poprire

Este legal sechestrul pe masina daca am poprire pe pensie?
sechestru masina poprire

Tatăl meu are o poprire pe pensie pt un credit la Transilvania. Mama este coplatitorul. Amândoi au primit poprire la casa de pensii, dar acum au primit și un sechestru pt autoturism. Mai au de achitat din credit 16600 lei. Este legal sa li se mai pună și sechestru pe mașină dacă deja au poprire pe pensii?? Cu mulțumiri!

Postat in data: 17 mart., 2022

Executorul poate calcula dobanzi si penalitati pentru creditul poprit?

am vut o poprire la un credit de la BANACA TRANSILVANIA in valoare de 39943 ron care a fost achitat in totalitate in luna septembrie.

Dupa aproape 5 luni de la achitarea popririi am primit adresa de la executor o alta poprire solicitata cf adresei tot de BANCA
TRANSILVANIA cu suma de 24000 ron reprezentand dobanzi si penalitati.

Intrebarea este daca executorul poate calcula dobanzile si penalitatile pentru creditul poprit?

Si alta intrebare.
Suma solitata de banca pentru acoperirea datoriei a fost de 28900 si creditul declarat scadent anticipat iar in adresa de la executor apare suma de 35100 ron.

In cazul in care creditul este considerat scadent anticipat se mai pot calcula penalitati?

Postat in data: 14 mart., 2022

Unde se face poprirea? La firma angajatoare sau la banca unde se vireaza salariul?

Buna ziua, am un credit neplătit din 2013, acum lucrez la Serviciul de Ambulanță, și am înțeles că au primit cei de la personal o înștiințare că îmi vor opri o treime din salariu, întrebarea mea este daca poate face asta Serviciul de Ambulanță sau banca unde se virează salariul o va face? mulțumesc

Postat in data: 09 mart., 2022

Cat poate sa-mi opreasca din pensia de invaliditate si indemnizatia de insotitor?

Postat in data: 09 mart., 2022

Cum trebuie sa arate adeverinta pe care angajatorul o trimite bancii pentru deblocarea contului poprit?

Cum trebuie sa fie facuta adeverinta catre banca ING trimisa de angajator, pentru deblocarea diurnei?

Postat in data: 08 mart., 2022

Cum pot sa-mi recuperez alocatia copilului retinuta de banca?
poprire brd

Avand un credit neperformant, exigibil in prezent si in curs de executare si neridicand alocatia copilului din contul curent din anul 2014, am solicitat in luna februarie ridicarea acesteia la BRD.

Am putut ridica doar o treime din aceasta, suma de 7.800 lei fiind retinuta de catre Banca in timp pentru rate, dobanzi, comisioane de credit sau de cont curent.

Desi am facut numeroase reveniri catre Banca, solicitare la CSALB, nu s-a mai primit niciun raspuns de la Banca. CSALB nu mai raspunde iar ANPC are un termen de 45 zile de raspuns…

Ce pot face pentru a intra in posesia sumelor incasate cu titlu de alocatie copil, tinand cont ca alocatia este un drept inalienabil al copilui si conform Art.729 din Codul de Procedura Civila aceasta nu poate fi retinuta pentru niciun fel de datorii?

Multumesc anticipat pentru raspuns

Postat in data: 08 mart., 2022

Pentru un credit de 2000 de lei de la Credius, trebuie sa platesc 11.000 de lei. E legal?
credius credit reclamatie

Am făcut un credit la Credius în anul 2016 și acum mi-a venit executare silita cu oprire pe salariu suma totala 11.873 .va rog sa îmi spuneți cum s-a ajuns la această sumă exorbitanta, am împrumutat 2000.

si datorita unor probleme personale .m-am despărțit și am rămas cu 2 copii minori .. Lucrez cu contract de munca de 3 ani .De ce nu mi.au pus oprire pe salariu acum 2.3 ani ?? Era o sumă mai mică. E legal și e normal să plătesc atât??. as putea face ceva? Mă puteți ajuta va rog din suflet? Va mulțumesc anticipat.

Postat in data: 08 mart., 2022

Este legala poprirea pe pensia alimentara?

Am o poprire 1/3 din salar facuta de un executor judecatoresc si am si doua pensi alimentare care le platesc separat fara poprire .Este legal sa mi se traga1/3 si sa platesc 1/3 si pensie alimentara?

