reclamatie banca

Se poate pune poprire pe indemnizatia pentru copil?

Buna ziua as dori sa stiu daca mi se va retine din ajutorul de la primarie pentru nastere copil. am nascut acum 4 luni si urmeaza sa primesc acel ajutor prin contul bancar am o datorie la o societate de parfumuri si produse cosmetice (Avon) si mi-a venit somatie pe telefon ca urmeaza sa fiu executata silit , dupa care urmeaza sa primesc aceea indemnizatie timp de 2 ani. se poate retine si din aceasta suma de crestere copil? Multumesc o zi buna

Postat in data: 15 nov., 2021

Cat dureaza transferul de bani din aplicatia George (BCR) in ibanul meu BT?
aplicatia_George-autentificare

salut, mi-a trimis cineva acum cateva ore o suma de bani pe ibanul meu (BT) de pe o aplicatie George (BCR) insa nu stiu exact cat dureaza transferul.

Postat in data: 14 nov., 2021

Ce fac daca mi se pune poprire si la servici si la banca?
reclamatie ING Bank

Va rog sa-mi spuneti ce pot face, eu am cardul de salar la ing, executorul mi-a trimis poprire atat la servici cat si la banca, mi se trage de la servici si executorul vrea sa ia si de la banca, ing nu accepta adeverinta de la angajator, ce fac?

Postat in data: 14 nov., 2021

Nu pot scoate bani de pe cardul Postbank. Ce pot sa fac?
card posbank

Bună ziua …va rog frumos ce pot face că nu pot scoate bani de pe cardul Postbank și am nevoie urgent astăzi că nu mai am bani…nu știu să vorbesc germana că am sunat și mi-au spus că doar germană vorbesc.

Postat in data: 12 nov., 2021

Cum descarc aplicatia YOU BRD in calculator/laptop?
youbrd-aplicatie

Cum descarc aplicatia YOUBRD in calculator/laptop?

Postat in data: 12 nov., 2021

Ce se intampla cu creditul dupa deces?

Mama mea a decedat în urma cu 2 săptămâni fiind bolnavă de cancer cu 2 ani jumate in urma a făcut un împrumut la
bancă din care a platit jumate normal ar fi rămas jumate de platit.

Ce sa va întâmpla acum după ce mama a decedat? Vom plăti noi copii sau se prescrie.Va multumesc

Postat in data: 11 nov., 2021

Kruk mi-a dublat datoria creditului cesionat. Ce pot sa fac?
crc-colectare-recuperare-creante

Pe scurt, am primit sentința pe executare silita pentru suma de aproximativ 32000 ron s-a pus proprire, am făcut o promisiune de plata, am achitat conform angajamentului 14800 ron și acum îmi transmit ca mai am de plata 40000, asta din luna iunie pana acum. În trei luni au dublat aproape suma.

Am fost în somaj tehnic ni s-a promis ca nu trebuie sa achitam pana trece somajul, ca ne anunță când sa revenim cu plata. Am primit plicurile în plicuri era sentința. nu repornirea platii. Nu am făcut contestație ca a durat peste 17 zile de când am primit-o. Nu eram în localitate

Mai aveam de plata 14000 și ei actualizează cu suma de 40000.

Cesionarul a fost CCR și a cesionat apoi la KRUK.

Cu cine am făcut angajamentul la CCR NU IMI MAI RASPUNDE LA telefon. Mi-a zis sa scriu o sesizare și atat. Puteti sa ma ajutati?

Postat in data: 11 nov., 2021

Am aflat ca am un proces cu Debt Collection Agency (B2Kapital). Ce trebuie sa fac?
b2kapital-debt-collection-agency

Simate domn Vasile Coman, va solicit ajutorul intr.o problema legata de firma Debit Collection Agenty LTD . Am primit in urma cu 7 zile o comunicare di care rezulta ca am un proces pe rol la Curtea de Apel Craiova pentru o datorie din 2013 neachitata la Provident .
Eu de 6 ani locuiesc in Germania , nu stiu daca au sosit si alte instiintari , dar acum vreau sa achit aceasta datorie . Va rog sa ma ajutati cu o informatie , un numar de telefon unde pot sa vorbesc pentru a rezolva aceasta problema pe cale amiabila . Va multumesc anticipat ! Cu respect

Postat in data: 10 nov., 2021

Cand si unde trebuie sa introduc codul de 4 cifre din tokenul BCR in aplicatia George?
cod-etoken-george

Bună ziua! De aprox. 10 zile am fost la o sucursală BCR ptr. instalarea aplicației GEORGE pe laptop.

Am primit un Diapozitiv Token, am fost și instruită cum să folosesc dispozitivul, și un contract care conține Codul de Utilizator.

Pe aplicatia instalată https://login.bcr.ro/users/login, trebuie să urmez următorii pași:

1) la COD TOKEN/eTOKEN complectez codul primit de la Banca BCR

2) Apas tasta ON de pe Token,

3) Apas tasta 1

4) Complectez cu codul generat la căsută solicitată!

INTREBARE: Când trebuie să INTRODUC CODUL din 4 cifre pe Token? Am încercat după pasul 2): ON și după pasul 3) Tasta 1. Tokenul nu generează nici un cod! Deocamdată nu mă descurc și am mare nevoie de urmărirea contului de acasă, de pe laptop. Mulțumesc anticipat!

Să aveți o zi excelentă!

