mi se poate întâmpla pot sa ajung la pușcărie . Sau poate sa îmi oprească tot salariul ca de la ANAF nu am primit nici o scrisoare . Va rog dațiimi un sfat mulțumesc anticipat . Și scuzatimă de deranj .”

Postat in data: 03 mart., 2023

Este legal ca banca sa ma execute din nou, dupa ce am platit deja la executor?

„In 8 ani am platit 16000 din 22000 lei la executor judecătoresc pentru un credit de nevoi personale ,iar acum am de platit băncii cică 21000 lei in 18 luni daca nu mă execută din nou .este legal ? Avocatul angajat a spus că da”

Postat in data: 02 mart., 2023

Cum se face prescriptia datoriei la banca?

„Am urmarit website-ul dvs si am inteles ca pot sa apelez la dvs. pentru un avocat care ma poate sprijini sa obtin o prescriptie a unei datorii catre banca Raiffeisen.

Am un credit de nevoi personale accesat in data de20-08-2015 si data ultimei plati in 19-09-2018. De atunci nu am mai primit nicio notiifcare de la ei. Se poate sa obtin o prescriptie a datoriei? Trebuie sa deschid un proces pentru asta?”

Postat in data: 01 mart., 2023

Se poate prescrie datoria la credit, daca mi-au trimis plicuri acasa?

„Buna ziua am un credit pe care nu am mai putut sa il platesc din 2016.Eu sunt de atunci plecat din tara,firma de recuperare creante au trimis plicuri la adresa parintilor ca ma vor executa silit dar inca nu au facuto.

Se poate prescrie aceasta datorie sau trebuie sa astept pana ma executa silit.Tin sa precizez ca nu am bunuri in romania.Va multumesc anticipat.”

Postat in data: 26 feb., 2023

Executorul nu vrea sa-mi ridice sechestrul de pe masina. Ce pot sa fac?

„Bună ziua.
Vin și eu cu o nelămurire către dumneavoastră și sper sa puteți sa ma ajutați și pe mine în problema aceasta ca nu pot sa înțeleg.

Am luat un credit în valoare de 47000 și nu am mai reușit sa îl achit.Anul trecut în luna a 11 am primit acasă o înștiințare de sechestru auto.Masina pe care o dețin nu valorează mai mult de 6000 de lei ca este din anul 2002.

Am luat legătura cu executorul și lam rugat sa îmi ridice sechestru de pe masina ca am doi copii minori și depind de ea ca să fac naveta la servici,la care dansul a zis că nu mi-l ridică. În acest caz ce am de făcut. Va mulțumesc și aștept un raspuns.”

Postat in data: 26 feb., 2023

CEC Bank imi ia comision pentru banii din subventia APIA retrasi din contul poprit. Ce pot sa fac?

„Mi s-a pus poprire pe un cont folosit STRICT pt a mi se vira subventii APIA. La cerere ,suma poprita mi se deblochează, însă o pot ridica doar de la ghișeul bancii( CEC), unde mi se retine comision de 0,8 la suta, și nu mi se virează pe card, unde comisionul de retragere este zero.

Ce pot sa fac ca să nu mai fie popriti banii proveniți din subventie , sau-daca acest lucru nu e posibil, ce pot face pt ca banca sa mi-i vireze pe card pentru a nu mi se mai percepe comision?”

Postat in data: 21 feb., 2023

Daca nu am platit un credit din 2012, acesta s-a prescris?

Viața mea a fost cumplit bulversată din 2007 si pana azi.

– mai întâi îmbolnăvirea grav a soțului în decembrie 2007.
– a urmat în octombrie 2008, un accident groaznic de motocicletă suferit
de fiul meu in Vietnam – unde urma un Master in IT cu urmări groaznice până in aprilie 2022. Ceva cumplit!
– și nu în ultimul rând pensionarea mea, înainte de vreme, in martie 2010 din cauza momentului greu prin care a trecut România când trebuia o pensionare rapidă a posibililor pensionari…

*Am două situații:*
*1. Pensia* îmi este blocată cu 50% popriri, pentru 3 CREDITE la 3 Bănci –
chestiuni neverificate, cu dobânzi imense și o plată mare pentru executori, astfel, plata creditelor mele s-a majorat exagerat și greșit. Pentru că eu aveam așa mari probleme în familie nu am putut verifica. De curând un angajat al unei persoane din BEJ – care a și părăsit pe acel executor – m-a avertizat că plătesc imens și că ar trebui să fiu atentă…
Aceste popriri sunt pe zeci de ani și cred că voi muri și nu îmi voi mai vedea pensia întreagă, vreodată.

