Pot sa primesc o suma in euro intr-un cont deschis la BT?

Trebuie sa primesc o suma de bani in euro, dar eu am doar un cont in lei, la BT (Banca Transilvania). Puteti sa-mi spuneti daca pot primi acei bani in euro, daca am contul in lei sau trebuie sa-mi deschid un cont in euro? Multumesc

Puteti primi o suma in euro, chiar daca nu aveti un cont in euro, ci doar in lei, la Banca Transilvania, pentru ca banca va deschide automat un cont in euro, in care veti primi suma respectiva.

Iata mai exact procedura, conform informatiilor publicate pe site-ul Bancii Transilvania (intreb.bancatransilvania.ro):

„Pentru a se putea efectua un transfer intr-o alta moneda decat RON este necesar sa ai deschis un cont curent la noi in valuta respectiva.

In cazul in care tu dai celui care transfera banii codul IBAN aferent unui cont intr-o alta valuta, de exemplu RON, suma transferata nu se va receptiona in acel cont intrucat noi nu facem in mod automat conversia valutara, ci creditam contul pentru moneda in care receptionam suma.

Pentru a nu se refuza insa transferul in momentul primirii banilor, iti deschidem un cont curent in valuta respectiva, conditia fiind ca datele de transfer sa fie corecte.

Ulterior nu iti luam comision pentru administrarea contului sau pentru incasarile in valuta.”

Va rog sa reveniti la mine, daca aveti probleme cu incasarea banilor, pentru a va ajuta.

33 raspunsuri la “Pot sa primesc o suma in euro intr-un cont deschis la BT?

1. Cristina

Buna seara! Ma puteti ajuta cu un raspuns. Daca am un cont Ing Euro, si transfer prin Iban in contul BT in lei, schimbul de bani se face automat? Se poate realiza acest transfer ? Multumesc

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Se poate realiza acest transfer, din contul ING in euro in contul BT in lei, insa BT nu face schimbul de bani automat, ci-i lasa in euro, intr-un cont in euro deschis de banca in numele dumneavoastra. Ulterior, dumneavoastra puteti face schimbul valutar din contul in euro in contul in lei.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti probleme cu transferul bancar.

2. Elek Maria

Am un tranfer de primit din Austria din Euro in contul de lei la BT.
    Transferul a fost facut de 2 zile.
    Eu nu am cont de euro,numai de lei la BT, pe aplicatie nu imi arata inca transferul.

Imi spuneti va rog cat timp dureaza?
    Tin sa mentionez ca transferul si din Austria a fost facut de la BRD(banca romaneasca)

Tot ma uit pe aplicatie si nu imi arata nimic

3. Odină Violeta Amalia

Bună! Cineva mi-a trimis 100€ in contul meu deschis la BT care este în lei. Aplicația nu îmi arată banii deși ei au fost transferați acum aproape 2 săptămâni. Cum pot să folosesc banii? Îi pot schimba online în lei astfel încât să rămână tot pe card? Sau este nevoie să merg în persoană la bancă?

4. Nicolae

Bună ziua, am și eu o întrebare mi s-a făcut un transfer în euro din Franța în contul meu care este în lei la BT ce trebuie să fac să pot primi bani în contul. Pt ca eu sunt în Franța și am tot încercat să sun la ei dar nu răspunde. Am aplicația pe telefon și verific în fiecare zi și nimic. Dacă ma puteti ajuta cu ceva puteți să îmi răspundeți. Trebuie să fac eu alt cont în euro s-au mi-l face banca. Transilvania. Multumesc o zi bună

1. Bianca

Buna ziua! Si eu trebuie sa primesc niste bani de la cineva,dar am cont in lei la BT. Transferul a fost facut duminica,si ea mi-a trimis in €. Contul in euro se deschide automat? Sau trebuie sa merg la banca?

1. Fira Iustin marinel

Salut ,mi-a transferat un prieten banii in € eu am cont de lei banii o sa îmi între in lei și o sa ii văd in aplicația BT Pay și ii pot folosi ?

5. Chiva Darius

Ieri Fratele meu mi a trimis 150 euro din Romania si eu sunt plecat la Turci , iar eu am bt pay si fratele meu revolute , nu am primit niciun ban , transferul a fost prin IBAN si eu am contu de RON , ce pot face sa primesc bani ?

6. Ovidiu

Bună ziua eu sunt în România și am un cont în euro în Germania la volksbank și as vrea sa fac un transfer aici în România la ce banca pot face transferul în euro.

7. Becica Ruxandra

Bună ziua ! Acum 3 zile a fost făcut un transfer euro din străinătate către contul meu BT lei .Banii incă nu au intrat,este în regulă? Eu folosesc aplicația BT Pay va apărea și acolo când va intra suma in cont? ..sau unde pot vizualiza ținând cont că sunt euro?
    Multumesc frumos!O zi bună!

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Daca transferul nu a fost SEPA, care dureaza maxim 2 zile, atunci e posibil ca banii sa intre mai tarziu in contul in lei.

Veti putea vedea banii si in aplicatia BT Pay, intr-un nou cont in euro, deschis automat de banca.

Va rog sa rwceniti la mine daca sunt probleme.

1. Becica Ruxandra

Bună ziua! Încă nu au intrat banii ,ce ar trebui să fac ?cum se poate rezolva problema?

8. Georgiana

Buna seara ,am transferat 100 de euro unei persoane care e la Banca Transilvania pe data de 25/05/2021 ,azi e in data de 03/06/2021 și încă nu i-a primit , eu locuiesc in Belgia , de la mine s-au transferat banii , nu inteleg unde sunt probleme ? De ce nu i-a primit?va mulțumesc .

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Daca transferul in euro a fost de tip SEPA, atunci banii ar fi trebuit sa ajunga in maxim 2 zile, conform regululilor europene. Daca nu a fost un transfer SEPA, atunci e posibil sa dureze mai multe zile.

Reveniti va rog la mine daca nu se rezolva problema.

9. Dat Florina

Buna ziua ! Pe ce cont vor apărea banii trimiși din străinătate, in cazul in care am cont doar in lei ? Pe cel de lei sau de euro ?

1. Antonia Mihăescu

Și voi avea acces și la contul cu euro? Mie pe aplicație îmi apare doar ron. Atât. Cei în euro vor apărea tot în aplicație?

10. Amisculesei Alexandru Paulică

Bunaziua am trimis bani în euro pe un card în RON au trecut deja 6 zile și încă nu au apărut banii ce se întâmplă?

1. Natalua

Buna ziua pe data de 16.04 am pus euro pe cont la Bt Express banii ii vad in cont in euro dar nu pot sa ma folosesc de ei,care este motivul? Va multumesc

9 × 5 =