Toate

Legea privind plafonarea dobanzilor la IFN-uri a intrat in vigoare?

„Am o intrebare legata de ordonanta de urgenta privind plafonarea dobanzilor la IFN-uri din 27.03.2024. Aceasta ordonanta a intrat in vigoare, pot sa fac cereri de reducere a dobanzilor la creditele in derulare? Va multumesc mult pentru ajutor. Oricum aceste IFN-uri sunt de evitat pe viitor.O zi buna!”

Postat in data: 19 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Ce trebuie sa fac daca SVS Austria m-a anuntat ca am de platit asigurarea?

„Buna ziua .Am fost executată silit de Anaf in Rominia ,si am platit suma de 7 mii euro ( am muncit si eu in domeniul ingrijire batrini .).
Acum ieri mia venit de la svs.ca trebuie sa platesc 76 mii euro ). Din cele de la svs .au stiut ca eu am plătit la Anaf suma de 7 mii euro .
Va rog frumos sa ma ajutati .”

Postat in data: 17 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Ce fac daca nu pot sa achit rata la Axi Card?
axi card reclamatie

„Am și eu un card de credit la axi card și nu am acum posibilitatea sa pot achita,ce pot face?

Va rog mult sa ma ajutați,o sai înapoieze dar acum nu am!”

Postat in data: 16 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Am uitat parola aplicatiei Postepay, ce pot sa fac?
postepay aplicatie

„Buna ziua ,
Nu mai știu parola din aplicația posta pay iar banca nu îmi poate schimba numărul de telefon lăsat în relație cu banca până nu sunt fizic la banca , iar eu sunt in Romania, ce pot face?”

Postat in data: 15 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Ce pot sa fac daca am grad de indatorare mare la banci si IFN-uri?

„buna ziua, am fost refuzata de banca, am grad mare de indatorare. Credit la BCR 40000 lei, Credius 8000, ICredit 3000. Am ramas in urma cu ratele, dobanda penalitate, am fost refuzata de bancii si am ajuns in biroul de credite, sunt terminata psihic.Ce pot face??”

Postat in data: 13 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Cum pot sa transfer banii in USDT din Coinbase Walet in contul Revolut?
coinbase criptomonede

„Bună ziua! Am în coinbase walet bani în USDT. Pentru ai transfera în contul meu din revolut cei care mia depus, Capitaland-invest.co, miau cerut 5000 USDT. Pentru a conecta cele doua portofele.Cum as proceda sa transfer banii?”

Postat in data: 12 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Ce pot sa fac daca Kruk m-a executat silit?
kruk contact telefon

Buna ziua.
Am avut un credit luat în 2007, trimis în instanță în 2014, făcut angajament de plata cu Kruk în 2019, plătit angajament până în septembrie 2022.

Le-am explicat că ulterior nu am mai putut susține ratele către Kruk, sunt părinte unic, cu 2 minori în întreținere, dintre care unul încadrat în grad de handicap.

Acum în martie au trimis către angajator poprire salarială. Le-am explicat că nu pot plăti, nu am din ce, salariul meu este de 3200 lei net/lună.

Asa incat am făcut o sesizare la ANPC în legătură cu executarea silită din partea Kruk România. Termen oficial de răspuns din partea lor este de 30-45 de zile.

Aș dori să vă întreb dacă aveți vreo informație în acest sens. Cei de la Kruk România insistă să facem acum angajament de plată, pe o sumă modică(până acum nici nu vroiau să audă de angajament de plată, m-au refuzat), dar să le dau în scris că renunț la reclamația făcută la ANPC.

Nu știu ce efecte poate produce această reclamație. Vă rog să mă ajutați cu un răspuns. Cu siguranță în activitatea dumneavoastră v-ați mai lovit de astfel de situații.

Mi se pare foarte dubios că cei de la Kruk sunt acum foarte receptivi și dornici de colaborare.

Nu știu ce să fac. Au trecut abia 8 zile de când am depus sesizarea. Nu am un răspuns oficial din partea ANPC.

Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns și ajutor!”

Postat in data: 12 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Este legal ca IFN-urile si recuperatorii sa ma caute acasa si la locul de munca?

„Buna ziua Domnul Vasile Coman,

Va rog frumos ma puteti ajuta cu un raspuns referitor la o problema intampinata cu banca Flex credit.

Într-adevăr am o restanță de 11 zile, dar doua doamne (reprezentati Flex credit) s-au dus sa ma caute la domiciliu, cum nu ma gaseau, fiind in timpul muncii, au venit la locul meu de munca.