*2. Existența* a încă *2 CREDITE neachitate, cam din 2012 și 2013*.
Mă îngrozesc dacă și aceste 2 Bănci ar începe executarea… pe lângă
ceea ce am…

Citind articolele dvs., m-am gândit ca trebuie să rezolv cu aceste 2 Bănci la care sigur ar trebui să existe *prescrierea.*
*Vă rog, ajutați-mă, sfătuiți-mă, cum trebuie procedat ca să scap, măcar de plata acestor 2 Bănci.*

Postat in data: 21 feb., 2023

Este legal sa fiu executat silit in maxim 5 zile de la declararea creditului scadent anticipat?
terra credit scadenta anticipata

Să va expun problema mea. Am luat 500 de lei în data de 12-10-2022 de la Terra Credit în 3 rate lunare.. Nu am apucat sa achit decât în jur de 500 lei dar asta fiind mai mult dobânzi și penalități.
După ce au trecut cele 90 de zile de restanta am primit mail precum creditul a fost declarat scadent anticipat și dacă nu plătesc în maxim 5 zile trimite dosarul la executor. Datoria în momentul de fata este de 1032 lei chiar dacă am plătit pana acum aproape 500 lei..

Eu le.am trimis înainte sa ajung la cele 90 de zile de restanta mail prin care am cerut o integere amiabila deoarece nu pot plăti creditul restant la care nu am primit nici un răspuns. Acum după ce am primit înștiințarea de credit scadent anticipat am sunat la ei sa discut și nu vor sa facă nici o înțelegere amiabila nici o restructurare de credit, nimic.

Este legal ca după ce a fost declarat creditul scadent anticipat în maxim 5 zile sa plătesc toată datoria, dacă nu trimite dosarul la executor?

Și m.au amenințat ca o sa plătesc și cheltuiala executorului.. Din câte știu am dreptul la încă 90 de zile ca să pot plăti și pe urma dacă nu atesc sa trimită dosarul. Deci restanta mea totala este de pe data de 12-10-2022 pana în acest moment. Plus ca am mai făcut plăti parțiale aproape de 500 lei.

Va mulțumesc frumos și aștept un mesaj cu o lămurire..

Postat in data: 20 feb., 2023

IFN-urile m-au supraindatorat, apoi mi-au pus poprire si mi-au luat toti banii din salariu. Ce pot sa fac?

Bună ziua! Eu încasez salariul la brd unde am un credit plătit la zi cu grad de îndatorare de peste 40%, mai am 2 popriri de la IFN uri și mi-au lut inclusiv norma de hrana, indemnizația de chirie, indemnizația de voucher de vacanta, practic am luat în jur de 6000 lei și eu am beneficiat de 0 lei, banca spune sa ma adresez executorilor iar executorii spun ca este vina băncii ca au virat banii, ma trimit de la unii la alții și nimeni nu poate face nimic.

Aceste IFNuri mi-au acordat creditele desi eram suprandatorat cu peste 40%. Nu știu ce sa mai fac am rămas cu 0 roni și nu mai pot plăti nimic gaze curent apa și mâncare.

Va rog ajutați-mă sunt în disperare nu știu ce sa mai fac. Va mulțumesc și v-aș fi recunoscător cu un sfat ce e de făcut în cazul acesta

Postat in data: 19 feb., 2023

Se poate pune poprire pe decontul de transport?

„Bună seara, citeam mai acum câteva zile un articol legat de decontul de transport oferit de angajator anul trecut mi s-a oprit de 3 ori decontul și anul asta o data dat fiind faptul ca suntem în februarie este normal se mai poate face ceva ?”