Postat in data: 03 mart., 2022

Cum pot sa deblochez banii de diurna de pe cardul ING poprit?

Bună seara. Am o poprire la banca ing de la primărie.. Cardul a fost blocat astăzi.. Cum as putea sa fac sa îmi fie deblocat banii.. Țin sa precizez ca banii sunt din diurnă (eu muncind ca șofer de camion). Firma la care lucrez este Belgiana dar poate trimite o scrisoare către banca care sa ateste ca banii primiți care au fost opriți sunt exclusiv diurna.. Va mulțumesc

Postat in data: 02 mart., 2022

Ce se intampla daca nu mai pot sa platesc ratele la credite?

Bună ziua , am 2 credite , unul la Raiffeisen valoare încă vreo 30000 unul Tbi valoare încă 17500 . Întrebarea este , până acum nu sunt restant dar am rămas fără servici , nu am nimic pe numele meu . Ce se întâmplă dacă nu mai plătesc ratele , mulțumesc.

Postat in data: 01 mart., 2022

Pot primi bani intr-un cont poprit?

Am contul bancar blocat din cauza unei popriri salariale care mi le plateste angajatorul, intrebarea mea este imi poate transfera o alta persoana in cont bani? va multumesc

Postat in data: 23 feb., 2022

Daca angajatorul imi opreste deja 1/3 din salariu, este normal sa ramina blocat contul bancar?

buna ziua,
as avea si eu o intrebare. Daca angajatorul imi opreste deja 1/3 din salariul, este normal ca ,contul bancar sa ramina blocat si orice suma care imi intra in cont sa ii retraga pe toti banca? Si daca imi intra in cont alte sume decit salariul este normal sa ramina blocate ???

Postat in data: 23 feb., 2022

Vodafone mi-a pus poprire 8.000 de lei pe pensia de boala, pentru un telefon de 650 de lei. E legal? Ce pot sa fac?
vodafone reclamatie

Pt un telefon luat de la Vodafone în 2017 în valoare de 650 mi s a pus poprire pe pensia de boala aproximativ 8000 lei .

Atunci aveam pensia 400 lei, le am spus nu pot sa plătesc mai mult de 200 pe luna, mi sa spus prima luna vine puțin mai mult . A venit ceva peste 400 lei , tl nu l a vrut înapoi, de aici am întrat în imposibilitatea de a plati.

Va rog sa ma ajutați deja am împrumut la CAR pensionari am luat lemne, luna asta nu am luat nici toate medicamentele, cu ce sa mai și trăiesc multumesc

Postat in data: 20 feb., 2022

Raiffeisen mi-a blocat contul si nu pot sa incasez nici macar jumatate din salariu. Ce pot sa fac?
raiffeisen reclamatie

Raiffeisen a blocat contul neputand astfel sa mai primesc salariul in cont pentru o poprire de la executare silita.
Nu am primit solutionare de la banca pentru a putea incasa cel putin jumatate din salariu.
Ce demers pot face? Multumesc anticipat.

Postat in data: 15 feb., 2022

Este legal ca banca sa-mi puna poprire pe pensia alimentara?

Bună ziua. Am și eu o problema. Azi pe contul de la banca ING cu poprire, mi-a fost virata pensia alimentara pe Ianurie s-o februarie de către sora fostului soț. La explicații a detaliat ce sunt respectivii bani și de la cine. Cei de la banca mi-au oprit banii respectivi urmând sa ii vireze la Bej.

Am luat legătura cu Bej-ul care mi-a transmis ca nu are banca de ce sa le vireze acei bani fiind specificat clar pentru ce sunt.

Luând legătura cu banca din nou, aceștia mi-au zis ca bej-ul trebuie sa le transmită un mail în care sa le specifice ca banii proveniți de la terțe persoane, nu de la fostul soț, nu trebuie virate în contul lor.

Sunând din nou la Bej, acesta mi-a spus ca nu e de datoria lui sa dea acest mail, el nevazand ce bani mi-au întrat în cont si de unde,ci ca banca trebuie sa facă acest lucru,el-Bejul urmând sa rasp băncii tot prin mail.

Ma puteți ajuta cu un rasp și cu o baza legala (ex o lege) la cum trebuie sa procedez pentru a rezolva problema?

