plati

intrebari despre plati si transferuri de bani

Cat dureaza un transfer in euro de la o banca din Franta la o banca in Romania?

Aveti idee cat dureaza un transfer interbancar de la o banca din Franta in Romania la Raiffeisen? Plata se face in Euro.

Postat in data: 21 dec., 2018

Cum imi pot recupera banii in urma unei fraude? Nu am mai primit produsul platit

Daca am trimis cuiva o suma de bani pentru a achizitiona un bun si acesta refuza sa-l trimit?, ce pot face ca sa-mi recuperez banii?
Mentionez ca nu am decat contul Iban si numele persoanei respective.
Cu ajutorul politiei se poate face ceva?

Postat in data: 27 aug., 2018

Care este comisionul interbancar pentru transferul unor bani din contul Marfin Bank la Raiffeisen Bank?

Buna ziua! Am vandut un teren, cumparatorul avand cont deschis la Marfin Bank. A trebuit sa imi deschid si eu cont la aceasta banca, dar nu m am interesat inainte, daca o sa vreau sa trimit acesti banuti in contul bancii Raiffeissen cat comision se percepe! Va multumesc!

Postat in data: 03 mart., 2018

De ce nu pot sa fac o plata de pe telefon din contul BRD mai mare de 30.000 RON?

Am de efectuat o plata din contul de BRD al firmei in contul de BRD al altei firme. Doresc sa fac plata de pe tel si imi spune „limita tranzactionala depasita”. Mentionez ca este vorba de o suma de aprox 45000 ron.

Postat in data: 10 nov., 2017

Cat timp dureaza un transfer de bani de pe un card BCR pe un card BT?

Am transferat o suma mica de bani de pe un card BCR pe un card BT de aproximativ 40 de minute si nu mi-au intrat banii. Cat timp dureaza?

Postat in data: 07 nov., 2017

Cand ajung banii in Germania daca fac un transfer in Euro prin internet banking de la Banca Transilvania?

Ma voi duce in Germania sa achizitionez o masina saptamana viitoare. Masina o voi vedea miercuri in jurul orei 15:00.

Daca totul este in regula, vreau sa fac transfer in EUR din contul meu de EUR de la Banca Transilvania in contul EUR al Dealerului din Germania.

Daca fac transferul online (prin internet banking), sa spunem, la ora 16:00 – 17:00 miercuri, cand ajung banii in contul dealerului din Germania?

Postat in data: 26 sept., 2017

De la ce bancomat pot scoate lei de pe un card Barclays si care este comisionul?

Am un card Barclays si acum am venit in tara si vreau sa scot bani de pe el. O cunostinta mi-a spus ca se poate la bancomatul Idea Bank. Vreau sa va intreb ce comision mi se ia la retragerea banilor de pe card?

Postat in data: 09 ian., 2017

Care e cursul valutar daca scot lei de la un bancomat in Romania de pe un card in euro emis in Italia?

Am scos de la un bancomat BCR 2000 de lei de pe un card Mastercard emis de o banca din Italia, Casa di risparmio, iar cand am verificat pe internet banking am vazut ca mi-a luat din cont 485,32 euro, adica la un curs de schimb de 4,12 lei pentru un euro, ceea ce e foarte putin, fata de cursul oficial de 4,5 lei.

Am scos bani de pe card si la un ATM de la Banca Transilvania, iar cursul de schimb a fost corect, de 4,5 lei.

Cand am intrebat la BCR, au spus ca acesta e cursul Mastercard. E corect? Ce pot sa fac?

Eu stiam ca trebuie sa platesc doar comisionul de 2 euro pentru retrageri de numerar, nu si acest curs foarte mic, din cauza caruia am pierdut 40 de euro.

Postat in data: 30 dec., 2016

Cate zile dureaza transferul in euro dintr-un cont ING din Romania intr-un cont Santander in Spania?

Dureaza cinci zile lucratoare transferul in euro dintr-un cont ING din Romania, intr-un cont Santander in Spania?

Postat in data: 07 sept., 2016

In cat timp intra banii in contul meu Raiffeisen printr-un transfer online in regim de urgenta de la BT?

Buna ziua! O persoana mi-a facut transfer online in regim de urgenta din contul ei BT in al meu de la Raiffeisen vineri dupa ora 18. As dori sa stiu si eu cand intra banii in contul meu. MULTUMESC!

Postat in data: 29 aug., 2016

Cum pot verifica daca contul IBAN la care am transferat o suma de bani este al societatii comerciale care mi-a emis o factura online?

Va rog sa-mi spuneti, cum pot verifica daca contul IBAN la care am transferat o suma de bani este al societatii comerciale care mi-a emis o factura online pentru cumpararea unui bun care ajunge in 2-3 zile.
Stiind faptul ca facturile se pot truca cu ajutorul siteurilor care
permit folosirea programului 30 zile pentru testare…. Multumesc!

Postat in data: 07 iun., 2016

Este corect ca BRD sa-mi ia comision pentru incasarea indemnizatiei de handicap?

BRD incaseaza in cazul transferurilor bancare de la o alta banca in cont BRD suma de 4lei/operatie indiferent de valoarea tranzactiei. Am cerut la DGASPC sector 3 achitarea indemnizatiei de handicap in contul curent de la BRD.

