Ce stiti despre „Clair Capital”, sunt pusi pe fraude sau e firma corecta?

clair capital merricksinvest teapa

„Buna ziua, va rog sa imi dati ceva informatii daca cunoasteti, …ce stiti despre „Clair Capital” sunt pusi pe fraude sau e cat de cat corecta firma ?”

Cu siguranta ca aceasta firma, Clair Capital, cu platforma de investitii Merricksinvest.cc sau alte platforme si portofele electronice (ewallet) pe care le controleaza, este o inselatorie (scam) prin care fura banii celor care au investitii in criptomonede.

Stau martarie alte persoane care mi-au relatat despre cum au pierdut banii cu Clair Capital, precum acest caz.

De asemenea, Clair Capital, cu platforma de investitii Merricksinvest.cc, nu este autorizata de Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF), ceea ce inseamna ca nu aveti dreptul sa fiti despagubit, daca va pierdeti banii:

Entitatea SMART OASIS LLC (CLAIR CAPITAL LTD – https://clair.capital/, MERRICKS INVEST – https://merricksinvest.cc) nu este autorizată de Autoritatea de Supraveghere Financiară să presteze servicii și activități de investiții conform prevederilor Legii nr. 126/2018 privind pieţele de instrumente financiare.

Data actualizării: 09-februarie-23; Data publicării: 10-octombrie-22″

ASF

Merricks Invest se afla din luna octombrie 2022 pe lista ASF, cu site-urile si firmele neautoritate in care nu este recomandabil sa va investiti banii.

La acea data, platforma Merricksinvest.cc era detinuta de Smart Oasis LLC, conform informatiilor ASF:

SMART OASIS LLC (MERRICKS INVEST – https://merricksinvest.cc)

Entitatea SMART OASIS LLC (MERRICKS INVEST – https://merricksinvest.cc) nu este autorizată de Autoritatea de Supraveghere Financiară să presteze servicii și activități de investiții conform prevederilor Legii nr. 126/2018 privind pieţele de instrumente financiare.

Data publicării: 10-octombrie-22

ASF

Acum, Merricks Invest este detinuta de o alta firma, Clair Capital, conform listei actualizate cu entitatile nesupravegheate, de pe site-ul ASF.

Atentie la firmele de investitii straine, necunoscute!

Nu va sfatuiesc sa va investiti banii in site-uri necunoscute, care nu va ofera incredere si siguranta, mai ales cand este vorba de crypto (bitcoin) sau NFT, care sunt foarte riscante.

Si mai ales nu va sfatuiesc sa alegeti site-uri care nu sunt specializate in investitii financiare si implicit nu sunt autorizate de institutiile competente, precum Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF), cum sunt firmele de brokeraj (Tradeville, Admiral Markets, BT Capital Advisers, Prime Transactions etc.)

Conform informatiilor publicate de ASF (vezi foto mai jos), un semnal de alarma in cazul unui site de investitii este „lipsa prezentei fizice a entitatii”.

„Lipsa modalitatii de compensare a investitorilor” este un alt semnal de alarma pe care il putem identifica pe un site de investitii.

Avertisment ASF firme neautorizate

Sfatul ASF:

„Într-o astfel de situație, vă adresăm rugămintea de a contacta rapid Serviciul Monitorizare Activități Neautorizate și Petiții din cadrul Direcției Generale a S.I.I.F., utilizând Formularul tip II și adresa de e-mail Entitati.Neautorizate@asfromania.ro.
Dacă, după verificările recomandate anterior, nu ați obținut informații clare și complete privind entitatea care v-a contactat sau pe care intenționați sa o contactați, nu vă grăbiți să investiți bani prin acea platformă de tranzacționare online. Dacă totul sună prea bine ca să fie adevărat, probabil că vă aflați în fata unei înșelătorii (”Investment scams”)!

A.S.F. menționează că utilizarea unei entității neautorizate, nu vă da dreptul la despăgubiri prin Sistemul/Fondul de Compensare din România, așa că este puțin probabil să vă recuperați o parte din bani dacă lucrurile merg prost.” (Sursa: ASFRomania.ro)

Blocarea banilor in blockchain, o incercare de inselaciune

Utilizarea Blockchain.com este o metoda de inselaciune. Hotii spun ca banii sunt blocati pe aceasta cunoscut platforma de criptomonede si promit deblocarea banilor, in schimbul unor taxe sau a unui avans.

Este o schema de frauda financiara clasica: iti dam bani, daca ne platesti mai intai o taxa sau un avans.

Sfatul meu: nu mai investiti niciun ban si raportati aceasta tentativa de frauda financiara la Politie, prin completarea unei plangeri online, pe site-ul Politiei Romane, la acest link:  https://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online.

Trimiteti o reclamatie si la ASF, la adresa de email: Entitati.Neautorizate@asfromania.ro

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile primite de la ASF si de la Politie.

14 raspunsuri la “Ce stiti despre „Clair Capital”, sunt pusi pe fraude sau e firma corecta?

1. VOIC GHEORGHE

Mă numesc V. Totul a început pe 17.02.2023 când am găsit pe internet o platformă financiară ,,claircapital.co” prezentată de Elon Mask și susținută însăși de preșe țării.Am încercat , imediat am fost freamăt de un așa numit expert financiar care m-a consiliat și m-a convins să depun numaidecât să-i dau datele cardului și ale C.I ca să mă ajute să depun în cont și suma de 200Euro ,aceasta fiind suma minimă
    cu care se încep tranzacțiile. Apoi am continuat cu altă sumă , apoi alta ,arătându-i că incont platforma a ajuns la suma de 3985 Euro ,sumă care dacă doream să fie trecutăin contul cardului teamrebuia să mai completez cu încă 700 Euro.Întrucât doream să mai recuperez din bani am făcut și acest pas .După aceea consilierul financiar mi-a spus că după o jumătate de oră mă sună să-mi spună cum să procedez pentru a retrage banii.Din păcate respectivul consilier nici nu m-a mai răspuns la telefon și nici nu m-a mai sunat Dar banii au dispărut din cont .

2. Uță Mariea

Sunt Maria pe 10.02.2023 am fost tepuită cu suma de 1000 lei de platforma cleir capital – cu sediul Paris spunându-mi că banii vor fii restituiri cînd doresc , acum nu mai răspunde la apelurile mele .

Pentru a va recupera banii, trebuie sa faceti o plangere la Politie cu privire la inselatoria cu criptomonede.

Reveniti apoi la mine cu raspunsul primit de la Politie.

3. Elena

Aveti mare grija cu acesti tepari Eu am patit-o! Odata ce pleaca banii de la tine, i-ai pierdut…. Te suna de pe diferite numere, iti promit ca vorbesc la serviciu juridic incercand sa rezolve problema ca sa restituie banii. Nu le mai raspundeti si faceti-le sesizare cum am facut si eu

4. Alex

Nu se poate retrage de pe coinbase valet, și eu am fost tepuit, mi se tot solicita sume, am lucrat cu expert financiar pe platforma meriks invest, sunt toți niște țepari, atenție nu va lăsați înșelați.

5. Ioan

Recomandare .Nu va lasati inselati de Clair Capital,Binance si Wallet Coinbase va spun din proprie experienta.Pentru cei care cunosc sa ma informeze unde pot face o reclamatie sau denunt nu merita sa functionese printre oameni.Multumesc frumos

1. dragomir alexandru

Cineva care poate sa ma ajute sa mi zica daca de pe coinbase ”portofel rece” a reusit sa retraga? Ati mai pus 15% si apoi a mers cumva?

5 × 2 =