Toate

Pot sa renunt la produsele cumparate de la Flanco si la creditul Cetelem?

BUNA ZIUA . DORESC SA STIU DACA POT RENUNTA LA PRODUSELE SI CUMPARATE DE LA FLANCO SI TOTODATA LA CONTRACTUL DE CREDIT FACUT LA CETELEM PRIN INTERMEDIUL CELOR DE LA FLANCO, TINAND CONT DE FAPTUL
CA PRODUSUL CUMPARAT INCA NU MI-A FOST LIVRAT. DORESC SA RENUNT LA ACEST PRODUS DEOARECE PE SITEUL FLANCO ACEST PRODUS ESTE MAI IEFTIN CU CIRCA 25% SI TOTODATA CEI DE LA CETELEM AU SCRIS IN CONTRACT O LINIE DE CREDITARE MAI MARE DECAT SUMA DE CARE AVEAM NEVOIE PENTRU PRODUSUL
RESPECTIV. VA MULTUMESC .

Postat in data: 03 iul., 2018

O.U.G. nr. 52/2016 privind contractele de credit este aplicabila si la I.F.N-uri?

Buna ziua, sunteti a treia persoana caruia-i pun aceasta intrebare si nu am primit un raspuns edificator: O.U.G. nr. 52/2016 privind contractele de credit oferite consumatorilor pentru bunuri imobile este aplicabila si la I.F.N-URI? Multumesc!

Postat in data: 03 iul., 2018

De ce Garanti Bank nu ma sterge din Biroul credite, dupa ce creditele au fost achitate integral?

Postat in data: 30 iun., 2018

Pot sa folosesc un card Nickel la bancomatele BRD?

Buna ziua.
Mi-am deschis un cont in Franta, Compte Nickel, cont pe care il poti deschide la orice magazin de presa si tabac. Revenit in Romania, am putut efectua cateva plati cu cardul.

Intrebarea mea este alta: pot sa-l folosesc la bancomatele BRD, fara teama de a nu-l recunoaste si a nu-l bloca? Problema este ca pe card nu e trecut niciun nume. Sau pot sa transfer suma de bani din contul Nickel pe
contul actual de la BRD?

Postat in data: 29 iun., 2018

Dupa cat timp se poate cere prescrierea (anularea) datoriei?

Buna Seara

Am o intrebare referitoare la un credit facut acuma 7 ani la un IFN pe care nu am mai reusit sa il achit, iar ultima rata achitata a fost acum vreo 6 ani de zile, cei drept pana in prezent am fost instintat in legatura cu creditul restant dar fara nici o poprire pe salar cu toate ca toata perioada aceasta am fost angajat cu norma intraga cu virament salarial pe card.

Daca in aceasta perioada de 6 ani de la ultima rata ahitata si pana in prezent cand mi sa pus poprirea pe salar nu a mai existat alta poprire, se poate invoca o contestatie pentru prescrierea datoriei, tinand cont de nu a mai existat alta executare in decurs de 6 ani? Va multumesc.

Postat in data: 27 iun., 2018

Executorul poate actualiza dupa bunul plac suma datorata?

Sunt in executare silita pentru un card American Express, transformat in credit de nevoi personale.

In oct 2017 conform incheierii datoram Bancpost 18404 lei suma ce se va actualiza pana la achitare si la care se vor adauga cheltuielile de executare, un total de aprox 21000 Ron.
S-a facut poprire din luna oct 2017-iunie 2018, suma de 665 lei/luna, aprox 5300 lei.

Am primit informare solicitata de mine din partea executorului ca suma ramasa de achitat este acum de val totala 19000 lei, din care 14000 creditul, 3200 lei dobanda si restul onorariul executorului.

Este imposibil ca eu sa mai ajung sa lichidez acest credit in aceste conditii. N am primit explicatia cu modalitatea in care se calculeaza dobanda, eu am veniturile diminuate cu mai mult de 15% decat la momentul cand am luat creditul.

Va rog spuneti-mi ce solutii am pentru ca adaugarea acestor dobanzi ma ingroapa de tot daca din 5300 platiti efectiv, ei au scazut doar 2000 din valoarea creditului, restul fiind dobanzi.

Oricum si valoarea de 3200 leo reprezentand dobanda pentru aceasta perioada mi se pare enorma, babeste socotind, e undeva la 22% raportat la valoarea restantei. Va rog ajutati-ma cu un raspuns sa pot intelege daca pot actualiza dupa bunul plac suma datorata si ce masuri legale am la dispozitie.
Va multumesc.

Postat in data: 23 iun., 2018

Daca am luat un imprumut de la Provident acum 7 – 8 ani, s-a prescris?

Daca am luat un imprumut de la Provident acum 7, 8 ani, s-a prescris? M? mai vede c? am f?cut imprumut la ei, suma mica 1000 lei?

Postat in data: 22 iun., 2018

Daca am mai multe credite la banci si nu ma mai descurc cu ratele, ce pot sa fac?

Buna seara. Am si eu o intrebare. am luat un credit de 45000 de lei acum 2 ani la finalul contractului timp de 5 ani am de rambursat 1 miliard 100 de milione. Cu o rata de 1610 lei pe una abuziva zic eu, dar fiind intr o situatie disperata atunci am cceptat. tinand cont ca at era mai mare de jumatatea salariului..intre timp nu m am putut tine de toate ratele si am acumulat in 2 ani restante de 100 de milioane. gen am vreo 6 rate restante dar nu consecutive gen plateam 3 rate una numai puteam sa o platesc problema este ca mai am si alte credite si nu ma descurc .intrebarea este daca nu mai platesc deloc o perioada cate penalizari imi pot pune?. .in cat timp mi s arpune poprire pe salar si cat ar trebui sa platesc executoru judecatoresc? Multuesc

Postat in data: 20 iun., 2018

Mai pot fi executat silit si se mai poate pune proprire pe salariu daca nu mai figurez in Biroul de credite?