Este legal asa ceva? Un reprezentant ifn ( Flex, I credit) sau un reprezentant recuperare creante( de ex. Kruk) sa ma caute la domiciul sau la loc de munca?

Va mulțumesc frumos pentru raspuns.”

Postat in data: 11 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Abuz IFN Rapid Credit: isi trag dobanzi enorme, fara a se achita din credit!
rapid credit ifn reclamatie

„Buna seara , doresc sa vă sesizez un abuz enorm din partea acestui IFN RAPID CREDIT cu sediul în Constanta .

In anul 2022 ,luna oct am contactat un credit de nevoi personale cu garanție imobiliară la acest IFN ,deoarece m- au înscris în biroul de credit și nu am putut accesa credit bancar !

Mi s- au dat 100000 lei rambursabili in 60 luni.Contractul nu e bun..își trag dobânzile enorme(2330 lei) timp de 24 luni fără a se achita din credit .și dacă nu pot achita pe data de 11 ale lunii ..percep dobânzi de 495 lei ptr 1 zi întârziere!!

Va rog ,sunt cămătari cu acte legale,sunt groaznici..bat din picior sa le dau banii deși mereu am platit! E a treia oară când ne fura efectiv banii..profitând de faptul că creditul are garanție imobiliară!! Va trimit contractul făcut pe repede înainte ..și discuții purtate cu funcționarii lor!! Va rog să mă ajutați să corectam atât contractul cât și să reglați dobânzile care le impun ilegal!! Mulțumesc anticipat!”

Postat in data: 11 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Cum pot face stergerea din Biroul de Credit, daca Raiffeisen nu m-a notificat?
stergere biroul de credit raiffeisen

„Am la Raiffeisen un card de cumpărături. Am avut o perioada fara loc de munca si nu am putut achita rata sau dobanda cardului. M-au bagat in bc cu bulina 2.

Dupa multe mailuri si întrebări dc m-au raporta si dc nu m-au anunțat inainte imi primit o notificare prin care ei spun ca au trims notificare prin posta. Dar si eu am la mana ca la op din apropierea mea nu a ajuns nici un plic de la Raiffeisen.

Si Raiffeisen nu vor sa ma stearga pe motiv ca ei au trimis notificare si ca nu stiu dc nu a ajuns la mine. Ce pot face in acceasta situatie?”

Postat in data: 10 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Viaconto nu vrea sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac?
viaconto reclamatie

„Buna ziua. Am un credit la Viaconto de 3380 Ron la care suma minima de plata este 1150 de RON. Am cerut restructurarea creditului pentru ca am un grad de indatorare foarte mare si mi s-a raspuns ca nu ma pot ajuta si daca nu achit in maxim 30 de zile ma vor raporta la Biroul de Credit.Va rog sa ma ajutati. Multumesc.”

Postat in data: 09 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Investitia pe platforma Safeinvest este o teapa?
safeinvest inselatorie teapa

„Bine ziua,acum o luna am făcut o investiție pe safeinvest iar acum doua zile analistul mi-a zis sa fac un portofel electronic pe coinbase wallet,după care mi-a venit sa depun o garanție de 25% reprezentând 2814 dolari,daca nu se îngheață fondurile,după care am fost sunat de un anumit somn,ce este de făcut?”

Postat in data: 09 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Hora Credit nu m-a informat ca dobanda creditului este 60.000% pe an. Este legal?
dobanda hora credit

„Am un credit activ la Hora credit de 1300 lei, au dobanda pe zi 2%, ma pune sa platesc 400 lei la 2 saptamani desi eu am un salariu f mic, vreau sa stiu daca e normal sau legal si cum pot sa fac sa platesc mai putin si mai repede? M-a terminat psihic in 2 luni treaba asta.

Au penalitati si dobanda foarte mari. De ieri pana azi mi-a crescut principalul cu toate costurile in plus, 70 lei intr-o zi,vreau sa siu ce solutii sunt, daca platesc principalul si toate penalitatile, scap de ei?

De asemenea, stiti daca este legal in totalitate? DAE este 60.000% pe an…nu mi-au specificat nimic din contract la telefon, doar mi au zis ca e acceptat sa intru sa semnez contractul si atat.”

