Se poate face conversia indicelui ROBOR in IRCC la creditul ING?

„Buna Ziua,

Am facut o cerere la ING, mentionand legea si motivele pentru care doresc aceasta schimbare. Dupa mai multe emailuri schimbate
raspunsul a fost acelasi cu copy paste cum s-ar spune, generic, in care ma nu imi ofera decat refinantare. In ultimul email chiar am cerut sa mi se raspunda ferm cu ” se aproba/ nu se aproba” plus motiv, cererea mea. Acest raspuns ferm care l-am cerut nu a fost prezentat.
De mentionat:
– cand am discutat la telefon despre acest subiect cu reprezentatul ING mi s-a sugerat sa nu vin la sediu si sa o depun online;
– in emailul formulat pentru aceasta cerere am atasat si cererea in format PDF semnata, cu data la care am cerut-o;

Care ar fii urmatorii pasi in solutionarea acestei cereri?”

Am cerut la ING Bank precizari cu privire la problema dumneavoastra,
iar raspunsul bancii este urmatorul:

„În ultimele luni, am observat orientarea clienților cu precădere
către creditul ipotecar cu șapte ani de dobândă fixă, care oferă
predictibilitate pe termen mediu și protecție față de fluctuațiile
indicilor de referință.

Ca rezultat, majoritatea vânzărilor noi au avut opțiunea de dobândă
fixă, incluzând refinanțările de credit atât în rândul clienților
existenți ai ING, cât și în rândul celor veniți de la alte bănci.

Astfel, pentru moment, clienții care au în derulare un credit
imobiliar/ipotecar pot accesa o nouă structură de dobândă – fixă sau
variabilă – prin fluxul de refinanțare.

Însă lucrăm la simplificarea proceselor prin care clienții cu credite
ipotecare pot beneficia de oferte de preț adaptate la noul context,
prin act adițional.

Clienții care și-au arătat interesul pentru modificarea prețului
pentru creditul ipotecar vor primi în curând detalii cu privire la
ofertele pe care le pot alege, precum și condițiile de accesare, fără
a fi necesar să parcurgă toți pașii procesului de refinanțare.”

Asadar, sfatul meu este sa asteptati sa primiti de la ING detalii cu
privire la modul in care veti putea trece la IRCC doar prin act
aditional, fara refinantare.

Va rog sa reveniti la mine daca veti avea in continuare probleme cu
creditul ING Bank.

5 raspunsuri la “Se poate face conversia indicelui ROBOR in IRCC la creditul ING?

1. Alexandra

Si eu sunt in situatia in care astept sa primeasca de la FNGCIMM act aditional. Am facut cererea pe 27 iulie. Am sunat la ING si au zis ca au termen 30 zile pana sa ne dea actul aditional sa-l semnam si 30 zile sa-l implementeze. In conditiile in care sora mea, la alta banca, intr-o saptamana a semnat actul aditional cu implementare imediata.

2. irc

Buna ziua domunul Vasile,

Va mulțumesc mult pentru sugestie si pentru raspunsul primit.

Imi pare rau ca raspund ceva mai tarziu dar am vrut sa va dau o actualizare a situatiei.
    Be baza informarii dumneavoastră, cautarea de detalii legale si aprofundarea legiilor curente am reusit sa imi obtin raspunsul favorabil
    pentru conversia indicelui de referință. Acest fapt s-a intamplat acum cateva minute.

Vo doresc o zi frumoasă in continuare

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Ma bucur ca ati rezolvat problema trecerii de la ROBOR la IRCC la creditul ING.

Vreau sa va atentionez ca in urmatoarele luni si indicele IRCC va creste destul de mult, aproape de nivelul ROBOR, de aceea trebuie sa fiti pregatit pentru aceasta situatie.

Calculati cat va creste rata la nivelul actual al ROBOR la 3 luni minus un punct si vedeti daca veti putea achita creditul. Daca apreciati ca veti avea probleme, intrebati la ING ce solutie se poate gasi.

Va rog sa reveniti la mine daca veti avea probleme cu creditul ING.

2. Caravia Valentin

Ati reusit sa semnati actul aditional?
      Pe 22/06 am primit si eu acceptul ING de schimbare indice de dobanda la un credit prima casa dar cu precizarea catrebuie sa primeasca de la FNGCIMM act aditional. De atunci nu mai am nici un update de la ING…

Dă-i un răspuns lui Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Anulează răspunsul

+ 8 = 13