fraude

Daca am fost inselat pe site-ul OLX, pot face la banca refuz de plata?
brd refuz de plata

„Am fost înșelat pe site-ul OLX unde am fost victima unui atac de tip phishing timp in care contul meu de lei de la BRD a fost golit de către o persoană necunoscută, ulterior cardul meu a fost blocat de banca și am primit un mesaj in care au precizat blocarea lui

Am sunat la Nr lor de urgență și am blocat definitiv cardul, apoi am mers la poliție unde am făcut o sesizare ,primind Nr de înregistrare.

A doua zi am aflat despre opțiunea de aviz de refuz la plată,nu de la cei din bancă, aviz pe care l-am făcut la agenția BRD.

Ulterior am revenit la agenția unde mi-au spus că trebuie să vb in centrala băncii pt informații despre avizele depuse,in centrala la Nr de telefon au spus că nu, trebuie sa mă adresez agenției respective.Va solicit sfatul dvs deoarece observ că banca se eschivează și probabil îmi va da un răspuns negativ la avize. Aștept cu interes răspuns, mulțumesc”

Postat in data: 23 ian., 2024

Un broker de la Ufina mi-a furat banii din cont cu aplicatia Anydesk. Mai am vreo sansa sa-i recuperez?
anydesk frauda

„Bună seara…aceeași înșelătorie am pățit și eu…unui broker Ufina i-am dat acces la telefon prin aplicatia anydesk si mai mult …..mi-au transferat din BT pay si creditul meu de nevoi personale ce mi-a fost aprobat de la banca de 10 mii de euro ce urma sa platesc sa iau un teren..bineinteles ca am fost la politie…suma investita asta e dacă o pierd..mi-am asumat…..dar mi-au furat banii mei din cont prin transfer în alt cont de BT asta e prea mult. Oare mai am vreo șansă să îi recuperez? Ar ajuta un avocat?”

Postat in data: 19 ian., 2024

Am fost fraudata cu aplicatiile Anydesk si Airdroid. Ce pot sa fac?
anydesk frauda

„Buna ziua.Am avut nesansa sa fiu fraudata de acesti hakeri si mi-au instalat in telefon aplicatia Anydesk si Airdroid.Bineanteles ca mi-au golit contul desi mi-am dat seama destul de repede ca am fost inselata am dezinstalat urgent aplicatiile dar vreau sa stiu daca ei mai au acces la datele mele din telefon dupa dezinstalare.Va multumesc!”

Postat in data: 14 ian., 2024

Am fost inselat de Asset-ace. Pot sa mai recuperez banii?
asset ace teapa cripto

„Salut.Am fost și eu înșelat de Assed-Ace,am de pus aprox. 1250 USD în contul lor au ridica soldul la aprox 3500usd au deschis ei o poziție care acum este de 5200usd și vor sa mai pun în contul 1400usd sa poată finaliza tranzacția.Eu nu vreau sa mai depun ca sigur pierd banii .”

Postat in data: 11 ian., 2024

Gapinvestcapital.com imi spune ca banii sunt blocati in Coinbase. Ce pot sa fac?
gapinvestcapital frauda inselatorie scam

Am fost inselat de gapinvestcapital, mi se spune ca bani sunt blocati in coinbase și trebui sa încarc
contul sa-i pot debloca (in realitate e mailul și telefonul primit se pare ca e tot de la ei)

Am făcut sesizarea la politie unde sa deschis un dd penal respectiv am sesizat Coinbase și am cerut lămuriri (mi-ai confirmat ca au primit sesizarea mea dar încă nu mi-au răspuns)
Bani ii vad în Coinbase dar parca sunt înghețați
Considerați ca ar mai trebui sa fac ceva.”

Postat in data: 05 ian., 2024

Ce fac daca cineva a facut un credit la un IFN pe numele meu?

„Cred că cineva a făcut un credit la un inf. Mi-a furat toate datele, inclusiv semnătura pe care o aveam pe un act. Ce pot poți daca nu plătesc, căci nu o să plătesc. Nu are pe ce să-mi pună
sechestru…nu am casa, mașină, pămînt, loc de munca.”

