Imi sunt refuzate pentru schimbare bancnotele de 50 de lire! Este legal?

schimbare lire vechi hirtie

Buna ziua, as dori sa ma ajutati cu un raspuns privitor la schimbarea bancnotelor din hartie de 50 de lire. Anglia a anuntat ca ii retrage din circulatie incepand cu 31 Sept 2022, dar mie deja imi sunt refuzate peste tot in Romania. Este legal?

Nu este legal ca bancile sa va refuze schimbarea bancnotelor vechi de 50 de lire si de 20 de lire, care urmeaza sa iasa din circulatie din 30 septembrie 2022.

Conform informatiilor publicate de Bank of England, banca nationala a Angliei, bancnotele bechi se pot schimba la banca, la unele oficii postale din Marea Britanie sau prin posta, dupa ce completati un formular de pe site-ul Bancii Angliei, la acest link.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti nevoie de ajutor pentru schimbarea bancnotelor vechi in lire sterline.

6 raspunsuri la “Imi sunt refuzate pentru schimbare bancnotele de 50 de lire! Este legal?

1. Mirela Maria

Buna! Am auzit de cateva zile ca nu mai sunt valabile lirele vechi si ca nu se mai schimba. Mai pot oare sa le schimb vreodata? Nu am avut cunostinta de acest lucru . Multunesc!

Dă-i un răspuns lui Mirela Maria Anulează răspunsul

1 × = 9