Se poate obtine trecerea la IRCC la creditul Prima Casa acordat de BT?

banca transilvania actualizare date personale

Sunt „beneficiara” unui credit „prima casa” obtinut in anul 2016, formula de calcul cu rob 3m. Se poate obtine trecerea la
calculul pe baza de ircc?Precizez ca creditul a fost acordat de catre BT si am depus o cerere in acest sens, fara raspuns la data prezentei.
Avand in vedere legea prin care s-a introdus indicele IRCC (OUG 19/2019) se prevede, la articolul 11 (XI), aliniatul (2), ca acest indice se poate aplica si creditelor mai vechi in derulare, cu indicele ROBOR, la cererile consumatorilor, cu acordul partilor, printr-un act aditional la contractul de credit.

Intr-adevar, legea (OUG 19/2019) permite trecerea de la ROBOR la IRCC si pentru creditele in derulare, insa aceasta nu este o obligatie pentru banci, ca in cazul creditelor noi.

Conform OUG 19 din 2019, inlocuirea ROBOR cu IRCC „se poate aplica si contractelor aflate in derulare”, „cu acordul partilor formalizat prin act aditional la contractul de credit”, „la cererile formulate de consumatori”.

Legea se aplica pentru toate tipurile de credit, inclusiv cele Prima Casa, garantate de stat.

Asadar, Banca Transilvania (BT) nu este obligata legal sa va accepte cererea, dar eu sunt convins ca banca va accepta trecerea de la ROBOR la IRCC, pentru ca asa este normal, in conditiile in care toate creditele noi cu dobanda variabila se calculeaza doar cu IRCC.

Mai mult, prin acceptarea cererii, BT isi poate ajuta clientii afectati in aceasta perioada de cresterea puternica a dobanzilor.

Va rog sa reveniti la mine, pentru a-mi spune daca BT v-a aprobat sau nu cererea de trecere la indicele de dobanda IRCC la creditul Prima Casa.

20 raspunsuri la “Se poate obtine trecerea la IRCC la creditul Prima Casa acordat de BT?

1. Alin

In cazul in care intre timp am ajuns ca rau platnic la BC, mai pot trece la IRCC de la Robor , credit Prima Casa.

Multumesc anticipat!

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Da, trecerea la IRCC se poate face chiar daca aveti restante, cu atat mai mult, pentru ca va scade rata si evitati acumularea de datorii.

ATENTIE!

Si IRCC va creste in urmatoarele luni, aproape de nivelul ROBOR, chiar daca nu chiar la nivelul acestuia.

De aceea, daca aveti probleme cu plata ratei, luati legatura cu banca pentru gasirea altei solutii de evitate a restantelor, eventual prin restructurarea creditului.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul bancii, pentru a va ajuta sa rezolvati problema restantelor la credit.

Cu cat veti avea mai putine restante la Biroul de credit, cu atat cresc sansele de a obtine un nou imprumut sau o refinantare.

2. Mănăilă L

Cu un credit prima casa la BCR aceștia nu au fost de acord trecerea la IRCC pe motiv că nu se aplica creditelor mai vechi de 2019. Nici cu u refinanțare cu dobândă fixă nu au fost de acord spunând că la imobiliare nu se pot sa rate fixe .Noi de la o rata lunara de 840 de lei în ianuarie ,acum pe august am ajuns deja la 1300 ,o creștere de peste 70 la suta.Desi sunt credite garantate 80 la sută de stat,băncile sunt total inflexibile la orice dorință de a se renegocia In acest fel vom ajunge în situație de a nu mai putea achita ratele și a ne pierde casa .Statul sta și nu face nimic desi el a garantat pentru creditele devenite acum insuportabile

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Sunt doua aspecte reclamate de dumneavoastra: 1. refuzul BCR de a va aproba schimbarea dobanzii din ROBOR in IRCC si 2. problema cesterii ratei la credit si pericolul de a nu mai putea plati rata si de a pierde casa.

Va raspund pe rand la cele doua chestiuni, astfel:

1. Legea (OUG 19/2019) prevede ca schimbarea ROBOR cu IRCC este posibila si la creditele mai vechi de 2019.

Legea prin care s-a introdus indicele IRCC (OUG 19/2019) prevede, la articolul 11 (XI), aliniatul (2), ca acest indice se poate aplica si creditelor mai vechi in derulare, cu indicele ROBOR, la cererile consumatorilor, cu acordul partilor, printr-un act aditional la contractul de credit.

Iata prevederile OUG 19/2019:

Articolul XI

(1) Prevederile art. II și III (privind introducerea IRCC n.r.) intră în vigoare la data de 2 mai 2019 și se aplică creditelor acordate consumatorilor după această dată, precum și refinanțării creditelor acordate consumatorilor aflate în derulare la această dată.

(2) Prevederile art. II și III se pot aplica și contractelor aflate în derulare la data prevăzută la alin. (1) cu acordul părților formalizat prin act adițional la contractul de credit.

(3) La cererile formulate de consumatori pentru refinanțarea creditelor în derulare sau pentru modificarea contractelor în derulare, instituțiile bancare răspund în termen de maximum 60 de zile de la data solicitării formulate de aceștia.

