Etichete: credit

Se poate anula un credit acordat cu depasirea gradului de indatorare?

Cerere pentru anularea creditului/creditelor acordat(e) cu depasirea gradului de indatorare

va solicit anularea creditului/creditelor, intrucat a(u) fost acordat(e) cu incalcarea
Regulamentului BNR nr.6 din 2018 privind gradul maxim de indatorare.

Mentionez ca, in prezent, gradul meu de indatorare este de 200% fata de salariul din contractul individual de munca.

Regulamentul BNR nr.6 din 2018 pentru modificarea Regulamentului nr.17 din 2012 privind unele conditii de creditare prevede urmatoarele, la articolul 19:

„Art. 19. – (1) La acordarea unui credit, nivelul maxim al gradului total de îndatorare stabilit potrivit art. 12 alin. (1) lit. f) nu poate depăşi 40%.”

In acelasi timp, solicit anularea datoriei aferente acestui/acestor credit(e), fiind acordat(e) ilegal.

Multumesc anticipat.”

Postat in data: 26 apr., 2024

BNP Paribas (Cetelem) nu vrea sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac?
cetelem reclamatie biroul de credit

Am solicitat la BNP Paribas(Cetelem) restructurarea creditului-motiv supraindatorare si am primit un raspuns scurt „ca BNP Paribas Personal Finance (Cetelem), a anuntat sistarea activitatii de creditare in Romania si din pacate nu va putem ajuta cu solicitarea dumneavoastra.”

Exista vreo posibilitate de a obtine o rezolvare a acesteti situatii neplacute?Multumesc pentru ajutor!”

Postat in data: 23 apr., 2024

Finopro imi cere 17.500 de lei pentru un credit exigibil anticipat de 2.500 de lei la Credius! Ce pot sa fac?
notificare finopro credit scadent anticipat credius

„Buna ziua. Am si eu o problema. Acum un an de zile, am facut un credit de nevoi personale la Credius IFN. Acesta a fost in valoare de 2500 de lei ( din care 500 de lei taxa de analiza ) . Am platit cateva rate, dupa care am ramas fara serviciu, iar plata ratelor a devenit imposibila.

Acestia au cesionat contractul de credit catre o firma de recuperare creante si anume Finopro IFN S.A. tocmai am primit astazi o notificare scrisa, in care mi se cere sa achit catre Finopro IFN S.A , suma de 17507 lei, reprezentand, 2185 lei dobanda restanta, 2494 lei principal declarat exigibil anticipat, iar 12822 lei, dobanda declarata exigibila anticipat. Ce pot face in aceasta situatie?

Mi se pare exagerat de mult sa platesc 17500 lei, pentru un credit restant de 2500 de lei. Va multumesc pentru eventualul ajutor.”

Postat in data: 15 apr., 2024

Imi poate creste datoria pe parcursul executarii silite?

„Va rog sa ma ajutati cu interpretarea OUG50/2010-art.38-alin 8: La acest art se precizează ca- Pe parcursul procedurii de executare silită se interzice perceperea de dobânzi si dobânzi penalizatoare.

Ce nu inteleg eu- la ce perioada se refera legea-perioada cat durează procesul în care ești executat silit sau de la data executarii silite si până la data la care debitorul achita suma executată.

De exemplu eu- am fost executată silit de Raiffeisen Bank în iunie 2014- suma executată a fost 9447 euro( principal plus dobanzi).In 29.10.2019-mi s-a cesionat debitul către INVESTCAPITAL ltd- valoarea cesionata a fost 14786 euro.

Deci o creștere de 5339 euro de la data executarii si până la data cesionarii.

Va multumesc”

Postat in data: 12 apr., 2024

TBI Bank nu vrea sa-mi inchida linia de credit. Ce trebuie sa fac?

