Toate

Mi se opresc banii de doua ori la o poprire: si de la servici, si de la banca. E normal?

Buna ziua. Am observat ca ati ajutat multa lume cu sfaturi si am si eu o problema destul de grava, as avea nevoie de ajutor.

Am avut o rata la o masina si nu am mai putut sa o plătesc la un moment dat din cauza ca nu am mai avut serviciu. IFN-ul de la care am luat banii m-a dat în judecata, am fost executat silit iar acum cand m-am angajat din nou mi s-a pus poprire pe salariu, problema este ca mi se opresc bani si de la serviciu si de la BRD.

De la banca mi-au spus sa duc o hartie de la serviciu si exact asta am facut însă tot mi se opresc bani. Am fost din nou la banca apoi sa vad ce s.a întâmplat si mi s-a spus ca cererea mea a fost respinsa. E normal asa ceva?

Daca mi se oprește o treime de la serviciu de ce îmi mai opresc si ei din moment ce am dus acea hartie. Va rog sa îmi dati un sfat. Din 1400 lei mai raman cu 500 de lei lunar si nu ma ajung cu banii, nu stiu ce sa mai fac.

Executorul poate lua banii de pe cardul de credit Cetelem?

Intrebare
Bună ziua. Am avut un cont în Banca Transilvania prin care puteam lua sume modice ca împrumut de la Hora Credit în fiecare lună. Acum ceva timp mi s-a instituit proprie pe cont iar când au trimis banii cei de la Hora Credit executorul luat tot împrumutul din cont.

Vreau să fac un card de împrumut Cetelem pentru a lua în rate obiecte din dedeman. Executorul poate lua banii din contul deschis de Cetelem?

CreditPrime imi cere sa platesc o rata la credit mai mare decat cea convenita. Ce pot sa fac?

AM LUAT UN CREDIT DE LA BANCA CREDITPRIME IN VALUARE DE 2500 RONI, AM SEMNAT CONTRACTUL NECITINDUL SI NE PRIMIT ACASA DUPA CUM ESTE NORMAL LA CARE AM CONVENIT CA RATA LUNARA SA FIE 250 RONI PE 24 LUNI, AM PLATIT PRIMA RATA CU COMISION TRANSFER B.C .R DE 15 RONI, LA CARE BANCA IMI SPUNE CA LUNA URMATOARE RATA MINIMA VA FII 850 RONI .
INTREBARE: CE SE POATE FACE IN ACEST CAZ?

brd-reclamatie-clienti
Vreu sa achit integral creditul Prima Casa de la BRD. Ce trebuie sa fac?

Vreau sa achit integral creditul Prima casa din 2011 la BRD și deja am aproape o luna de când aștept aprobarea. Am făcut cerere la banca a aprobat și aștept de la Biroul de credit. Ce trebuie sa fac?
multumesc

george-eroare-aplicatie
Mi-a fost blocat contul George la BCR. Ce pot sa fac?

Scuze pentru deranj dar, după ce am făcut o plată cu confirmare pe George, am făcut o alta dar, la sfârșit mi-a fost blocat contul cu cod eroare 9024.Ce pot face? Am sunat o oră la *2227 dar în zadar. Vă rog ajutați-mă!
Mulțumesc anticipat.

Pot sa transfer euro intr-un cont bancar in lei la Banca Transilvania sau Raiffeisen?

Daca vreau sa retrag bani de pe aplicatia Binance, trebuie sa retrag in euro, pot sa retrag suma in euro intr un cont in lei ? Am cont la banca transilvania si la raiffeisen, care dintre acestea 2 va face conversia automat sau imi va permite sa fac transferul ?

TBI Bank reclamatie stergere Biroul de Credit
TBI Bank nu vrea sa-mi mai amane rata si nici sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac?

Din cauza coronavirusului nu mai lucrez din luna mai 2020. Am doua credite, unul la ING si altul la TBI, ambele amanate pe periada maxima de noua luni. Dupa expirarea perioadei de amanare, am cerut bancilor sa-mi prelungeasca amanarea sau sa-mi reduca rata. ING mi-a aprobat restructurarea creditului, prin prelungirea perioadei de creditare, dar TBI m-a refuzat, mi-a spus ca nu se poate. Ce pot sa fac?

card-postbank-girocard-vpay
Nu pot scoate bani de pe cardul Postbank Vpay. Ce pot sa fac?

Nu pot sa scot bani de pe cardul Postbank Vpay, pe care l-am primit la munca in Germania. L-am bagat la toate bancomatele din oras, dar nu-mi spune nimic, doar ca nu-mi da bani. Ce pot sa fac?

interfinance-credit-inselatorie
E normal sa platesti o taxa pentru accesarea unui credit la o institutie din Franta?

Daca accesezi un credit la o institutie din Franta, este normal sa platesti taxa la Ministerul lor de Justitie?

Am dorit sa fac un credit la INTERFINANCE CREDIT. Am primit pe email un contract de credit care a fost ok. Am
intrebat daca exista costuri din partea mea (comisioane, taxe etc) si mi s-a raspuns ca nu mai exista si am fost anuntata de Royal Group Bank, ca in data de 26 ianuarie 2021 bani vor fi transferati.

Dar surpriza este ca dimineata am primit mail de la :**Mme. Anne DUCLOS-GRISIER, ** Secrétaire générale adjointe **Ministère de la Justice **Siége social: 13 place Vendôme, 75042 Paris Cedex 01 **Email: anne.duclos-grisier@justice-gouv.info
, in care mi s-a atasat un document unde se specifica urmatoarele:*

Mrs David Alina must pay a sum of one thousand nine hundred ninety-five euros (€ 1.995,00) representing 1,33 % of the total amount transferred to her account. This tax will be paid to the tax department of transfer control. At the end of this formality, we will order the company ROYAL-GROUP-BANK to finalize the transfer issued in the name of Mrs David Alina so that her bank account will be automatically credited.

Nu mi s-a specificat nici un cont bancar unde sa platesc aceasta suma, am trimis raspuns ca nu este nici o problema poate deduce sin suma care se transfera si mi s-a spus ca nu se poate, ca suma este deja in tranzactie etc.

Nu cunosc foarte bine legislatia cu privire la aceste aspecte dar mi s-a parut ceva care nu este in regula, stiu ca orice entitate care face transferuri de bani internationale trebuie sa raporteze acestea la ministerul justitiei pentru prevenirea spalarii banilor, dar nicaieri nu am gasit sa se solicite vreo taxa.

Am verificat si doamna care se prezinta in mail exista si lucreaza la Ministerul Justitiei, dar sincer nu pot avea
siguranta ca aceasta adresa este a acestei persoane.

Daca ma puteti ajuta sa lamuresc aceasta situatie va multumesc anticipat.