ESTE LEGAL SA MI SE PUNA POPRIRE PE ALOCATIA COPILULUI?

ESTE LEGAL SA MI SE PUNA POPRIRE PE ALOCATIA COPILULUI?

Este ilegal sa se puna poprire pe alocatia copilului.
Conform Codului de procedura civila, „alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.”

Sfatul meu este sa faceti o plangere la banca, in care sa solicitati rambursarea alocatiei retinuta pana acum.

Va rog sa reveniti daca nu reusiti sa rezolvati problema sau daca aveti nevoie de ajutor sau de alte informatii.

19 raspunsuri la “ESTE LEGAL SA MI SE PUNA POPRIRE PE ALOCATIA COPILULUI?

1. Brînzan Elvira

Am făcut un credit la TBI și am întârziat cu rațele.Printr un executor judecătoresc aceștia vor să mi pună poprire pe contul de salar, până și pe contul deschis pentru alocațiile copiilor și bursele școlare, cât și pe bunurile mobile.Este posibil așa ceva? Vă rog să mă lămuriți că nu știu ce să fac.

Nu se poate pune poprire pe alocatiile copiilor si pe bursele sociale.

Sfatul meu este sa luati legatura cu TBI, pentru incheierea unui intelegeri amiabile de plata a datoriilor.

2. Dat Andreea

Este posibil sa imi puna blocare pe indemniztie si alcocatie pentru 2 credite ? Scrie acolo propria executare pana in 2049 nu inteleg ce vrea sa scrie va rog daca ati putea sa imi explicati

3. Cristea Claudia

Mi sa facut poprire pe alocatia copilor de catre birou de creditare Moldovan Gheorghe arvocatul rds rcs se poate face asa ceva poprire pe alocatia copilor ?

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Nu se poate face poprire pe alocatia copilului, este ilegal.

Conform Codului de procedura civila, alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.” (vezi aici procedura popririi)

Asadar, bancile sau executorii judecatoresti nu va pot retine indemnizatia si alocatia pentru copil.

De aceea, sfatul meu este sa faceti o reclamatie la executorul judecatoresc, in care sa cereti restituirea banilor din alocatie.

Va rog sa reveniti la mine pentru a-mi spune daca ati rezolvat sau nu problema cu poprirea alocatiei.

2. Ciuraru

Am primit un plic de la ANAF În care scrie,…înștiințare privind înființarea, popririi.
      Adică se poate oprii alocatiea la copii la bancă de unde o primesc ???
      Se poate asa ce va și sa fie oprită totă alocatiea???
      Va rog…?????

− 5 = 3