Educatie financiara

Ce trebuie sa stim despre un cont bancar

ron 500 lei romanian ron mihai eminescu bancnota_plati_numerar_limitate_5000_lei_persoane_fizice_firmeContul bancar este cunoscut si sub denumirea de cont curent

Definiţie

Contul curent este principalul produs financiar-bancar destinat administrării disponibilităţilor băneşti. Cu ajutorul unui cont curent se pot primi bani într-o bancă, se pot transfera către alte conturi din alte bănci sau se pot efectua diverse plăţi, precum achitarea salariilor sau a facturilor. Pe baza unui cont se pot constitui, de asemenea, depozite, se pot ataşa carduri sau se pot utiliza servicii bancare electronice, precum cel de internet banking sau mobile banking. În concluzie, contul curent este coloana vertebrala a serviciilor financiar-bancare, întrucât în jurul acestuia se constituie toate celelalte produse sau servicii utilizate de către un client.

Cum se foloseşte eficient?

Contul curent se poate deschide în lei şi în valută, în funcţie de destinaţia, necesitatea şi dorinţa de utilizare a sumelor. La un cont se pot ataşa produse şi servicii care permit accesul la fonduri prin modalităţi electronice simple şi moderne, precum telefonul sau computerul, care aduc economie de timp şi permit accesul la cont din orice loc şi oricând:

– Internet Banking, care permite gestionarea de la distanţă a sumelor aflate în contul curent şi oferă posibilitatea efectuării de operaţiuni din confortul locuinţei proprii, oricând, într-un mediu sigur şi prietenos, dar şi din orice alt loc în care există acces la internet.

– Mobile Banking, care permite accesul de pe telefonul mobil la conturile bancare şi efectuarea unor operaţiuni, precum transferuri, plăţi, încărcarea cartelei de telefon sau constituirea de depozite.

– Cardul de debit, ataşat contului curent, conferă avantajul accesului permanent la bani, utilizând cardul în reţelele de terminale ATM şi POS, pentru cele două funcţiuni de bază (retragerea de numerar, respectiv plata cu cardul fără comision la comercianţi), dar şi pentru alte tipuri de operaţiuni, precum plata facturilor de utilităţi la ATM – de asemenea, fără comision, sau încărcarea cartelelor de telefonie mobilă. De asemenea, banca poate pune la dispoziţia titularului de cont un împrumut, denumit descoperit de cont, ce asigură existenta unei rezerve la care se poate apela în caz de nevoie.

Cum alegem un cont bancar

Alegerea celui mai ieftin cont bancar se poate dovedi o sarcină dificilă, întrucât în ofertele lor, băncile nu publică informaţii standard despre cele mai uzuale comisioane aferente unui cont, acestea regăsindu-se de obicei în cadrul unei lungi liste ce cuprinde toate tarifele bancare. Iar comisioanele uzuale diferă destul de mult de la o bancă la alta.

De aceea, atunci când ne pregătim să alegem un cont la o anumită bancă, este bine să avem în vedere nu doar taxele de deschidere sau administrare a unui cont, care sunt modice şi irelevante, ci şi comisioanele pe care le plătim frecvent, pe care banca le percepe atunci când primim bani în cont sau când efectuăm diverse plăţi sau transferăm banii în contul altor persoane, acestea fiind cele care determină costul real al unui cont.

Vom descoperi astfel că bănci care au comision 0 pentru deschiderea sau administrarea unui cost sunt, de fapt, mai scumpe decât altele care percep un comision modic, de câţiva lei lunar, pentru întreţinerea contului, dar care, pe de altă parte, au taxe mult mai mici pentru operaţiunile ce le vor efectua ulterior prin respectivul cont, adică plăţi şi transferuri.

De ce am nevoie si eu de un cont in banca?

Sa presupunem ca nu ai cont in banca si-ti pastrezi banii acasa, intr-un anume loc, nu conteaza. Ce ti se poate intampla?

1. Poti sa-i pierzi

Poata ca ati patit-o deja, iar daca inca nu, atunci riscati urmatoarele: sa va ia cineva banii ascunsi pe undeva; sa-i pierdeti, pur si simplu, adica sa dispara, fara sa aflati vreodata ce s-a intamplat cu ei; sa fie deteriorati sau distrusi, din diverse motive, precum intr-un incendiu sau inundatie. Poti sa-ti pierzi banii si daca-i porti tot timpul la tine, in portofel, masina sau in alte locuri, in aceste cazi riscul de furt fiind mai ridicat

2. Pierzi necastigand

Daca iti pastrezi banii acasa, in portofel sau in alte locuri pierzi si altfel, mai exact ratand oportunitatea de a castiga. Banii dintr-un cont bancar iti aduc castiguri rezultate din dobanda platita de banca. De exemplu, pentru 1000 de lei tinuti intr-un cont de economii in banca, ce are o dobanda de 5% pe an, la finalul anului castigi 50 de lei.

