E posibil sa-mi puna sechestru pe masina daca am poprire pe salariu?

De anul trecut am poprire pe salariu pentru un credit neplatit.
Conform sumei poprite, in decembrie voi reusi sa achit tot.
Intrebarea este: daca acum achizitionez o masina pe numele meu, este posibil ca pana in decembrie sa-mi puna sechestru pe ea?

Executarea silita se poate face atat prin poprirea salariului, cat si prin vanzarea bunurilor, inclusiv a masinii, insa depinde de sumele datorate. Mai exact, daca valoarea datoriilor este mult mai mica decat pretul masinii, atunci nu se justifica sechestrul pe masina.

Iata ce spune Codul de Procedura Civila, la articolul 629 (Veniturile si bunurile supuse executarii):

„Veniturile si bunurile debitorului pot fi supuse executarii silite daca, potrivit legii, sunt urmaribile si numai in masura necesara pentru realizarea drepturilor creditorilor.”

Asadar, se poate pune sechestru pe locuinta, masina sau alte bunuri personale, daca datoria se poate recupera doar prin vanzarea acestora, nefiind suficienta poprirea salariului.

Pe de alta parte, trebuie sa stiti ca legea va mai confera si dreptul de a va intelege cu creditorul (banca, IFN-ul sau cui datorati bani) cu privire la modalitatea de executare silita, astfel incat sa vi se puna doar poprire pe salariu sau doar prin vanzarea bunurilor.

Iata ce mai spune Codul de Procedura Civila:

„Articolul 630 Intelegeri privind efectuarea executarii

In tot cursul executarii silite, sub supravegherea executorului judecatoresc, creditorul si debitorul pot conveni ca aceasta sa se efectueze, in total sau in parte, numai asupra veniturilor banesti sau altor bunuri ale debitorului, ca vanzarea bunurilor supuse urmaririi sa se faca prin buna invoiala sau ca plata obligatiei sa se faca in alt mod admis de lege.”

Sfatul meu este sa luati legatura atat cu executorul judecatoresc cat si cu creditorul, carora sa le expuneti aceste prevederi legale si drepturile pe care le aveti, in vederea ajungerii la o solutie de rezolvare a problemei.

Va rog sa reveniti la mine daca doriti explicatii suplimentare sau daca aveti nevoie de ajutorul meu in rezolvarea problemei dumneavoastra.

26 raspunsuri la “E posibil sa-mi puna sechestru pe masina daca am poprire pe salariu?

Da, poate fi considerat un abuz al executorului sechestrul pus pe masina la o datorie atat de mica.

Pe de alta parte, trebuie sa stiti ca legea va mai confera si dreptul de a va intelege cu creditorul (banca, IFN-ul sau cui datorati bani) cu privire la modalitatea de executare silita, astfel incat sa vi se puna doar poprire pe salariu, fara sechestrul pe masina.

Asadar, sfatul meu este sa luati legatura cu creditorul, in vederea incheierii unui acord de plata, pentru a se renunta la executarea silita si la sechestrul pe masina.

1. Raica ioana

Buna daca am luat un credit de 3000 lei și n-am mai putut plăti și mi-a venit de plata 18000 este ok aceasta sumă atîta de mare .
    Mi sa făcut oprire pe salar și după apropiate o lună îmi trimite că a sechestru pe mașină care este pe numele meu
    Ce as putea face in această situație … Mulțumesc

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Datoria de 18.000 pentru creditul de doar 3.000 de lei este foarte mare.

Trebuie sa luati legatura cu banca de la care ati luat creditul, pentru a intreba de ce a ajuns datoria atat de mare, cum a fost calculata.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul bancii, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

2. Madalina

Bună ziua, unchiul mei a cumpărat o mașină, și după doua luni a fost oprit de către politie și precuma mașină a fost secrestrata dar fostul proprietar nu a spus acest lucru la cumpărarea masinei, și acuma la unchiul meu ii sa făcut un proces verbal și proprie pe salariul.. cum ar putea proceda?

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Conform Codului de procedura civila referitoare la popriri, din pensia de 1000 de lei, care este mai mica decat salariul minim pe economie, vi se poate retine o treime din ceea ce depaseste jumatate din salariul minim.

Astfel, articolul 729 privind Limitele urmăririi veniturilor bănești arata, la punctul (3): „Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului și sunt destinate asigurării mijloacelor de existență ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părții ce depășește jumătate din acest cuantum.”