2. Problema cresterii dobanzilor si pericolul ajungerii in situatia de a nu mai putea plati rata nu se rezolva prin trecerea de la ROBOR la IRCC, din simplul motiv ca si IRCC va creste, la fel ca ROBOR, dar cu o intarziere de 6 luni, aproape de nivelul ROBOR, daca nu chiar la nivelul acestuia. Datele mai vechi arata ca diferenta dintre ROBOR si IRCC este de doar o jumatate de punct procentual.

In consecinta, pentru evitarea problemei neplatii ratelor la credit, din cauza cresterii dobanzii, trebuie sa aplelati la o solutie pe care sa o gasiti impreuna cu banca.

Legea obliga bancile si IFN-urile sa-si ajute clientii aflati in pericolul de a nu-si putea achita ratele.

OUG 52/2016 privind contractele de credit pentru bunuri imobile obliga banca sa ofere clientului cu credit „solutii corespunzatoare pentru achitarea debitului, chiar daca nu sunt inregistrate restante, insa consumatorul face dovada unei situatii dificile sau a iminentei neplatii”.

Articolul 50 din OUG 52/2016 prevede urmatoarele:

„(1) Creditorul depune diligenţe pentru a preveni declararea scadenţei anticipate, iniţierea procedurilor de executare silită a consumatorilor ori vânzarea debitelor restante către entităţi care desfăşoară activitatea de recuperare creanţe.

(2) Creditorul trebuie să facă dovada că a depus diligenţele necesare în vederea evitării iniţierii procedurilor prevăzute la alin. (1).

(3) În vederea îndeplinirii obligaţiilor prevăzute la alin. (1) şi (2), cel mai târziu după înregistrarea unui număr de 60 de zile consecutive restanţă de către consumator, creditorul va depune diligenţele necesare pentru a transmite în scris consumatorului soluţii corespunzătoare pentru achitarea debitului, pe baza informaţiilor primite de la consumator privind situaţia sa.

(4) Oricând pe parcursul relaţiei contractuale, la solicitarea consumatorului, creditorul oferă acestuia soluţii corespunzătoare pentru achitarea debitului, chiar dacă nu sunt înregistrate restanţe, însă consumatorul face dovada unei situaţii dificile sau a iminenţei neplăţii.”

De asemenea, legea obliga bancile si IFN-urile ca in cazul cresterii dobanzii la credit cu cel putin doua puncte procentuale, sa ofere in scris clientilor solutii pentru evitarea acumularii restantelor la plata ratelor:

Articolul 52 din OUG 52/2016 prevede:

„(1) În cazul imposibilităţii consumatorilor de a-şi îndeplini obligaţiile contractuale ca urmare a majorării dobânzii cu cel puţin două puncte procentuale raportat la momentul încheierii contractului, creditorul depune toate diligenţele pentru a transmite în scris consumatorului soluţii în raport cu veniturile actuale ale consumatorului, astfel cum rezultă acestea din documentele justificative. Părţile agreează propunerea prin act adiţional ce va fi valabil până la dispariţia cauzei, dar nu mai mult de 12 luni.

(2) Consumatorii notifică creditorilor faptul că se află în imposibilitatea îndeplinirii obligaţiilor contractuale ca urmare a majorării dobânzii creditului şi depun documente justificative în acest sens.

(3) Creditorul evaluează bonitatea consumatorului într-un termen de cel mult 10 zile calendaristice de la primirea notificării.”

Iata care sunt solutiile pe care le poate oferi banca, conform art. 48 din OUG 52:

„(1) Creditorul, respectiv entitatea care desfăşoară activitatea de recuperare creanţe trebuie să ţină cont de circumstanţele individuale ale consumatorului, de interesele şi drepturile consumatorului, precum şi de capacitatea de rambursare a acestuia atunci când oferă soluţii.

(2) Soluţiile oferite de creditor pot include:

a) refinanţarea totală sau parţială a contractului de credit utilizând una din ofertele curente ale creditorului;
      b) prelungirea duratei contractului de credit;
      c) schimbarea tipului contractului de credit;
      d) amânarea plăţii sumei totale sau parţiale a ratei de rambursare pentru o perioadă;
      e) schimbarea ratei dobânzii;
      f) oferirea unei perioade fără plăţi;
      g) reducerea pe perioade scurte a ratei;
      h) consolidarea mai multor credite care poate oferi un termen mai lung de creditare şi o rata mai mică;
      i) rescadenţarea ratelor;
      j) reeşalonarea ratelor;
      k) conversia creditelor.”

Asadar, in baza prevederilor legale descrise mai sus, sfatul meu este sa faceti la BCR o cerere in care sa solicitati:

1) schimbarea indicelui ROBOR cu IRCC si
      2) gasirea uneia sau mai multor solutii pentru evitarea restantelor la credit.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la BCR.

3. Vali

Buna seara!
    Cererea se face in format fizic si se depune la banca, sau e suficient un mail?
    Multumesc!