Buna ziua. Am si eu o intrebare daca sunteti amabili sa ma ajutati. Am
verificat la biroul de credite si nu mai figurez cu istoric restante, ultima rata care am platit-o a fost acum 7 ani, este vorba despre un card de credit emis de rbs. In continuare firma de recuperari ma suna si imi trimite scrisori de amenintare, intre ghilimele. Mai pot fi executat silit si se mai poate pune proprire pe salar daca nu mai figurez in biroul de credite? Va mtunesc frumos pt raspuns. O zi buna.

Postat in data: 18 iun., 2018

Ce pot sa fac daca mi se opreste de doua ori din salariu, si la serviciu si la banca?

Am doua popriri, la serviciu imi opreste 1/3 din salariu pt. un ex. si la banca din 1/2 din diferenta de bani virati in cont pt. celalalt ex. si eu mai raman cu 1/3 din tot salariu. Nu stiu ce sa mai fac. banca ma trimite la ex. , ex la banca dau vina unii pe altii si eu am de suferit avand si un salariu minim pe economie si un copil in intretinere. va rog sa ma ajutati, nu am email dar va pot lasa nr .de tel. din luna ianuarie ma chinui. va mul?umesc!

Postat in data: 28 mai, 2018

TBI Bank m-a raportat la Biroul de Credit, desi am refinantat contractul de credit. Ce pot sa fac?

Am fost raportata catre Biroul de Credit de catre TBI Bank desi am refinantat contractul si mi-au spus ca vor corecta eroarea, dar nu au facut-o …ce as avea de facut? Am facut cerere in scris, am trimis prin email si verbal la telefon, dar degeaba.

Postat in data: 22 mai, 2018

Daca nu am achitat nimic la un credit BRD din 2013 este prescris?

Buna ziua, as dori sa stiu daca nu am mai achitat nimic la un credit la BRD din 2013, acest dosar este prescris? Somatii de plata nu am primit. Dar astazi bucuria: in posta, somatie de plata de la Fortunato pt BRD.

Postat in data: 21 mai, 2018

Cum pot sa iau un credit pe intreprindere individuala (II)?

Am o intreprindere individuala si am incercat sa iau un credit dar nicio banca nu-mi da, spun ca am prea putin batut pe casa de marcat. Am fost la Banca Transilvania si-mi cere 1 miliard pe casa de marcat, iar eu am doar 140 de milioane. Cine ne ajuta si pe noi sa ne dezvoltam? Daca bat 1 miliard pe casa de marcat, ce iau de la banca dau pe impozit.

Postat in data: 19 mai, 2018

BCR nu mi-a inchis contul, cum am cerut la telefon, iar acum am de platit 300 de lei. Ce pot sa fac?

In 2014 am avut un card de salariu la BCR, pe care nu l-am mai folosit, pentru ca m-am mutat cu serviciul. Am cerut atuncila banc, prin telefon, cum au facut si alti colegi, sa fie inchis acel cont si cardul atasat, iar de la banca mi-a spus ca nu e nicio problema se va inchide. Acum, BCR imi spune ca am o datorie la ei de 300 de lei pentru ca nu s-a inchis acel cont. E corect? Va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac. Va multumesc

Postat in data: 18 mai, 2018

Se poate pune proprire pe conturile societatii unde sunt administrator unic, daca am datorii pe persoana fizica?

In momentul de fata ma aflu in imposibilitatea de a efectua plata unor credite, exista riscul de a mi se pune propire pe salariu in viitor.
Intrebarea mea este urmatoarea:
Eu sunt salariat la o companie, dar in acelasi timp sunt administrator unic si la un srl, exista posibilitatea de a mi se pune proprire pe conturile societatii unde sunt administrator unic, desi acele conturi sunt exclusiv pe numele firmei?

Postat in data: 11 mai, 2018

Ultimo Portfolio are dreptul sa ma execute silit daca nu era inregistrata la ANPC?

Am avut un credit restant la Provident. Dosarul a fost preluat de Ultimo Portofolio in iunie 2017 si trimis pt executare.

Am un cont la BT pt plata prestari servicii pe care mi s-a pus poprire.

Dosarul a iesit din instanta Gherla in 22.03.2018.Firma Ultimo Portofolio este inregistrat? la ANPC din 29.03.2018.

Aveau dreptul legal sa imi inainteze dosarul in instanta pt executare si sa puna poprire pe cont, avand in vedere ca toate acestea au fost facute inainte de inregistrare?

Postat in data: 02 mai, 2018

Cum pot sa inchid mai repede cardul la Credit Europe pentru obtinerea unui credit ipotecar la ING?

Buna ziua, vreau sa imi iau un credit ipotecar de la ING, toate bune si frumoase insa nu imi da suma de care am nevoie din cauza ca am un card de credit la CreditEuropeBank… Am fost la dansii sa imi fac cerere de lichidare… ei spunandu-mi ca in 10 zile se poate… mie mi-ar trebui adresa lichidare limita… iar din cate am inteles in aceste 10 zile imi dau doar adresa situatie client… adresa lichidare doar dupa 30 de zile… mie imi trebuie foarte urgent… Intrebarea mea este: dupa aceste 10 zile daca merg doar cu dovada la ING cu Adresa situatie client se poate oferi creditul?

Postat in data: 29 apr., 2018