Postat in data: 13 feb., 2023

Diurna poate fi poprita?
reclamatie rapid credit ifn

„Buna seara ,
Am o întrebare..o neliniste …azi am primit o decizie de executare silita cu proprire din data de 2 februarie…Eu pe 7 februarie le am platit o rata din restantele din urma …dar nu mi au spus ca am fost executat ..Azi am vazut plicurile ….Intrebarea mea ….DIURNA care urmează sa o primesc poate fi proprita ? Daca primesc salariu minim pe economie in Ron si pe langa diurna in Euro au dreptul sa mi ia toti banii ??
O angajata de la Rapid Credit IFN ma amenintat ca imi va lua si diurna etc …ca nu stiu ce lege sa schimbat,este adevarat??!Ce trebuie sa fac ?Sunt plecat din tara nu prea am semnal..Am plecat la munca sa incep sa platesc din datorii…le am zis sa aștepte…le am trimis 850 lei …dar eram deja executat pt suma de 11438 lei .
Multumesc.”

Postat in data: 11 feb., 2023

Ce fac daca am sechestru pe masina?

Buna seara,am o datorie la banca de 800 de mil ,am plătit 8 luni, datoria fiind pe 5 ani ,apoi nu am mai putut plății stând în chirie si cu copil mic si peste un an de neplata sa aflu dupa ce am vandut masina pe care o aveam ca aveam sechestru pe ea ,ce mai pot face in situatia asta???

Postat in data: 04 feb., 2023

Executorul vrea sa-mi vanda casa pentru o datorie la banca. Ce pot sa fac?
credit neplatit banca transilvania

Bună ziua!în anul 2018 am facut credit la BT!am plătit timp de 1 an și jumătate la zi,după care în 2020 soțul meu a fost diagnosticat cu cancer și de aici a început o lupta contra cronometru pentru a.i salva viata!

am fost în repetate rânduri la BT,explicând ca nu mai pot plăti rata de 1200 și rugind sa mi se facă reeșalonare pentru 800 pe luna!n.au vrut!după operația soțului meu,a urmat
chimioterapia ,timp de 8 luni,timp în care în perioadele de penurie chimioterapice,au trebuit cumpărate!a făcut dimineața și seara!în toată aceasta perioada,a trebuit sa.i fiu aproape,sa monitorizez toată evoluția lui și automat veniturile au scăzut foarte mult ,ajungând în imposibilitatea de a mai plăti ceva!

ca atare am primit plic pentru executare silita dar fiind în concediu medical în urma
depresiei și declanșării diabetului,nu mi s.a putut face!într.un final am fost pensionata medical și având treaba la primărie,mi s.a spus ca au primit ,din partea executorului,o cerere în care sa trimită primăria ce bunuri mobile și imobile dețin!

am anunțat la biroul executoriu ca mi se poate face poprire la casa de pensii dar
sint foarte speriata!va rog mult,sfătuiți.ma ce sa fac!nu s.a ținut cont nici de impreviziune,nici de cereri de eșalonare și ce se va întâmpla?vin și.mi iau casa?

multumesc pentru răbdare și timpul acordat și va doresc numai sănătate și numai bine!

Postat in data: 03 feb., 2023

Sechestrul pe masina poate fi anulat? Cum se procedeaza?

„Mia venit sechestru pe masina si am si oprire pe cardul de alocatie al copiilor este posibil asa ceva este adevarat am acut niste probleme si nu am mai platit de 7 luni pt ca nu am mai fost angajat
Dar de acum incolo am sa platesc pe fiecare luna ratele mi se poate mai intampla ceva daca revin sa platesc sau doar dupana la achitarea sumei mi se anuleaza sechestru ?”

Postat in data: 03 feb., 2023

Terra Credit nu accepta o promisiune de plata a datoriei. Ce pot sa fac?
terra credit ifn

Buna ziua ! Am un credit la un IFN ( Terra credit ) și am făcut plăti parțiale , dar suma integrala nu am plătit-o , fiind declarată scadentă anticipata , urmând executare silită . Am discutat cu cei de la IFN , am făcut promisiune da plata pe o perioada de 4 luni , dar nu accepta decât o plata urgentă . Nu dispun de bani pana la pensie ( 10 ale lunii ) . Cum pot proceda sa nu ma execute silit ? Va mulțumesc !

Postat in data: 29 ian., 2023