Intrebari si raspunsuri

Cum pot fi sters din baza de date a Biroului de Credit pentru un card Cetelem?

Cetelem m-a raportat in baza de date cu rau platnici din Biroul de Credit, fara sa ma anunte, apoi a vandut datoria unei firme de recuperari.

Eu am intarziat cu plata ratei in jur de 15 zile pentru ca am avut un accident si am fost internat in spital. Cand am vrut apoi sa patesc restanta, nu am avut unde, pentru ca Cetelem a vandut creditul la recuperatori.

Pana la urma am platit datoria dar am ramas in baza de date. Cum pot fi sters de acolo?

Postat in data: 24 sept., 2018

Cum pot sa sterg singur si gratuit datele din Biroul de credit?

Am avut un card de credit la Raiffeisen si in 2009 m-am trezit ca datoria a fost trecuta la i firma de recuperare, Top Factoring. Am platit toata datoria, dar am ramas in Biroul de Credit. Cum se proceseaza ca sa ies di Biroul de Credit?

Postat in data: 11 sept., 2018

Cum imi pot recupera banii in urma unei fraude? Nu am mai primit produsul platit

Daca am trimis cuiva o suma de bani pentru a achizitiona un bun si acesta refuza sa-l trimit?, ce pot face ca sa-mi recuperez banii?
Mentionez ca nu am decat contul Iban si numele persoanei respective.
Cu ajutorul politiei se poate face ceva?

Postat in data: 27 aug., 2018

Dupa 17 ani am descoperit ca am o datorie la Flanco si sunt in Biroul de Credit. De ce si ce pot face?

Buna ziua acum 17 ani am cumparat un calculator in valoare de 16 milioan de la Flanco si mi-a dat si un card, mi-a zis ca am pe el 2 milioane. Toate bune si frumoase am platit rata la frgider si am cheltuit bani de pe acel card.

Dupa un timp am pierdut cardu am zis la ce mai imi trebuie. Dupa 17 ani m-am dus sa fac un credit de nevoi personale si mi-a zis ca sunt in Birou de credit datoare cu 45 de mil..mentinez ca n-am facut niciun credit la banci niciodata. Din luna aprilie acestui an platesc acea datorie ..

Ma puteti lamuri de ce ..s-a ajuns aici dupa atatia ani iar io n-am stiut nimic.

Postat in data: 26 aug., 2018

Mi se poate popri toata pensia de pe card?

astazi am fost sa imi ridic pensia de la bancomat Bancpost si nu am putut. Am sunat la nr de telefon de pe spatele cardului si mi s-a spus ca am o poprire de la DITL sector 1 in valoare de 2330 lei. Pensia mea este de 2100 lei. Este normal sa imi opresca toata pensia? Am 82 de ani, am nevoie de medicamente si nu ma pot plimba pe drumuri. Ce pot sa fac?

Postat in data: 16 aug., 2018

Este posibil ca dupa 6 ani sa primesc instiintare de poprire? Ce pot sa fac?

Intrebarea mea se refera la o poprire facuta de cei de la Kredyt Inkaso, si anume: in anul 2010 am luat un credit de nevoi personale de la Unicredit la care am platit ratele corect pana in 2012 inceputul lui 2013, in anul urmator sotia s-a imblonavit si am fost nevoit ca tot salariul sa-l dau pe tratamente medicale si binenteles sa port copilul la scoala.

Vazand ca nu ma ajung cu banii am decis sa plec la munca in strainatate insa inainte de a pleca am mers la banca sa anunt a.i. sa ma pasuiasca cu ratele macar 2-3 luni pana imi revin financiar, lucratorul bancar m-a verificat si mi-a spus ca nu ma gaseste cu nici un credit la ei…..cum o fi fost posibil nu stiu, i-am aratat graficul de rambursare dar in continuare a sustinut ca nu poate sa-mi dea o derogare ca nu are la ce.

Am plecat in strainatate pana in 2016 apoi m-am angajat din nou in Romania. Anul acesta mai precis in luna Mai m-am trezit cu poprire la locul de munca.

Intrebarea mea este:
1. Este posibil ca dupa aproape 6 ani sa primesc instiintare de poprire fara ca in prealabil sa fi fost instiintat de aceasta?
2. Exista vreo cale legala de a fi combatuta?

Multumesc mult

Postat in data: 06 aug., 2018

Care este procedura de stergere din Biroul de Credit?

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cu privire la stergerea istoricului negativ din Biroul de Credit (BC).
In urma cu ceva timp am vrut sa accesez un credit de nevoi personale si m-am lovit de o problema. Inscriere in BC. Mentionez ca nu am stiut de aceaste problema si nici nu am fost instiintata in prealabil despre consecinte sau alte neplaceri produse de raportarea la BC.
Suma este achitata.
Ce as pute face si cum se procedeaza?

Postat in data: 03 aug., 2018

Cum pot sa sterg din Biroul de Credit o datorie cesionata de BCR la Kruk, fara sa fiu anuntat?