Postat in data: 08 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Cum transfer banii de pe cardul Santander, cu aplicatia bancii?
aplicatia santander

„Bună seara am si eu o întrebare soția mea a fost plecata 2 săptămâni în spania la munca i sa făcut cont la.banca satander pe telefon cardul urmând să-l ridice însă nu a mainstat sa ia cardul
a revenit în România și are aplicația pe telefon cu 100 de euro pe card..cum facem sai scoatem ca nu merge prin transfer îmi zice în spaniola autorizațione neconfirma etc…ma puteți ajuta cu un
răspuns va rog ..multumesc”

Postat in data: 07 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Oferta de recuperare a investitiei in criptomonede este o inselatorie?
fca financial conduct authority

„Bună ziua ! Doresc un sfat (răspuns ) de la d-voastră ; și acest mail este tot o înșelătorie ? Am fost apelată telefonic de către un bărbat care vb în engleză și care mi-a cerut diverse informații despre platforma respectivă ( sunt una din persoanele înșelate de Clair Capital ). Nu i-am dat nimic . Am redirecționat mesajul către poliție.”

Postat in data: 06 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Un broker mi-a facut un credit printr-o frauda bancara. Poate fi anulat?

„Un broker a folosit aplicația mea Raiffeisen pentru a accesa un credit online de 140000 lei și a furat banii. Banca nu m-a contactat telefonic, iar rata reprezintă jumătate din salariu. Există vreo
șansă ca banca să șteargă acest credit? Am depus plângere și la DIICOT.”

Postat in data: 01 mai, 2024

[citeste raspunsul]
Se poate anula un credit acordat cu depasirea gradului de indatorare?

Cerere pentru anularea creditului/creditelor acordat(e) cu depasirea gradului de indatorare

va solicit anularea creditului/creditelor, intrucat a(u) fost acordat(e) cu incalcarea
Regulamentului BNR nr.6 din 2018 privind gradul maxim de indatorare.

Mentionez ca, in prezent, gradul meu de indatorare este de 200% fata de salariul din contractul individual de munca.

Regulamentul BNR nr.6 din 2018 pentru modificarea Regulamentului nr.17 din 2012 privind unele conditii de creditare prevede urmatoarele, la articolul 19:

„Art. 19. – (1) La acordarea unui credit, nivelul maxim al gradului total de îndatorare stabilit potrivit art. 12 alin. (1) lit. f) nu poate depăşi 40%.”

In acelasi timp, solicit anularea datoriei aferente acestui/acestor credit(e), fiind acordat(e) ilegal.

Multumesc anticipat.”

Postat in data: 26 apr., 2024

[citeste raspunsul]
Cum pot sa scap de escrocii de la Artisfinance?
artisfinance inselatorie

„Bună ziua.
Am investit 1250 lei in acțiune Transgaz. Am făcut greșeală să descarc aplicatia Anidesc.
Un domn anume Ciprian Oprea a vrut să investesc mai mult, mi sa părut o greșeală ce am făcut și încă în acea zi am vrut să mă retrag.

Banii au ajuns pe un sait numit artisfinance unde și eu puteam vedea, acestea s-au întâmplat la sfârșitul lunii ianuarie.

El spunea că trebuie să deschid un cont BRD pentru a putea recupera banii și închide așa numitul contul de investiții .

După care nu am mai vorbit cu el, după două luni bune de la acest incident mă sunau iarăși să mă întrebe dacă doresc să continui sau vreau să închid contul, sigur am zis că nu mai vreau să
continui după care am vorbit o zi în care mă vor suna să închidem, bineînțeles nu m-au contactat.

Nu vreau să îmi recuperez banii doar să mă lase în pace am învățat din prostia pe care am făcut.

Întrebarea mea este că acești escroci pot să îmi facă ceva rău în numele meu și ce pot face să nu am surprize neplăcute?”

Postat in data: 24 apr., 2024

[citeste raspunsul]
BNP Paribas (Cetelem) nu vrea sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac?
cetelem reclamatie biroul de credit

„Buna ziua,
Am solicitat la BNP Paribas(Cetelem) restructurarea creditului-motiv supraindatorare si am primit un raspuns scurt „ca BNP Paribas Personal Finance (Cetelem), a anuntat sistarea activitatii de creditare in Romania si din pacate nu va putem ajuta cu solicitarea dumneavoastra.”

Exista vreo posibilitate de a obtine o rezolvare a acesteti situatii neplacute?Multumesc pentru ajutor!”

Postat in data: 23 apr., 2024

[citeste raspunsul]
Cum se inchide contul Cetelem, in caz de deces?
card-cetelem-inchidere

„Bună ziua, bunica mea avea cont la cetelem , dansa a decedat luna trecută , putem să închidem contul?”

Postat in data: 22 apr., 2024