Indemnizatia se compune din 2 sume: indemnizatia propriu zisa si bugetul complementar. Pentru fiecare din aceste sume, BRD-ul mi-a oprit cate 4lei.

Este corect ca indemnizatia si asa mica sa fie micsorata cu acest comision? N-ar trebui platit comisionul de DGASPC sau de banca? Nu stiu cum este in cazul virarii pensiei in cont cand pensia nu e afectata de comisioane.

Pana recent primeam banii prin mandat postal si suma nu era grevata de vreun comision dar nefiind o mare parte din timp la domiciliu mi s-a parut o solutie mai buna transferul bancar. Pare-se ca am gresit.

Se poate totusi face ceva in afara de revenirea la mandatul postal?

Va multumesc mult

Postat in data: 26 mai, 2016

Cum verific contul IBAN al unei firme pentru rezervarea unui hotel in Bulgaria?

Am rezervat o camera de hotel in Bulgaria printr-o firma, care mi-a trimis un cont IBAN in care sa fac plata, dar nu sunt sigur ca respectiva firma si contul sunt reale. Cum pot sa le verific?

Postat in data: 02 feb., 2016

Un transfer de la BCR la Raiffeisen nu a ajuns nici dupa 4 zile. E posibil?

Mi-a facut cineva un transfer bancar BCR pe 10.12.2015 si nici pana la aceasta ora (14.12.2015) nu mi au intrat banii in cont (RAIFFEISEN BANK). E posibil asa ceva?

Postat in data: 18 dec., 2015

Pana la ce ora se proceseaza in timp real platile online la BRD, prin myBRD net?

Respectuos, va aduc la cunostinta urmatoarea problema:
– subsemnatul am incheiat un contract cu banca BRD prin care mi s-a oferit posibilitatea platilor online prin My BRD Net;
– pentru platile catre o alta banca, unde am declarat beneficiarul in drept la Sucursala BRD Str.Brasov, am constatat ca platile nu se efectueaza in timp real deoarece aplicatia dumneavoastra ma atentioneaza ca am depasit ora, in conditiile in care aceeasi aplicatie imi spune ca transferurile bancare se efectueaza in intervalul orar 07 -21,30:
– astazi am luat legatura telefonic cu un angajat al dumneavoastra la telefon prin care m-i s-a adus la cunostinta ca tranzactiile se efectueaza in timp real, numai daca acesta operatiune se efectueaza pana la ora 15.
Ca urmare a acestui fapt v-as ruga sa actualizati si informatiile referitoare la platile online in timp real, ori intre orele 07 – 15 sau 07 – 21,30, sau alt interval orar agreat de banca dumneavoastra, care sa fie comunicat si clientilor BRD!

Postat in data: 24 sept., 2015

Care este valoarea maxima care se poate transfera intre doua conturi de la aceeasi banca?

CARE ESTE VALOAREA MAXIMA A SUMEI TRANSFERATE DE LA UN CONT PFA LA CONTUL CURENT, AMBELE FIIND LA ACEEASI BANCA?

Postat in data: 22 sept., 2015

Am lucrat in Irlanda timp de o saptamana intr-o pozitie de ‘locum’ ca doctor, printr-o agentie de recrutare a medicilor . Am revenit in tara si am solicitat plata aferenta muncii mele sa-mi fie depusa intr-un cont in euro deschis la Banca Transilvania, dar raspunsul din partea agentiei a fost ca nu-mi pot depune banii decat intr-un cont deschis la o banca din Irlanda. Cum as putea sa rezolv aceasta situatie? Pot sa deschid un cont la o banca din Irlanda, dar eu fiind in Romania la momentul deschiderii contului?

Postat in data: 10 sept., 2015

Care este termenul de plata la refinantarea unui credit, prin OPC (Ordin de Plata Conditionat)?

Am facut o plata cu un OPC de la o banca Y. La un timp am sunat la banca x (banca, care trebuie sa primeasca banii) si am semnat un acord de plata. Intrebarea mea este daca exista un timp maxim in care este procesat acest acord. A trecut deja o saptamana si nu s-a primit acel acord la banca Y. Este vorba de o refinantare si expira OPC-ul. Rea vointa sau modalitate de a mai stoarce cativa bani din dobanda?

Postat in data: 01 aug., 2015

O plata online in RON cu cardul Visa la Sportingbet a fost considerata de Volksbank tranzactie internationala si a efectuat schimb valutar. E legal?

Am folosit un card debit VISA Clasic emis de Volksbank pentru a depune si retrage ulterior pe internet sume in RON la Sportingbet Romania.
Banca a considerat aceste tranzactii drept tranzatii internationale motivand ca contul deschis este in afara Romaniei cu toate ca moneda tranzactiilor a fost in RON si autorizarea a fost ceruta tot in RON. Drept urmare a efectuat doua schimburi valutare: din RON in EURO si apoi din EURO in RON rezultand diferente considerabile intre valorile autorizate si cele decontate… Este corect/legal ce-a facut banca?

Postat in data: 19 iun., 2015