De cand se pot depune cereri de amanare rate la credite?

Buna ziua, de când se pot depune cereri ptr amânare rate la un credit ?
Cei de la banca Unicredit spun că ei nu știu nimic …. Nu spune nimeni nimic despre amanarea ratelor …. Unde sunt normele care trebuiau sa iasa in 15 zile ? multumesc

Conform OUG 90/2022, in vigoare din 29 iunie 2022, cererile de suspendare a ratelor trebuie depuse „cel mai târziu în termen de 30 de zile calendaristice de la data la care devin aplicabile prevederile prezentei ordonanțe de urgență conform art. 7”.

Articolul 3 din OUG 90/2022:

„(1) Pentru a beneficia de suspendarea rambursării ratelor de principal, dobânzilor și comisioanelor, debitorii trimit creditorilor o solicitare în acest sens, pe hârtie sau prin mijloace electronice de comunicare, la datele de contact stipulate în contractul de credit sau printr-un alt canal de comunicare la distanță oferit de creditor, cel mai târziu în termen de 30 de zile calendaristice de la data la care devin aplicabile prevederile prezentei ordonanțe de urgență conform art. 7. Solicitarea trebuie însoțită de declarațiile pe propria răspundere prevăzute la art. 6 și de acordul codebitorilor, garanților și fideiusorilor, după caz. În cazul creditelor acordate cu garanții guvernamentale, acordul statului este implicit.”

Art. 7 din OUG 90/2022 prevede urmatoarele:

„Banca Națională a României emite reglementări privind modalitatea, periodicitatea și formularele de raportare a creditelor care fac obiectul prezentei ordonanțe de urgență, în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a acesteia.”

BNR a publicat proiectul de Ordin privind raportarea creditelor care fac obiectul moratoriilor legislative, insa inca nu este in vigoare.

De asemenea, Guvernul a publicat proiectul privind normele de aplicare a OUG 90/2022, conform carora trebuie facuta „transmiterea solicitării către creditor cel mai târziu în termen de 30 de zile de la data emiterii de către BNR a reglementărilor prevăzute la art.7 din OUG nr.90/2022.”

Asadar, strict legal, cererile pentru amanarea ratelor se pot depune din momentul intrarii in vigoare a Ordinului BNR, timp de 30 de zile.

Trebuie sa mai aveti in vedere ca potrivit OUG 90/2022, „pentru solicitările aprobate, prelungirea duratei contractuale produce efecte de la data aprobării.”

Ceea ce inseamna ca nu trebuie sa inregistrati restante la credite pana la aprobarea cererii de amanare a ratelor.

Va rog sa reveniti la mine, daca aveti probleme cu amanarea ratelor la credit.

14 raspunsuri la “De cand se pot depune cereri de amanare rate la credite?

1. Laura

Buna ziua. Stiam ca a fost prelungit termenul de depunere, pana la sfarsitul lunii septembrie. Am fost la banca si am depus cererrea pe 12 septembrie. Acum ei imi spun ca cererea este respinsa pentru ca termenul de depunere era 29 august.

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Nu a fost prelungit termenul de depunere a cererii de amanare a ratelor la credite, acesta a fost 29 august.

Daca aveti probleme cu plata ratelor, sfatul meu este sa faceti o alta cerere la banca, in vederea gasirii unei alte solutii, in afara prevederilor OUG 90/2022.

Banca va poate oferi alternative precum: amanarea ratei pe o anumita perioada, reducerea valorii ratei, restructurarea creditului etc.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la banca.

2. Roşa Oliver

Fiind vorba de 30 de zile din data de 29 iulie, nu înseamnă că pot depune cererea inclusive pe data de 29 august? zile calendaristice = zile libere, după cum este în Codul civil – fără prima şi ultima zi?
    Mulţumesc,

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Cererile de amanare a ratelor se pot depune pana in 29 august, avand in vedere ca Normele de aplicare ale OUG 90/2022 au fost publicate in Monitorul Oficial in 29 iulie.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti probleme cu amanarea ratelor la credite.

2. Balasa Cezara

Buna ziua, s a prelungit termenul pentru depupunere cereri amanare rate? Stiu ca a fost 29 august dar am inteles ca acest termen a fost prelungit. Care este acesta va rog?
      Multumesc anticipat pentru raspuns.

3. Mariana

Buna seara, am o nelămurire în legătură cu diferența între restante și întârzieri în achitarea ratelor! Eu zic că sunt doua aspecte diferite. A avea restante nu credeți înseamnă a avea rate neachitate? A avea întârzieri cred că înseamnă rate neachitate la data stabilită cu banca. Ce spuneți?

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Restantele si intarzierile sunt sinonime. Rata are o scadenta lunara, iar daca nu este platita la timp, se considera restanta (platita cu intarziere).

Chiar daca rata este platita cu intarziere, restanta ramane integistrata, iar daca depaseste 30 de zile, se raporteaza la Biroul de Credit.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti probleme cu banca.

4. Jurj

Am probleme cu cei de la tbi cu amanarea ratelor,le am trimis cererea si nu primesc niciun raspuns.
    Ce pot face in acest caz?

5. uni

Buna ziua , am revenit cu intrebarea ,deoarece astazi am sunat la banca sa intreb ,si mi au spus ca nu stiu nimic deocamdata ,nu au primit nimic im acest sens al amanarii ratelor ..In privinta conditiilor e ok ,nu am probleme .Totul e momentul cand trebuie sa fac hartia catre banca . Multumesc

1. Napradean

Știți cumva ce înseamnă să nu ai restanțe în ultimele 6 luni la amânarea ratelor? Mulțumesc

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

A nu avea restante la credite inseamna sa nu aveti intarzieri la plata ratelor peste scadenta lunara.

Rata unui credit are o scadenta (termen) lunar de plata, intr-o anumita zi din luna, iar daca rata nu este platita la acel termen, atunci se considera restanta de 1 zi, doua sau mai multe zile. Restantele de peste 30 de zile se raporteaza la Biroul de Credit.

Amanarea ratelor „poate fi acordată doar pentru creditele care nu au înregistrat restanțe în ultimele 6 luni înainte de data solicitării suspendării obligației de plată și nu înregistrează restanțe nici la data solicitării de suspendare a obligațiilor de plată”, conform OUG 90/2022 privind amanarea ratelor la credite.

Asadar, daca ati avut restante la credit in ultimele 6 luni sau in prezent, banca ar putea sa va respinga cererea de amanare a ratelor, conform OUG 90/2022.

Va rog sa reveniti la mine, daca aveti probleme cu amanarea ratelor la credit.

3 + 7 =