Daca suna cineva si spune ca e de la o firma de recuperare, ce fac?

Parintii mei au facut un imprumut la o banca in 2007, au platit rata pe luna vreo 3 ani, dupa care sediul bancii sa inchis din oras, mama fiind sigura ca a terminat achitarea bancii. Pana anul acesta nu am primit nici o sesizare, nimic. A sunat un domn la inceputul lunii spunand ca este de la o firma de recuperari si a spus ca figurez in baza lor cu aceeasi suma imprumutata si ia dat mamei 2 numere de cont sa depuna o suma. Nu am lasat-o sa depuna nici o suma. I-am trimis acelui domn chitantele ca am platit banca, dar a sunat iar si a spus sa depuna bani in contul respectiv ca sa nu ajunga la executare silita, ei nefacand socoteala la chitante. Ce sa fac? Sa depun bani in cont?

Initiativa_viena_2_dezintermediere_banci-mama_credite_neperformanteAti facut bine ca nu ati depus niciun ban, intrucat este posibil sa fiti tinta unei tentative de inselaciune. Oricine poate suna si sa se dea drept recuperator de credite. Inainte de a depune orice suma intr-un cont, verificati mai intai cine este respectiva persoana, iar apoi cereti dovezi ca este intr-adevar reprezentantul unei firme de asigurari. Apoi cereti si dovezi, prin posta sau e-mail, cu privire la datoria pe care o aveti. Luati legatura si cu banca pentru a verifica situatia de fapt. Doar daca sunteti sigura ca vorbiti cu un reprezentant al unei firmei de recuperare si dupa ce verificati documentele care certifica datoria, puteti incepe sa va platiti datoria, daca exista.

7 + = 16