4. client

Eu am facut la BT cererea in 15 aprilie si a fost refuzata pe 5 mai, la un sold undeva in jur de 24000 Euro.
    Explicatia a fost ceva in tonul „intelegem ca vreti sa convertiti dobanda transparenta ROBOR in IRCC, dar din pacate suntem in imposibilitate de a dat curs solicitarii.
    Intre timp, rata mea s-a facut, din aprox 540 de lei, 780. Eu nu sunt in imposibilitatea de a duce greul inflatiei, doar lor le e greu. Ce sa mai zic, am cerut acord de refinantare, si sper sa mi-l dea intr-un timp scurt, desi n-aveam niciun interes sa ma mut cu creditul in momentul asta, pt ca pana acum au fost ok din punctul meu de vedere, poate cei mai ok din cele 3-4 banci cu care am lucrat, dupa BCR.

5. George

La ING doar prin refinantare se poate trece de la ROBOR la IRCC.
    Este legala procedura lor?
    Multumesc!

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Conform legii (OUG 19/2019), bancile nu sunt obligate sa accepte cererile de trecere de la ROBOR la IRCC, insa sunt sigur ca ING va va accepta cererea, in cele din urma.

Sfatul meu este sa faceti o noua solicitare la ING prvind trecerea de la ROBOR la IRCC fara refinantare, doar prin act aditional, pentru ca banca este in curs de implementare a acestei solutii, dupa cum mi-a transmis ING:

„Lucrăm la simplificarea proceselor prin care clienții cu credite ipotecare pot beneficia de oferte de preț adaptate la noul context, prin act adițional.

Clienții care și-au arătat interesul pentru modificarea prețului pentru creditul ipotecar vor primi în curând detalii cu privire la ofertele pe care le pot alege, precum și condițiile de accesare, fără a fi necesar să parcurgă toți pașii procesului de refinanțare.”

Asadar, sfatul meu este sa asteptati sa primiti de la ING detalii cu privire la modul in care veti putea trece la IRCC doar prin act aditional, fara refinantare.

Va rog sa reveniti la mine daca veti avea in continuare probleme cu inlocuirea indicelui ROBOR cu IRCC la creditul ING Bank.

6. Olimpia Sandu

Buna ziua.
    Va rog sa ne spuneti, in masura in care nu e confidential, daca aceasta mutare la IRCC a presupus si majorarea pt marja fixa a creditului (sper sa ma exprim corect).
    Multumesc frumos,
    Olimpia

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Majorarea marjei fixe a dobanzii la credit ar fi un abuz al bancii, in orice situatie, nu doar in cazul schimbarii ROBOR cu IRCC. Conform contractului de credit, marja fixa trebuie sa ramana neschimbata pana la finalul perioadei de creditare.

Va rog sa reveniti la mine daca banca va majoreaza marja fixa a dobanzii la credit.

1. Alin

Abuz sau nu, am primit aprobarea trecerii de la ROBOR la IRCC si surpriza a fost cand am ajuns la o sucursala a Banca Transilvania pentru semnarea actului aditional. Pe langa trecerea de la ROBOR la IRCC, urmatorul paragraf modifica marja fixa stabilita prin contract.
        Incercand sa aflu motivul, doamna de la ghiseu a incercat sa imi bage pe gat ceva legat de costuri, dar din pacate nici ea nu stia ce se intampla.
        Am facut o ‘cerere’ de pastrare a marjei fixe si am primit raspuns ca nu e acceptabila pentru banca.
        Sunt curios cu o plangere la ANPC pentru acest abuz ce se va rezolva. E chiar aiurea sa iti bage pe gat un nou procent ar marjei fixe doar ca ti-a facut un „favor” cu trecerea la IRCC

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Eu va recomand sa apelati la CSALB, care va poate ajuta sa rezolvati pe cale amiabila, intr-un timp scurt si fara costuri problema dumneavoastra cu Banca Transilvania privind inlocuirea ROBOR cu IRCC.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la CSALB.

7. lu

Buna ziua,Mulțumesc de răspunsul prompt. Mi s-a aprobat cererea. Luni semnez actul adițional. Cu deosebita considerație

1. Bogdan

V-a condiționat cumva sa va faceti si o asigurare de viața ? Am făcut si eu cerere , insa mi-a zis ceva de genul ca as fi condiționat sa fac si o asigurare de viața ! Mulțumesc

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Trecerea de la ROBOR la IRCC nu ar trebui sa fie conditionata de incheierea unei asigurari de viata.

Cu toate acestea, este utila o asigurare de viata pentru un credit, pentru ca, potrivit legii (Codul civil), datoriile, inclusiv cele la credite, se mostenesc, iar daca aveti asigurare, firma de asigurari va fi cea care le va achita.

Va rog sa reveniti al mine daca aveti probleme cu schibarea ROBOR cu IRCC la creditul Prima Casa.

2. Marius

Buna ziua. Imi puteti spune pasii care trebuiesc urmati. Doresc sa fac trecerea la ircc pt un credit prima casa la banca transilvania? Mulțumesc

Dă-i un răspuns lui lu Anulează răspunsul

5 + = 14