3. Pierzi timp si faci cheltuieli suplimentare

In lipsa unui cont in banca poti pierde si timp si, din nou, bani, prin cheltuieli suplimentare aferente unor operatiuni ce pot fi facute mai simplu prin banca. De exemplu, pentru a trimite cuiva niste bani sau pentru a primi niste bani de la cineva. Sa presupunem ca suntem in vacanta intr-un alt oras din tara sau din strainatate, si avem nevoie de niste bani de acasa. Exista variantele clasice in aceste cazuri, precum: prin posta sau curier, printr-o cunostinta, prin serviciile de transfer rapid.

Toate acestea insa fie dureaza mult, fie costa scump. In schimb, daca ai avea un cont in banca, cu un card atasat, poti primi banii prin transfer bancar din alt cont, instantaneu sau in decurs de cateva ore. Tot ce trebuie sa faci este sa mergi la un bancomat sa-i retragi sau poti sa platesti direct cu cardul, daca exista POS sau prin internet.

(Articol realizat in cadrul proiectului de educatie financiara „Excelenta in informatia Financiar-Bancara, derulat de Bancherul.ro si GhiseulBancar.ro, in parteneriat cu Facultatea de Management din cadru SNSPA)

Care este procedura popririi conturilor bancare

Executorii judecatoresti pot solicita bancilor, conform dispozitiilor legale, executarea silita a unui anumit client al bancii, prin proprirea conturilor bancare ale acestuia, in scopul achitarii datoriilor pe care clientul le are catre o persoana sau institutie, precum fiscul.

Ce inseamna poprirea unui cont bancar?

Poprirea unui cont bancare inseamna practic blocarea de catre banca a contului, astfel incat clientul nu mai are acces la sumele de bani din acesta: nu mai poate retrage banii din cont, prin intermediul cardului sau la ghiseul bancii, nici nu poate face transferuri sau plati.

Conform legii, banca este obligata ca la data sesizarii de catre executor sa blocheze (indisponibilizeze) atat sumele existente in acel moment in cont cat si cele provenite din incasarile viitoare.

“Din momentul indisponibilizării şi până la achitarea integrală a obligaţiilor prevăzute în titlul executoriu, inclusiv pe perioada suspendării executării silite prin poprire, terţul poprit (adica banca) nu va face nicio altă plată sau altă operaţiune care ar putea diminua suma indisponibilizată, dacă legea nu prevede altfel”, prevede legea.

Banca nu poate insa bloca accesul la toate sumele dintr-un cont, in cazul in care este vorba de salarii, pensii sau venituri destinate asigurarii mijloacelor de existenta. Doar o treime dintr-un salariu sau pensie poate fi blocata in vederea platii datoriilor, iar cand exista mai multe popriri, se blocheaza numai jumatate din valoarea veniturilor.

Exista si venituri ce nu pot fi poprite, pentru niciun fel de datorii, si anume: alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii.

Sa vedem insa care este procedura legala a popririi unui cont bancar, conform prevederilor art.457 din condul de procedura civila:

Poprirea

ART. 780 din noul Cod de procedura civila

Obiectul popririi

(1) Sunt supuse urmaririi silite prin poprire sumele de bani, titlurile de valoare sau alte bunuri mobile incorporale urmaribile datorate debitorului ori detinute in numele sau de o a treia persoana sau pe care aceasta din urma i le va datora in viitor, in temeiul unor raporturi juridice existente. De asemenea, in conditiile art. 732 alin. (1), pot fi poprite si bunurile mobile corporale ale debitorului detinute de un tert in numele sau.

(2) In cazul popririi sumelor de bani din conturile bancare, pot face obiectul urmaririi silite prin poprire atat soldul creditor al acestor conturi, cat si incasarile viitoare, cu respectarea limitelor prevazute la art. 728, daca este cazul.

(3) Poprirea se poate infiinta si asupra sumelor sau bunurilor mobile incorporale pe care creditorul le datoreaza debitorului, daca ambele creante sunt certe si lichide.

(4) Se va putea popri si creanta cu termen ori sub conditie. In acest caz, poprirea nu va putea fi executata decat dupa ajungerea la termen ori de la data indeplinirii conditiei.

