executor judecatoresc

Ce pot sa fac daca firma de recuperare Kruk imi cere sa platesc o datorie exagerat de mare la un credit BCR?

In 2007 am contactat cu credit BCR pe care l-am platit partial. Creanta a fost cesionata catre Kruk. Datoria initiala era de 23000. Am platit timp de 2 ani aprox 10000 de lei, dupa care am incetat sa mai platesc.

Sunt executat silit si mi se cere suma de 25000. Recunosc datoria, insa valoarea este exagerata. Ce pot face pentru a reglementa situatia?

Postat in data: 15 mart., 2016

Pot sa inchid contul la banca si cardul, pentru a nu mai plati comisionul de poprire?

Buna ziua. In ianuarie am primit de la executor ca mi se va pune poprire pe pensie. In luna februarie la bancomat mi-a afisat 1900- (cu minus). Am sunat la banca si s-a confirmat ca am poprire pe pensie 1/3 si nu mai pot folosi cardul pana la stingerea datoriei. Am scos la ghiseu, cu 16 lei mai putin decat era pensia initial.

In martie cand m-am dus la ghiseu era toata pensia, deci nu era nimic poprit. Am dat interogare sold la bancomat si mi-a afisat peste 2300-lei, cu minus. Dar la ei apare ca am poprire pe pensie, atunci de ce nu imi trage si nu pot nici cardul sa-l folosesc? Am inteles ca este blocat, dar nu imi trage nimic din pensie doar comisionul de 8 lei ca retrag banii la ghiseu. La ghiseu mi s-a spus ca ei nu stiu. Doar nu e vina mea ca ei nu fac poprirea.

Dar atunci, ma repet DE CE MI-AU blocat cardul, daca ei nu fac nici o poprire? Si inca ceva, pot inchide contul la banca? Daca ii sa traga din pensie dar sa nu mai dau si comisionul acela de 8 lei. Va multumesc.

Postat in data: 14 mart., 2016

Au dreptul sa imi ia jumatate din salariu la o executare prin poprire, fara sa mi se ia in calcul rata la alta banca?

Buna ziua. Am avut pana acum o executare pe salariu pt un credit la ING Bank de la executor judecatoresc si mi se oprea o treime din salariu. De curand a mai venit inca o executare de la acelas executor si mi se opreste jumatate din salariu. Mentionez ca eu mai am o rata la Raiffesen. Intrebarea mea este: au dreptul sa imi ia jumatate din salariu fara sa mi se ia in calcul si acea rata?

Postat in data: 10 mart., 2016

Pot sa platesc amenda la trezorerie, pentru a evita comisioanele de poprire exorbitante ale bancilor?

Pentru o amenda neplatita din 2001 de 60 lei, m-am trezit astazi cu poprire pe contul de la BT in care intra DOAR alocatia. Au luat deja 15 lei comision de instiintare si au mai blocat inca 31 lei comision pt virarea banilor. Urmeaza sa le fac adresa si sa cer returnarea banilor opriti ilegal.

Separat a sosit poprire si pe contul de la alta banca in care imi intra salariul. Aici nu am ce reclama, dar intrebarea este urmatoarea:

Daca merg la trezorerie si platesc amenda plus taxa de 10 lei de executare silita, pot sa solicit bancilor sa nu mai trimita banii, ca sa pot scapa de comisioanele exorbitante?

Daca mai vine poprire si pt cei 10 lei de executare silita ar fi culmea sa platesc cate 50 lei comisione la fiecare banca!

Postat in data: 09 mart., 2016

Cat imi poate opri din salariu daca am o poprire de la un executor judecatoresc?

Daca am alta rata la o banca si am o propire pe salariu la un executor judecatoresc, cat imi poate opri din salariu?

Postat in data: 08 mart., 2016

Este normal ca atat eu cat si sotul sa avem poprire pe card?

BUNA ZIUA, VA ROG SA IMI SPUNETI DACA ESTE NORMAL CA ATAT EU CAT SI SOTUL SA AVEM POPRIRE PE CARD SI SA NI SE OPREASCA BANI PENTRU ACELASI CREDIT (ADICA AR PUTEA SA-I OPREASACA DOAR SOTULUI). DE ASEMENEA, VA ROG SA IMI SPUNETI CE AS PUTEA SA FAC CA MACAR UNUL DINTRE NOI SA RAMANA CU SALARIUL INTREG (ORICUM MAI AM INCA TREI RATE DE PLATIT LA ALTE BANCI IN AFARA DE CEA CU PROPRIREA)…MULTUMESC

Postat in data: 07 mart., 2016

Este posibil ca din cauza datoriilor sa-mi traga 1000 lei din salariul de 1200 lei?

Buna ziua, am si eu o problema. Am un salariu de aproape 1200 lei, este posibil ca din cauza datoriilor sa-mi traga aproximativ 1000 lei? Adica nimeni nu poate trai cu 200 lei pe luna. Va multumesc

Postat in data: 04 mart., 2016

Cati bani mi se pot lua din salariu in urma somatiei de la biroul executorilor judecatoresti?

Am si eu nevoie de o lamurire…sunt restant la banca BRD si am primit somatie de la „biroul executorilor judecatoresti…” din care am inteles ca mi se va trage din salar pt achitarea sumei de 3.721,98 lei.

Ma asteptam sa mi se ieie un anume procentaj lunar din salar pt achitarea sumei. Ieri mi-a intrat lichidarea la salar si cand am verificat astazi cardul am ramas socat avand in vedere ca la interogare sold am 2,991.98- …deci sa inteleg ca mi s-au tras toti banii care au intrat pe card si mai sunt si cu minus pe cont…as dori o explicatie daca se poate.

