Imprumut

Ce fac daca nu mai pot plati rata la banca, dupa divort?

„Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca ma puteti ajuta, cum pot proceda in urmatoarea situatie. Am divortat in urma cu aprox. 5 ani de fostul sot, respectiv tatal celor 3 copii .In urma divortului, copii au domiciliul stabilit la mine, custodie comuna, in apartamentul pe care avem credit prin programul „prima casa”, tatal fiind obligat la plata unei pensiii de 1/6 pentru fiecare copil in parte din minimul pe economie, deoarece dumnealui a declarat ca nu are venituri.

In timpul căsniciei, am deschis impreuna un service care era pe numele meu, pt ca am facut cerere pt a accesa fonduri europene, el nefiind eligibil din considerentul varstei. Din pacate nu ne-a fost acceptat, dar totusi service-ul a ramas in picioare pana azi, cu toate ca el castiga doar neoficial, deci 90% „la negru”, in acte, firma este pe minus, bineînțeles . Tot in timpul căsniciei, mama sa ne-a vandut un teren de 450 mp, teren care este situat in spatele curtii bunicilor sai si am mai achizitionat si 3 autoturisme+un cap de tir) .

In momentul divortului, nu am facut partajul, dar am stabilit de comun acord (doar verbal din păcate) ca eu nu vreau nimic decat ca apartamentul sa rămână copiilor, si noi sa plătim 50/50, iar restul poate sa ii rămâna lui, ca nu ma interesează nimic. Am platit ratele 50/50 doar 3 luni, iar mai apoi au inceput discutiile.. El imediat dupa divort si-a cumparat un apartament in alta parte.

Am reușit sa platesc din salariul meu micut ratele timp de 2 ani si jum. aprox., iar mai apoi nu am mai facut față cu cheltuielile, pentru ca el nu se ocupa deloc de copii, iar pensia alimentara imi dadea pana acum 2 luni 1000 lei pt toti (acum 1400, dupa muuuulte rugaminti, zile la rand ale copiilor) , 2 luni da, una nu, (astfel încât sa nu depaseasca termenul legal de 3 luni consecutive de neplată ) , si l-am înștiințat drept urmare. Din acel moment a mai platit el cateva luni, cu certuri, scandal, amenințări, m-a denigrat peste tot, inclusiv in fata copiilor.

De cateva luni, el nu a mai platit, iar eu efectiv nu am de unde, nu este rea vointa, nu vreau sa imi las copii pe drumuri, Doamne ferește,a vandut si apartamentul sau astfel incat banca sa nu ii puna sechestru pe acel imobil si si-a construit (fara sa ma înștiințeze macar) o casuta pe terenul pe care il detinem impreuna, el locuind acolo cu actuala sotie. Acum banca ma suna pe mine si ma ameninta cu executarea silita, iar eu mai am 4 credite de nevoi personale, tot din cauza ca nu mai faceam fata cheltuielilor. Ce ma sfatuiti sa fac? Va mulțumesc anticipat.”

Postat in data: 08 ian., 2024

Unde reclam IFN-urile, daca nu au respectat gradul de indatorare la credite?
bnr grad indatorare ifn

„Din motive medicale (care nu s-au rezolvat inca), in anul 2022 si 2023 am facut mai multe credite la IFN-uri iar acum sunt in situatia in care gradul de indatorare este cu mult peste 40%, chiar 100%!
Va rog sa ma sfatuiti ?
Sa fac cerere pentru anularea creditului acordat cu depasirea gradului de indatorare intrucat
s-a incalcat Regulamentul BNR nr.6/2018?
Am scris si BNR-ului dar raspunsul nu ma ajuta.
Ce alte sfaturi imi mai puteti oferi?

Va multumesc cu anticipatie pentru bunavointa!”

