plati

intrebari despre plati si transferuri de bani

O plata online in RON cu cardul Visa la Sportingbet a fost considerata de Volksbank tranzactie internationala si a efectuat schimb valutar. E legal?

Am folosit un card debit VISA Clasic emis de Volksbank pentru a depune si retrage ulterior pe internet sume in RON la Sportingbet Romania.
Banca a considerat aceste tranzactii drept tranzatii internationale motivand ca contul deschis este in afara Romaniei cu toate ca moneda tranzactiilor a fost in RON si autorizarea a fost ceruta tot in RON. Drept urmare a efectuat doua schimburi valutare: din RON in EURO si apoi din EURO in RON rezultand diferente considerabile intre valorile autorizate si cele decontate… Este corect/legal ce-a facut banca?

Postat in data: 19 iun., 2015

Banca mi-a blocat cardul de credit din cauza unei popriri. Au voie sa faca asta?

Buna ziua. Azi m-am trezit ca nu-mi pot folosi cardul de credit deoarece este blocat. Am sunat la banca si au zis ca din cauza unei popriri mai vechi si ca de la 1 feb 2015 s-a schimbat ceva regulament care-i obliga sa-mi blocheze si cardul de credit.
De azi vara cand s-a instaurat poprirea mi-au blocat doar contul curent. Este legal sa faca asta? Pe baza carei legi si articole de lege pot face asta si de cand e in vigoare?

Postat in data: 23 mart., 2015

Care este cursul de schimb aplicat la o plata pe internet in euro cu un card MasterCard in lei emis de ING? Exista si comision de conversie valutara?

Care este cursul de schimb aplicat la o plata pe internet in euro cu un card in lei emis de ING? Mi s-a spus ca este cursul MasterCard, dar nu stiu unde sa-l gasesc. Exista si un comision pentru conversia valutara? La banca mi-au spus ca nu se aplica niciun comision. Multumesc

Postat in data: 25 feb., 2015

La ce autoritate putem reclama ERB RETAIL SERVICE IFN SA pentru un credit la care nu scade soldul desi am platit lunar?

Va rog sa-mi spuneti la ce autoritate ne putem adresa, intrucat fratele meu a luat un credit cu vreo 7 ani in urma de la ERB RETAIL SERVICE IFN SA, ii vine extras in august 2014 cu o suma in sold identica cu soldul din luna ianuarie, desi a platit lunar nu scade soldul.

Postat in data: 23 feb., 2015

Nu mi-au primit la Auchan monedele de 5 bani pentru ca aveau urme de rugina. Ce pot face cu banii?

Buna seara. Acum o ora am fost la cumparaturi in magazinul auchan din cartier Titan si am vrut sa achit cumparaturile in valoare de 20 ron cu marunt strans in casa dar am avut surpriza neplacuta sa nu mi se primeasca banii pe motiv ca cei de 5 bani nu aratau bine si aveau urme de rugina. Este normal sa nu-mi primeasca banii? Eu asa i-am primit la randul meu ca eu nu am fabrica de facut bani. Ce pot face cu banii acestia? Astept un raspuns va rog.
Multumesc anticipat

Postat in data: 20 feb., 2015

Am o indemnizatie de insotitor si banca mi-a poprit cardul. Este legal?

Sunt incadrat in gradul 1 de handicap si am o indemnizatie de insotitor si de la banca mi-au poprit cardul si stiu ca nu au voie. Dar as vrea sa intreb: acesta indenizatie de insotitor se incadreaza acelei indemnizatii cu destinatie speciala, cea din art.409? As dori sa stiu si eu. Astept raspuns. multumesc

Postat in data: 18 feb., 2015

Banca Transilvania refuza un transfer prin PayPal in contul meu, desi cardul este valabil. Procedeaza corect?

Banca Transilvania refuza tranzactiile doar dupa bunul lor plac, fara nici o justificare si fara nici o explicatie; este legal acest lucru? Primesc bani din PayPal in contul meu de Banca Transilvania de ani intregi, fara nici o problema. Banii trimisi de catre PayPal intotdeauna mi-au ajuns in maxim 48 de ore din momentul trimiterii. Pana acum o saptamana, cand m-am trezit ca banii nu au ajuns in cont nici dupa 5 zile. Deoarece am buletinul expirat (si nu pot sa mi-l reinnoiesc pana in septembrie cand o sa vina in tara proprietarul apartamentului unde stau), nu pot cere informatii despre cont sau despre tranzactii le ghiseele bancii. Am priceput acest lucru si nu este nici o problema pentru asta; banii imi tot intrau in cont si pe card chiar si cu buletinul expirat, de cateva luni. Problema este ca de ce mi s-a refuzat intrarea in cont ai acestor bani acum, de ce s-a refuzat aceasta tranzactie? Doar pentru faptul ca am buletinul expirat? Ce legatura are buletinul meu cu intrarea banilor in cont? Contul si cardul atasat este valabil – deci nu vad nici o problema pentru care banca sa refuze banii ce trebuie sa intre in contul meu! Si daca tot au facut acest lucru, n-ar fi trebuit sa ma instiinteze in vreun fel? Ori telefonic, ori prin email, sa imi spuna ca mi-au refuzat intrarea banilor in cont? Nu numai ca nu m-au instiintat, dar refuza sa dea orice explicatie pe motivul ca am buletinul expirat! Ce pot sa fac in situatia asta? Este legal acest lucru ce fac ei? Au dreptul sa faca asta? Unde pot sa fac o reclamatie, si cum pot sa obtin sa accepte intrarea acestor bani in cont? Nu ar fi avut nici un motiv sa refuze tranzactia, si nu vad ce treaba au ei cu buletinul meu, atata timp cat cardul este valabil!

