reclamatie banca

E legal sa se puna poprire pe alocatia copilului pentru un credit Cetelem din 2007?

Am avut un credit de la Cetelem luat in 2007 si acum m-am trezit cu cardul in care incasez alocatia si indemnizatia copilului blocat de Raiffeisen. Este legal sa mi se opreasca banii pentru copil? Si de ce sunt anuntat abia acum de datoria din 2007, care intre timp a devenit exagerat de mare, de peste 4.000 de lei?

Postat in data: 19 oct., 2017

Ce pot face să obțin o oprire mai mică de 33 la sută?

Eu am de luna asta o poprire…dar problema mea este veche, din anul 2007. Stind ca s-a prescris, mi-a blocat conturile cei de la Kruk si incepind de luna asta mi-a facut oprire. Ce pot face sa obtin o oprire mai mica de 33 la suta?

Postat in data: 17 oct., 2017

Este legal sa platesc penalizari la o poprire?

Buna ziua! In luna iulie am avut proprire pe salariu, suma 6200, luna aceasta vin cu cei 6200, insa executorul imi spune ca o sa primesc o alta instiintare si ca trebuie sa platesc penalizari la suma pe care am platit-o. Este legal sa am penalizari, atata timp cat in cei 6200 sunt deja penalizari si cheltuieli de judecata? Multumesc!

Postat in data: 13 oct., 2017

Cum pot fi stearsa din Biroul de Credit ca sa mi se aprobe un nou imprumut?

Vreau sa iau un credit de la Banca Transilvania, dar cei de acolo mi-au spus ca nu se poate intrucat figurez la Biroul de Credit cu o restanta de 67 de lei din 2013, pentru un card pe care l-am platit, de care nu stiam. Ce pot sa fac ca sa fiu stearsa din Biroul de Credit?

Postat in data: 06 oct., 2017

Firmele de recuperare mai au dreptul de executare sau de poprire asupra veniturilor si de reprezentare in instanta?

Conform Deciziei 9/2016 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie, firmele de recuperare nu mai au dreptul de executare sau de poprire asupra veniturilor si nici dreptul de reprezentare in instanta. Cum se poate scoate din evidenta dumneavoastra, intrucat banca a vandut imprumutul unei firmei de recuperare, iar aceasta nu mai are nici o putere legala decat abuziva.

Va multumesc si astept raspunsul dvs.

Postat in data: 29 sept., 2017

Firma de recuperare Ultimo Portftolio Investment Luxemburg are dreptul sa mai recupereze creante in Romania?

Firma de recuperare Ultimo Investment Portfolio Luxemburg are dreptul sa mai recupereze creante in Romania?

Postat in data: 20 sept., 2017

Se poate pune poprire pe pensie pe caz de boala?

Am o intrebare la d-vstra: am primit acasa o executare silita din partea unui executor in urma unui imprumut pe care l-am facut cu mult timp in urma. Tin sa precizes ca am lucrat si eram bun platnic pina s-a inchis intreprinderea si mai ramasese un rest de plata. Eu am fost dat in somaj si nu am putut sa ma mai angajez nicaieri din cauza sanatatii, acuma sunt pensionar pe caz de boala fara drept de munca, am pensie de 700 de lei pe luna din care retetele ma costa in jur de 200 fara sa mai socotesc consultatile la doctori si mijloacele de transport, ca nu ma pot deplasa cu mijloacele de transport in comun.
Are dreptul sa-mi puna proprire? Si daca este legal. Ce ar trebui sa fac in caz de pune? Dati mi un sfat va rog. va multumesc anticipat

Postat in data: 19 sept., 2017

BCR mi-a oprit tot salariul. Ce pot sa fac?

Cu mult respect va intreb cui trebuie sa ma adresez pt a-mi recastiga diferenta de bani din salar deoarece mi sa oprit salarul intreg la banca BCR si am solicitat la ghiseu diferenta de bani dar ma plasat la executor iar dumnealui spune ca banca e de vina, banca spune ca executorul a trecut 10 zile si sunt mingea lor de ping-pong. Si diferetna de bani nu am mai recuperat-o, e o incalcare a legii, pt asta cine raspunde??? daca un om simplu incalca legea ce repede se iau masuri dar in cazul bancilor nu exista lege?? va rog indrumati-ma ! va multumesc

Postat in data: 29 aug., 2017

Poate fi poprit contul de economii deschis pe numele copilului?

Imi puteti comunica va rog daca sumele de bani din contul de economii deschis pe numele copilului minor pot fi poprite daca unul din parinti ajunge in situatia executarii silite?
Va multumesc anticipat!!

Postat in data: 25 iul., 2017

Cum sa fac cu firma de recuperare Debt Collection Agency, daca nu am atatia bani cati imi cer?

Am facut un imprumut la Provident, dupa ceva timp nu am mai putut achita si m-au dat la firma de recuperare Debt Collection Agency srl. Am primit o notificare. Am sunat la ei si mi au dat termen 5 luni sa platessc cate 2000 ron pe luna. Mentionez ca nu pot plati lunar atat iar ei nu inteleg. Cum sa fac? Am mai citit si pe net si nu e chiar asa cum spun ei. sunt mii de oameni care nu au putut recupera nimic. Sa le depun cat am?

Postat in data: 18 iul., 2017

Cum e posibil ca executorii sa trimita pentru aceeasi datorie si bancilor si angajatorului hotarare de poprire?