Postat in data: 10 nov., 2021

Cum ma pot sterge din CRC?
regulament bnr grad indatorare credit

Buna ziua, am avut un credit ipotecar luat in 2007 , nu s au mai putut plati ratele la credit, s a vândut imobilul, s-a achitat suma in totalitate în 2017, fiind credit mai mare de 10.000 de Euro, apare în Centrala Riscului Bancar.
Intrucît creditul este achitat din 2017 cum ma pot sterge din CRC?

Postat in data: 10 nov., 2021

De ce nu merge aplicatia my BRD?
Probleme aplicatie myBRD

Buna seara! De azi dupa amiaza nu mi-a mers aplicatia my brd. Nu am putut face plati si acum cand incerc sa intru imi spune ca a expirat sesiunea ma pune sa inteoduc cnp si nr de tel, imi trimite un cod de securitate care e transmis pe nr meu de tel, il tastez si ramane blocata aplicatia. Va rog sa ma ajutati cu rezolvarea acestei prob.

Postat in data: 08 nov., 2021

Nu merge aplicatia YOU BRD! Ce pot sa fac?
you-brd-aplicatie

Buna ziua, nu îmi merge aplicația, You BRD, după ce îmi introduc parola nu mi se incarca contul, nu îmi afișează suma. Parola este corecta și o pot introduce, dar după ce intru in cont pe „Home/Acasa” apare Mesajul de eroare este Ups.. cont favorit
indisponibil. Încearcă din nou. Și dedesubt sub mesajul de eroare apare butonul roșu cu” reîncarcă”. Oricât aș apasă reîncarcă
nu îmi reîncarcă datele. Menționez că în urma cu câteva ore mergea și puteam sa îmi văd suma pe care o am. Ce pot face. Este
necesară ștergerea și reinstalarea aplicației?

Postat in data: 08 nov., 2021

Cum aflu numele de utilizator la aplicatia George, fara sa sun la BCR?
george-bcr-aplicatie

Cum aflu numele de utilizator la aplicația George, fără sa sun la BCR?

Postat in data: 07 nov., 2021

Ferratum nu vrea sa ma stearga din Biroul de Credit. Ce pot sa fac?
ferratum-reclamatie

Buna ziua. Am făcut la Ferratum un împrumut rapid în data de 30 septembrie și a fost achitat la termen.

Eu vreau sa fac o refinanțare la banca și mi-a spus ca apar la biroul de credit cu contul deschis de la Ferratum și trebuie sa fac o urgentare sa-mi actualizeze datele sa apară contul închis.

Am făcut doua solicitări la ei și mi-au spus ca în 3-5 zile lucratoare sa verific biroul de credit. Nici pana în ziua de astăzi nu a fost închis contul la ei. Nu știu ce sa fac. Multumesc

Postat in data: 04 nov., 2021

Pot scapa de executarea silita cu ajutorul CSALB?
CSALB_banca-intelegere-amiabila

Căutând astăzi pe internet să aflu răspunsuri la întrebări puse de anumite persoane care trec sau au trecut prin aceleași probleme cu care mă confrunt și eu acum, am descoperit CSALB. Am pus deja o întrebare folosind formularul online dar, găsind și adresa dvs. de mail, m-am gândit să vă întreb dacă mai poate fi o negociere în cazul în care deja există de două zile o executare silită sau trebuie mers direct în instanță pentru contestarea ei. Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns!

Postat in data: 30 oct., 2021

Am primit o notificare de executare pentru un credit Provident mai vechi. Ce pot sa fac?
provident-reclamatie-CSALB

Bună ziua!
Am un credit la Provident, restant din 2012, în data de 29.10.2021 am primit o notificare de la un cabinet de executori judecătorești, ca dacă nu achit pana la sfârșitul lunii suma de 2.800 roni ma executa.
Ca as putea sa fac?
Multumesc,cu stima.

Postat in data: 30 oct., 2021

Pot sa scot bani din Romania de pe un card Postepay Evolution?
card-postepay-evolution

Am posta pay revolution, pot să-l folosesc și în rominia? la ce bănci, pentru ca codu pin e din 5 cifre.

Postat in data: 26 oct., 2021

Cat este gradul maxim de indatorare pentru imprumuturile acordate de banci si IFN-uri?
hora-credit-reclamatie

Băncile și IFN urile pot acorda credite de nevoi personale pt un grad de îndatorare mai mare decât 69%? Ex pt pensie de 1840 lei cit este gradul de îndatorare peste care conform regulilor Biroului de credit?????

De ce unele bănci și ifn nu afișează informații despre profituri? Ex Hora Credit profit 0 cind practica dobânzi de 730-1200% pe an și lucrează cu DAE3000% cind În UE pt ei DAE30%. sint miște hoți legali care produc sărăcie, execuții silite, împrumută clanuri.scot valuta,cresc inflația. Ei nu sint supravegheați de BNR și ANSF, OPC? Am făcut informări la DNA. BNR. ANSF. ANPC. parlament ,președinte. Astept răspuns. dr ING… cu stima și mulțumiri anticipate

Postat in data: 24 oct., 2021

Cat dureaza un transfer de bani de pe card BCR pe card Raiffeisen?
card-george-bcr

Bună ziua, daca o persoana mia transferat dupa card BCR pe cardul meu Raiffeisen sambata la ora 23, în cat timp intra banii? Eu cred ca trebuia sa între ca este online card pe card.

Postat in data: 24 oct., 2021