Credite

Icredit ma hartuieste pentru ca nu pot plati rata la credit. Ce pot sa fac?
icredit amenintare reclamatie

„Bună ziua. Am un credit la i credit, momentan nu îl pot plăti, și ma hartuiesc continuu, ma amenință că vin acasă cu inspector de la București, etc. Am cerut sa facă ceva ptr ca nu pot plăti dar spun ca nu se poate.”

Postat in data: 27 iul., 2024

Este legal ca banca sa-mi opreasca tot salariul, daca am restanta la credit?
restanta credit banca

„Buna ziua, m-am lovit recent de urmatoarea problema si anume : am o restanta la un credit ipotecar si banca mi-a oprit tot salariul pe luna aceasta si banii pe care vroiam sa ii folosesc sa platesc mai mult de jumatate din restanta.

Cand le-am spus ca nu este legal sa imi opreasca tot salariu deoarece este singurul venit ptr existenta mi-au zis ca ei pot retine orice suma intra in cont. Este legal?”

Postat in data: 19 iul., 2024

Ferratum mi-a cesionat creditul si mi-a pus poprire fara instiintare. Este legal?
ferratum credit reclamatie

„Buna seara,

Am luat un imprumut de 5000 lei de la ferratum bank si nu l am mai putut plati din cauza dobanzii foarte mari.

Creditul a fost cesionat catre Svea nu am primit nicio instiintare sau somatie plata , am primit direct poprire salariu .In biroul de credit nu sunt raportata de catre cei de la ferratum nu apare nimic .executorul nu vrea sa mi trimita electronic adresa de poprire.”

Postat in data: 15 iul., 2024

In cat timp se actualizeaza Biroul de Credit, pentru o refinantare?
oney bank reclamatie

„Bună ziua!

În cat timp biroul de credit se actualizează ?
Am credit finalizat prin Oney și doresc o refinanțare la o instituție financiară dar mi se vede creditul achitat.

Mulțumesc !”

Postat in data: 14 iul., 2024

De ce trebuie sa platesc atat de mult la creditul BSG?
bsg credit dobanda

„Bună ziua. Am obtinut un credit de 3.000 lei de la BSG Credit in 03.01.2024. De atunci platesc lunar suma de 453 lei. Pana azi am platit 2.718 lei.

Azi am aflat ca mai am de plata 3.300 lei pentru a inchide creditul. Practic am mai mult de platit dupa 6 luni, decat am imprumutat. Va rog sa ma ajutați cu un sfat. Mulțumesc frumos”

Postat in data: 10 iul., 2024

Cum iau legatura cu Debt Collection Agency, pentru adresa de inchidere a datoriei?
veraltis asset management b2kapital

„Am avut acum 2 ani o executare silita la Debt Collection Agency, iar acum de la banca mi-a spus ca nu este inchisa datoria, desi eu am platit totul.

Cum iau legatura ceu aceasta firma de recuperare creante, pentru a obtine o dovada ca nu mai am datorii?”

Postat in data: 09 iul., 2024

Cum pot sa fac stergerea din Biroul de Credit in cazul Provident?
Stergere Biroul de Credit

„Buna ziua domnul Coman,
am si eu o problema cu providentul in biroul de credit. Credeti ca mai puteti ajuta?”

Postat in data: 09 iul., 2024

Imi poate creste datoria, dupa executarea silita?
kruk cesiune creanta credit

„Buna ziua
Eu am fost executată silit în iunie 2014 de către RAIFFEISEN Bank si valoarea executată era de 9447 euro.

În 29.10.2019 banca mi-a cesionat debitul firmei INVESTCAPITAL LTD- administrator Kruk si suma cesionata era de 14786 euro.

Deci , de la executarea silită până la cesionare mi-a crescut creanta cu 5339 euro-reprezentand actualizări de creanta.

Este corect?”

Postat in data: 04 iul., 2024

Pot sa platesc din Romania ratele la masina cumparata din Germania?
plata rate masina germania

„Buna ziua am cumpărat o mașină în Germania în rate și ași dori să mă întorc acasă în România este posibil plata din România fără să mai am anmeldung în Germania și se poate lăsa contul bancar din Germania mă puteți ajuta cu un răspuns? Mulțumesc frumos.”

Postat in data: 03 iul., 2024

Pot fi executat silit pentru o datorie veche de 10 ani?
provident credit executare silita

„Am primit zilele trecute de la Judecatorie o somatie de executare silita pentru o datorie la Provident din 2013. Din cate stiu dupa 10 ani se prescrie. Oare ma puteti ajuta cu mai multe informatii? Am atasat documentele pe care le-am primit. Mentionez ca locuiesc in Germania acum si in Romania nu am bunuri, proprietati sau alte lucruri ce pot fi executate silit.”

Postat in data: 02 iul., 2024

Mai Mai Credit nu vrea sa-mi anuleze creditul acordat cu depasirea gradului de indatoare. Ce pot sa fac?
mai mai credit ifn reclamatie

„Am cerut la Mai Mai Credit sa-mi anuleze creditul, pentru ca mi l-au dat desi eram supraindatorat, iar acum nu mai fac fata si altor rate la celelalte IFN-uri. In acest moment sunt supra-indatorat, iar dobanda practicata este pur si simplu impovaratoare si nu mai pot scapa de datorii. Dar cei de la Mai Mai Credit nu vor sa ma ajute. Ce pot sa fac?”

