De ce nu pot retrage lire din bancile romanesti, fara sa mai schimb?

Bună ziua, am o mare ne’lamurire, de ce nu pot retrage din Băncile Românești strict Lira fără a mai face schimb????

De la bancomatele (ATM-urile) din Romania nu se pot retrage direct alte valute (euro, lire, dolari etc.), pentru ca bancomatele contin doar lei, nu si alte valute, in conditiile in care legea impune utilizarea monedei nationale, leul, in cazul tuturor tranzactiilor, inclusiv la platile cu cardul si la retragerile de numerar.

De aceea, pentru a scoate valuta de la ghiseul unei banci (sau de la POS-urile de la ghiseele bancilor, daca utilizati un card in lire), este necesar mai intai sa se efectueze conversia valutara, cursul de schimb utilizat fiind cel de vanzare lei/cumparare valuta practicat de fiecare banca, mai mare/mai mic decat cel oficial al BNR.

Schimbul valutar ar putea sa se faca si la bancomate, insa avansul tehnologic, legile si probabil masurile de securitate nu permit acest lucru, in prezent.

Vedeti in fotografie care sunt bancile cu cel mai bun curs de schimb valutar leu/euro.

curs-schimb-euro-leu-card-dec2019

1 × = 9