Am o situatie cu TBI Bank, am refinantat pe data de 26 linia de credit, doar in data de 4 Aprilie au alocat banii in cont. Acum ma tot amana fara sa imi dea un raspuns, imi spun ca cererea e in procesare de cateva zile, nu mi-au restituit nici suma alocata in plus iar eu am nevoie sa duc dovada inchiderii la banca refinantatoare.

Multumesc”

Postat in data: 11 apr., 2024

Daca firma e inscrisa in CRC, mai pot obtine un credit?

„As dori sa stiu daca pot apela la serviciile dvs, si daca este fezabil in urmatoarea speta:

Am avut o linie de credit la Banca Transilvania. La data limita a contractului, am solicitat prelungire. Banca s-a ocupat in ultima clipa de acest contract, si am aflat doar cu o zi inainte de termenul limita, ca produsul respectiv nu mai este disponibil, si mi-a oferit un nou contract cu rambursare rate egale.

In urma acestui contract, au fost inscrisuri cu mentiuni de *modificare* in CRC.

Ulterior, in urma mai multor discutii, si probleme cu Banca Transilvania am luat decizia de a lua in calcul mutarea conturile societatii la o alta banca.

La o prima analiza, a acestora, mi-au de veste faptul ca societatea este inscrisa in CRC pentru modificare, iar acest lucru imi va bloca total varianta de a apela la o finantare pe societate, indiferent de cifre/profitabilitate, ceea ce incurca intr-un mod grav activitatea societatii avand in vedere toate proiectele aflate in derulare si eforturile de a creste profitabilitatea societatii din ultimul an de activitate.”

Postat in data: 09 apr., 2024

Cum pot sa platesc rata la credit, daca am poprire pe cont?

„Buna ziua!
Sora mea este in divort cu sotul. Acesta are poprire pe contul in care se plateste rata la prima casa luata la Alpha bank. Cei de la banca refuza ca sora mea sa faca plata rata separat de contul deschis unde se vireaza plata ratei( codebitor in contractul de vanzare cumparare al casei) .

Ce poate face in acest caz si cum se poate apara pentru executare silita, apartamentul fiind bun comun.”

Postat in data: 02 apr., 2024

Cum pot sa fac radierea ipotecii pe un credit vechi?

„Buna ziua,am cumpărat un apartament în Dolj 2009,în contract notarul a scris că nu este grevat de sarcini,că acum când am solicitat la OCPI un extras de carte funciara să constat că pe numele vechilor proprietari figurează credit ipotecar luat în 1996 de la banc post.

Am fost la banca Transilvania și nu figurează Nr de contract în baza lor de date.Ce pot sa fac pentru a radia aceasta ipoteca? Menționez că vechi proprietari au decedat”

Postat in data: 30 mart., 2024

Ce pot sa patesc daca nu achit ratele la credit si nu am bunuri pe numele meu?
credit neplatit banca

„Fratele ia cu ajutorul unui broker de credite in acelasi timp mai multe credite de nevoi personale. Cu banii obtinuti cumpara pe numele mamei un apartament si o masina.

Nu achita absolut deloc ratele pentru credite. Doreste sa renunte la locul de munca atunci cand ii v-a fi pus poprire pe venituri. Fratele nu detine nici un alt bun pe numele lui. Ce poate pati acesta? Ce poate pati mama? Multumesc”

Postat in data: 28 mart., 2024

Ce se intampla cu datoria la banca in cazul decesului?

„Buna ziua . Doresc sa stiu daca ma puteti ajuta cu o informatie despre datorie la banca . Recent a murit mama , eu nu locuiesc in Romania , o vecina care locuieste la aceeas adresa , adica la bloc ,mi-a zis ca are datorie la banca . Ce se poate intampla in aceasta situatie?”

Postat in data: 10 mart., 2024

La un credit de 1.700 lei de la Viva Credit am platit 13.000 lei si dobanzile tot cresc! Cum pot sa scap de el?
reclamatie linie de credit viva credit

„Bună ziua!

Vă rog foarte mult să mă îndrumați unde se mai pot face reclamații pentru ifn-uri!