Cum salariul minim net pe economie este 1.524 lei (vezi aici detalii), inseamna ca vi se poate pune poprire pe ceea ce depaseste jumatate din acesta, adica pe 762 de lei.

In cazul unei popriri, se poate retine maxim o treime, adica cel mult 251 de lei din cei 762 de lei.

In cazul dumneavoastra, din pensia de 1000 de lei vi se poate retine maxim 251 de lei.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti probleme cu poprirea pensiei.

3. Ionut Alexandru

Bună ziua! Mama mea are un credit la banca oe care nu a putut sa il mai plateasca. Acum doua luni am cumparat o masina pe acre am trecut o pe numele ei. I s a făcut poprire pe salariu dar și masina a intrat sub sechestru…Deși masina e pe numele ei, ea nu are permis, am nevoie de masina pentru ca cu ea îmi câștig traiul, fac naveta, nu pot face nimic fără ea…Va rog frumos cum se poate proceda ca să anulez sechestrul?

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Sechestrul pe masina se poate ridica doar de catre executor.

Conform Codului de procedura civila, „autovehiculul supus sechestrului va putea fi folosit de către debitor până la valorificare, dacă acesta depune sau remite executorului judecătoresc o poliţă de asigurare negociabilă, la o sumă asigurată cel puţin egală cu valoarea de asigurare a autovehiculului.”

Asadar, trebuie sa luati legatura cu executorul, pentru a-i solicita ridicarea sechestrului asupra masinii.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la executor.

4. Adi

Buna seara. Am un sechestru pe masina si intrebarea mea este daca pot pleca in afara tarii cu masina? Daca poate sa vada la vama daca masina este pe sechestru?

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Daca masina este sechestrata, nu puteti circula cu ea, conform legii. Daca circulati cu masina sechestrata si va prinde politia, va poate da o amenda intre 2.000 si 10.000 de lei.

La vama nu poate vedea ca masina este sub sechestru decat daca exista mentiuni cu privire la sechestru in actele masinii (certificatul de inmatriculare si cartea de identitate).

Iata prevederile Codului de procedura civila cu privire la sechestrarea masinilor:

Articolul 740
      Sechestrarea autovehiculelor

(1) În cadrul procedurii de urmărire a unui autovehicul, proprietatea debitorului, executorul judecătoresc poate dispune sechestrarea acelui bun, făcând menţiunea acestei măsuri şi pe certificatul de înmatriculare, precum şi pe cartea de identitate a autovehiculului respectiv. Dacă această din urmă măsură nu poate fi aplicată din diferite motive, executorul judecătoresc va menţiona acest aspect în procesul-verbal de sechestru, precum şi cauzele care au dus la crearea acestei situaţii.

(2) Autovehiculul va fi sechestrat prin aplicarea de sigilii sau dat în depozitul unei persoane alese cu precădere de către creditor. Un exemplar al procesului-verbal de urmărire a acelui autovehicul va fi comunicat atât organelor de poliţie rutieră, cât şi organelor fiscale în raza cărora a fost înmatriculat acel bun, pentru a nota această măsură în evidenţele proprii. Dacă indisponibilizarea autovehiculului şi a documentelor precizate la alin. (1) nu poate fi realizată la termenul la care executorul judecătoresc a dispus aplicarea măsurii sechestrului, procesul-verbal va fi comunicat serviciului de poliţie rutieră, care va putea opri în trafic autovehiculul urmărit, indiferent de locul în care acesta se află.

(3) Organul de poliţie rutieră va putea opri în trafic autovehiculul sechestrat şi va proceda la ridicarea certificatului de înmatriculare, a cărţii de identitate, punând în vedere conducătorului autovehiculului că bunul este sechestrat şi să se prezinte într-un termen rezonabil la executorul judecătoresc. Totodată va anunţa, de îndată, executorul judecătoresc care a aplicat măsura prevăzută la alin. (1). Această operaţiune va fi consemnată de către organul de poliţie într-un proces-verbal, în care se va face şi o descriere sumară a autovehiculului sechestrat, o copie a acestuia fiind remisă conducătorului autovehiculului. Atât documentele, cât şi o copie a procesului-verbal vor fi trimise executorului judecătoresc care a aplicat măsura sechestrului asupra acelui autovehicul.

(4) Executorul judecătoresc poate aplica, de asemenea, măsura sechestrului asupra unui autovehicul în baza datelor obţinute de la serviciul public comunitar regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor, dacă debitorul în cauză este proprietarul înregistrat al acelui bun, poliţia rutieră, în baza procesului-verbal comunicat de executorul judecătoresc, urmând a proceda potrivit alin. (2) şi (3).

