Cum pot fi sters de la Biroul de Credit de catre Cetelem?

Buna ziua, am avut in urma ca cativa ani un card Cetelem si am intarziat cu platile cateva luni, apoi am plecat din tara, iar cand m-am intors am platit toata datoria si l-am inchis. Acum am mers la banca sa-mi scot un credit, dar mi-au spus ca nu pot, pentru ca sunt raportat la Biroul de credit. Nu am stiut de problema asta, Cetelem nu mi-a trimis nicio notificare ca m-a raportat la Biroul de Credit. Ce trebuie sa fac in acest caz, cum pot fi sters din baza de date? Multumesc

Daca Cetelem nu va notificat cu cel putin 15 zile inainte de a va raporta la Biroul de Credit si nu v-a propus solutii de evitare a inregistrarii restantelor, precum amanarea ratelor la credite sau restructurarea creditului, atunci este obligata sa va stearga din Biroul de Credit.

Va sfatuiesc sa trimiteti un e-mail la Cetelem, la adresa relatii.clienti@cetelem.ro sau sa sunati la numerele de telefon: 021.305.12.000374.500.001, si sa solicitati stergerea din Biroul de Credit, motivand ca nu ati fost anuntat inainte de a fi raportat in baza de date cu rau platnici.

Va rog sa reveniti la mine cand primiti raspunsul de la Cetelem.

9 raspunsuri la “Cum pot fi sters de la Biroul de Credit de catre Cetelem?

1. Cojocaru gabriel

Am luat cv an tara am întârziat plata dar dupa o perioada am achitat toata suma datorate dar acum am vrut să aia un anprumut dar figureze la birou de credite ca rau platnic cum sa procedez sa se stearga

2. Lapusneanu Paul

Buna ziua,am avut un imprumut la cetelem pentru un telefon mobil, am avut intarzieri, si apoi am achiat tot ce se putea si apoi am inchis contractul si mi s-a spus ca voi aparea in Biroul de Credit pana in 2025 ! Si as vrea sa iau niste lucruri de la ei tot in rate, pentru ca m-am mutat si imi trebuie niste electrocasnice !
    Ce pot face sa facilitez din nou de rate?Va multumesc.

3. Madalina

Am inregistrat intarzieri catre TBI datorita carora am fost raportat in Biroul de Credit. Creditul a fost achitat integral inainte de termen. Am inaintat o cerere catre TBI, dar au refuzat stergerea motivand ca am fost notificata. Mi-au inaintat un fel de extras de la posta prin care imi arata ca mi-au fost trimise niste scrisori (nu sunt cu AR si/sau continut declarat) in baza carora isi motiveaza refuzul. Ce pot face pentru a-mi fi sterse din Biroul de Credit datele negative raportate?
    Va multumesc anticipat

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Trebuie sa faceti o reclamatie la TBI cu privire la problema dumneavoastra. Ati fost avertizata de TBI cu privire la consecintele raportarii la Biroul de Credit? Ati primit respectivele scrisori?

Reveniti va rog la mine cu raspunsul la reclamatia trimisa la TBI.

4. Leancu

Buna ziua,am avut un imprumut la cetelem am inchis contractul cu achitarea sumei in totalitate iar in biroul de credit apar cu punctele nesterse.
    Ce pot face?Va multumesc

Dă-i un răspuns lui Lapusneanu Paul Anulează răspunsul