reclamatie poprire

Diurna este considerata salariu si poate fi retinuta, daca am poprire?

Buna ziua, am citit intr-una din postarile dumneacoastra ca bamca nu are voie sa retina, in cel mai rau caz, mai mult de jumatate din salariu.

Intrabarea mea este urmatoarea, diurna este considerata salar sau doar salariul brut, trecut pe contractul de munca se ia in cosiderarea la calcularea procentului?

Postat in data: 26 aug., 2022

Nu pot plati rata la creditul Raiffeisen, pentru ca am poprire pe cont. Ce pot sa fac?

Bună ziua,
Am o situație mai neplăcută cu o Raiffeisen.
Am propire pe cont de la executor și nu îmi pot platii ratele la banca.
Dânșii mi-au spus ca ei nu au acordul biroului executor pentru a-mi platii rata la banca.
Am sunat și la executor și domna de acolo mi-a spus ca ei nu au pus propirea în asa fel încât sa nu îmi pot platii ratele la banca.
Nu mai înțeleg.
Ma învârt intr-un cerc în care eu nu pot sa îmi plătesc rata la banca deși am banii respectivi.
Probabil Raiffaisen așteaptă sa le plătesc dobânda aiurea și sa ma execute și ei.
Va rog dacă se poate sa ma ajutați cu un sfat sau ceva legat de acesta situație.
Astăzi am sunat din nou și mi s-a comunicat ca nu exista nicio soluție pentru a platii rata.
Îmi cam suna a abuz.

Postat in data: 23 aug., 2022

Este legal sa mi se opreasca si din pensie si din salariu, la o poprire?
raiffeisen poprire cont

„Bună ziua,
Dacă pensia o primesc la ING și mă angajez, dar salariul îl primesc la Raiffeisen, există riscul să mi se oprească poprirea la ambele bănci? Dacă da, este legal?
Mulțumesc și aștept un răspuns de la dumneavoastră.”

Postat in data: 20 iun., 2022

Cat trebuie sa-mi opreasca legal la suma de 3.000 de lei, pentru o poprire?

„Cit trebuie sa mi oprească legal din suma de 3000 ron lunar.”

Postat in data: 08 iun., 2022

Se poate pune poprire pe pensia mea de boala?

„Buna Ziua…Se poate pune poprire pe pensia mea de boala HIV SIDA de 1000? Am si cerrtificat de handicap si stau si intru.un Centrul De Plasament.”

Postat in data: 15 mai, 2022

Credius imi opreste 50.000 de lei pentru un credit de 7.000 de lei. Este legal?
credius credit reclamatie

Am luat în 2019 un credit de 7000 lei de la un IFN (credius) și acum am 50000 de lei mi sa oprit și de la locul de serviciu 6 luni .
Nu înțeleg de de asa mult

Postat in data: 07 mai, 2022

Cum se poate debloca cardul de salariu, daca poprirea se face la angajator?
bcr credit card poprire

Sotul meu are o poprire pe salariu si card de salariu la BCR. Executorul judecatoresc a pus poprire si pe cont chiar daca exista o poprire si la angajator.
In call-center i s-a spus sotului meu ca o adeverinta de la angajator prin care se confirma poprirea ar debloca cardul. Dupa ce a dus adeverinta la filiala BCR Roman, a fost sunat ca nu se poate ridica poprirea decat cu acordul executorului (clar ca nu
va fi de acord odata ce a infiintat poprire si pe cont). Ce se poate face in aceste conditii?

Postat in data: 27 apr., 2022

Se poate pune poprire pe veniturile din pensie dintr-un cont deschis la BCR?
bcr inchidere cont

Se poate impune o poprire pe veniturile din pensie pe un cont deschis la BCR ?

Postat in data: 11 apr., 2022

Alocatia copilului din Germania mi-a fost blocata in contul Sparkasse. Cum pot recupera banii?
sparkasse cont banca

Buna ziua ,soțul a lucrat doi ani în Germania și am băgat dosar de alocație , ne-a fost aprobat dar după ce banii au intrat contul a fost blocat. Contul este la sparkasse, mai avem vreo șansă să recuperăm acei bani? banii au intrat în 2021 in octombrie iar la începutul anului 2022 a fost blocat

Postat in data: 07 apr., 2022

Este legala poprirea banilor pentru concediul de risc?

Bună ziua ,Sunt insarcinata în 26 de saptamani si sunt în concediu de risc .Am primit un sms de la banca ca am o poprire ulterior suma mi a fost retrasa din cont din acești bănuți încasati pe concediu de risc pe motiv ca ,la detalii societatea care îmi virează banii a scris salariu. Este legal? Ce trebuie sa fac sa îmi recuperez banii?

