Se poate pune poprire pe indemnizatia (norma) de hrana?

Daca ai o prorire se aplica si asupra sumei virate separat pe card reprezentand indemnizatia (norma) de hrana?
multumesc

Pe indemnizatia (norma) de hrana nu se poate pune poprire, intrucat reprezinta un ajutor cu destinatie speciala, pentru asigurarea traiului zilnic.

Conform Articolului 728 din Codul de procedura civila privind limitele urmaririi veniturilor banesti, aliniatul (7),

„Alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti nevoie de informatii suplimentare sau doriti sa va ajut sa rezolvati aceasta problema.

5 raspunsuri la “Se poate pune poprire pe indemnizatia (norma) de hrana?

1. BotgrosGheorghe

Bună seara, sunt angajat ca Asistent Personal al soției mele persoană cu handicap grav,și am poprire pe salariu,contabilă mi-o introdus indemnizația de hrană pe același stat de plata cu salariu,așadar,mi so pus poprire si pebindemnizatia de hrană,este posibil așa ceva,ținând cont de Art.728,alin.7 din codul de proc.civilă,fiind o Lege specială?…Mulțumesc frumos!

2. Cristina

Buna seara! Se poate popri si indemnizatia de handicap sau doar indemnizatia de crestere a copilului incepand din 27mai?

3. DGL

Decizia nr.5 a ICCJ spune altceva. Indemnizatia de hrana e drept salarial, asimilat salariilor cf. Codului fiscal si legea 153/2017 spune din titlui ei ca e legea salarizarii personalului bugetar. Norma de hrana sau tichetele de hrana au intr-adevar desrinatie speciala.

× 8 = 48