Postat in data: 15 feb., 2022

Kruk m-a executat silit pentru un credit din 2008. Ce pot sa fac?
kruk-reclamatie

În anul 2008 am facut un credit la Banc Post iar in anul 2009 am plecat in italia la munca plătind o parte din acest credit până în anul 2012 cand banca sa desfiintat iar eu am avut domiciliul în italia până în 2018 cand m-am repartriat. Din 2018 până astăzi 07 februarie 2022 nu am cunoștință sa fi primit nici o scrisoare, somatie sau notificare cu caracter informativ cum ca as fi in litigiu cu banca sau alte institutii de recuperare credit.

Astazi in urma unui sms si a unui mail de la banca ing unde îmi primesc salariul am fost înștiințata ca sunt supusă blocării contului datorita acestei executari silite a unei firme de recuperare creante KRUK (despre care am aflat in urma contactarii serviciului de relații clienti ING). Va rog sfatuitima ce am de facut pentru a rezolva această problemă implicit pt a putea sami folosesc banii din contul personal.Va multumesc anticipat

Postat in data: 08 feb., 2022

Cum pot sa deblochez contul BCR fara sa merg la banca?

Am oprire pe cont BCR și îl am blocat. Cum pot sa-l deblochez fara sa ajung la banca?

Postat in data: 23 ian., 2022

Raiffeisen m-a executat silit, iar acum ma ameninta cu o noua executare, pentru noi dobanzi. E legal?
reclamatie Raiffeisen

Buna ziua, am luat de la Raiffeisen un credit de 8800 de euro in 2008, in 2014 mi s-a poprit salariul pt suma de 10500 de euro . In 2017 am achitat suma din executare. Menționez ca de la serviciu au cerut executorului dovada încheierii însă nu au primit nimic.
Acum ma suna cei de la Raiffeisen ca am de plata 22000 de euro din dobânda , ca deși a fost executat silit creditul, spun ei ca dobânda continua.
Îmi oferă și o reducere de 80% , adică sa achit vreo 4600 de euro și îmi Închide creditul.
Ce este de făcut? Este legal ca pt un credit executat silit sa curgă in continuare dobânda?

Postat in data: 23 ian., 2022

Kruk mi-a pus poprire pe pensia de invaliditate si indemnizatia de insotitor. Ce pot sa fac?
kruk-reclamatie

Buna ziua. Kruk mi-a pus poprire pe pensia de invaliditate si pe cea de insotitor. Este legal asa ceva? Eu am avut o datorie la Piraeus Bank pe care n-am mai putut-o plati din cauza accidentului de munca in urma caruia am ramas invalid. Primul executor mi-a clasat dosarul, dar acum am primit poprire de la alt executor, care si-a pus onorariu de 1400 de lei, iar de pe cardul Raiffeisen mi s-a luat deja peste 700 de lei. Am facut reclamatie la Raiffeisen si mi-au spus ca luna aceasta nu-mi vor mai luat banii. Executorul e greu de abordat si arogant, spune ca n-are timp sa discute cu mine si ca-mi poate lua banii si din pensia de invaliditate, desi am o situatie grea si un copil mic. Puteti sa ma ajutati? Multumesc

Postat in data: 10 ian., 2022

Datoriile se sterg dupa 3 ani, daca nu se pot recupera banii?
reclamatie-flanco

Buna ziua. Am avut un credit luat prin Flanco in 2012 pt niște bunuri, am plătit o parte din credit pana prin 2014, dar rămânând fără servici la aceea vreme nu am mai putut plăti restul creditului, aproximativ jumătate fiind plătit…aproximativ 2000 de lei, valoarea creditului fiind de 4000. Anul asta am trecut pe la banca sa verific dacă mai am contul deschis la banca și mi-au spus ca am proprire pe cont in valoare de 4000 de lei. Locuiesc in străinătate din 2016 iar ratele au rămas neplătite. Știam ca dacă nu se pot recupera sumele de bani după 3 ani, datoriile se șterg…dar se pare ca după ce s-a predat datoria de la Flanco către diverse firme de recuperatori, datoria e încă acolo.
Trebuie sa apelez la avocați pt a scapă de proprietarul pe cont?
Mulțumesc.

Postat in data: 19 dec., 2021