Postat in data: 02 ian., 2024

Am primit mesaj de cod de activare de la Hora Credit. Ce pot să fac?

„Am primit mesaj de cod de activare de la hora credit dar n-am cerut nimic, acum câteva zile. Ce pot să fac?”

Postat in data: 29 dec., 2023

Pot sa recuperez un imprumut facut online pe numele meu de alta persoana?
frauda credit online

„Aș dori să știu dacă mai pot să-mi recuperez un împrumut de 52000 Ron , făcut online la BCR , de către o persoană care mi-a arătat i platforma pe care era o sumă mult mai mare și mi-a zis ca mă ajută să fac acest împrumut , pt a putea retrage suma de pe acea platformă .am făcut acest lucru iar în contul meu nu a mai intrat nicio sumă !

Am vazut ca bani au fost transferați prin moonpey , către pers fizice, revolut și alte companii .
Am depus petiție on-line, am trimis către bancă , iar banca mi-a trimis e-mail ca nu a putut recupera nimic
Am depus și plângere la poliție ! Problema este ca eu mai am credite și când am fost la bancă sa mai
fac încă un credit , banca nu mi-a dat mai mult de 12000 , iar on-line mi-a dat 52000 ! Mă puteți ajuta?”

Postat in data: 17 dec., 2023

Am fost fraudata de Neocapital cu actiuni Transgaz. Ce as putea sa fac?
neocapital fauda

„Am fost fraudată de cei de la Neocapital cu cifra de 19 mii de euro, m-au convins că sunt acțiuni transgaz ,banii i-am depus în differite conturi am făcut transferuri bancare pe numele mai multor persoane fizice , iar acum nu îmi mai răspunde nimeni la telefon.

Eu am un cont la CEC BANK și de acolo s-au făcut majoritatea transferurilor,cum eu muncesc în Italia am făcut un singur transfer de 1000 de euro.Dacă puteți să îmi spuneți ce aș putea face pentru că eu mi-am păstrat toate pozele cu transferurile pe care le-am efectuat.VĂ MULȚUMESC!!! O zi frumoasă!!!”

Postat in data: 17 dec., 2023

Cum pot sa accesez banii din aplicatia Neocapital?
neocapital fauda

„Va scriu in legatura cu o speta dificila, o frauda informatica realizata prin intermediul unei aplicatii numita neocapital.

Unchiul meu a fost victima unei fraude, pacalit fiind sa investeasca, chipurile, in actiuni Tranzgaz. Nu doar ca nu a fost real, dar instalandu-i aplicatia Anydesk, i-au facut si un imprumut la Raiffeisen, ulterior banii fiind transferati in N conturi de BT.

Si cum nu era suficient, au continuat sa il contacteze de pe diferite numere de telefon, spunandu-i ca are cca 12000$ pe aplicatia Neocapital si ca ei il pot ajuta sa ii scoata. El inca are aceasta aplicatie (Neocapital) in telefon, si cel putin aparent, banii sunt acolo. Problema e ca aceasta aplicatie cred ca a fost instalata tot de ei in telefonul lui.

Se poate ca o baza reala sa existe cu privire la bani, clar ei incearca sa ii scoata si pe aceia, dar suspectez ca insistentele lor sunt cauzate de faptul ca intre timp unchiul meu si-a dezinstalat Anydesk, iar ei nu mai au controlul telefonului lui si implicit asupra tuturor parolelor lui.

Exista o plangere penala facuta deja, banca a fost informata cu privire la speta, dar as avea nevoie de ajutor sub doua aspecte:

1. Cum putem sa accesam acei bani de pe Neocapital si sa ii ocolim pe faptuitori?(si-ar putea achita imprumutul)

2. Cum putem, oare, determina banca sa suspende platile pana la solutionarea anchetei? (Scadenta imprumutului contractat fraudulos -online se apropie)”

Postat in data: 11 dec., 2023

Am fost inselata pe Telegram prin aplicatia taskforge.top. Ce pot sa fac?
taskforge.top scam teapa inselatorie

„Buna ziua, am fost inselata pe telegram prin aplicatia taskforge.top . La inceput am fost momita de am castigat cativa bani si apoi am facut transferuri tot mai mari unde se castiga comision insa acum spun ca mai trebuie sa transfer o suma mare deoarece scorul meu nu este de 100 ca sa pot debloca bani. Mi au cerut poze apoi cartea de identitate unde m am oprit si am lasat o balta. Ce e de facut?”

