Daca un parinte nu plateste datoria la banca, trece la copil?

As vrea sa intreb, daca unul dintre parinti are datorie la banca si nu returneaza banii, atunci trece datoria pe copil? Copilul va trebui sa returneze banii?

Nu, datoria nu trece la copil, decat in urmatoarele doua situatii:

1. Daca in contractul de credit este trecut si copilul, in calitate de co-imprumutat sau girant (garant);

2. In cazul decesului parintelui iar copilul devine unul dintre mostenitori, pentru ca se mostenesc si datoriile, nu doar bunurile, conform legii, respectiv Codului de procedura civila, astfel ca si datoria la banca va trebui achitata de mostenitori.

In rest, daca parintele a luat creditul singur sau impreuna cu sotia/sotul, fara implicarea copilului, acesta nu va fi raspunzator de datorii.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti alte intrebari sau alte probleme.

8 raspunsuri la “Daca un parinte nu plateste datoria la banca, trece la copil?

1. Crăciun Alexandra aura

Buna seara ! Sotu meu are o datorie la banca ! Tatăl meu va trece casa pe numele fiicei noastre . Banca o poate încurca pe fetița mea ?

2. Markus

Salut tatăl meu a luat banca acum cativa ani. Dacă nu reușește ra plătească si doamne fereste si el si mama mea o sa moară, suma respectiva va rămâne sa o platesc eu?

3. Viorica

Buna ziua, va rog sa imi dati si mie un raspuns, fostul soț a avut o firmă in Spania si in 2009 a inchis-o rămânând cu multe datorii la banci.Suntem divorțati de 10 ani , copiii vor moșteni datoriile după decesul lui?

Dă-i un răspuns lui Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Anulează răspunsul

6 × = 54