Postat in data: 07 ian., 2024

Credius nu-mi raspunde la mailuri. Ce pot face?
credius contact

„buna ziua,

am avut luat de la credius un credit de 5000 ron, pe care l-am rambursat anticipat la vreo 2 saptamani. stiind ca vor recalcula dobanda, am virat 5500 ron, cerand ulterior restituirea sumei ramase
dupa stingerea datoriei. au trecut mai bine se 2 luni si nu numai ca nu primesc banii, dar nici nu imi raspund – cred ca am trimis vreo 5 mailuri.
ce pot face? multumesc!”

Postat in data: 05 ian., 2024

Ce pot sa fac daca IFN-urile nu vor sa-mi restructureze creditele?

„Buna seara si La multi ani!
Va contactez in urma lecturarii unui articol si al raspunsului oferit de dumneavoastra unei persoane, situatie in care ma regasesc si eu. Desi am incercat insistent de 2-3 luni incoace sa obtin niste restructurari la credite IFN, nu reusesc sa obtin niciun raspuns pozitiv de la Hora Credit. Icredit si Ferratum.

Icredit ma bombardeaza incontinuu cu telefoane si mesaje pe whatsapp, prilej cu care am solicitat temporar o solutie, dar se prefac ca nu vad si cer plata (achit partial dar efectiv ma terorizeaza).

Hora Credit a ignorat absolut toate mailurile iar la telefon spun ca vor verifica si vor reveni cu un raspuns, iar raspusul este de fapt amenintarea permanenta cu Biroul de Credit, unde se pare ca m-au si raportat deja, fara ca macar sa fi depasit 30 zile de intarziere. Ferratum nici nu au sediul social in Romania si de 3 luni le scriu consecvent, dar raspunsul lor este ca nu se poate.

Va rog sa imi transmiteti cum ati putea sa ma ajutati si ce costuri ar fi, deoarece fiind cu aceste datorii, problema banilor este una delicata. Cu alte ifn-uri am rezolvat repede si convenabil dar cu acestia nu reusesc, nu vor.

Va multumesc anticipat pentru orice sfat sau ajutor !
Toate cele bune!”

Postat in data: 03 ian., 2024

Dobanda la creditul Hora Credit trebuie platita din ziua semnarii contractului sau de cand au intrat banii in cont?
hora credit clauza abuziva credit

„Bună ziua!
Am cerut un împrumut de la un IFN( Hora credit) pe data de 31.12.2023, în jurul orei 09.30, am sunat în departamentul de informații pentru a afla dacă voi primi suma respectivă in aceeași zi, colega mi a transmis faptul ca voi primii banii in maxim o ora in cont.

Astăzi suntem în data de 03.01.2024 și nu am primit banii.Am sunat în fiecare zi la aceștia și mi au spus ca in nu ar trebui să fiu comisionata pentru aceste zile deoarece nu mi au intrat acești bani și să sun astăzi, am discutat astăzi cu un coleg și mi a transmis faptul ca, nu îl interesează ce am vorbit cu o colega sau cu alții, trebuie să achit acea dobândă deoarece atunci s a semnat contractul, deși mi s a spus foarte clar faptul ca voi primii banii in ziua in care am depus și solicitarea, altfel aș fi solicitat depunerea în ziua de 03.01.2024, dacă ar fi știut ca nu îmi vor fi virați.
Aș dori sa aflu părerea dumneavoastră.
Vă mulțumesc!”

Postat in data: 03 ian., 2024

Ce fac daca cineva a facut un credit la un IFN pe numele meu?

„Cred că cineva a făcut un credit la un inf. Mi-a furat toate datele, inclusiv semnătura pe care o aveam pe un act. Ce pot poți daca nu plătesc, căci nu o să plătesc. Nu are pe ce să-mi pună
sechestru…nu am casa, mașină, pămînt, loc de munca.”

Postat in data: 02 ian., 2024

Se mai adauga dobanzi la creditul IFN scadent anticipat?
dobanzi penalizatoare credit ifn

„Bună ziua! Dacă mi s-a declarat scadenta azi! Iar din câte am înțeles din ce am citit la dvs mă poate executa în minim 3 luni, dacă eu achit în aceste 3 luni în rate mi se scad banii achitați? De exemplu eu achit în aceste 3 luni câte 2000 lei/ lună! Mai ajung la executare? Se mai închide creditul? Se mai adaugă dobânzi la suma scadentă de 4000 lei?”

