771 intrebari au primit raspuns pana acum pe site-ul nostru
Cum pot fi stearsa de Provident din Biroul de Credit?

Am scos un imprumut de la Provident in 2017, pe care l-am achitat, iar acum cand m-am dus la banca pentru a lua un credit Prima Casa, am aflat ca sunt raportata la Biroul de Credit. La telefon mi-au spus ca nu se poate sterge, ca as fi avut datorii, dar eu habar nu am avut de aceasta situatie. Ce pot sa fac?

Raiffeisen Bank imi opreste tot salariul pentru o restanta la credit. Ce pot sa fac?

Salut, am un credit la Raiffesen Bank si cu timpul mi s-au adunat restanțe, desi ei conform contractului mi-au oprit 1/3 din venit, fara sa ma dea in judecata. Insă de azi mi-au pus RETINERE pe toată suma restanta (deci imi opreste tot si la avans si la lichidare), iar restanța s-a adunat, aceasta ar însemna să muncesc “degeaba” 8 luni sa vin la zi si tot imi ramane de plata, dc imi puteți da un sfat?

ICredit m-a raportat la Biroul de Credit, desi i-am anuntat ca am o problema si nu pot plati la timp. E legal?

Am avut un credit la ICredit de 1.500 de lei, pentru care am fost raportata la Biroul de Credit, desi l-am achitat. Problema a fost ca a trebuit sa plec in alta tara, i-am anunta ca s-ar putea sa nu pot plati de acolo, iar ei mi-au spus ca nu e nicio problema, sa fac o plata partiala, de 500 de lei, dupa care restul datoriei sa o platesc cand ma intorc. Asa am si facut, pentru ca in strainatate nu am avut acces la aplicatia de mobile banking a BRD, pentru ca nu a functionat reteaua Telekom, si nu am putut plati rata, am platit restul datoriei cand m-am intors, insa intre timp am fost raportata la Biroul de Credit pentru intarzieri. E legal ce a facut ICredit? Ce as putea face? Eu le-am trimis cereri sa ma stearga din Biroul de Credit, dar nu au vrut. Multumesc pentru ajutor.

Cum pot sa deschid repede un cont bancar, fara sa merg la banca?

Vreau sa deschid un cont bancar. Am avut la ing dar s-a inchis din cauza unei poprire.
Se poate? Si repede. Primesc de la Apia niste bani. Ce sa fac ?

Cum pot fi sters de la Biroul de Credit de catre Cetelem?

Buna ziua, am avut in urma ca cativa ani un card Cetelem si am intarziat cu platile cateva luni, apoi am plecat din tara, iar cand m-am intors am platit toata datoria si l-am inchis. Acum am mers la banca sa-mi scot un credit, dar mi-au spus ca nu pot, pentru ca sunt raportat la Biroul de credit. Nu am stiut de problema asta, Cetelem nu mi-a trimis nicio notificare ca m-a raportat la Biroul de Credit. Ce trebuie sa fac in acest caz, cum pot fi sters din baza de date? Multumesc

BRD mi-a blocat alocatia copilului pe card si nu vrea sa mi-o dea. Ce pot sa fac?

Am avut un card la BRD in urma cu 3-4 ani, pe care incasam salariul si alocatia copilului. Acum salariul il primesc pe alt card, iar cand am fost la BRD sa scot alocatia, doamna de la ghiseu n-a vrut sa mi-o dea, pentru ca as avea o datorie mai veche la ei, mai intai sa platesc acea datorie si apoi pot se poate elibera alocatia. E normal asa ceva, sa blocheze banii pentru copil?

Cum pot afla daca sunt in Baza de date la credite?

Buna ziua. Cum pot afla daca sunt in baza de date la credite?

Unicredit m-a raportat la Biroul de Credit fara sa ma anunte, iar acum nu vrea sa ma stearga. Ce pot sa fac?

Buna ziua, Va rog sa ma ajutati sa rezolv o problema cu banca Unicredit , am avut la ei un credit, acum vreau sa fac o refinantare si am aflat ca m-au raportat la Biroul de Credit, fara sa stiu. Nu m-au anuntat niciodata ca as avea vreo restanta sau ca ma vor raporta. Intr-adevar, intr-o luna am intarziat cu rata, am avut probleme, dar am platit ulterior din urma si n-am crezut ca e vreo problema.
Am cerut sa ma stearga din Biroul de credit, dar nu-mi raspund. Am apelat si la o firma de stergere, dar nici lor nu le-a raspuns. Am aflat apoi ca la Biroul de Credit sunt inregistrat cu un numar de telefon si o adresa gresita. Ma puteti ajuta?

Casa ipotecata la o banca poate fi scoasa la vanzare de alta banca, prin executare silita?

Buna ziua. Am un credit prima casă la care sunt cu rata la zi. Mai am un credit de nevoi personale la altă bancă si mi-au pus poprire si executare silită pe imobil. Momentan obtin venituri din indemnizatie crestere copil. Imi pot scoate casa la vânzare dacă aceasta este sub ipoteca?

Pot face un împrumut dacă nu am salariul pe card?

Pot face un împrumut dacă nu am salariul pe card? Eu sunt angajat de 6 luni dar banii îmi sunt dați în mână nu pe card. As vrea să știu dacă pot face un împrumut și în ce suma mă incadrez dacă da.

> citeste toate intrebarile si raspunsurile