(5) Autovehiculul supus sechestrului potrivit dispoziţiilor prezentului articol va putea fi folosit de către debitor până la valorificare, dacă acesta depune sau remite executorului judecătoresc o poliţă de asigurare negociabilă, la o sumă asigurată cel puţin egală cu valoarea de asigurare a autovehiculului.

Articolul 745
      Indisponibilizarea bunurilor sechestrate

Din momentul sechestrării bunurilor, debitorul nu mai poate dispune de ele pe timpul cât durează executarea, sub sancţiunea unei amenzi judiciare de la 2.000 lei la 10.000 lei, dacă fapta nu constituie infracţiune. Dispoziţiile art. 189-191 sunt aplicabile.

5. Bianca

Buna ziua! Stiu ca executorul judecătoresc are dreptul sa îmi pună sechestru pe casa dacă suma datorata depășește suma de 10.000 de lei. In momentul actual am poprire pe salariu,iar suma se acoperă usor. Întrebarea mea este următoarea: din momentul in care suma datorata ajunge la 9999(adică sub 10.000), sechestrul se ridica? Sau doar in momentul achitării întregii sume?

6. Constantin Mihai

Bună ziua! Am facut un împrumut la un Ifn și am avut ca girant pe socrul meu. El mai are o altă banca care o plătește că a cumparat o mașină prin acea banca.
    M-au sunat cei de la banca cu care ma ajutat el și pe mine și pe el și a zis că ne pune poprire la ambi ba chiar lui o să îi pună sechestru pe mașină.
    Credeți că poate face asta?
    Mașina nu e achitată și mă gandesc că e încă proprietatea banci!

7. Constantin

Am facut in anul 2016 un credit de nevoi personale la o banca din Romania. Am platit o prte din credit pana in vara anului 2017. Mai apoi din motive financiare ne-am mutat in Germania, contul fiind deja inchis la banca respectiva. Mentionez ca noi nu avem nimic in Romania. Anul acesta in luna Iunie am primit o somatie mobiliara de plata cu termen de o zi. Sub nici o forma nu avem cum sa platim, abia ne revenim dupa perioada lunga de stat acasa in perioada carantinei. La sfarsitul lunii Iulie sotia si copiii vor merge in Romania sa viziteze bunicii, ca mai apoi sa merg si eu cu masina personala sa ii iau si sa ne intoarcem acasa. Intrebarea mea este daca se poate pune sechestru pe masina inmatriculata in Germania in momentul in care voi merge in Romania?
    Va multumesc anticipat!

8. Nicolae

Bună ziua, am cumpărat o mașină de la cineva cu fiscal și toate actele necesare , am inregistrat-o pe numele meu la primărie dar nu am avut timp sa o înmatriculez la poliție. După aproape o lună am vândut mașina și la câteva zile mă sunat cumpărătorul că nu poate inmatricula mașina că apare sechestru pe ea. Am verificat și într-adevăr la câteva zile după ce am cumpărat mașina a venit un ordin de sechestru pe fostul proprietar, cum poate inmatricula mașina actualul proprietar, mulțumesc

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Actualul proprietar trebuie sa mearga la politie cu documentele aferente sechestrului, pentru a arata ca sechestrul a fost pus pe fostul proprietar, dupa vanzarea masinii, nu pe actualul.

Va rog sa reveniti la mine pentru a-mi spune daca ati rezolvat problema cu inmatricularea masinii.

9. Andreea

Bună ziua am poprire pe salariu și mi sa pus sechestru și pe cele 2 masini pe care le dețin suma este mai mica decât valoareaza mașinile este vorba de 7000 de lei ce se întâmplă dacă nu trimit cartea și certificatul executorului? Eu după acesta înștiințare am mai pus pe lângă poprire încă 300 pana se acoperă suma ce pot păți? Va mulțumesc mult!

10. Magda

Buna seara, am făcut un credit de nevoi personale, am poprire pe salariu, am primit de la executor o înștiințare cu sumele plătite de către instituție din salariul meu, pe numele meu nu am nimik, sunt pe numele tatălui meu, credeti ca i se poate lua din bunuri, sunt foarte speriată, va multumesc f mult! Numai bine

Dă-i un răspuns lui Nicolae Anulează răspunsul

+ 3 = 10