Tag Archives: cont bancar

pachet-cont-online-cec

Cum poti sa deschizi un cont bancar online la CEC Bank, de oriunde din lume, fara sa mergi la banca [citeste tot]
Daca sunt PFA, contul bancar este pe persoana fizica sau persoana juridica?

In urm? cu 7 ani m-am autorizat ca PFA pt Cultura plantelor. Aveam nevoie de cont la banca si stampila. La banca mi s-a spus ca trebuie sa deschid cont pentru PERSOANE JURIDICE(cu costuri si comisioane frumusele). Dupa ceva timp am dedus ca nu am personalitate juridica,(pe certificatul de inregistrare la CUI apare F de la persoane fizice, la Fisc platesc impozit ca orice persoana fizica, nu trebuie sa tin contabilitate….). Am solicitat informatii la ghiseul bancii in acest sens pt reducerea comisionelor, dar ei imi spun ca sunt Persoana Juridica. Ce este de facut? Mai pot recupera ceva din ce mi-a luat banca abuziv?

Cum pot sa recuperez banii opriti de banca de doua ori, pentru o poprire?

In luna octombrie mi-a oprit poprire pe salariu de doua ori: atat banca cat si firma unde lucrez. Le-am dus celor de la banca actele doveditoare (adeverinte de la firma, precum ca imi opreste ei si de la executor sa nu-mi mai blocheze cardul).
Pe data de 24 noiembrie am dus actele la banca fiind inregistrata doar adeverinta de la executor. Dupa mai multe incercari telefonice de recuperare a sumei oprite de banca aflu ca nu mi-a fost inregistrata adeverinta de la firma. Le-am dus din nou adeverinta de la firma. Va rog cu tot respectul sa-mi spuneti ce sa fac ca sa pot sa recuperez suma oprita de banca (sunt singurul salariat si suntem 4 persoane care depindem de salariul acesta). Salariul lunii octombrie 1110. Poprire firma 366 rest 744. Poprire banca 240.
Va multumesc din suflet .

Se poate pune poprire pe contul bancar in care primesc pensia alimentara?

Urmeaza sa primesc pensia alimentara in cont bancar. Se poate pune poprire pe cont? Mentionez ca am avut in trecut o problema si la cateva banci am contul
blocat.

Cum verific contul IBAN al unei firme pentru rezervarea unui hotel in Bulgaria?

Am rezervat o camera de hotel in Bulgaria printr-o firma, care mi-a trimis un cont IBAN in care sa fac plata, dar nu sunt sigur ca respectiva firma si contul sunt reale. Cum pot sa le verific?

Se poate sa-mi puna poprire pe jumatate din salariu, daca am restante la doua banci?

Am doua banci restante, sunt intretinator de familie (sotul nu lucreaza si copilul e student) si nu inteleg de ce vor sa-mi puna poprire pe 1/2 din salariu ci nu pe 1/3? Lucrez in invatamant si salariul meu net este sub 2000 ron.

Cum pot sa vad online banii din contul bancar in care se vireaza alocatia copilului? Pot transfera banii online in alte conturi?

Am nevoie de niste lamuriri un privinta contului pe care il am la banca BRD. Am deschis un cont in care sa mi se vireze alocatia copilului. Intrebarea mea
este daca am posibilitatea de a vedea on line toate operatiunile si daca pot face transfer intr-un alt cont din alta tara. Mentionez ca eu locuiesc un Spania.