Pot sa scot bani in Romania de pe un card Libretto sau Postpay?

Am un card Libretto de la Poste Italiane pe care primesc alocatie si vreau sa stiu daca pot scoate bani de pe el la bancomatele din Romania. Am inteles ca de pe cardul Postpay se poate.

Intr-adevar, de pe cardul Postpay emis de Poste Italiane se pot scoate bani in Romania sau in alte tari, intrucat este un card Mastercard, care se poate folosi la orice bancomat din lume.

Insa cardul Libretto se poate utiliza doar in Italia, la ATM-urile Postamat. Vezi aici informatiile Poste Italiane, pe site-ul poste.it.

Daca aveti nevoie de ajutor, va recomand sa luati legatura cu Poste Italiane, pe acest site: https://www.poste.it/chiamaci.html

Va rog sa reveniti la mine daca nu reusiti sa rezolvati problema.

26 raspunsuri la “Pot sa scot bani in Romania de pe un card Libretto sau Postpay?

1. Oancea Viorel

Buna seara am si eu un card postmat poste italiene si ma întreb daca as putea sa scot bani din Romania cand as veni în tara?

2. Brata larisa

Buna am un card postpaye evolution ce aplicație îmi trebuie pe telefon sa vad de mi-au intrat bani din Italia și dacă pot sa folosesc acest card in Romania de la postpaye evolution multumesc

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Puteti folosi si in Romania cardul Postpay Evolution emis de Poste Italiane, de pe el puteti scoate bani la bancaomaatele din Romania sau in alte tari si puteti plati la magazine, intrucat este un card Mastercard, care se poate folosi la orice bancomat din lume.

Pentru a vedea cati bani v-au intrat pe card, trebuie sa aveti pe telefon aplicatia App Postepay, pe care trebuie sa o activati cu ajutorul Postepay, pe site-ul Postei Italiene, la acest link.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti probleme cu cardul sau aplicatia Postepay.

3. Mariana Rotila

Am un card postpayevolution emis în Italia Am tastat greșit pinul și e blocat Cum îl pot debloca?

4. Adina

As vrea sa depun bani pe un card postpay.

Cum as putea face asta? Mentionez ca este cardul unei prietene care se afla in italia si as vrea sa l ajut cu niste bani.

Nu stiu cum sa procedez

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Trebuie sa o intrebati pe prietena dumneavoastra care este numarul contului IBAN aferent cardului Postepay, dupa care faceti un transfer in euro din contul dumneavoastra in euro, in respectivul cont Postepay.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti nevoie de ajutor.

5. Gabriel

Bună ziua am un card postepay Evolution Mastercard și as dori sa știu dacă îl pot folosi în România sa pot scoate în numerar de unde trebuie banca sau posta. Va mulțumesc.

6. Cristian

Buna ziua, am si eu un card Postepay, mastercard, de la ce bancomat pot sa scot, si cum ii scot in euro sau lei?

− 4 = 1