Am achitat pentru un credit de 1700 lei împrumutați la Viva credit peste 13000 lei!

Într-adevăr am depus, am mai folosit!

Însă după calculele mele am depus 100% din valoarea împrumutată + aproape 50% peste, doar dobânzi!

În continuare vor 3200 lei, dobânzi plus ca în continuare dobânzile cresc!

Mulțumesc”

Postat in data: 06 mart., 2024

Ce solutie exista sa ies ca si coplatitor din credit?

„Am văzut ca dvs ați răspuns unei persoane la întrebarea „cum sa iasă dintr-un credit dacă este coplatitor”. Cazul meu este cât de cât asemănător și v-aș ruga sa îmi spuneți dacă exista vreo soluție.

Prin anul 2008, am fost rugat de o cunoștință să îl „ajut” sa își ia un credit, pe o perioada de 30 de ani, iar eu sa fiu coplatitor la acel credit. Țin sa menționez faptul ca acea cunoștință de la acea vreme, mi-a spus ca în maxim 2-3 ani o sa achite creditul și ca nu va afecta în niciun fel.
L-am crezut pe cuvânt și am acceptat sa fiu coplatitor la acel credit, din câte îmi aduc aminte, el a girat cu apartamentul.
În tot acest timp, am tot avut discuții cu el legate de excluderea mea din acel credit, el menționând ca nu are nicio soluție.

Spune ca pentru refinanțare nu se încadrează, fiica lui, care acum lucrează, spune ca are și ea credite și nu poate întra ca și coplatitor, au trecut 16 ani de atunci și pe mine ma tot duce cu zăhărelul ca încearcă sa facă ceva, ca el cauta alta persoana și nu găsește.

Întrebarea mea către dvs este:
Ce soluție exista ca eu sa ies ca și coplatitor din acest credit.
Doresc să-mi fac și eu alt credit și nu reușesc din cauza „cozii” pe care o am cu acest credit. Precizez ca am și credit prima casa din 2015.

Aștept cu nerăbdare răspunsul dvs.

Va mulțumesc!”

Postat in data: 02 mart., 2024

Oney Bank nu mi-a retras banii pentru rata din cont si m-a raportat la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?
oney bank reclamatie

„Buna ziua,am luat in data de 27.12.2023 un credit de la oney bank in valoare de 1219 lei platibil in 4 rate.Am achitat prima rata urmand ca in data de 26.01.2024 sa achit a doua rata.Nu am achitat rata dar in data de 25.02.2024 am depus contravaloarea acestei rate in cont pentru a putea face tragererea de catre oney bank urmand ca ulterior sa platesc si a treia rata. Mentionez ca data de 25.02.2024 era o zi nelucratoare.

Banii nu au fost retrasi de respectiva nbanca sunt tot in cont,au fost anunntati dar nu au fost retrasi.Ba mai mult,am fost raportat la Biroul de credite si creditul a fost cesionat .La intrebarea mea ,au raspuns ca nu s-a putut face plata si ca in data de 25.02.2024 au fost depasite cele 30 zile.Nu pot sa cred ca din data de 26.01.2024 si pina pe data de 25.02.2024 sunt mai mult de 30 zile.”

Postat in data: 27 feb., 2024

Ocean Credit imi cere 8.000 de lei pentru un imprumut de 4.000 de lei! Ce pot sa fac?
ocean credit linie de credit dobanda

„Bună ziua!

Cei de la OCEAN CREDIT mi-au trimis un contract pe care din disperare l-am și semnat, însă de la o sumă de 4000 lei împrumutată, acum vor 8000 lei! Ce e de facut?”