Postat in data: 07 apr., 2022

Este legal sechestrul pe masina daca am poprire pe pensie?
sechestru masina poprire

Tatăl meu are o poprire pe pensie pt un credit la Transilvania. Mama este coplatitorul. Amândoi au primit poprire la casa de pensii, dar acum au primit și un sechestru pt autoturism. Mai au de achitat din credit 16600 lei. Este legal sa li se mai pună și sechestru pe mașină dacă deja au poprire pe pensii?? Cu mulțumiri!

Postat in data: 17 mart., 2022

Executorul poate calcula dobanzi si penalitati pentru creditul poprit?

am vut o poprire la un credit de la BANACA TRANSILVANIA in valoare de 39943 ron care a fost achitat in totalitate in luna septembrie.

Dupa aproape 5 luni de la achitarea popririi am primit adresa de la executor o alta poprire solicitata cf adresei tot de BANCA
TRANSILVANIA cu suma de 24000 ron reprezentand dobanzi si penalitati.

Intrebarea este daca executorul poate calcula dobanzile si penalitatile pentru creditul poprit?

Si alta intrebare.
Suma solitata de banca pentru acoperirea datoriei a fost de 28900 si creditul declarat scadent anticipat iar in adresa de la executor apare suma de 35100 ron.

In cazul in care creditul este considerat scadent anticipat se mai pot calcula penalitati?

Postat in data: 14 mart., 2022

Unde se face poprirea? La firma angajatoare sau la banca unde se vireaza salariul?

Buna ziua, am un credit neplătit din 2013, acum lucrez la Serviciul de Ambulanță, și am înțeles că au primit cei de la personal o înștiințare că îmi vor opri o treime din salariu, întrebarea mea este daca poate face asta Serviciul de Ambulanță sau banca unde se virează salariul o va face? mulțumesc

Postat in data: 09 mart., 2022

Cat poate sa-mi opreasca din pensia de invaliditate si indemnizatia de insotitor?

Postat in data: 09 mart., 2022

Cum pot sa-mi recuperez alocatia copilului retinuta de banca?
poprire brd

Avand un credit neperformant, exigibil in prezent si in curs de executare si neridicand alocatia copilului din contul curent din anul 2014, am solicitat in luna februarie ridicarea acesteia la BRD.

Am putut ridica doar o treime din aceasta, suma de 7.800 lei fiind retinuta de catre Banca in timp pentru rate, dobanzi, comisioane de credit sau de cont curent.

Desi am facut numeroase reveniri catre Banca, solicitare la CSALB, nu s-a mai primit niciun raspuns de la Banca. CSALB nu mai raspunde iar ANPC are un termen de 45 zile de raspuns…

Ce pot face pentru a intra in posesia sumelor incasate cu titlu de alocatie copil, tinand cont ca alocatia este un drept inalienabil al copilui si conform Art.729 din Codul de Procedura Civila aceasta nu poate fi retinuta pentru niciun fel de datorii?

Multumesc anticipat pentru raspuns

Postat in data: 08 mart., 2022

Este legala poprirea pe pensia alimentara?

Am o poprire 1/3 din salar facuta de un executor judecatoresc si am si doua pensi alimentare care le platesc separat fara poprire .Este legal sa mi se traga1/3 si sa platesc 1/3 si pensie alimentara?

Postat in data: 03 mart., 2022

Cum pot sa deblochez banii de diurna de pe cardul ING poprit?

Bună seara. Am o poprire la banca ing de la primărie.. Cardul a fost blocat astăzi.. Cum as putea sa fac sa îmi fie deblocat banii.. Țin sa precizez ca banii sunt din diurnă (eu muncind ca șofer de camion). Firma la care lucrez este Belgiana dar poate trimite o scrisoare către banca care sa ateste ca banii primiți care au fost opriți sunt exclusiv diurna.. Va mulțumesc

Postat in data: 02 mart., 2022

Pot primi bani intr-un cont poprit?

Am contul bancar blocat din cauza unei popriri salariale care mi le plateste angajatorul, intrebarea mea este imi poate transfera o alta persoana in cont bani? va multumesc

Postat in data: 23 feb., 2022

Daca angajatorul imi opreste deja 1/3 din salariu, este normal sa ramina blocat contul bancar?

buna ziua,
as avea si eu o intrebare. Daca angajatorul imi opreste deja 1/3 din salariul, este normal ca ,contul bancar sa ramina blocat si orice suma care imi intra in cont sa ii retraga pe toti banca? Si daca imi intra in cont alte sume decit salariul este normal sa ramina blocate ???

Postat in data: 23 feb., 2022