Postat in data: 31 dec., 2023

Am primit mesaj de cod de activare de la Hora Credit. Ce pot să fac?

„Am primit mesaj de cod de activare de la hora credit dar n-am cerut nimic, acum câteva zile. Ce pot să fac?”

Postat in data: 29 dec., 2023

Se poate pune sechestru pe casa, daca nu platesc creditele la IFN-uri?
sechestru imobil

„Buna ziua!am mai multe credite la ifn-uri și nu am cum sa le mai plătesc pe toate,se poate pune sechestru pe casa soțului din cauza neplatiilor,menționez că casa nu e a mea ci a soțului”.

Postat in data: 27 dec., 2023

Cum se calculeaza restantele la un credit IFN si dupa cat timp pot fi executat silit?
claret ifn reclamatie

Am primit un mesaj pe telefon ca a fost demarata procedura de executare silita in contractul de credit.

Am un credit cu ipoteca la Claret IFN si nu inteleg cum se calculeaza restantele deoarece eu consider ca am 2 rate restante iar dumnealor imi spun ca de fapt am peste 90 de zile de intarziere si se reziliaza contractul.

Mentionez ca, ceditul este garantat cu apartamentul si de aici si temerea mea. Ei spun ca daca am avut restante nu se achita cea mai veche rata ci se achita intai dobanda in curs si din urma ramane restanta si creste nr zilelor de intarziere.

Se reziliaza imediat dupa 90 de zile?? …chiar nu mai pot face nimic?? Si daca s-a reziliat se trece direct la recuperarea creantei prin vanzarea apartamentului sau se popresc veniturile intai?

Va rog sa imi dati un sfat caci sunt disperat.”

Postat in data: 26 dec., 2023

Raiffeisen nu mi-a sters ipoteca din AEGRM si mi-a fost respins un nou credit. Ce pot sa fac?

„Buna sera

In urma cu un an am beneficiat de ajutorul si sfaturile dumneavoastrs care mi-au fost de mare ajutor in speta respectiva.

Astfel in poveste mea cu bancile continua si am intampinat situatie. In urma cu ceva timp fosta mea sotie a incercat sa acceseze un credit imobiliar si a aflat cu stupoare ca este inscrisa in AEGRM ca fiind Codebitor la un credit facut in anul 2015, reesalonat in anul 2017 si inchis in luna octombrie 2022 la data scadenta. Acest lucru este demonstrabil si prin raportul pe care l-amnscos din biroul de credit si unde creditul apare ca fiind inchis si achitat la termen, fara intarzieri. Astfel incat creditul fiind inchis in luna noiembrie 2022 nu ar fi avut ce reportare sa se faca in luna martie 2023 pe un credit inchis de 6 luni.

Afland acest fapt dupa ce cererea de credit imobiliar i-a fost respinsa deja de principalii creditori din piata am fost la banca respectiva adica Raiffeisen, si am cerut stergerea inregistrarii abuzive, lucru care s-a rezolvat in 24h (prin acest aspect se dovedeste oarecum ca ei au fost In culpa) Insa acum este prea tarziu fiind deja refuzata creditarea de principalii jucatori.

Ma intreb sa imi cer dreptatea in instanta si vouam sa va cer parerea si ajutorul in aceasta privinta, daca considerati ca se poate face ceva si sunt sanse de a obtine niste daune de la ei.

Va multumesc!”

Postat in data: 25 dec., 2023

Hora Credit m-a executat silit cu 20.000 de lei, pentru un credit de 3.900 de lei! Ce pot sa fac?