Postat in data: 17 feb., 2015

Daca am poprire pe 1/3 din salariu, de ce nu pot folosi cardul si mi se iau si alti bani din cont?

Am poprire pe salar conf. adresei primite unde se dispune infiintarea unei popriri in cota de 1/3 din venitul lunar. Platesc lunar 1/3 din salar. Doresc sa stiu de ce trebuie sa scot banii de la ghiseu? Nu pot folosii cardul in conditiile in care poprirea se face pe statul de plata executorul a hotarat suma de 1/3 dar banca imi opreste si din alte venituri care imi intra din cursuri facute. Nu inteleg, daca este o hoarare luata in baza carei legii mii se opresc si celelalte drepturi?

Postat in data: 02 feb., 2015

Am incercat sa transfer o suma intre conturile mele folosind mybrdnet si digipass-ul si dupa introducerea ID si parola ma readuce in pagina de logare. Ce fac?

Am incercat sa transfer o suma intre conturile mele folosind mybrdnet si digipass-ul si dupa introducerea ID si parola ma readuce in pagina de logare. Ce pot sa fac?

Postat in data: 11 ian., 2015

Pentru un transfer in euro CEC Bank a aplicat propriile comisioane, nu cele SEPA. A procedat corect?

Beneficiarul s-a prezentat la agentia CEC unde i s-a confirmat primirea transferului in Euro. Pentru a ridica suma in Euro a dechis si un nou cont in Euro. La intrebarea privind taxele bancare al acestui transfer conform reglementarilor Comunitatii EU – SEPA a primit de la sefa agentiei urmatorul raspuns: Noi(CEC) nu cunostem nimica despre SEPA. Noi aplicam taxele folosite in Romania!!! Se poate explica acest fenomen, sau este necesar a reclama la autoritatie competente CE / RO?

Postat in data: 02 ian., 2015

De cateva zile nu mai pot accesa contul meu pe mybrdnet. Nu pot face plati in aceste conditii

buna ziua, de cateva zile nu mai pot accesa contul meu pe mybrdnet. primesc un mesaj cu scuze si asigurarea ca vor reveni imediat. nu pot face platile in aceste conditii. multumesc.

Postat in data: 17 dec., 2014

S-a infiintat poprire pe cardurile mele. Am platit datoria, dar banca nu vrea sa deblocheze conturile. Ce fac?

S-a infiintat poprire pe cardurile mele. Desi in scrisoare spune ca sumele vor fi retinute din x carduri, ei de fapt mi-au blocat toate cardurile. Am platit datoria, iar acum banca asteapta scrisoare de la respectivul fisc pt deblocarea lor. Chitanta mea nu are nicio valoare pt ei . Cum pot sa-mi recuperez banii mai repede?

Postat in data: 13 nov., 2014

Este normal ca un transfer interbancar din Italia in BRD Romania sa se efectueze in 5 zile lucratoare?

Voiam sa intreb daca este normal ca un transfer interbancar din Italia in BRD Romania sa se efectueze in 5 zile lucratoare?
Am inteles tarziu ca este regula bancii-nu a fost decizia mea sa-i aleg. Deabia astept sa lichidez tot cu ei si sa platesc comisioanele la alte banci mai aproape de realitate.

Postat in data: 08 nov., 2014

Am platit din Belgia dintr-un cont ING in euro o taxa la facultate intr-un cont Banca Transilvania, dar banii nu au ajuns

Am platit din Belgia dintr-un cont ING in euro o taxa la facultate intr-un cont Banca Transilvania afisat pe site-ul facultatii. Pe extrasul meu bancar se vede clar ca banii au fost transferati in contul BT in 11.08.2014 insa facultatea spune ca nu i-a primit. Ce pot sa fac mai departe, unde sa ma adresez? pentru ca nu stiu unde au ajuns banii mei ….si a trebuit sa platesc a doua oara acea taxa la ghiseul Bancii Transilvania, pentru ca altfel pierdeam locul la facultate.

Postat in data: 05 sept., 2014