Postat in data: 09 dec., 2023

Cum pot retrage bani din Coinbase? Trebuie sa platesc cuiva?
coinbase retragere criptomonede

„Bună ziua, ma lovesc de clasica întrebare cum pot retrage bani dinvcoin Base, mai exact am 7,303$de retras și ma sunat o Dn pe numevAsmara care îmi spune sa pun contul meu Ing, 15%vdin suma de 7,303 saptemii de dolari, adică 1000$sa îmi pot transfera banii contul meu. Mi sa părut ciudat, cum pot obține bani mei fără alte comisioane. Nu am făcut nici o plingere la nici o instituție. Va multumesc”

Postat in data: 06 dec., 2023

Este posibil sa mai recuperez banii pierduti prin investitia in Bitcoin?
ufinacapital ufina trade pareri

„Am văzut ca si alte persoane se confrunta cu problema înșelătoriilor , am dovezi , platforma este ufina, când nu am mai vrut sa investesc pt ca mi am dat seama ca este țeapa așa zisul brocker s-a enervat , am zis ca vreau sa retragem bănuții , dl m-a ajutat sa îi transferam pe wallet Bitcoin master, dar îmi spune ca e blocată suma pt ca nu am BNB, și sa fac un transfer se 10% din suma pt a debloca suma sa o pot transfera inapoi pe contul meu

Investiția a fost 17.427$ , cu un câștig cică de 50.000$

Dl brocker încă așteapta ca eu sa transfer cei 10%,si nu i-am dat de bănuit ca m-am prins ca este țeapa
Cum ar fi cel mai bine sa procedez?

Credeți ca este posibil sa mai recuperam banii?
Va rog sa ma ajutați”

Postat in data: 06 dec., 2023

Neo Capital mi-a fraudat cardul Revolut. Cum pot sa recuperez banii?

„Constat cu tristete ca sunt a n persoana fraudata de acesti nemernici cibernetici de la Neo Capital. M-au fraudat pe cardul revolut de suma de 34000 lei! Am urmatit site-ul pe care raspundeti d-voastra si am sesizat multe persoane fraudate de aceeasi companie.

Va rog, daca puteti sa imi spuneti cine sunt aceste persoane, date de contact pt a lua legatura cu dansii! Eu am fost si la politie. Pe site nu reusesc sa obtin numele contului sau sa il accesez pentru a le scrie personal si sa facem front comun impotriva nemernicilor. Sunt intr-o situatie disperata! Va rog din suflet, ajutati-ma! In curand, nu o sa mai pot plati nici chirie. Nu o sa am unde sa stau daca nu se rezolva situatia…
Multumesc.”

Postat in data: 03 dec., 2023

Asset-ace.org este o teapa, daca ma pun sa platesc pentru a-mi recupera banii investiti in criptomonede?
asset ace teapa cripto

„Buna ziua,cum îmi pot recupera banii din administrarea pentru tranzacții asset ace,aceștia mă pun pe coinbasse sa plătesc o sumă de bani pentru a îmi lua banii înapoi,ceea ce nu mi se pare ok,unde mă pot adresa să îmi pot recupera bani va rog ajutatima”

Postat in data: 01 dec., 2023

Ufinacapital este sau nu o frauda?
ufinacapital ufina trade pareri

„Buna ziua, AM folosit UFINACAPITAL pentru tranzactie cu CRIPTOMONEDE, am depus o suma suficient de mare, am obtinut profitul anuntat, dar pentru eliberarea lui suma a fost depusa in COINBASE WALLET de unde, pentru retragere mi se solicita inca 13 % din valoarea sumei respective depusa integral o data. Este o frauda sau nu ?, Va multumesc”

Postat in data: 14 nov., 2023

Ufinacapital (ufina.trade) este o inselatorie cu criptomonede?
ufinacapital ufina trade pareri

„Buna ziua! Mă puteți ajuta și pe mine cu un răspuns Legat de coinbas. Am depus bani in ufinacapital M-au îndrumat ei cum să fac am făcut profit apoi banii au fost transferați în Portofel electronic Și i-au blocat Pentru a debloca trebuie să depun niște bani respectiv 15% din valoare am depus și valoarea respectiva după care au zis ca nu este moneda corecta și va trebui sa depun din nou alți bani. Credeți ca îmi voi recupera banii? Este vorba de o înșelătorie ?”