Cum e posibil ca executorii sa trimita pentru aceeasi datorie si bancilor si angajatorului hotarare de poprire…daca eu am o singura sursa de venit acel salar minim pe economie….si m-a poprit si banca si angajatorul..deci nu 1/3 ci din start 2/3 …am reclamat degeaba…si la banca si la OPC…si la executor…iar banii nu se dau innapoi…
Mulumesc

Postat in data: 12 iul., 2017

Am 2 popriri de la ANAF si mi se retine 1/3 de la firma si 1/4 de la banca. E normal sa se retina 1/2 din salariu daca sunt 2 popriri de la acelasi executor??

Postat in data: 11 iul., 2017

Cum pot sa vad banii depusi pe cardul Euroline – ERB Retail Services?

Doresc sa primesc toate tranzactiile facute intre mine si ERB Retail, toti banii depusi de mine.

Postat in data: 30 iun., 2017

Cat se poate opri din salariu la o poprire daca trebuie sa platesc si pensie alimentara si cheltuieli de intretinere a familiei?

Buna ziua, x a avut un card de credit in 2006, nu a fost achitat total iar de atunci s-au tot pasat intre birourile de recuperari, acum a primit o instiintare la serviciu ca trebuie sa-i opreasca din salariu 1/3 din salariu.
Intrebare: el plateste o pensie alimentara lunar, are in intretinere sotia (neavand serviciu), el intretine casa, cat % poate sa-i opreasca din salariu in aceasta situatie?

Postat in data: 29 iun., 2017

BRD Finance nu vrea sa-mi dea o scrisoare privind achitarea creditului. Ce pot sa fac?

Am avut un credit la BRD Finance, pe care l-am achitat in data de 12-06-2017,nu vor sa-mi trmita nici azi confirmarea ca am achitat, am fost si la un punct de-al lor din Careffour unde am facut si o cerere in scris, le-am trimis mailluri dar nimic, am achitat 19600 si ei nu sunt in stare sa-mi dea o hartie pe care la alte banci in momentul cand ai achitat se da pe loc.

Postat in data: 19 iun., 2017

Banca Transilvania nu vrea sa-mi deblocheze cardul de salariu din cauza unei popriri. Ce pot sa fac?

Buna ziua, mi s-a pus poprire pe salariu din 15 Mai, si era vorba sa mi se opreasca 280 lei. Pentru ca eu iau avans 300 de lei pe 15 si lichidare 650 de lei pe 30, nu am gasit ciudat faptul ca am avut contul gol cand am verificat. Cand am vrut sa imi scot salariul de pe card pe 30, mi s-a zis ca nu am fonduri suficiente. Iarasi, am crezut ca probabil mi-a pus firma mai putin din cauza unui concediu si ca restul a fost oprit iar de banca. Dar am aflat de curand ca au voie sa ia doar o data pe luna suma restanta, si astazi, cand am vrut sa imi scot iar salariul, am primit acelasi mesaj cum ca nu am fonduri suficiente. Am sunat la Banca Transilvania de dimineata, la ora 10, banuind ca am cardul blocat si mi s -a zis ca in jumatate de ora problema va fi rezolvata. Am fost iar la banca in aceasta dupa amiaza, si am primit acelasi mesaj. Am luat un extras de cont, in care am vazut ca am 650 lei trecut sub sume blocate. Am sunat iar, si dupa o lunga asteptare, mi s -a zis ca vor reveni ei cu un telefon. Nu mi s-a explicat exact ce ar trebui sa fac ca sa mi se deblocheze cardul, nu mi-a dat practic nici un raspuns domnisoara de la telefon. Nu am primit salariul de o luna jumatate, sunt mama singura si stau si eu cu chirie. Ce pot face sa mi se deblocheze aceasta suma?

Postat in data: 17 iun., 2017

BRD m-a raportat ca rau platnic in baza de date, fara sa stiu. Ce pot sa fac?

Desi in urma cu doi ani am achitat ultima rata la BRD si am contul inchis din acea zi, azi am descoperit intamplator ca am o restanta de 300 lei, fapt ce ma defineste ca rau platnic in baza de date, am acelasi domiciliu si nu am fost vreodata somat fata de acest aspect, iar directorul bancii imi sugereaza sa platesc aceasta suma.

Postat in data: 17 iun., 2017

Am card Santander UK si nu pot vedea cati bani am pe el. Ce pot sa fac?

Buna ziua! Am card Santander din Londra, am venit in Iasi si nu am homebanking, nu pot vedea soldul cardului …ce ma sfatuiti sa fac?

Postat in data: 02 iun., 2017

Top Factoring ma streseaza cu executarea silita. Ce pot sa fac?

Am probleme cu Top Factoring in ceea ce priveste o datorie in jur de 3700 la BRD. Am ajuns in aceasta situatie deoarece de la firma unde lucram SC General Concept Calarasi, 8 luni nu am primit nici un salariu (2014) si am fost nevoita se recurg la o pensionare anticipata de 500 ron. Nu aveam din ce trai! Am trecut prin perioade foarte grele si m-am imbolnavit grav, am facut o depresie. Sunt singura, nu ma ajuta nimeni. Nu am nici locuinta. Cei de la Top Factoring ma streseaza mereu cu telefoane si mesaje ca voi fi executata silit. Nu pot sa ma angajez intr-o rezolvare amiabila deoarece nu am din ce plati. Aceasta situatie imi agraveaza si mai mult boala. Cum sa procedez? Ce ma sfatuiti? Daca imi ia si aceasta pensie inseamna ca trebuie sa mor!

Postat in data: 31 mai, 2017