Mi se opreste de doua ori din salariu, si la serviciu, si banca, de pe card. Ce pot sa fac?

Va scriu pentru ca am vazut ca ati rezolvat problemele altor persoane care au avut probleme cu popririle.

Eu sunt intr-o situatie asemanatoare. Mi se iau bani atat de la servici, cat si de banca BRD. Din salariul de 1200 de lei, mai primesc doar 370 de lei.
Am vazut ca este ilegal sa ti se retina mai mult de o treime din salariu.

Am vorbit la BRD, mi-au zis s a duc o hartie de la servici, dar problema inca nu s-a rezolvat.

De ce banca isi bate joc de mine? Ei nu vad ca deja mi se iau banii la servici? Mi-au zis ca daca au primit ordin de la executor, trebuie sa-l execute. Pe ei nu-i intereseaza, nu se preocupa de problemele noastre.

La fel si executorul. Am inteles ca a pus poprire pe toate conturile, a trimis si la servici, nu-l intereseaza ca mi se iau mai multi bani decat trebuie.

Ca sa nu mai vorbesc ca BRD a trimis creditul la executor desi le-am spus ca am o problema familiala, a murit tata, si nu am mai putut plati o perioada, le-am facut si o cerere de restructurare a creditului, dar care nu s-a pus in aplicare.

Spuneti-mi va rog ce se poate face?

BRD - reclamatie-poprire

BRD – reclamatie-poprire

Solutia este sa duceti la BRD o adeverinta de la serviciu, din care sa rezulte ca poprirea se face de catre angajator, astfel incat banca sa va ridice poprirea de pe cardul de salariu.

In mod normal, de aceasta problema ar trebui sa se ocupe executorul judecatoresc, intrucat el este responsabil de executarea silita prin poprirea veniturilor si trebuie sa respecte legea, care spune ca nu se poate retine mai mult de 33% din salariu.

De asemenea, si banca trebuie sa respecte legea, adica sa se asigure ca nu va retine din salariul virat pe card mai mult decat limita impusa de lege.

In plus, BRD ar fi trebuit sa va ofere solutii de restructurare a creditului, printr-o perioada de gratie la plata ratelor sau prin reducerea acestora, astfel incat sa nu fi ajuns in situatia de a fi executata silit, ceea ce inseamna costuri in plus si probleme suplimentare.

De aceea, va sfatuiesc sa faceti in scris la BRD doua reclamatii: una pentru a vi se ridica poprirea de pe card, avand in vederea ca aceasta se face la serviciu, precum si rambursarea sumelor de bani retinute in plus, ar a doua pentru ca nu vi s-au aplicat masuri de evitare a executarii silite, banca fiind obligata de lege sa faca asta.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul bancii, pentru a va sfatui ce trebuie sa faceti in continuare, pentru rezolvarea problemei.

3 × 6 =