Credite

provident-reclamatie-CSALB
Am poprire pe conturi de la Provident, dar n-am primit instiintare ca am ceva de plata. Ce pot sa fac?

Bună ziua, vin la dumneavoastră cu o întrebare în ideea ca poate ma puteți ajuta. Am făcut un imprumut la Provident în 2014, am primit acum 3 ani o suma de bani în urma căreia am primit un avertisment de plata. Am plătit suma respectiva.

Acum doua zile am primit un email de la o anumita banca ca am proprire pe conturi tot de la Provident pe o alta suma, și o scrisoare acasa prin care sunt executata silit prin proprire. Țin sa precizez ca nu sunt în tara de 4 ani și în tot
acest timp nu am primit nici o înștiințare prin care sa mi se aducă la cunoștință ca mai am de plata ceva.

Am poze cu ce am primit prima data și cu ce am primit acum 2 zile +email. Va rog dacă puteți sa ma ajutati, bineînțeles contra cost. Va mulțumesc!!

credius-telefon-email-reclamatie
Credius nu vrea sa-mi reesaloneze creditul, pentru a plati o rata mai mica. Ce pot sa fac?

Bună seara,
Am făcut împrumut la credius în 2020 în valoare de 16000 lei, le-am achitat în fiecare luna rata 1800 lei, iar de 6 luni le dau mai puțin în jur de 1000 lei pe luna, bineînțeles ca am acumulat întârzieri și penalități și ff multe telefoane cu amenințări de executare silită. Am făcut un email la ei acum o luna și am solicitat o reeșalonare a creditului pt a plăti mai puțin pe luna, nu au răspuns, dar am primit telefoane de amenințări cu poprire pe salariu. Îmi puteți da un sfat cum sa procedez?

Pot sa fac rambursarea anticipata a creditului dupa amanarea platii ratelor?

Bună ziua! Am luat un credit de la Credius de 6000 de lei, pe perioada pandemiei am făcut amânare de plată, am început sa plătesc și le-am cerut sa fac rambursare anticipata iar ei mi au cerut 13.800 lei. Ce pot face?

UniCredit Bank reclamatie refinantare
Am amanat ratele la credit si acum am probleme cu refinantarea. Ce pot sa fac?

Am amânat ratele 6 luni și astăzi când am fost sa fac o refinanțare am rămas perplex. Am fost raportat la Biroul de Credit exact lunile cand am amânat ratele. Bravo Uncredit!

Am fost inselata de IFN-ul Credius! Ce pot sa fac?

buna ziua, sunt o persoana cu handicap inselata de un ifn. am un credit la ifn credius am fost preluata de finopro ifn
sa. acestia mi-au dat 3 variante: ori le dau 27000, ori platesc cate 1000 pe luna timp de 27 luni, tinand cont ca imprumutul e de 7400 si achitat 5600. e normal sa ma execute silit? dati-mi si mie un sfat. multumesc!

CreditPrime imi cere sa platesc o rata la credit mai mare decat cea convenita. Ce pot sa fac?

AM LUAT UN CREDIT DE LA BANCA CREDITPRIME IN VALUARE DE 2500 RONI, AM SEMNAT CONTRACTUL NECITINDUL SI NE PRIMIT ACASA DUPA CUM ESTE NORMAL LA CARE AM CONVENIT CA RATA LUNARA SA FIE 250 RONI PE 24 LUNI, AM PLATIT PRIMA RATA CU COMISION TRANSFER B.C .R DE 15 RONI, LA CARE BANCA IMI SPUNE CA LUNA URMATOARE RATA MINIMA VA FII 850 RONI .
INTREBARE: CE SE POATE FACE IN ACEST CAZ?

interfinance-credit-inselatorie
E normal sa platesti o taxa pentru accesarea unui credit la o institutie din Franta?

Daca accesezi un credit la o institutie din Franta, este normal sa platesti taxa la Ministerul lor de Justitie?

Am dorit sa fac un credit la INTERFINANCE CREDIT. Am primit pe email un contract de credit care a fost ok. Am
intrebat daca exista costuri din partea mea (comisioane, taxe etc) si mi s-a raspuns ca nu mai exista si am fost anuntata de Royal Group Bank, ca in data de 26 ianuarie 2021 bani vor fi transferati.

Dar surpriza este ca dimineata am primit mail de la :**Mme. Anne DUCLOS-GRISIER, ** Secrétaire générale adjointe **Ministère de la Justice **Siége social: 13 place Vendôme, 75042 Paris Cedex 01 **Email: anne.duclos-grisier@justice-gouv.info
, in care mi s-a atasat un document unde se specifica urmatoarele:*

Mrs David Alina must pay a sum of one thousand nine hundred ninety-five euros (€ 1.995,00) representing 1,33 % of the total amount transferred to her account. This tax will be paid to the tax department of transfer control. At the end of this formality, we will order the company ROYAL-GROUP-BANK to finalize the transfer issued in the name of Mrs David Alina so that her bank account will be automatically credited.

Nu mi s-a specificat nici un cont bancar unde sa platesc aceasta suma, am trimis raspuns ca nu este nici o problema poate deduce sin suma care se transfera si mi s-a spus ca nu se poate, ca suma este deja in tranzactie etc.

Nu cunosc foarte bine legislatia cu privire la aceste aspecte dar mi s-a parut ceva care nu este in regula, stiu ca orice entitate care face transferuri de bani internationale trebuie sa raporteze acestea la ministerul justitiei pentru prevenirea spalarii banilor, dar nicaieri nu am gasit sa se solicite vreo taxa.

Am verificat si doamna care se prezinta in mail exista si lucreaza la Ministerul Justitiei, dar sincer nu pot avea
siguranta ca aceasta adresa este a acestei persoane.

Daca ma puteti ajuta sa lamuresc aceasta situatie va multumesc anticipat.

TBI Bank reclamatie stergere Biroul de Credit
TBI Bank nu vrea sa-mi amane rata la credit. Ce pot sa fac?

Vreau sa aman rata la TBI si nu mai fost acceptată, nu vor sa ma ajute deloc, macar cu o rată mai mică. Ce pot sa fac?

Ce pot sa fac daca nu mai pot plati creditul?

Salut, am luat un imprumut de 630 se lei de la Hora Credit (ifn) si nu mai lucrez nicaieri momentan, nu am nici un venit, stau cu chirie. Ce pot face in cazul asta? va multumesc