Cum pot sa sterg din Biroul de credit un cont cumparat de alt creditor?
Am fost inscris de BCR pt un card din 2005, am facut catre ei nenumarate cereri la care imi raspund ca nu se poate. Au sters istoricul si au pastrat mentiunea cont cumparat de alt creditor. Nu m-au instiintat cand au cesionat creanta catre Kruk.
Multumesc!

Postat in data: 31 iul., 2018

Nu pot accesa contul mybrd de o luna. Nu ma lasa sa introduc parola. Ce pot sa fac?

As dori sa ma ajutati, pentru ca de o luna nu imi pot accesa contul „my brd” ; pur si simplu nu ma lasa sa imi introduc parola.
Nu am fost atentionata ca ar fi expirat… pana acum a functionat bine.

O zi buna!

Postat in data: 27 iul., 2018

TBI nu intelege ca vreau sa-mi platesc restanta, vrea sa ma execute silit. Ce pot sa fac?

Buna ziua. Am ramas in urma cu vreo 3 rate la TBI dar am platit o parte din restanta si am de gand sa mai platesc dar ei nu inteleg lucrul acesta si mi.au trimis mesaj ca vor incepe demararea procedurii de executare silita. Ce pot face? Va rog sa ma ajutati

Postat in data: 25 iul., 2018

Nu mai pot intra pe aplicatia mybrd mobile, nu pot sa introduc parola. Ce fac?

Buna ziua, nu mai pot intra pe aplicatia mybrd mobile, am reinstalat si tot asa. Intru pe aplicatie, imi apare mybrd mobile si imediat dispare tot. Nu apuc sa introduc parola nimic.

Postat in data: 23 iul., 2018

BRD mi-a blocat cardul copilului pe care primea pensia alimentara. E legal?

Fata mea are un card la BRD pe care primeste pensia alimentara pentru nepoata, dar i s-a pus poprire pe el si nu mai poate scoate banii. E legal. De la banca i-a spus ca numai executorul poate debloca cardul, doamna executor nu vrea sa vorbeasca cu mine. Ce pot sa fac?

Postat in data: 20 iul., 2018

Pot cere BCR sa ma stearga din Biroul de Credit pentru ca nu m-a notificat inainte de raportare?

am avut un credit la BCR in 2011 l am achitat pana in ianuarie 2012 partial. a fost vandut creditul si am achitat suma recuperatorului in noiembrie 2015 . pot cere bancii care a facut raportarea respectiv BCR ului in biroul de credite sa imi stearga datele din BC pentru ca nu m a notificat ca voi fi raportat ?
multumesc!

Postat in data: 19 iul., 2018

Este legal ca Unicredit sa-mi ia tot salariul pentru o restanta la credit?

Buna ziua!. Am si eu o problema destul de grava… Am o restanta la banca Unicredit de 1200 lei! Am luat salariul 1800 dar banca mi-a restrans toti banii din cont!!! Am fost la banca si am cerut sa mi se explice de ce…

Raspunsul lor a fost ca au dreptul sa imi retraga toata suma din cauza acelei restante!!! In rest nu am primit nici o explicatie!!!

Este legal sa faca acest lucru??? Adica o luna de zile pana la urmatorul salariu nu mai am niciun ban pentru nimic…

Va rog sa ma ajutati cu un sfat!!!

Postat in data: 17 iul., 2018

Nu pot sa utilizez serviciul Mybrd net de cateva zile! As dori un raspuns urgent!

De cateva zile incerc sa utilizez serviciul :My brd.net si nu se poate. As dori un raspuns urgent! Multumesc!

Postat in data: 13 iul., 2018

Nu pot sa-mi verific contul de salariu on-line la BRD. Ce fac?

Cand incerc sa-mi verific contul de salariu on-line, nu pot completa decat cod utilizator. Nu imi da voie sa-mi scriu si parola. Mentionez ca in cont pot intra doar de pe telefonul mobil.

Postat in data: 12 iul., 2018

Nu pot introduce parola la mybrd si nu pot accesa contul. Ce pot sa fac?

Nu pot accesa contul BRD deoarece nu-mi afiseaza casuta cu numere (parola). Ce pot sa fac?

Postat in data: 11 iul., 2018

Nu mai pot accesa contul de my brd. Ce pot sa fac?

Dupa perioada de mentenanta nu mai pot accesa contul de my brd. Nu mai pot scrie parola deoarece nu imi mai afiseaza casuta cu numere. Va rog ca in cel mai scurt timp sa-mi rezolvati problema deoarece am nevoie de acces la aplicatie. Astept raspuns pe email sau pe sms pe numarul de contact.

Postat in data: 10 iul., 2018

Ce pot sa fac daca am restanta de cateva luni la banca?

Buna seara! As dori sa stiu in cazul in care am restanta la banca de cateva luni in urma si eu mai am aproximativ 1 an de plata cum se procedeaza! As putea sa imi fac o refinantare sau sa-mi prelungeasca perioada inca 1an? Multumesc!

Postat in data: 07 iul., 2018