Postat in data: 01 iul., 2024

BSG Credit mi-a aprobat un imprumut desi eram supraindatorat. Ce pot sa fac?
bsg credit reclamatie

„Buna ziua, BSG Credit, dar si alte IFN-uri, mi-a aprobat un credit desi eram supraindatorat, cu un grad de indatorare de peste 100%, adica ratele erau cat venitul, poate chiar mai mari. Ce mai pot sa faca in situatia aceasta, pentru ca am ajuns in blocaj si nu mai pot achita toate IFN-urile si bancile pentru ca s-au adunat rate si cresc tot mai mult.”

Postat in data: 01 iul., 2024

Are voie Icredit sa vina acasa la mine, daca nu am platit ratele la timp?
icredit reclamatie

„Bună ziua. Va rog din suflet, ajutați-mă cu o informație. Am făcut un credit la icredit, și din cauza unor probleme de sănătate grave nu am reușit sa achit ratele.

De acolo o doamna ma hartueste continuu, ca ma vizitează la domiciliu o comisie, etcAu dreptul sa vina acasă, sa ma viziteze.”

Postat in data: 30 iun., 2024

Ocean Credit mi-a scazut dobanda, dar tot trebuie sa platesc 8.000 lei la un credit de 4.000 lei. Ce pot sa fac?
ocean credit dae credit

„Am facut cereri de restructurare a creditelor IFN, pentru reducerea ratelor, sunt foarte mari si nu le mai pot plati, dar cei de la OCEAN CREDIT ca și solutie mi-au trimis un contract pe care din disperare să ajung la o soluție amiabilă l-am și semnat, însă de la o sumă de 4000 lei împrumutată, acum vor 8000 lei! Ce pot sa fac?”

Postat in data: 29 iun., 2024

ANPC nu ma ajuta, desi sunt supraindatorata cu credite IFN. Ce pot sa fac?
anpc reclamatie

„Am ajuns supraindatorata din cauza creditelor de la IFN-uri si nu mai stiu ce sa fac, pentru ca datoriile se aduna si sunt foarte mari. Am facut reclamatie la ANPC, dar nu ma ajuta, spun ca nu e de competenta lor, desi unele IFN-uri mi-au aprobat credite desi aveam grad mare de indatorare.

La Ocean Credit, de exemplu, nu cred ca a fost analizata situația financiara, la momentul încheierii creditului aveam un grad de indatorare era 80% din salariu! Eu având salariu la vremea respectivă 5500 lei, ratele mele cumulat erau de peste 4000 lei/luna. Ce pot sa mai fac?”

Postat in data: 28 iun., 2024

In cat timp dupa declararea scadentei anticipate se trimite dosarul la executare?
bancnota 20 lei ecaterina teodoroiu

„Bună ziua. Va rog sa îmi spuneți dacă se poate, în cit timp de la declararea scadentei anticipate, se trimite dosarul către executare?”

Postat in data: 28 iun., 2024

Creditfix nu vrea sa negocieze prin CSALB. Ce pot sa fac?

„Am luat un credit de la Credifix pentru ca aveam datorii mari, grad de indatorare peste 80%, apoi nu l-am mai putut plati. Le-am cerut sa amane ratele sau sa le faca mai mici, dar au refuzat. Am trimis o cerere si la CSALB, dar nu au fost de acord sa negocieze. Ce pot sa mai fac, ca sa scap de datorii?”

Postat in data: 27 iun., 2024

La un credit Flexcredit de 5.700 lei trebuie sa platesc 14.940 lei. Este corect?
flexcredit reclamatie dobanda refinantare

„Bună ziua,am avut un contract de credit de la FLEXCREDIT IFN,de anul trecut în valoare de 5700 lei, am platit pana acum mai mult decat dublu si tot mai am de platit, aproape 15.000 de lei. Este normal asa ceva?”

Postat in data: 25 iun., 2024

Cum pot obtine ajutor pentru supraindatorarea la banci?
ing bank refinantare credit

„Buna ziua.

Ma puteti sfatui unde sa ma indrept pentru rezolvarea situatiei mele financiare? Pe scurt supraindatorarea e undeva la 90% din salariu.

Cele mai mari rate- ING 2400 lei/lunar- am vorbit in agentie. Mi-au spus ca as avea o sansa la restructurarea creditului, dar ca implica raportare in Biroul de Credit- asta daca se aproba si trebuie sa le duc dovada decizie de somaj sau reducere a veniturilor. Nu as vrea raportarea in BC deoarece am facut pana acum eforturi supra-omenesti sa imi platesc ratele la timp.

Locul 2: provident- ultimii de la care am luat creditele. De 3 luni nu imi raspund la solicitarile trimise de amanare a ratelor. Fiecare solicitare pe care o depun pentru a primi un raspuns primeste un nou numar de inregistrare si asa se ascund.

Am solicitat ajutorul CSALB dar mi au spus ca dupa demersurile facute nu au primit un raspuns si ca nu au un temei legal sa ii preseze.

Iar eu, m am imbolnavit. Am un salariu de 8000 lei acum, dupa o marire de 500 lei si nimeni nu vrea sa imi acorde o refinantare. Va spun sincer, vreau doar sa imi pot achita ratele…

Va rog, ma puteti ajuta, indruma?”

Postat in data: 18 iun., 2024

Este legal comisionul OPC de 450 de lei pentru refinantarea creditului?
raiffeisen reclamatie opc refinantare credit

„Bună seara. Am făcut o refinanțare a unui credit de la Raiffeisen. Cei de la CEC au făcut viramentul in conturile care urmează sa le refinanțantez de la Raiffeisen cu ordine de plata conditionate.

Cei de la Raiffeisen imi cer 425 RON/ OPC pentru avizare. Cât de legal este in contextul in care in contract la mine este stipulata suma de 5 euro pe ordin de plata conditionat????”

Postat in data: 17 iun., 2024