Postat in data: 09 nov., 2023

Pot fi anchetata de Europol pentru spalare de bani daca primesc bani in criptomonede?
frauda bitcoin

„Bună ziua ieri am primit un telefon ca am într-un cont 2588 € în criptomonede și ca să îmi revină aceasta suma mi se cere o garanție de 517 € pe care trebuie sa o depun în termen de 5 zile lucrătoare altfel ajung sa fiu anchetata de Europol pentru frauda? (vezi mesajul in fotografie)
Este posibil sa fiu anchetata pentru o suma de care nu am avut cunoștință pana ieri? Va mulțumesc cu stima și respect”

Postat in data: 27 oct., 2023

Neocapital este o firma serioasa de investitii sau da teapa?
neocapital teapa

„Asi dori un sfat și o părere de la dumneavoastră asi dori să știu ce știți despre aceasta platformă NEOCAPITAL sau nu știu cum să o numesc mi-au spus sa depun pentru inceput 12 milioane jumate casa pornesc o afacere cu ei ce știți despre NEOCAPITAL vreau să știu sunt serios sau repari mă pot baga in afaceri cu ei sau nu
Va mulțumesc fii binecuvântat 🙏

Și azi am primit telefon de la o doamna și mi-a spus daca m-am gândit tot insista sa mă bag in aceasta afacere cu analistul lor și că osa am un profit foarte mare spunetimi va rog frumos ce știți de acești oameni de aceasta firma sunt corecți sau e firmă fantomă care da teapa”

Postat in data: 05 oct., 2023

Cum am fost fraudat cu criptomonede si mi s-au furat si banii din contul BRD

„Am fost și eu fraudat de către persoane cu criptomonede, ma sunat un anume Ion Lungu dacă depun o sumă de 750lei pot sa fac mai mulți bani, nu prea am fost de acord dar pana la urma am depus suma de 200lei pe numele de Voicu Doru, iar în restul de bani adică 550 lei iam depus pe numele Giorgica Emilian Amargheolei, ma pus să descarc o aplicație Any desk, iar după aceea mia trimis un link cu o aplicație pe care nu mai știu cum îi spune și în aplicație să mă uit la tranzacții cu criptomonede, după aceea mi-a spus că o să mă sune brokerul ma sunat un anume Virgil Murosanu, și a doua zi pe data de 1 09 2023 ma sunat și mi-a zis să mă uit în link-ul de aplicație să văd dacă mia intrat bani în jurul de 3000 de euro, după aceea mi-a zis să deschid Any desk și săi dau nr din șase cifre și după aceea să-mi deschid aplicaţia de la banca BRD și să mai transfer 14800 lei în contul lui Giorgica Emilian Amargheolei, am făcut transferul fără să-mi dau seama, după câteva ore mia zis sa ma uit pe aplicație BRD să văd dacă miau intrat bani, într-adevăr mi-au intrat 15800lei dar între timp mi-a dispărut aplicaţia am încercat să o fac din nou dar nu a mers, am sunat la banca și mau întrebat dacă cunusc persoana la care am trimis banii, iar eu le-am spus că nu atunci banca mia blocat cardul miau spus de la banca să dezinstalez aplicaţia și să resetez telefonul, și să mă duc la poliție să fac plângere am fost la bancă mi-au schimbat cardul, am depus și plângere la politie, după ce am luat cardul și am făcut aplicaţia îmi mai luase fără să știu eu 18000lei.

Eu am dat de persoana la care au intrat intrat bani de pe feizbuc iam trimis mesaj a doua zi mia trimis și el că nu poate să intre acolo pentru ca nu poate face dovada de la broker, eu iam trimis mesaj ca banii aceea sunt ai mei. Mai pot să-mi recuperez banii înapoi?”

Postat in data: 27 sept., 2023