(5) Nu sunt supuse executarii silite prin poprire:
a) sumele care sunt destinate unei afectatiuni speciale prevazute de lege si asupra carora debitorul este lipsit de dreptul de dispozitie;
b) sumele reprezentand credite nerambursabile ori finantari primite de la institutii sau organizatii nationale si internationale pentru derularea unor programe ori proiecte;
c) sumele aferente platii drepturilor salariale viitoare, pe o perioada de 3 luni de la data infiintarii popririi. Atunci cand asupra aceluiasi cont sunt infiintate mai multe popriri, termenul de 3 luni in care se pot efectua plati aferente drepturilor salariale viitoare se calculeaza o singura data de la momentul infiintarii primei popriri.

Ce tipuri de sume din conturi pot fi poprite si in ce cuantum

ART. 728 din noul  Cod de procedura civila
Limitele urmaririi veniturilor banesti

(1) Salariile si alte venituri periodice, pensiile acordate in cadrul asigurarilor sociale, precum si alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia pot fi urmarite:
a) pana la jumatate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau alocatie pentru copii;
b) pana la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

(2) Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume, urmarirea nu poate depasi jumatate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor, in afara de cazul in care legea prevede altfel.

(3) Veniturile din munca sau orice alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia, in cazul in care sunt mai mici decat cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmarite numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum.

(4) Ajutoarele pentru incapacitate temporara de munca, compensatia acordata salariatilor in caz de desfacere a contractului individual de munca pe baza oricaror dispozitii legale, precum si sumele cuvenite somerilor, potrivit legii, nu pot fi urmarite decat pentru sume datorate cu titlu de obligatie de intretinere si despagubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vatamari corporale, daca legea nu dispune altfel.

(5) Urmarirea drepturilor prevazute la alin. (4) se va putea face in limita a jumatate din cuantumul acestora.
(6) Sumele retinute potrivit prevederilor alin. (1)-(4) se elibereaza sau se distribuie potrivit art. 863 si urmatoarele.

(7) Alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.

Citeste aici toata stirea

Pot obliga banca sa-mi reesaloneze creditul in franci elvetieni?

Intrebare de la un cititor al site-ului de educatie financiara GhiseulBancar.ro: „Impreuna cu sotul meu, in anul 2007 am contractat un credit imobiliar in vederea achizitionarii unui apartament. Pana la acest moment nu am avut restante, am platit la timp, ba chiar rezerva de care am dispus am depus-o la banca cu care am incheiat contractul pentru apartament.

Asa cum am mentionat in subiect, creditul este in CHF (a carui valoare a crescut f mult in ultimii 5 ani) si timp de 48 de luni am platit doar dobanda.

Din momentul in care am inceput sa platim dobanda rata, coroborat cu o scadere de salarii si venirea unui nou membru in familie am inceput sa avem probleme in a administra bugetul familial, a.i. sa ne acoperim toate cheltuielile.

In luna ianuarie a acestui an am cerut o reesalonare a creditului, care nu a fost aprobata pe motiv ca veniturile depasesc rata.

In luna aceasta (aprilie) am solicitat din nou o reesalonare pentru 6 luni – 1 an, care din nou nu ne-a fost aprobata din acelasi motiv (confortul financiar nu este prioritar, prioritar este daca exista fonduri pentru rata).

Intrebarea noastra este daca dpdv legal avem vreo posibilitate sa „impunem” bancii sa ne fie acordata o reesalonare, si sa nu ajungem la imposibilitate de plata, deoarece in momentul acesta pentru noi nu este prioritar plata ratei, ci asigurarea platii la gradinita si sanatatea copilului, care o data cu intrarea in colectivitate (deoarece a trebuit sa ma intorc la munca inainte de a implini un an, tocmai pt. a ne putea plati rata) a inceput sa aibe probleme medicale ce implica fonduri semnificative si neasteptate.

Mentionez ca la acest moment nu am platit rata integrala, ci doar 557 CHF (din necesarul de 889), deoarece nu avem fondurile necesare pt. a acoperi intreaga suma.

Raspuns:

Nu cred sa existe solutii din punct de vedere legal pentru a obliga banca sa reesaloneze un credit.

Pe de alta parte, din ce spuneti, se pare ca sunteti una dintre victimele crizei, in sensul in care v-ati supraindatorat mizand pe o crestere a veniturilor si a pretului locuintelor.

Aceasta este o greseala ce poate fi atribuita atat dvs cat si bancii, mai ales ca a practicat acea rata redusa in primii 2 ani.

Din acest motiv si daca atat dvs. cat si banca doriti sa mentineti contractul de credit, ar fi fireasca o reesalonare a creditului, adica aducerea acestuia la noile conditii financiare ale dvs. Cel putin temporar, pana la depasirea problemelor financiare sau pana ce reusiti sa va suplimentati veniturile.

Citeste aici toata stirea