46 raspunsuri la “Daca am un credit facut in Germania, si nu-l mai pot plati, ce se intampla?

1. Calin ionut

Salut am luat o mașină dan germania prin finanțare de la banca eu n-am platit nici o rata am venit cu mașina an Romania am avut accident cu ia și am vânduto daca mă întorc an germania ce se poate antampla

In cazul datoriilor la banci, atat in Germania, cat si in Romania si in alte tari europene, puteti fi executat silit, prin poprire pe conturi bancare sau prin sechestru pe bunuri mobile si imobile.

2. Vali

Bună ziua, am și eu o întrebare, sunt la munca în Germania și as vrea sa știu dacă fac abonament la telefon iar după nu o sa mai pot sa îl plătesc din diverse motive ce se poate întâmpla? Menționez ca nu am niciun bun pe numele meu. Pot ajunge sa fiu arestat? Se va prescrie suma restanta, dacă da după cat timp.

Nu puteti fi arestat pentru o datorie, ci doar executat silit, prin blocarea (poprirea) conturilor din banci si veniturilor din salariu/pensie etc.

Restanta se prescrie dupa o perioada de 3 ani, insa doar daca nu sunteti urmarit de recuperatori.

3. Ionuț

Salut! Am un credit de 60mii în Germania..am plătit 9luni creditul și de 4luni nu am mai plătit..m am întors în România..ce credeți ca mi se v a întâmpla?

Puteti fi executat silit, prin poprire pe conturi si chiar prin sechestru pe masina si casa.

De aceea, sfatul meu este sa luati legatura cu banca din Germania, pentru a vedea cum va puteti achita datoria la credit.

4. Mik

Salutare, am făcut un abonament cu telefon in Germania in urma cu aproximativ 3 ani, de curând m am întors în Germania, ce se poate întâmpla în acest caz, specific că salariul nu l încasez pe niciun cont german, încasez pe Revolut, daca ajuta la ceva.
    Va mulțumesc.

5. Maria

Bună ziua,am un credit făcut în Germania noi vrem sa ne întoarcem în România dar sa plătim în continuare ratele. Cum se procedează cu contul bancar dacă noi părăsim Germania și nu mai avem adresă? Când se pleacă din Germania trebuie sa îți închizi înregistrare la primărie și atunci nu mai ai adresă.
    Ce trebuie sa facem ca să putem plăti în continuare?
    Mulțumesc frumos

Puteti plati ratele la credit si din Romania, prin transfer bancar de la orice banca.

Daca aveti adresa din Germania inregistrata la banca la care aveti creditul, trebuie sa o actualizati cu adresa din Romania.

6. lazar radu

Va salut!Am un credit in Romania pe care nu il mai pot plati.Nu am casa pe numele meu,nici masina,nimic pe numele meu.As vrea sa plec in Germania unde voi lucra “cu banii in mana”.Pot pune sechestru pe ceva al familiei in schimb?

Nu se poate pune sechestru pe bunurile membrilor familiei, decat daca acestia sunt codebitori (giranti/garanti) in contractul de credit.

Daca in contractul de credit figurati doar dumneavoastra, atunci recuperarea creditului si execitarea silita se poate face doar de la dumneavostra.

7. Dohotar

Buna ziua am o rugăminte am luat un credit online în danemarca și nu îl mai pot plat ce se poate întâmpla este vorba de 20,000 de euro 160.000 de koroa e daneze

Daca nu platiti creditul puteti fi executat silit, prin poprirea conturilor si sechestru pe bunurile mobile si imobile.

De aceea, sfatul meu este sa luati legatura cu banca din Danemarca, pentru gasirea unei solutii de achitare a datoriei.

Va rog sa reveniti cu raspunsul bamcii, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

8. Brasoveanu Alin Ionuț

Bună ziua am și eu o banca făcută în Germania..pe o perioada de 7 ani ..24000€..din care am plătit o perioada de 1 an și 2 luni ..ramand fără munca ..am fost nevoit sa ma întorc în România. Când am ajuns în România am fost luat de radar cu viteza și am rămas și fără permis doar cu dovada de 15 zile ..între timp am găsit ceva de lucru în Germania și venind către Germania am fost oprit de politie la întrare în Germania cu Cehia ..specific ca eu aveam doar dovada de 15 zile care încă era valabilă. Cei de la politia mi-a spus ca nu se i-a în calcul dovada pe teritoriul Germaniei și ca îmi face dosar penal..as dori sa știu dacă ma pot întoarce înapoi în Germania și sa îmi pot achita creditul bancar …dar nu știu cum pot afla ce datorii am și ce repercusiuni am în legătură cu dovada de circulație???este posibil ca la un control de zoll sa am probleme mai mari?????
    Va rog sa ma îndrumați ce ar trebui sa fac sau unde sa apelez.

Pentru datoria la banca nu vi se poate face dosar penal in nicio tara din Europa, ci doar puteti fi executat silit, prin poprirea conturilor si sechestru pe casa si masina.

Deci la un control in Germania vi se poate retine masina, daca exista sechestru pe aceasta pus de banca la care aveti datorii.

Sfatul meu este sa luati legatura cu banca, pentru a afla cum puteti achita datoria la credit.

9. Cornelia

Bună dacă am credit în Germania și vreau sa ma întorc în România pot sa plătesc creditul lunar din țară dar cu suma mai putin decât în Germania.

Puteti plati creditul si din Romania, dar nu mai putin decat in Germania.