Postat in data: 14 feb., 2016

Este posibil sa-mi fie oprit tot salariul pentru neplata unui descoperit de card, dupa care sa fiu si pus in baza de date la Biroul de Credite?

Este posibil sa-mi fie oprit tot salariu pentru neplata unui descoperi de card si dupa care sa fiu si pus in baza de date la biroul de credite? Suma despre care este vorba este de circa 3800 lei.

Postat in data: 13 feb., 2016

De ce mi s-au oprit toti banii de pe cardul de salariu?

De ce mi s-au oprit toti banii de pe cardul de salariu? Astept raspunsul urgent datorita faptului ca nu mai am cu ce sa intretin familia

Postat in data: 09 feb., 2016

Ce fac daca banca mi-a infiintat poprire pe conturi, desi mi se opresc bani din salariu pentru alta executare silita?

Am primit mesaj prin mail de la popriri Raiffeisen ca pe conturile mele s-a infiintat o poprire dispusa de executorul judecatoresc.

Am incercat sa iau legatura cu dnii executori dar nu am reusit.

Am fost executata silit si am poprire pe salariu prin alt executor, care ma executa ptr creanta ramasa de la vanzarea casei, creanta cesionata catre o firma de recuperare creante cu care sunt in proces pentru valoarea creantei.

Cam atat astept de la dvs o mana de ajutor…ptr aceasta speta….

Multumesc anticipat.

Postat in data: 02 feb., 2016

Ce demersuri pot sa fac daca mi s-a pus poprire pe contul in care imi intra indemnizatia si alocatia pentru copil?

Buna ziua! Ma puteti lamuri si pe mine va rog, mi s-a pus proprire pe un credit personal mai vechi de 5-6ani, (nu am fost anuntata telefonic si domiciliul l-am schimbat), mentionez ca in contul imi intra indemnizatia si alocatia copil. Ce demersuri pot sa fac?

Postat in data: 29 ian., 2016

Ce as putea face ca banca sa-mi deblocheze contul de salariu poprit?

Buna ziua. In 2007 am facut un credit la BCR, pe care l-am pltit pana in 2012. Dupa aceea am ramas fara serviciu si nu l-am mai putut plati. De 2 luni m-am angajat, din cauza unei alte datorii angajatorul imi retine 1/3 din salar. Acum 3 zile am descoperit ca mi-a fost blocat si contul de salariu din cauza creditului de la BCR.

Stiu ca suma maxima care poate fi trasa din salar este 1/2. Ce as putea face ca banca sa-mi deblocheze contul?

Postat in data: 26 ian., 2016

Ce fac daca am primit o notificare de poprire executorie, dar nu am datorii sau restante la banci?

In data de 29.12.2015 am primit urmatorul e-mail:

„Draga client,

Te informam ca in data de …, conform dosarului: …, transmis de executorul…, cu numar adresa: …, s-a instituit o poprire executorie in suma de 5969 RON.”

Despre ce poprire este vorba? Eu nu am datorii sau restante la banci.

Postat in data: 18 ian., 2016

Ce as putea face daca banca mi-a blocat conturile pentru o datorie la un credit?

Am si eu blocate conturile in calitate de tert poprit pentru un credit pe care l-am avut pe societate si mi-au blocat si contul in care am primit alocatia.

Am avut perioade in care am platit dobanzi foarte mari si nu mi-au scazut nimic. Ce as putea face? Multumesc.

Postat in data: 14 ian., 2016

Se poate pune poprire pe pensia alimentara a copilului?

Se poate pune poprire pe pensia alimentara a copilului?
Specific urmatoarele: Am poprire pusa pe 1/3 din salariu, dar pana acum mi s-a oprit intreg salariul, ca asa a vrut Raiffsisen-ul iar acum BRD-ul a oprit pensia alimentara a copilului in intregime (cred ca era corect 1/3 nu toata suma!).
Cand am luat legatura cu executorul, mi-a spus ca nu il inteteseaza ce bani sunt, el pune poprire pe orice cont. Este corect?
De un an ma lupt cu cei de la Raiffaisen prin reclamatii contra ilegalitatilor ce le fac. Acum vad acelasi lucru si la cei de la BRD. Ce mai pot face? Sunt un om prea mic pentru a lupta cu doua banci mari si un executor plin de zel….
Va rog din suflet un sfat!!!

Postat in data: 13 ian., 2016

Ce trebuie sa fac daca un credit a fost declarat scadent si platibil imediat?

Buna ziua.
Am un credit de nevoi prsonale la Garanti Bank. L am facut pentru o terta persoana care l a achitat fara probleme o perioada dupa care a reusit performanta si a adunat 120 de zile de intarziere si astfel pe data de 31.12.2015, a fost declarat scadent si platibil imediat.

Am mers in aceeasi zi la banca am vb cu dna Director care a spus ca va trimite repede un email pt ca dosarul sa nu fie trimis la executor iar pe data de 08.01.2015, am facut o cerere de restructurare, urmand sa primesc raspuns. Exista posibilitatea ca cererea sa nu imi fie acceptata sau ce trebuie sa
fac? Va multumesc.

Postat in data: 12 ian., 2016

Cati bani mi se pot lua din pensie pentru o poprire?

Daca am pensia revizuibila la an cat imi poate pune poprire?

Postat in data: 11 ian., 2016

Poate fi poprita indemnizatia de handicap?

Am girat pentru un credit de la BCR in urma cu cativa ani, iar acum am fost anuntat ca CEC mi-a poprit indemnizatia de handicap, care este de numai 275 de lei lunar. E legal? Eu cu ce mai traiesc daca mi se opresc acesti bani? Executorul mi-a spus ca asta este lega, sa vorbesc cu banca. Ce trebuie sa fac?

Postat in data: 09 ian., 2016