Postat in data: 24 feb., 2024

Ce este si cum se calculeaza scorul de credit Fico de la Biroul de Credit?

situatie inscriere biroul de credit
Ce este si cum se calculeaza scorul de credit Fico de la Biroul de Credit?
situatie inscriere biroul de credit

Postat in data: 22 feb., 2024

Am luat 38 de milioane de la Credit Prime si platesc in fiecare luna 13 milioane. E normal?
credit prime rata credit

„Buna ziua am luat 38 de milioane de la credit prime și plătesc pe fiecare luna 13 milioane ce banca este asta am salariu de 2300 eu din ce mai trăiesc am un copil mic nu se gândesc

Ei vor să plătesc atât mult nu se poate așa ceva sincer eu in 24 de luni înseamnă că plătesc patru sute de milioane nu se poate sincer”

Postat in data: 16 feb., 2024

Am fost sunata de o persoana de la banca, sa ma ajute cu un credit. Ce trebuie sa fac?
contract credit fals inselaciune

„Bună ziua. Va rog sa ma ajutați într-o problema.
Am fost sunata în cursul zilei de vineri de o doamna care pretindea ca este din Cluj și lucrează la banca unicredit, și ma poate ajuta cu un credit.

Am trimis poza de pe buletin, și în cursul zilei de șimbata am primit pe whats’up un contract de credit cam dubios. Trb sa îl printez sa semnez și apoi sa îl trimit. Am văzut ca ceva nu este în regula și am cerut sa îmi dea nr tel banca, și alte date. În acel moment mi-a spus sa vin la Cluj sa o vad.

Vreau sa va întreb dacă aceea persoana poate lua bani în numele meu folosindu-se de acest contract. Va multumesc”

Postat in data: 11 feb., 2024

Daca nu platesc un credit din Germania, imi poate veni un mandat de arestare?

„Buna seara um amic de al meu a facut un credit acum 7 ani in Germania a platit doar 3 ani după care nu a mai platit a plecat in România ia venit executare silita el nu are nimic pe numele lui după maxim 3 luni ia venit mandat de arestare ce se poate face in cazul asta?
Va mulțumesc pentru raspuns”

Postat in data: 07 feb., 2024

Pot sa inchiriez apartamentul luat cu credit Prima Casa (Noua Casa)?
credit-prima-casa-codebitor

„Buna ziua!
In urma unui partaj intre soti, am ramas proprietara unui apartament luat prin Prima Casa acum 10 ani. La credit trebuie sa achitam amandoi in continuare pana la finalizarea acestuia, avand hotarare judecatoreasca in acest sens. Problema este ca nu locuieste nimeni acolo si as vrea sa il inchiriez pentru a ma folosi de bun.

Cealalta problema este ca titularul creditului este fostul sot, iar atunci cand merg sa platesc rata mea, cei de la banca nu doresc sa imi furnizeze informatii despre credit (cum ar fi daca exista restante etc.). Amandoi suntem codebitori, dar el a fost cel care a semnat primul, titular numit probabil.. Ideea este ca in urma unei hotarari judecatoresti, eu am ramas proprietara apartamentului, dar amandoi avem de achitat datoria comuna la apartament.

Ca sa il inchiriez legal trebuie facuta o cerere la banca pentru a mi se aproba, din ce am inteles. Dar nefiind titular pe credit, dar proprietar al apartamentului, pot face asta fara sa il implic pe fostul sot?

Ma gandesc ca daca acestia nu vor nici macar sa imi furnizeze informatii despre restante, din start sa nu ma gandesc la asa ceva.. ce este de facut in aceasta situatie? Multumesc!”

Postat in data: 29 ian., 2024

Ce fac daca mi s-a blocat cardul si nu mai pot plati rata la creditul auto?

„Buna ziua, am un credit la masina in valoare de 30.000 € si am platit cam un an insa dupa ceva timp am avut probleme la locul de munca si am fost dat afara , nu stiu germana nu stiu nimic habar n am ce sa fac, cardul de pe care mi ss tragea rata lunara a fost blocat si eu nu imi mai pot permite sa platesc, mentionez ca sunt in romania si masina in germania unde am locuit eu, si luna asta e prima in care nu pot platii rata, imi puteti spune cauzele va rog”

Postat in data: 26 ian., 2024