„Saptamana trecuta am fost executat silit de catre HORA CREDIT fara sa fiu anuntat pentru un credit de 3980 lei la care trebuie sa restitui 20.000 lei , iar banca mi.a blocat in cont 50% din salariu … ci nu 33% asa cum scrie in actele primite . ce mai pot face?”

Postat in data: 20 dec., 2023

Pot sa recuperez un imprumut facut online pe numele meu de alta persoana?
frauda credit online

„Aș dori să știu dacă mai pot să-mi recuperez un împrumut de 52000 Ron , făcut online la BCR , de către o persoană care mi-a arătat i platforma pe care era o sumă mult mai mare și mi-a zis ca mă ajută să fac acest împrumut , pt a putea retrage suma de pe acea platformă .am făcut acest lucru iar în contul meu nu a mai intrat nicio sumă !

Am vazut ca bani au fost transferați prin moonpey , către pers fizice, revolut și alte companii .
Am depus petiție on-line, am trimis către bancă , iar banca mi-a trimis e-mail ca nu a putut recupera nimic
Am depus și plângere la poliție ! Problema este ca eu mai am credite și când am fost la bancă sa mai
fac încă un credit , banca nu mi-a dat mai mult de 12000 , iar on-line mi-a dat 52000 ! Mă puteți ajuta?”

Postat in data: 17 dec., 2023

Am cerut la Hora Credit un imprumut cu 0% dobanda, dar am primit o linie de credit cu dobanda mare. Ce pot sa fac?
hora credit reclamatie

„Bună ziua!Va rog sa ma ajutați cu un „incident”cu HoraCredit. Am solicitat un împrumut fiind CLIENT NOU,în valoare de 1.000 lei ptr.30 de zile.Telefonic mi s-a aprobat 1.560 lei ,erau ptr.investigatii medicale ptr.care erau documente,ptr.1 an.

Eu am rambursat împrumutul la o luna,am achitat și o dobânda și acum am primit un răspuns la email cu dobânda peste dobânda. NISTE HOTI.Va rog sa ma ajutați.”

Postat in data: 11 dec., 2023

Cum pot face o reclamatie la IFN, pentru prea multe credite?

„De ce băncile nu dau împrumut unui rău platnic și ifn dau fără a tine cont de istoricul unui împrumutat? Care este dependent de jocuri și are datorii peste datorii. Și totuși ifn da în continuarie credite fără probleme cum putem sa salvam un adolescent sa nu mai facă?”

Postat in data: 10 dec., 2023

Cum pot inchide creditul Cetelem?

„Doresc să închid creditul cetelem. Cum pot inchide creditul cetelem?”

Postat in data: 10 dec., 2023

Pentru un credit de 3800 de lei la Credit Prime trebuie sa platesc lunar 1300 de lei. E normal?
credit prime credit reclamatie

„Am luat un credit de la credit prime pt 3800 trebuie să plătesc pe fiecare luna 1300 ce banca este asta eu am salariu de 2300. Doresc să fiu informat.”

Postat in data: 09 dec., 2023

Banca mi-a retras toti banii din cont, pentru o restanta. Ce pot sa fac?

„Bună seara . Am o problema , banca ING mi-a retras toți bani din cont .. mia întrat salariul și iau luat pe toți. Aveam restanta și au luat toți bani…”

Postat in data: 09 dec., 2023

Oney nu vrea sa-mi inchida contul. Ce pot sa fac?
oney bank reclamatie

„Oney nu vrea sa-mi inchida creditul, dupa trei saptamani de cand le-am cerut, ca sa pot lua un nou imprumut de la banca. Am aflat ca a patra rata nu a fost luata de pe card, dar nu am fost anuntata, ar fi trebuit sa ma anunte ca sa stiu. ce pot sa fac?”

Postat in data: 30 nov., 2023

Pot plati din Romania creditul de pe cardul din Germania?

„Plecând din Germania înapoi în România având credit in Germania îl pot plati din Romania dar păstrând cardul din Germania? de pe el mi se trag banii din contul pe care îl am”

Postat in data: 26 nov., 2023