Trebuie sa vorbiti cu banca din Germania pentru modificarea valorii ratei lunare la credit.

10. Mihai

Bună ziua. Am și eu o întrebare dacă am avut minus pe card de 1500 și nu lam mai plătit se poate întâmpla ceva eu sunt plecat de trei ani din Germania

Ati putea fi executat silit pentru recuperarea datoriei la banca.

Sfatul meu este sa luati legatura cu banca, pentru rezolvarea amiabila a problemei.

11. Mihai

Buna seara! O cunoștință de-a mea a făcut un credit de 20 de mii el acum e in Romania și nu mai poate plății ce consecințe ii revin? Ce se poate întâmpla cu el ?
    Poate să-l închidă sau să-i pună sechestru pe ceva ?

12. Criss

Buna am credit in germania Si nu am platit un an .2022 Am fost in concediu de odihna in Ro si pe timul concediului mi sa desfacut contractul De munca Si nu am mai venit inapoi Nu am mai anuntat banca Ce se poate intampla

Banca din Germania ar putea sa va execute silit pentru a recupera datoria.

De aceea, sfatul meu este sa luati legatura cu banca germana, pentru a gasi o solutie de achitare a datoriei.

13. Crenicean

Bună ziua vin și eu cu o întrebare la dumneavoastră.Snt plecat din Germania lăsând în urma un credit neplătit.Acum snt în România și vreau sa ma întorc pe comunitate find sofer de camion și o sa tranzitez Germania menționez ca nu am alte datori sau amenzi decât creditul respectiv as avea ceva probleme la întrare sau la un control de rutina.zoll.multumesc

14. Catalin

Va salut ,nu am avut bani suficienți în cont pt a mi se lua rata la data scadenta la rata mașini ,mai îmi ia banca rata dacă la doua zile am depus toți bani în cont de rata? Menționez ca eu locuiesc în România iar rata o platesc din tara pt creditul auto .

1. Adrian

Salut Cătălin, ma poți îndruma și pe mine ce ai făcut ca să poți venii cu mașina în tara și ce acte trebuie etc . Mulțumesc!dr

15. Horia

Salutare, doresc sa plec în Germania cu contract de munca, încă nu știu dacă o sa fie pe perioada nedeterminata sau determinata, întrebările mele sunt : după cât timp îmi pot lua un credit în Germania? Menționez ca vreau un credit de aprox 40 de mii de euro, salariul meu lunar este de 2000 de euro, este posibil la acest salariu sa iau acel credit de 40.000 euro? Ce bănci îmi recomandați?
    Pentru creditele de nevoi personale ce bănci online îmi recomandați?
    Va mulțumesc frumos pt ajutor.

Vechimea in munca pentru un credit e in general de 1 an, insa depinde de la banca la banca.

Pentru un credit de 40.000 de euro, e suficient salariul de 2.000 de euro.

16. Emili

Bună ziua!! Im numele meu .sa făcut un credit online. Doar ca eu nu am avut habar de acest credit pana mi.a venit acasă o foaie de plata a ratei. Însă creditul s.a virat în alt cont. Am anunțat politia și banca și acel credit s.a închis doar ca mi se cere sa returnez luna aceasta suma înapoi însă în foile trimise de banca este tot acel cont bancar. Eu le.am explicat celor de la banca sa găsească deținătorul cardului și sa îl pună la plata. Poate sa îmi pună oprire pe conturile mele pentru asta?

1. Cristi

Buna am un credit facut in germania si vreau sa na mut in Spania definitiv sa incep o noua viata pot sa platesc creditul in contulinuare de acolo….??????

1. Afanasie Preguza

Buna ziua, aș vrea sâ aflu ce datorii am in Germaniea câci am avut probleme cu asigurarea medicalâ crescînd pene enorme leam adus multe dovezi cà nu muncisem in continuu dar continuoau sâ vinâ scrisori cu sume crescînde cum, trebmue am, un card bancar descis insâ nuștiu dacâ imi va da voe sâl incid aș vrea sâ es din aceastâ încurcâturâ

17. Carina

Am un credit ptr masina, luat in Germania, pe o perioadă de 8 ani, din care cca. 1 an si 7 luni este plătit …in acest moment , ne gandim, ca pana la finalul anului viitor sa ne întoarcem în românia. Pot veni cu masina permanent in romania si sa plătesc de aici , în continuare, rata…sau exista vreun impediment??

Multumesc anticipat,
    Carina

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Nu exista niciun impediment sa veniti in Romania cu masina cumparata in Germania si sa platiti de aici creditul.

Plata ratelor la credit o puteti face din aplicatia bancii de la care ati obtinut imprumutul sau prin transfer bancar din contul altei banci in contul bancii germane.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti nevoie de ajutor cu creditul auto din Germania.

2. Cornel

Bună seara am un credit la banca si nu am mai putut plăti am rămas fără loc de muncă si am plecat in Romania sunt 4 ani de când nu lam mai platit ce se poate face ,sau de unde sa încep ,ce sfat imi recomandati va rog frumos sa pot plati creditul

Primul lucru care trebuie sa-l faceti este sa luati legatura cu banca de la care ati luat creditul, pentru a afla care este situatia acestuia, apoi reveniti la mine cu raspunsul, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

18. Petrica

Buna ziua vasi ruga smi spuneti ce se antampla daca anul trecut am facut banca an germania si nu am mai platit timp de un an acuma mam rentors ce trebuie sa fac….multumesc!

Dă-i un răspuns lui Petrica Anulează răspunsul

× 9 = 27